چادر نه؛ چرا؟

تب‌های اولیه

23 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چادر نه؛ چرا؟

سلام.

خیلی جاها خوندم و دیدم و خوندید و دیدید که دخترها و خانم ها درباره چادری شدنشون صحبت میکنن. از این میگن که چی شد چادر رو انتخاب کردن. کلی هم بهش افتخار میکنن که شخصا فکر میکنم افتخار هم داره.

ولی هیچ، هیچ جایی کسی نیومده بگه که چرا چادری نشد. چرا چادر رو انتخاب نکرده و نخواهد کرد. نشده که بیاد و دلایلش رو مطرح کنه.

شاید اتفاق خوبی باشه که بیاید و بگید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

قابل توجه:

موضوع جهت بحث و تبادل نظر میان کاربران باز گذاشته می شود.

خواهشمندم فقط در موضوع اصلی تاپیک مطلب ارسال نمایید

و از بحثهای حاشیه ای و گفتگوهای دونفره خودداری نمایید.

با تشکر

:Gol:

سلام وعرض ادب با آرزوی قبولی طاعات وعبادتهای شما .

تا اونجا که میدونیم اصل حجاب چادر نیست ؛ طبق گفتۀ امام راحل چادر یک پوشش ملی است ؛ و به نوعی حجاب برتر. پس با توجه به اینکه چادر اصل نیست و اصل پوششی
است که اسلام به آن تأکید کرده خیلی ها باتوجه به اینکه چادر تا حدودی دست وپاگیره و همیشه باید با رنگ مشکی که خود در اسلام مکروهه همراه باشند ترجیح میدن از پوشش دیگری
استفاده کنند . اما بایداینو در نظر گرفت که کسی که پوششی به غیر از چادر انتخاب میکنه باید در نوع پوشش خودش وسواس و توجه زیادی نشون بده .
متأسفانه مانتوهایی که الآن می بینیم دیگه اسم مانتو نداره باید گفت بلوز و شلوار .

به نظرم کسی چادر رو بخاطر دست و پا گیر بودنش و رنگش کنار میزاره که هنوز درکش نکرده باشه. هنوز نفهمیده باشه قضیه چیه و کی به کیه.

بابا این تاپیک ها رو ببندید....توی این ماه اخری 5 تا تاپیک در مورد چادر باز شده
برای چی باید هر ماه کلی تاپیک در مورد چادر باز شده...توی تاپیک "آیا با چادر گرمت نمیشه" کلی صفحه شده و همه هم دلایلشون برای انتخاب چادر رو گفتند و برام سواله چرا مدیر ارجاع سوالات این تاپیک رو نبستند.

پول سرور رو شما میدی یا وقت بقیه اینقدر براتون مهمه؟

شاید ایشون مثل شما نبودن و سوال رو یه بار کامل و درست خوندن که اینکار رو نکردن.

چادر انتخاب نمیشه چون ادمو تو رفتار و گفتار و قیافه محدود میکنه...با چادر نمیشه رفت کوه!من رفتم چادرم پاره شد!با چادر نمیشه سنگین حرف نزد(حتی اگه شرعا هم مشکل نداشته باشه)اما من راحتم!:Nishkhand:با چادر نمیشه شیطونی کرد!با چادر نمیشه وسایلتو راحت بگیری !با چادر گرمت میشه!با چادر بدتر روسری و مقتعه آدم کشیده میشه عقب!با چادر نمیتونی عکسای زیبا بگیری!با چادر نمیتونی بدوی...با چادر نمیتونی بد خلق باشی(بعضا برعکسه:khandeh!:)با چادر نمیتونی پذیرایی کنی ..سینی میوه رو بگیری یا چادرتو؟؟یا چادرو سفت کنی به خودت که از لباس تنگ بدتر میشه!!:ok:با چادر.....
بازم بگم؟

[SPOILER]ولی من چادریم و هرجا سختم بشه پوشش مناسب جایگزین چادر استفاده میکنم...[/SPOILER]

من کاملا قانع شدم!
فقط یه چیزی که چند وقت پیش دیدم خیلی جالب بود.
واسه من شرایط یه جوریه که روستا زیاد میرم. ادمهای اونجا هم کلا برام جالبا.
حق با شماست. این چادری عموما میشناسیم، یه تیکه پارچه اویزون هست.
ولی تریپ خانم های مسن اون روستاهه و کاراشون نظر من رو که عوض کرد. شیر میدوشیدن. گوسفند ها رو می بردن چرا. حجابشونم دقیقا چیزی بود که اسلام گفته. نه کمتر. نه بیشتر. اون جایی هم که زندگی میکردن، توی یه دره هست که دورتادورش کوهه.
طرز پوششون هم یه جورایی اسپرت بود! روسری رو یه جوری میبستن که توی سقوط از فضا هم هیچ تغییر حالتی نمیداد. کلا یه وضعی بود!

این حرفم نه هیچ چیزی رو تایید میکنه، نه رد.
ولی کلا توی دنیا هیچ چیزی وجود نداره که سود خالص باشه.

در تاریخ گذشته و اعراب لباس زن و مرد چندان تفاوتی باهم نداشت. لباس زن و مرد بلند و پوشیده بود ، مردان هم سرشان پوششش داشت. دستاشه..تحت الحنک...وقتی دستور حجاب آمد حالا باید زنان تنها مقنعه سر میکردند و لباسهای آزادتری میپوشیدند . شاید چادرهای رنگی هم بود ...
در کشورهای شرق دور هم لباسهای هر دو جنس مرد و زن بلند و پوشیده بود . اما الآن این تفاوت زیادی به چشم میخورد ..آقایی با بلیز خنک ، رنگ روشن و آستین کوتاه بیرون میاد و البته در بعض جاها با شلوارک و این اصلا در کنار پوشش سنگینی و سختی مثل مقنعه و چادر اصلا منصفانه نیست .
چادر با رنگ سیاهش میراث شاهان ایران بعد اسلام و البته بیشتر از همه صفویه و قاجاریه است . زمانیکه حضور زنان بسیار محدود بوده و در پوشیه هم حضور اجتماعی نداشتند. ولی این محدودیت و حجاب عاملی برای سلامت اخلاقی جامعه نبود. اگر به ادبیات آن دوران سری بزنید و کتاب شاهد بازی در ادبیات ایران اثر دکتر سیروس شمیسا را مطالعه کنید میبینید که ایران اسلام دیده با نگاه مرد سالارانه و منحرف چه قهقرایی سقوط کرده بود.

حالا هم داعشی ها دارندآبروی چادر را حسابی میبرند... دختران و زنانی از همه جای دنیا با پوششهای مختلف داوطلب میشونذ و (فریب میخورند) که بیایند و در جهاد نکاح شرکت کنند و بهشتی شوند!و آنوقت است که باید چادر سرکنند، پوشیه بزنند و بعد روزانه بین مردان دست به دست شوند تا به همه دنیا ثابت شود که حجاب ظاهری و چادر و پوشیه هیچ ربطی به عفاف و پاکدامنی یک زن ندارد...

قضیه دقیقا طرز فکر هر کس هستش. من فکر میکنم چادر خوبه, یکی فکر میکنه به درد نمیخوره. من فکر میکنم حق با کشور ماست. یکی دیگه فکر میکنه حق با کشور خودشه. اسرائیلیه فکر میکنه به حق داره میکشه. فلسطینیه هم فکر میکنه داره به حق مقاومت میکنه. وهابیه هم فکر میکنه با کشتن شیعه میره بهشت. توی جنگ عراقی ها فکر میکردند باید ما را بکشند و ما مجوس ( معنی دقیقش رو نمیدونم! ) هستیم, ما هم فکر میکردیم که اینجا کربلاست و ما هم یاران حسین ایم.
دو طرف جهاد نکاح هم فکر میکنند که دارند کار درست رو انجام میدهند و حق با اون هاست.

می بینید؟ برای زندگی شما, فقط مهمه که شما چی جوری فکر میکنید. چه جوری لباس می پوشید. چه جوری رفتار میکنید. بقیه خودشون عقل دارن. کمک خواستن, کمکشون میکنیم. نخواستن, به درک. ببخشید که اینجوری گفتم. ولی واقعا به درک. به من چه که اون میخواد توی زندگیش چی کار کنه؟

-----

به نظر اون چادر قدیمی دیگه به کار نمیاد. یعنی به درد این دوره نمیخوره. بعضی موقع ها از تلویزیون یه تصویرهایی از فلسطین نشون داده میشه. حجاب زنانشون عالیه. به معنای واقعیه کلمه. یعنی دقیقا احکام اسلامی رعایت شده. برای زندگی هم هیچ مشکلی نداره. فقط نمیتونم بفهمم که چرا توی ایران این اتفاق نمیافته؟ گزینه های مردم, یا چادره. یا بی حجابی! چرا؟؟

Hmaid;545011 نوشت:
چادره. یا بی حجابی! چرا؟؟
:Moteajeb!:

ن کی گفته؟خیلیا مانتویی هستند..خواهر خود من مانتوی بلند میپوشه و حجابشو رعایت میکنه...ایشون توی کدوم دسته هستند؟؟/یا اینکه شما شما کلا غیر چادریا رو بی حجاب میدونید؟؟؟
هرجا ی جور عرف داره دیگه!افغانستان چادر ابی روشن میپوشن....اون پوششی که شما توی تی وی میبینید پوشش غالب زنان عرب هست...طوری که اگه من ایرانی توی ی کشور اروپایی مانتوی بلند تا روی پا و روسری بلند بپوشم بدون شک همه فکر میکنند عرب هستم.....

درسته. حق با شماست. اما بحث درباره اکثریت هاست.
با رفیقم رفته بودیم نمایشگاه کتاب. یه غرفه ای بود مربوط به کتاب های جنگ و شهدا و اسلام و ... . توی این غرفه, از دم, همه (!) چادری بودن. مثلا از چهل نفر, شاید یک نفر چادری نبود که اوشون هم حجابشون رو کامل رعایت کرده بودن.
اما دقیقا برعکسش رو توی بقیه غرفه ها بود.

شما رو نمیدونم. ولی توی این چند سالی که دارم زندگی میکنم, تعداد مانتویی های با حجاب کامل کمه. خیلی هم کمه. اما از اون طرف, دو تا گروهی که گفتم خیلی زیادن. برای همین اینجا صرف نظر کردم. Smile
اما بازم میگم, درست میگید و حق هم با شماست.

Hmaid;545011 نوشت:
به نظر اون چادر قدیمی دیگه به کار نمیاد. یعنی به درد این دوره نمیخوره. بعضی موقع ها از تلویزیون یه تصویرهایی از فلسطین نشون داده میشه. حجاب زنانشون عالیه. به معنای واقعیه کلمه. یعنی دقیقا احکام اسلامی رعایت شده. برای زندگی هم هیچ مشکلی نداره. فقط نمیتونم بفهمم که چرا توی ایران این اتفاق نمیافته؟ گزینه های مردم, یا چادره. یا بی حجابی! چرا؟؟

سلام
چون تو ایران بجای اینکه روی حجاب و شئون لباس اسلامی صحبت شه فقط رو چادر صحبت میشه، کسی که چادر میپوشه حجابش کامله، بجز چادر هیچ پوششی رو قبول ندارن، فرقی بین دختر محجبه مانتویی با یه بی حجاب قائل نیستند فقط بخاطر این که هر دوی اونها چادر ندارند.
همه چی در چادر خلاصه شده، حجاب، پاکی دختر، اسلامی بودنش، زهرایی بودنش، محب اهل بیت شدنش
در حالی که نمیدونن زمانه عوض شده، پوشش مردم عوض شده، مد و تیپ جوونها عوض شده، جوون هر دوره با مد دوره خودش پیش میره نمیشه توقع داشت لباس 1400 سال پیش رو برای این دوره هم تجویز کرد. اونم یه چادر مشکی. الان همه دوست دارن لباس روشن بپوشن، مانتویی که مد شده رو بپوشن، چطور میشه توقع داشت یه دختر 14 15 ساله یه پارچه سیاه سرش کنه، بعد هم قانع شه حجاب و لباس اسلامی اینه. تو دین ما، تو کشور ما همه چی عوض میشه الا پوشش و حقوق زنان، به هیچ وجه نباید تغییر کنه، چرا که بدنبالش کیان خونواده از هم پاشیده میشه، فساد فراگیر میشه، جوونها منحرف میشن و در آخر هم کشور نابود میشه!!!!!!!
کاش ما هم یاد میگرفتیم حجاب اسلامی یه تکه پارچه سیاه، بلند نیست ، حجاب یعنی موهات بیرون نباشه، لباست زننده نباشه و ....
من قبلا حس خاصی نسبت به چادر نداشتم بعضی مراسمات هم می پوشیدم ولی با این همه تعریف و تمجیدی که از آن شد و به نظرم غیرعادی و باورنکردنیه دیگه نه از چادر خوشم میاد و نه دیگه ممکنه پیش بیاد زمانی چادری شم حالا می فهمم چرا برخی دوستام از چادر متنفر بودند

البته همین خواهرم میگه وضعیت دخترا تو جامعه خیلی بد شده..احساس وظیفه میکنم چادر بپوشم...:khandeh!:

شبـنم;545027 نوشت:
نه دیگه ممکنه پیش بیاد زمانی چادری شم حالا می فهمم چرا برخی دوستام از چادر متنفر بودند

خب شما ی مانتویی با حجاب باش..همونطوری که اعتقاد داری:Kaf::Gol:هرچد برای انتخاب چادر تعریف و تمجید دیگران یا ابراز نارضایتیشون مهم نیست ..مهم اینه که شما برای چی و با چ احساسی میپوشیش

شبـنم;545027 نوشت:
سلام
چون تو ایران بجای اینکه روی حجاب و شئون لباس اسلامی صحبت شه فقط رو چادر صحبت میشه، کسی که چادر میپوشه حجابش کامله، بجز چادر هیچ پوششی رو قبول ندارن، فرقی بین دختر محجبه مانتویی با یه بی حجاب قائل نیستند فقط بخاطر این که هر دوی اونها چادر ندارند.
همه چی در چادر خلاصه شده، حجاب، پاکی دختر، اسلامی بودنش، زهرایی بودنش، محب اهل بیت شدنش
در حالی که نمیدونن زمانه عوض شده، پوشش مردم عوض شده، مد و تیپ جوونها عوض شده، جوون هر دوره با مد دوره خودش پیش میره نمیشه توقع داشت لباس 1400 سال پیش رو برای این دوره هم تجویز کرد. اونم یه چادر مشکی. الان همه دوست دارن لباس روشن بپوشن، مانتویی که مد شده رو بپوشن، چطور میشه توقع داشت یه دختر 14 15 ساله یه پارچه سیاه سرش کنه، بعد هم قانع شه حجاب و لباس اسلامی اینه. تو دین ما، تو کشور ما همه چی عوض میشه الا پوشش و حقوق زنان، به هیچ وجه نباید تغییر کنه، چرا که بدنبالش کیان خونواده از هم پاشیده میشه، فساد فراگیر میشه، جوونها منحرف میشن و در آخر هم کشور نابود میشه!!!!!!!
کاش ما هم یاد میگرفتیم حجاب اسلامی یه تکه پارچه سیاه، بلند نیست ، حجاب یعنی موهات بیرون نباشه، لباست زننده نباشه و ....
من قبلا حس خاصی نسبت به چادر نداشتم بعضی مراسمات هم می پوشیدم ولی با این همه تعریف و تمجیدی که از آن شد و به نظرم غیرعادی و باورنکردنیه دیگه نه از چادر خوشم میاد و نه دیگه ممکنه پیش بیاد زمانی چادری شم حالا می فهمم چرا برخی دوستام از چادر متنفر بودند

واقعا نمیدونم باید چی بگم. دقیقا حرف حق هستش و طبیعتا هم جواب نداره.
قضیه چادر برای خانوم ها, مثل قضیه ریش برای مرد هاست. ریش داشته باشی, حله! نداشته باشی, میشی کافر.
به یاد یه دوستی که میگفت : اونقدری که خودی ها بهمون ضربه زدن, دشمن ها نزدن.

""قضیه دقیقا طرز فکر هر کس هستش. من فکر میکنم چادر خوبه, یکی فکر میکنه به درد نمیخوره. من فکر میکنم حق با کشور ماست. یکی دیگه فکر میکنه حق با کشور خودشه. اسرائیلیه فکر میکنه به حق داره میکشه. فلسطینیه هم فکر میکنه داره به حق مقاومت میکنه. وهابیه هم فکر میکنه با کشتن شیعه میره بهشت. توی جنگ عراقی ها فکر میکردند باید ما را بکشند و ما مجوس ( معنی دقیقش رو نمیدونم! ) هستیم, ما هم فکر میکردیم که اینجا کربلاست و ما هم یاران حسین ایم.
دو طرف جهاد نکاح هم فکر میکنند که دارند کار درست رو انجام میدهند و حق با اون هاست.""

به تعداد آدمهای روی زمین جهان بینی و ملاک برای انتخاب عمل وجود داره ولی این ترس هم هست که در میان این نسبی نگریها حقیقت و اون ملاکی که نهایتا بر حق است گم شود. مثالی که در آخر زدید جالب بود.. شاید همین حجاب صحیح زنان فلسطینی و لبنانی وحضور قهرمانانشون نویسنده امریکایی مثل جوانا فرانسیس را وادار به تقدیر و اعتراف کردhttp://jahannews.com/vdcbfwbfarhbs8p.uiur.html

اگه ملت ما هنوز بین بی حجابی و چادر مانده اند فکر میکنم یکی از دلائلش اینه که مفهوم و هدف اصلی حجاب هنوز بعد از سی و چند سال درست تبیین نشده .
یکی میگه خواهرم تو حجابت رو حفظ کن که مردا دچار گناه نشن...اونوقت دختره میگه خوب بشن چرا من باید بخاطر یکی دیگه گرما رو تحمل کنم.!
یکی میگه حجاب ضامن حفظ احترام زنه ،بعد میبینی تو فیلمها به زن چادری توهین میشه و در جامعه هم گاهی به او بی احترامی و بی اعتنایی میشه! در برخی از احادیث و روایات (که امیدوارم جعلی باشه)زنان نکوهش میشوند!

میگن خواهرم حجابت رو رعایت کن چون موهات و آرایشت ممکنه به زندگی مرد زن دار آسیبی بزنه ..اون همسرشو با تو مقایسه کنه و دلسرد بشه و خانواده ها از هم نپاشند...بعد میبینی با وجود قانونی به نام صیغه میشه با مرد متاهل و خانواده دار تا .....پیش بروی و زندگیشو داغون کنی در حالیکه نه مقصر حساب بشی نه اون مرد مقصر باشه و نه همسر اول طرف آدم به حساب میاد که ازش اجازه گرفته بشه... پس با این استلالهای آبکی و پر از تناقض نمیتونی مردم رو قانع کنی که حجاب چه مفهومی داره....

عظمت حجاب نباید زیر سوال برود. تاثیر پوشش کامل باید اول از همه چیز بر روی خود شخص بررسی بشه نه اجتماع. اینکه بین حجب و عفت درونی و یک پوشش ظاهری تفکیک قائل بشویم.
اینکه برای یک دختر جوان روشن بشه که تو بواسطه ساختار معنوی که در وجودته توانایی دستیابی به فیوضات و فضائلی رو داری که با برهنگی و عدم رعایت حجاب خودت را از آن انوار نورانی محروم خواهی کرد. میتوانی الهی و ملکوتی شوی ولی نگاه حسرت بار چشمها تو را زمینی وسخت دل خواهد کرد. کدام زن عاقلی اگر بداند چنین قابلیتی دارد و در بارگاه خداوند چنین جایگاهی خواهد داشت آنرا پس خواهد زد؟
اول باید کرامت و ارزش وجودی یک فرد برایش تفهیم و مهم شود ....و بعد انتخاب کند که چطور برای سلامت جامعه اش دل بسوزاند...
یا حجاب ومانتو مناسب را انتخاب کند و یا جادر را...
و جامعه و مردم هم از این سطحی نگری و ظاهر بینی
دست بردارند

سلام

Hmaid;544971 نوشت:
طرز پوششون هم یه جورایی اسپرت بود! روسری رو یه جوری میبستن که توی سقوط از فضا هم هیچ تغییر حالتی نمیداد. کلا یه وضعی بود!

یعنی چه جوری؟

Hmaid;545040 نوشت:
قضیه چادر برای خانوم ها, مثل قضیه ریش برای مرد هاست. ریش داشته باشی, حله! نداشته باشی, میشی کافر.

[=&quot]
[=&quot][=&quot]
[=&quot]مردی که ریش داشته باشه حتما مومن نیست اما کسی که مومن باشه هیچ وقت صورتشو تیغ نمیندازه[=&quot]...

[=&quot]زنی که با حجاب باشه حتما عفیف و مومن نیست اما کسی که عفیف و مومن باشه حتما با حجابه[=&quot]...
[=&quot]حالا هرچی عفت و ایمانش بیشتر باشه حجابشم بهتره...

samansami;545074 نوشت:
مردی که ریش داشته باشه حتما مومن نیست اما کسی که مومن باشه هیچ وقت صورتشو تیغ نمیندازه...

زنی که با حجاب باشه حتما عفیف و مومن نیست اما کسی که عفیف و مومن باشه حتما با حجابه...
هرچی عفت و ایمان بیشتر باشه رعایت حجاب هم به شکلی بهتره

بابا بیخیال. چرا فتوا میدین؟؟ درسته تراشیدن ریش حرامه, ولی هر کی که صورتش رو تیغ بزنه دیگه مومن نیست!؟
شاید بهتر باشه اینجا درباره این موضوع ادامه ندیم. Wink

kobram;545062 نوشت:
سلام

یعنی چه جوری؟

نمیتونم درست توصیفش کنم. ولی یه جوری بود که انگار دو تا تیکه پارچه هست. یه تیکه مو ها و گردی صورت رو خیلی سفت گرفته بود و یه تیکه هم اون رو کاملا دور گردن گره زده بود.

[=&quot]منظور از الگوهاي ناپذيرفته در نمودار؟
[=&quot]زنان باحجابي كه از دين فقط حجاب را دارند و اهل افراط و تفريط هستند و به بقيه مسائل ديني(عقايد، دستورات شرع و اخلاق) توجه ندارند

موضوع قفل شده است