آمین گفتن پس از سوره حمد

تب‌های اولیه

1 پست / 0 جدید
آمین گفتن پس از سوره حمد

[=&quot]آمين بعد از سوره حمد [/]

[=&quot]از کارهايي که اهل تسنن در نماز انجام مي دهند گفتن «آمين» بعد از خواندن سوره حمد در نماز است. اما شيعه نه فقط گفتن آن را جايز نمي داند بلکه گفتن آن را باطل کننده نماز و بدعت مي داند و استدلال شيعه اين است:[/]

[=&quot]1 ـ نماز از عبادات شرعي است که حدّ و حدود آن را خود پيامبر (صلي الله عليه وآله وسلم) بيان کرده است و هيچ کس حق ندارد به دلخواه خود چيزي به آن بيافزايد يا از آن بکاهد.[/]

[=&quot]و با مراجعه به رواياتي که در آنها کيفيت نماز پيامبر (صلي الله عليه وآله وسلم) بيان شده معلوم مي شود که از آمين گفتن ياد نشده است از جمله روايت ابوحميد ساعدي است که در سنن بيهقي 2: 105 و سنن ترمذي حديث 304 ياد شده و در آن همه جزئيات نماز رسول خدا (صلي الله عليه وآله وسلم) ذکر شده و آمين گفتن بعد از سوره حمد در آن نيست.[/]

[=&quot]2 ـ اهل بيت پيامبر (صلي الله عليه وآله وسلم) که گفتار آنها براي همه حجت است به خاطر حفظ سنّت رسول خدا (صلي الله عليه وآله وسلم) از تحريف و بدعت، شيعيان را از گفتن آمين باز داشته اند.[/]

[=&quot]پس همانگونه که گفته شد ،احکام اسلام توقيفي است، يعني بايد به همان کيفيتي که شارع مقدس دستور داده است انجام داد و جايز نيست چيزي کم و زياد کرد و در خصوص گفتن «آمين» در نماز ثابت نشده که رسول خدا صلي الله عليه وآله وسلم يا ائمه‏عليهم السلام آمين گفته باشند، بلکه در روايت معتبر است که امام صادق‏عليه السلام فرمود:[/]

[=&quot]هرگاه پشت سر امام جماعت نماز مي‏خواني و او سوره حمد را خواند بگو «الحمدللَّه رب العالمين» و «آمين» نگو[=&quot][1][/].[/]

[=&quot]در فقه شيعه «آمين» جزء نماز نيست و گفتن آن بعد از حمد به قصد جزئيت بدعت و بنابر مشهور موجب بطلان نماز است ولي اهل تسنن به لحاظ چند روايتي که در کتابهايشان نقل شده گفتن «آمين» را بعد از حمد مستحب مي‏دانند و مي‏گويند رسول‏اللَّه ‏صلي الله عليه وآله دستور داده و خود نيز گفته است،[=&quot][2][/] البته نه به خاطر اين که سوره حمد مشتمل بر دعا است بلکه اگربراي استجابت دعا بگويند[=&quot][3][/] .[/]

[=&quot] برگرفته از : شیعه و پاسخ به چند پرسش ،به کوشش رضا استادی ؛پاسخهای ما به پرسشهای اهل سنت از علی عطائی اصفهانی[/]
................................................................
[=&quot][1][/] [=&quot]- اذا کنت خلف امام ، فقراء الحمد ، و فرغ من قرائتها ، فقل انت : الحمدلله رب العالمین و لا تقل آمین ،نک : وسائل الشیعه ، باب 17 من ابواب القرائة فی الصلاة ، ح 1 [/]

[=&quot][2][/] [=&quot]-عن ابی هریرة ، ان النبی صلی الله علیه و آله قال : اذا امن الامام فامنوا ،فانه من وافق تامینه تامین الملائکة غفر له ما تقدم من ذنبه ، قال ابن شهاب : و کان رسول الله صلی الله علیه و آله یقول » آمین . نک : المصباح المنیر فی تهذیب تفسیر ابن کثیر ، ضمن تفسیر سوره حمد ؛صحیح بخاری ، کتاب الاذان ، باب 111، ح 780[/]

[=&quot][3][/] [=&quot]- آمین به معنای استجب لنا است ، یعنی خدایا دعاهای ما را مستجاب کن ، لذا چنانچه به قصد دعا گفته شود نه به قصد جزئیت مبطل نماز نیست .همچنین گفتن آمین به قصد دعا در جاهای دیگر نماز اشکال ندارد : نک به :عروةالوثقی ، مبطلات الصلاة ، العاشر : قول تعمد آمین [/]

[=&quot]
[/]