صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کنترل من دست کیست؟؟ یا چیست؟؟؟

شروع کننده موضوع

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

کنترل من دست کیست؟؟ یا چیست؟؟؟

با سلام

کنترل من دست کیست؟؟ یا چیست؟؟

دوستان تا حالا شده بخواین کاری بکنین ونشده؟؟

شده اراده کاری را بکنین و به وقتش حوصله نداشته باشین؟؟

خواسته باشین یه کاری رو ادامه بدین مثل نماز اول وقت و موقع اذان برین دنبال کار دیگه و یا بخوابین و یا........به بعد موکول کنین

یا مثلا برنامه ریزی کنین از فردا یه ساعت مطالعه می کنم و یه هفته می گذرد و هنوز فردای ما نرسیده

ویا.......

مگه کنترل و هدایت ما دست خودمون نیست ؟؟؟ اگه هست پس چرا به موقع اش نمی تونیم همان کار را انجام بدیم؟؟؟

تصمیم می گیریم از فردا دروغ نگیم و غیبت و کنار بگذاریم محل اش که می رسد تو فکرمون هم شاید باشه ولی نمی تونیم غیبت نکنیم و یا دروغ نگیم و....

به نظر شما چرا ؟؟؟

مگه ما دست خودمون نیستیم؟؟؟

از کجا هدایت می شیم؟؟؟

چرا نمی تونیم جلوی خودمون را بگیریم؟؟

نظر دوستان؟؟؟

2. صلوات ها 12

3.  

نوشته
    10,899
    حضور
    84 روز 13 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    18
    صلوات
    40511

تصمیم می گیریم از فردا دروغ نگیم و غیبت و کنار بگذاریم محل اش که می رسد تو فکرمون هم شاید باشه ولی نمی تونیم غیبت نکنیم و یا دروغ نگیم و....

به نظر شما چرا ؟؟؟

از کجا هدایت می شیم؟؟؟

نظر دوستان؟؟؟
    [/quote]
    باسلام به طاها دوست بزرگوار
    در مورد دروغ گفتم خوب این جور مورد جز ارزش‌های رفتاری و بسادگی از بین نمیره !!
    رفتار هایی مثل دروغ گفتن،حسادت،بد دهنی، خسیس بودن و ....
    سالها باید روی رفتار بد کار کرد تا از بین بر!!
    عقیده نیست که زود از بین بر!
    مثلا من از رنگ زرد بدم میاد !خوب یک کتاب می‌خونم عقیدم عوض می‌شه!!
    و از رنگ زرد خوشم میاد!!
    اما ارزش‌های رفتاری به سادگی‌ تغییر پذیر نیست!!

ویرایش توسط رضا : ۱۳۸۹/۰۱/۲۴ در ساعت ۲۱:۲۳
    حسن خزّاز گفت:از امام رضا ( عليه السّلام ) شنيدم كه فرمود:
    بعضى از كسانى كه ادّعاى محبّت و دوستى ما را دارند،ضررشان براى شيعيان ما از دجّال بيشتر است.
    حسن گفت: عرض كردم اى پسر رسول خدا( صلّى اللَّه عليه و آله و سلّم ) به چه علّت؟فرمود: به خاطر دوستى‏شان با دشمنان ما و دشمنى‏شان با دوستان ما. و هر گاه چنين شود، حقّ و باطل به هم در آميزد و امر مشتبه گردد و مؤمن از منافق باز شناخته نشود.
    ( صفات الشيعه ص 8 )

5. صلوات ها 10

نوشته
    43
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    244

نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
    با سلام

دوستان تا حالا شده بخواین کاری بکنین ونشده؟؟

شده اراده کاری را بکنین و به وقتش حوصله نداشته باشین؟؟

خواسته باشین یه کاری رو ادامه بدین مثل نماز اول وقت و موقع اذان برین دنبال کار دیگه و یا بخوابین و یا........به بعد موکول کنین

یا مثلا برنامه ریزی کنین از فردا یه ساعت مطالعه می کنم و یه هفته می گذرد و هنوز فردای ما نرسیده

ویا.......

مگه کنترل و هدایت ما دست خودمون نیست ؟؟؟ اگه هست پس چرا به موقع اش نمی تونیم همان کار را انجام بدیم؟؟؟

به نظر شما چرا ؟؟؟

از کجا هدایت می شیم؟؟؟

نظر دوستان؟؟؟
    به نظر من اصلا ما خودمون دوس نداريم اون كارارو كنيم.يعني دروغ نگيم و اينا فقط ميخوايم خودمون رو گول بزنيم.

البته گاهي ميشه كه خيلي عهدمون واسمون مهمه و بهش عمل ميكنيم.ترك ميكنيم!!!

ما مي تونيم،نمي خوايم!!!
    كساني كه مي فهمند عذاب مي كشند و كساني كه نمي فهمند عذاب مي دهند

7. صلوات ها 10

علاقه
    مطالعه و تفکر
    نوشته
    5,130
    حضور
    59 روز 21 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    8
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    15170

راهنما تا اعتقادمان درونی و قلبی نشده مشکل باقیست.

نقل قول نوشته اصلی توسط آراس نمایش پست ها
    به نظر من اصلا ما خودمون دوس نداريم اون كارارو كنيم.يعني دروغ نگيم و اينا فقط ميخوايم خودمون رو گول بزنيم.

البته گاهي ميشه كه خيلي عهدمون واسمون مهمه و بهش عمل ميكنيم.ترك ميكنيم!!!
    نقل قول نوشته اصلی توسط آراس نمایش پست ها

ما مي تونيم،نمي خوايم!!!

با سلام

البته نظر بنده کمی متفاوت است و آن اینکه ما خیلی چیزها رو دوست داریم، و حتی می خواهیم که بعضی کارها رو انجام بدهیم و بعضی ها رو ترک کنیم. یعنی هم در نیت مان دوست داریم و هم واقعاً می خواهیم.

اما باز هم نمی شود، می خواهیم و دوست داریم که گناه نکنیم اما به محض قرار گرفتن در مقام گناه، مرتکب می شویم.

این مسأله همون طوری که دوست عزیزمون گفتند به میزان اهمیت دادن به اون کار، بستگی داره، به هر میزان دستیابی به نقطۀ مطلوب، برامون اهمیت داشته باشه، به همون میزان عزم و تلاش و همت مون هم افزایش پیدا می کنه.

ضمن اینکه فی ما بین میل و خواست ذهنی و فکری با میل و خواست قلبی و درونی تفاوت از زمین تا آسمان است. اکثریت مردم، امیال و خواسته ها برایشان ذهنی و فکری است، تصور دوست داشتن و خواستن را دارند، اما برای تحقق این قبیل خواسته ها و رسیدن به نقطۀ مطلوب، باید این میل و خواستۀ ابتدائی را به قلب و درون انتقال داد.

مشکل، همان بحث ایمان است که ایمانِ اکثریت مردم، در مرحلۀ زبان و فکر و ذهن است، لذا به هنگام گناه، نمی توانند در برابر خواسته های نفسانی مقابله کنند، از اینرو خداوند در قرآن می فرماید: "یا ایها الذین آمنوا آمنوا ..."، ای کسانی ایمان آورده اید دو باره ایمان بیاورید یعنی ایمانتان را از مرحلۀ ظاهر به باطن و از بیرون به درون و از اندیشه به قلب تان انتقال دهید.

موفق باشید ...

کنترل من دست کیست؟؟ یا چیست؟؟؟

9. صلوات ها 9

نوشته
    20,860
    حضور
    212 روز 23 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151460

سلام
    موضوع کاربردی و خوبی است
    ما در مشاوره هم با این مشکل بسیار زیاد مواجه می شویم
    امتیاز ما انسان ها نسبت به موجودات دیگر به این است که کنترل رفتار و گفتار خود را به زور بالقوه داریم.
    ولی نکته ای که هست این است که اصالت راحت طلبی به طور غریزی در ما وجود دارد همیشه دنبال میان بر و اهداف دردسترس هستیم. دوست ندارید برای رسیدن به خواسته خود تلاش کنیم. به تعبیر قرآن انسان عجول است بنابراین وقتی برخی در مشاوره از مشاور می شنود که محور کنترل در دست خودت است یکه می خورند آنها برای شنیدن این حرف پیش مشاور نیامده بودند در واقع اغلب دنبال یک روش، یک قرص یا یک معجزه می گردند تا آنها را به خواسته خود برساند.
    مثال
    یکی از مشکلات مشاوران با افرادی که به خود ارضایی معتاد شده اند این است که آنها می خواهند خودشان کنترل رفتار مراجع را به عهده بگیرند. به هم دلیل موفق نمی شوند. شیوه مناسب این است که ابتدا به فرد بقبولانیم که من روش می دهم اما حرکت با توست. برخی در یک جلسه سی روش برای ترک ارائه می دهند ولی من مخالفم در مشاوره حضوری به افراد مشابه هم می گفتم طرح من برای رفع مشکل این است اگر موافق هستید تا شروع کنیم و اختیار با شماست که این طرح را بپذیری یا رد کنید. برخی افراد یکی دو جلسه مشاوره می آمدند و من تا می دیدم که حرکت نمی کند می گفتم متاسفانه شما طرح را زیر پا گذاشته اید و من عملا نمی توانم با شما ادامه دهم می توانید مشاور خود را عوض کنید به عنوان مثال از فردی خواستم تا جلسه بعد سه نوبت به ورزشگاه یا باشگاهی برود یا حد اقل برای تماشا حاضر شود و او از همین کار سرباز زده بود.........
    تعارض امیال
    گاهی امیال ما با هم در تعارض هستند.اگر میل راحت طلبی بر میل به پیش رفت(مادی و معنوی) غلبه پیدا کند مسلما کنترل ما از دست مان خارج می شود و مرتب در جا می زنیم و یا عقب گرد داریم.
    پذیرش
    ریشه اصلی بسیاری از رکودهای ما این است که نمی خواهیم قبول کنیم که از بیرون اتفاقی نمی افتد. و اصل این است که خودمان باید تلاش کنیم. نمی خواهیم قبول کنیم نظام اسباب علل جهان چنین ایجاب می کند.
    جهاد با نفس
    ما به معنی جهاد توجه داریم که یعنی تلاش جنگ و در گیری، زخمی شدن و اسارت و...ولی در جهاد با نفس که جهاد بزرگ تر است از این معنا غافلیم. یعنی متوجه نیستیم که این جا هم برای غلبه باید زحمت کشیدو خون دل خورد باید برای پیروزی ابزار خوب و یار و یاور یافت و از منافقان (نفس و...) برحذر بود

گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

11. صلوات ها 8

نوشته
    348
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2018

به نظر من ماها تنبلی میکنیم ....اگه اراده مون رو محکم کنیم و روی حرفی که زدیم پافشاری کنیم ...فکر نمیکنم دیگه با اینجور مشکلات رو به رو بشیم

وقتی من نوعی تصمیم بگیرم که از فردا مثلا غیبت نکنم .. باید محکم باشم وسر حرفم بایستم ..

وقتی اراده و ایمانم قوی باشه پس اگه هم توی موقعیتی قرار بگیرم که داره غیبت میشه چون ایمانم و اراده ام رو قوی کردم حتی از گوش دادن به غیبت هم خود داری میکنم

13. صلوات ها 5

شروع کننده موضوع

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط reza نمایش پست ها
    در مورد دروغ گفتم خوب این جور مورد جز ارزش‌های رفتاری و بسادگی از بین نمیره !! رفتار هایی مثل دروغ گفتن،حسادت،بد دهنی، خسیس بودن و .... سالها باید روی رفتار بد کار کرد تا از بین بر!! عقیده نیست که زود از بین بر! مثلا من از رنگ زرد بدم میاد !خوب یک کتاب می‌خونم عقیدم عوض می‌شه!! و از رنگ زرد خوشم میاد!! اما ارزش‌های رفتاری به سادگی‌ تغییر پذیر نیست!!

با سلام

رضای عزیز به مطلب خوبی اشاره کردین

ولی اصل بحث اینجاست که اراده من دست کیست؟؟

درست است که کارها و اعمال ما باید برایمان ملکه شود خوب حالا سوال این ملکه کردن اعمال خودمان برای خودمان دست کیست؟؟؟

چه کسی باید این عمل را انجام دهد؟؟؟ ما یا کسی غیر از ما؟؟؟؟

چرا من بر روی خودم کنترل ندارم؟؟

از کجا هدایت می شوم؟؟؟؟

15. صلوات ها 4

شروع کننده موضوع

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

نقل قول نوشته اصلی توسط صدیق نمایش پست ها
    همان بحث ایمان است که ایمانِ اکثریت مردم، در مرحلۀ زبان و فکر و ذهن است، لذا به هنگام گناه، نمی توانند در برابر خواسته های نفسانی مقابله کنند، از اینرو خداوند در قرآن می فرماید: "یا ایها الذین آمنوا آمنوا ..."، ای کسانی ایمان آورده اید دو باره ایمان بیاورید یعنی ایمانتان را از مرحلۀ ظاهر به باطن و از بیرون به درون و از اندیشه به قلب تان انتقال دهید.

باز سلام

ممنون از استاد صدیق

ولی بزرگوار کسانی که حتی به دین و خدا هم ایمان ندارند به خودشان تسلط ندارند و هدایت خودشان دست خودشان نیست.

همه دیدیم افرادی را که می گن می خواستم از امروز صبح ها بلند شوم ومثلا ورزش کنم الان چند ساله این تصمیم را کرفتم و تا حالا نتونستم

مطالب شما در مورد مسایل دینی و عبادی و....درست ولی ما در بیشتر کارهامون اینجوری هستیم

در کارهای روزمره و رفتار روزمره هم دچار چنین مشکلی هستیم.

مگه نه؟؟؟؟

17. صلوات ها 4

نوشته
    348
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2018

به نظر من کنترل و اراده در دست خودمان هست ...

19. صلوات ها 4

نوشته
    348
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2018

واژه اراده به معنى خواست و خواستن، مفهومى است که کاربرد بسیارى در زندگى انسانها ‏دارد. اراده در ما سبب جرأت، متانت و محور تمام موفقیتها و شکستهاست، زیرا اراده هم ‏داراى جنبه مثبت یا حقیقى و هم جنبه منفى یا کاذب است

صفاتى مانند عظمت، شهامت،‏شجاعت و اینها زاییده اراده قوى و مثبت است.‏راه رهایى از هر گرفتارى با تقویتاراده میسر است.

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)