چرا به اسماء متبرک بی احترامی می شود؟

تب‌های اولیه

39 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چرا به اسماء متبرک بی احترامی می شود؟

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

السلام علیک یا رسول الله(ص)

السلام علیک یا امیرالمومنین(ع)

السلام علیک یا اهل بیت نبوه(ع)

السلام علیک یا صاحب الزمان(عج)

آجرک الله یا صاحب الزمان(عج)

--------------------------------------------------

با سلام وعرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت مولای متقیان امیرالمومنین(ع) و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

هدف از تشکیل این تایپیک این است که در محیط مجازی خصوصا اینترنت ما ولایت پذیران امیرالمومنین(ع)در این شب عزیز و سرنوشت ساز اقدامی شروع کنیم تا از ادامه اهانت به مقدسات و خصوصا اسماء متبرک که موضوع این تایپیک می باشد جلوگیری شود

گاهی عده ای نمی دانند و بدون توجه به اسما ء متبرک اهانت می کنند و آنها را زیر پا می اندازند، در سطل آشغال انداخته، یا حتی پاره می کنند

بر فرض مثال اگر به روزنامه ها مراجعه کنید

برخی از مردم بدون توجه به این که در این روزنامه آرم الله اکبر یا لا اله الا الله پرچم جمهوری اسلامی ایران آمده است

و یا این که حدیث یا آیه ای از قرآن موجود است

یا اسم امام یا امام زاده ای در این روزنامه ها به کار رفته شده است

این روزنامه ها را زیر پا انداخته یا توسط آنان شیشه مغازه خود را تمییز می کنند!!

من خودم بار ها و به کرات دیده ام که مثلا در یک اتوبوس شاگرد اتوبوس برای این که پای گلی یا خیس مسافرین داخل اتوبوس را کثیف نکند به جای انداختن یک تیکه پارچه می آید روزنامه استفاده می کند ، این درحالی هست که بار ها خودم مشاهده کردم که در این روزنامه ها اسما متبرک موجود می باشد و به راحتی مردم پا روی آن می گذارند

یا این که طرف برای این که کف مغازه اش در یک روز بارانی که مشتریانش وارد مغازه می شوند کثیف نشود روزنامه ای که به وضوح مخصوصا در ایام محرم که این روزنامه ها پر از پوستر و تبلیغات مجالس مذهبی است و از نام ائمه اهل بیت(ع) استفاده شده است ، این روزنامه را به عنوان پا دری استفاده می کند و افراد هم به راحتی قدم هایشان را روی روزنامه می گذارند

حتی یک روز من راسا آمدم اسما متبرک رو جدا کنم از اون روزنامه ، دیدم چیزی از روزنامه نماند! یعنی این که مثلا

70 درصد روزنامه را در اون ایام سخن معصوم(ع) و یا آیه قرآن و یا اسم متبرکه دیگری فرا گرفته بود .....

برخی اوقات مردم نمی دانند و باید اونها رو از حکم شرعی مسئه آگاه کرد

برخی اوقات مردم می دانند اما دقت کافی ندارند

امید است که در این تایپیک سرنوشت ساز همه آسک دینی ها شرکت کنند و کم کم به بقیه سایت های مذهبی -غیر مذهبی و خبری این اقدام انتقال یابد تا شاهد خیزش عظیم کاربران باشیم

در این تایپیک ما قصد تخریب هیچ شرکت تجاری و هیچ نهاد یا روزنامه یا مجله ای رو نداریم!

اگر عکسی می گذاریم نشانه اعتراض ما به وضع موجود است و امید داریم کسانی که اقدام به چاپ اسما متبرک می کنند نیز همکاری کنند و حداقل کاری که می کنند این است که هشدار بدهند که در روزنامه آنها از اسما متبرک استفاده شده است

این هشدار رو هم جایی بدهند که همگی ببینند .....درشت و خوانا باشد

امید است که مسئولین ما هم این مهم را مورد توجه قرار بدهند و حتی تشکیلاتی شکل بگیرد و کارمندانی استخدام شود تا اسما متبرک را از مردم در طول یک مدتی مشخص تحویل گیرند

به هر حال ما یک کشور مذهبی هستیم و باید اقدام کنیم

[=arial black]اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]
[=arial black] -------------------------------------------------

سلام مجدد

[=arial black]

[=arial black]خودم به عنوان اولین نیروی هشدار دهنده:

[=arial black]

[=arial black]به این عکس توجه کنید:

این عکس پوست یک بسته کالباس است !

این پوست کالباس جاش تو آشغال دونیه !!

دقت کنید :

[=arial black]با فونت ریز ریز.....پشت این پوست کالباس نوشته شده امام رضا(ع)

آیا اسم امام رضا (ع) متبرک نیست؟

درست است که آدرس این کارخانه در خیابان امام رضا(ع) هست

اما بهتر نیست از فقها سوال شود تا راه حلی برای این کار ارائه گردد؟

مثلا به جای امام رضا بنویسید امام هشتم

البته من کارشناس نیستم

همین جا از کارشناسان محترم آسک دین می خوام وقتی که ما کاربران این عکس ها رو می گذاریم شما در این خصوص توضیحاتی بدهید و حتی راه حل ارائه دهید

[=arial black]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]
[=arial black] -------------------------------------------------

سلام مجدد

دوستان در این بحث شرکت کنید....حتما این تایپیک رو سرپا نگه دارید ...این یک هشدار بزرگ است

[=arial black]تا حالا به درجه سرتیپی یک سردار دقت کردید؟

[=arial black]

تا حالا پیش آمده است که عکس یک سردار نظامی رو داخل روزنامه ببینید؟

دقت به درجه هاش کردید؟

[=arial black]مثلا اگه روزنامه ای با یک سردار مصاحبه کرده است و عکسش رو انداخته؟

[=arial black]

تا حالا دقت کرده بودید که آرم سرتیپی اون سردار نظامی آرم لا اله الا الله است؟

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]
[=arial black] ------------------------------------------------

سلام

معمولا پول هایی که دارید رو کجا می گذارید؟

اگر این پول ها رو تو جیب عقبتون می گذارید......

دقت کنید

تا حالا به اسکناس 50هزار ریالی یا همون 5هزار تومانی دقت کردید؟

متوجه شدید؟

اگر متوجه نشدید به عکس زیر دقت کنید:

[=arial black]
یک حدیث است از نبی مکرم اسلام(ص)

اولا یک سخن است از معصوم (ع)

دوم این که از اسم مبارک پیامبر اعظم(ص) استفاده شده است

[=arial black]

با سلام -کاربر گرامی sayedali خیلی خوب میکنین - متاسفانه خیلی زیاد شده ارم ها و آیات قرآنی و ... مثل کارت معرفی مغازه پشتش آیه الکرسی و ذکر هفته و ... تبلیغات انتخابات این چیزا چاپ میکنن و بسیار افراد توجه ندارد و کارت سیبا بانک ملی و برگه فیش پرداختی ارم بانک و جاکارت سیبا ملی هم حک شده و من به این چیزا احساسم و همه رعایت کنن نباید تو دیوار و ورق نوشت و اگر برای یاد آوری ضروری بود میتوانین مخفف و یا جدا بنویسی.

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته

مسلماً حفظ حرمت ها امری بسیار مهم است.
و بسیاری از ما به دلیل سهل انگاری به این امر مهم بی توجهی می کنیم.
یک بی احترامی کوچک به این اسامی مبارک موجب سلب بسیاری از توفیق ها در زندگی ما می گردد.
وقتی اسم حفظ حرمت ها می آید برخی افراد ساده اندیش می گویند: "این چیزها که مهم نیست. مشکل بیکاریو حل کنید. مشکل فقرو حل کنید. " و چرندیاتی از این قبیل.
آگاه نیستند که بسیاری از مشکلات زندگی ممکن است در اثر همین بی حرمتی ها به نام خدا و معصومین رخ داده باشد.

به نظرمن کار اشتباهی است که نام معصومین علیهم السلام را روی میدان ها و خیابان ها و بیمارستان ها و کارخانه ها و غیره قرار می دهند.
ارزش این اسامی بالاتر از این مسائل است.
خداوند همه ی ما را هدایت کند.

با تشکر از دوست عزیزی که این تاپیک را آغاز فرمودند.

[="Tahoma"][="Navy"]

sayedali;544124 نوشت:
با فونت ریز ریز.....پشت این پوست کالباس نوشته شده امام رضا(ع)

آیا اسم امام رضا (ع) متبرک نیست؟

سلام و عرض ادب
ضمن تشکر از شما

من تا جایی که می دونم اسامی ائمه اهمیت خاصی دارند و مثلا مس آنها بدون وضو جایز نیست
اما در مورد القاب و ... چنین حکمی نیست گرچه باید نسبت به آنها هم رعایت احترام بشود
به نظرم از کارشناسان محترم احکام هم یاری بجویید

یا علی:Gol:[/]

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]
[=arial black] --------------------------------------------------

گل ليلا;544405 نوشت:
سلام و عرض ادب
ضمن تشکر از شما

من تا جایی که می دونم اسامی ائمه اهمیت خاصی دارند و مثلا مس آنها بدون وضو جایز نیست

اما در مورد القاب و ... چنین حکمی نیست گرچه باید نسبت به آنها هم رعایت احترام بشود
به نظرم از کارشناسان محترم احکام هم یاری بجویید

یا علی

[=arial black]سلام

خوبی مهندس جان

بله برای همین است که من از کارشناسان هم درخواست کردم بیایند و حضور یابند تا راه کار شرعی هم ارائه بشود

اما به نام امام رضا(ع) که مسلم است نباید به آن بی احترامی شود

بسم الله الرحمن الرحیم

[=arial black]
[=arial black] --------------------------------------------------

[=arial black]سلام

تا حالا براتون پیش آمده با اتوبوس برید سفر؟

تا حالا دیدید که روی بسته تغذیه ای که در اتوبوس ها توزیع می شود از اسما متبرک استفاده شده است؟

نمونه ای از این بسته های تغذیه که در اتوبوس ها توزیع می شود و در نهایت این بسته ها بیرون انداخته می شود:

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجّل فرجهم
بنده و همکارم یک جعبه درست کردیم و اسامی پر برکت الهی و ائمه رو در اون نگهداری میکنیم
به لطف خداوند الان یک سال گذشته و گنجینه ی ما پر برکت تر شده .
این طور برنامه ریزی ها آسون هست اما بی دقتی بعضی افراد باعث میشه یک عده دشمن بی سر و پا که خدا لعنتشان کند متاسفانه
ما رو به تمسخر بگیرند و ناخودآگاه شبهه هایی پیش میاد
مثلا خود بنده وقتی یک روز صبح عجله داشتم تا به سرویس برسم و دیر به ایستگاه رسیدم
با عجله از کنار خیابون عبور میکردم که یک پرچم رو در جوی آب دیدم :Ghamgin:
به برادرم اطلاع دادم و بنده خدا رو از خواب بیدار کردم و اون هم از شدت تاسف اومد نزدیک جوی آب و تلاش کرد و خواست نام خدا به فاضلاب آلوده نشه اما تلاش ها نتیجه ای نداشت و پرچم به آبراهه ای بزرگتر رفت ....
متاسفانه کارهایی میکنیم که جوانب رو نمی سنجیم بعد پشیمون میشیم...:Sham:

الا لعنة الله علی قوم الظالمین

سبحان ربک رب العزة عما یصفون و سلام علی المرسلین و الحمدلله رب العالمین

به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام بر شما

ببخشید نمیخوام توهین کنم ، اما به نظرتون این کاری که میخواین بکنین از پایه و اساس غیر منطقی نیست ؟

نام چیست ؟

زمانی که ما زبان ساختیم برای اینکه بتونیم ارتباط فرهنگی و ... با دیگر افراد در جای جای کره زمین خودمون داشته باشیم . برای اینکه افراد رو از هم دیگر تشخیص بدیم براشون نام گذاری کردیم . تا بتونیم بگیم این آقا چه کسی هست تا افراد هویت نامی خودشون رو داشته باشن .

در این میان ائمه و پیامبران ما ، نام هایی داشته اند که براشون انتخاب شده ، بنابراین زمانی که ما بگوییم حضرت محمد چنین گفت ، منظورمون اینه که پیامبر ما میگوید . اما زمانی که میگوییم ، بلوار امام رضا . نمیخوام بگیم ، بلوار ، امام رضا ! .... بلوارِ امام رضا . این نام برای این بلوار استفاده میشه . هدف از استفاده اش توهین به چیزی نیست . هدف نام گذاری اون بلوار هست که به عقیده ی مردم ایران چه بهتر که نام مبارک یکی از ائمه یا پیامبران باشه ! یا شهدا .

خب ؟
این تفکر شما افراطی نیست ؟ وقتی بر روی یک محصول کالباس ، در قسمت آدرس ذکر کرده بلوار امام رضا . منظورش این نیست که حدیث مبارکه امام رضا (ع) : .... ! منظورش اون آدرس هست . و وقتی فردی اون بسته ی کالباس رو میندازه دور ، نمیخواد توهین کنه که اره دارم نام امام رضا رو میریزم دور ! داره بسته کالباسو میریزه دور . داره کار خوبی میکنه ، داره نظافت رو رعایت میکنه .

خب شما گفتین بذارن مثلا امام هشتم . خب اون بنده خدایی که میخواد اون آدرس رو پیدا کنه ، خل و چل نمیشه ؟ بره جایی رو بگرده به نام بلوار امام هشتم که بخواد آدرس کارخونه رو پیدا کنه مثلا ؟ واقعا یه خورده به این تفکرتون فکر کنین . خیلی افراطیه !

بعد ما اسمای خاص و اسمای عام داریم .
برای مثال ، وقتی میگیم امام رضا ، اسم خاصی رو گفتیم . میفهمیم که منظورمون کیه . اما وقتی میگیم بلوارِ امام رضا ، یا خیابونِ امام رضا ، این اسم عام هست . این نام یک خیابون هست ، نه نام یک شخص !

افراطی فکر نکنین .

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب خدمت همه بزرگواران

مس القاب امامان(علیهم السلام) بدون وضو خلاف احتیاط است.(1)

به استفتای زیر هم به نظر مقام معظم رهبری دقت بفرمایید:

سؤال: اگر نام مبارك امام رضا (عليه السلام) كه روي سكه 100 ريالي نوشته شده مس نماييم، حكم چيست؟

احوط ترك مس عمدي آن در حال حدث است.(2)

1و2.استفتا مطابق با نظر مقام معظم رهبری

بسم الله الرحمن الرحیم

Kamran;544593 نوشت:
سلام بر شما

[=arial black] سلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
[=arial black] از این که به آسک دین آمدید و در این تایپیک قدم رنجه فرمودید تشکر می کنم

Kamran;544593 نوشت:
ببخشید نمیخوام توهین کنم ، اما به نظرتون این کاری که میخواین بکنین از پایه و اساس غیر منطقی نیست ؟

[=arial black]
تا منطق را چه طور تعریف کنید و چه مولفه هایی برایش در نظر بگیرید

Kamran;544593 نوشت:
نام چیست ؟

زمانی که ما زبان ساختیم برای اینکه بتونیم ارتباط فرهنگی و ... با دیگرافراد در جای جای کره زمین خودمون داشته باشیم . برای اینکه افراد رو از هم دیگر تشخیص بدیم براشون نام گذاری کردیم . تا بتونیم بگیم این آقا چه کسی هست تا افراد هویت نامی خودشون رو داشته باشن .

[=arial black] برای افراد عادی بله، اما برای خدا و معصومین(ع) و حتی امام زاده ها علیهم السلام این حکم فرق می کند
[=arial black] اسم خداوند و معصومین(ع) مقدس است و نباید به آنها توهین شود...مصداق بارز توهین کردن همین زیر پا انداختن و ..... می باشد

Kamran;544593 نوشت:
در این میان ائمه و پیامبران ما ، نام هایی داشته اند که براشون انتخاب شده ، بنابراین زمانی که ما بگوییم حضرت محمد چنین گفت ، منظورمون اینه که پیامبر ما میگوید . اما زمانی که میگوییم ، بلوار امام رضا . نمیخوام بگیم ، بلوار ، امام رضا ! .... بلوارِ امام رضا . این نام برای این بلوار استفاده میشه . هدف از استفاده اش توهین به چیزی نیست . هدف نام گذاری اون بلوار هست که به عقیده ی مردم ایران چه بهتر که نام مبارک یکی از ائمه یا پیامبران باشه ! یا شهدا .

[=arial black]نام ائمه ما مقدس می باشد و نباید به آن بی احترامی شود و این در منقولات مشخص است مگر این که بخواهید منقولات را زیر سوال ببرید که باید علم کافی روداشته باشید
یادم است در سفری که به کربلا داشتیم ، به محل دفن طفلان مسلم علیه السلام رفتیم.
چشمم نا گاه به فرش های حرم افتاد که در قسمتی از فرش ها نوشته شده بود طفلان مسلم(ع)
من چند بار بود که سفر داشتم، اما یا متوجه نشده بودم که چنین چیزی است و یا جدیدا این فرش ها رو گذاشته بودند
روحانی ای همراهم بود، بهش اطلاع دادم، به سمت خادم حرم رفتیم و روحانی ما تذکر داد، صحبت هایی رد و بدل شد ، و روحانیمون گفت که باید به اسم حتی امام زاده ها هم احترام گذاشته شود
بنا شد خدام اقدام کنند و حداقل اون قسمت از فرش های زیر پا رو که اسم طفلان مسلم(ع) بود ، رویش را با پارچه ای بدوزند تا حایل شود

یا این که در سفری که به سامرا داشتم، بعد از سامرا بود که حرکت کردیم و به زیارت قبر مطهر عموی امام زمان(عج) رفتیم ، اونجا هم چنین چیزی بود
منتهی خادم ها آمده بودن با پارچه روی اسم رو پوشانده و دوخته بودند تا حایل شود و اهانت نشود

Kamran;544593 نوشت:
خب ؟
این تفکر شما افراطی نیست ؟ وقتی بر روی یک محصول کالباس ، در قسمت آدرس ذکر کرده بلوار امام رضا . منظورش این نیست که حدیث مبارکه امام رضا (ع) : .... ! منظورش اون آدرس هست . و وقتی فردی اون بسته ی کالباس رو میندازه دور ، نمیخواد توهین کنه که اره دارم نام امام رضا رو میریزم دور ! داره بسته کالباسو میریزه دور . داره کار خوبی میکنه ، داره نظافت رو رعایت میکنه .

[=arial black]تا افراط را چه معنا کنید!....

در سنجش افراط معیاری هست که نسبت به آن می سنجند که طرف افراطی است یا نه...

معیار این جا حکم شرعی مسئله است که مشخص است ...

حال اگر ما افراط کردیم نشان بدهید.....

محبت داشته باشید توجه کنید که دقت داشتن این جانب به این مسائل افراط نیست......!!

این ادعای شما از نظر منطقی درست نمی باشد

مثل این است که بگویید در پوستر های انتخاباتی که کاندیدا ها چاپ کرده اند و داخلش پرچم ایران وآرم لا اله الا الله است وقتی کسی بیرون می اندازد ، در واقع دارد پوستر کاندید انتخاباتی رو بیرون می اندازد نه پرچم ایران را!!

به هر حال بالاخره پرچم ایران چاپ شده است در آن پوستر یا نه؟

چاپ شده است و جزئی از ان پوستر است ...

در واقع آن اسم متبرک چاپ شده است جزئی از اون پوستر که باید حرمت آن قسمت از پوستر که اسم متبرک دارد حفظ شود
این جا هم همین طور است
بالاخره داخل آن آدرس نام مبارک معصوم(ع) چاپ شده است یا نه؟...چون اسم امام رضا(ع) پشت پوست کالباس چاپ شده است ...در واقع در بدنه این پوست کالباس این اسم موجود است

Kamran;544593 نوشت:
داره بسته کالباسو میریزه دور . داره کار خوبی میکنه ، داره نظافت رو رعایت میکنه .

[=arial black]ما نمی گوییم بسته کالباس رو بیرون نیندازد نظافت رعایت نگردد، ما می گوییم آن قسمتی که نوشته شده امام رضا(ع) مردم هوشیار باشند با قیچی جدا کنند

و باید آن کارخانه فکری بکند و موجبات ادامه اهانت را فراهم ننماید....راه کار هم ساده است ...یه زحمت می خواد تا از مراجع بپرسد

بپرسد که:

1.چه اقداماتی کند تا از ادامه توهین جولو گیری شود

به هر حال این کارخانه این اقدام را انجام داده، یه جوری به مردم برساند که مردم ایران دقت کنید و این قسمت که اسم امام دارد را جدا کنید

همان طور که حاضرند این همه تبلیغات شود در صدا و سیما برای جذب مشتری....تبلیغات بشود در صدا و سیما تا هشدار داده شود به مردم تا مردم دقت کنند و آن قسمت را بیرون نیندازند

بعد از این اقدام:

2.مراجع راه نشان دهند تا طوری چاپ شود که اهانت نباشد

ما می گوییم به خود زحمت دهند از مراجع بپرسند تا چنین چیزی تایپ نشود و موجبات اهانت در جمهوری اسلامی شیعه فراهم نگردد! راه کار را پیدا کنند

ما می گوییم مردم هوشیار باشند و به خود زحمت دهند همان قسمتی که پوست کالباس اسم امام دارد رو حداقل با قیچی جدا کنند و دراسما متبرکه قرار دهند

Kamran;544593 نوشت:
خب شما گفتین بذارن مثلا امام هشتم . خب اون بنده خدایی که میخواد اون آدرس رو پیدا کنه ، خل و چل نمیشه ؟ بره جایی رو بگرده به نام بلوار امام هشتم که بخواد آدرس کارخونه رو پیدا کنه مثلا ؟ واقعا یه خورده به این تفکرتون فکر کنین . خیلی افراطیه !

[=arial black] تفکر من بالاخره دفاع از حق می کند یا نه؟
[=arial black] آیا در منابع فقهی آمده است که بی احترامی نشود یا نه؟
[=arial black] اگر آمده است خوب تفکر من چه ایرادی دارد؟
[=arial black] در مورد آدرس ، به هر حال شرکتی با اون عظمت و شهرت که کالا هایش سراسر ایران را فراگرفته، نامش در آن شهر برده شود آدرسش داده می شود و موجبات خ ل و چ ل ی فراهم نمی گردد!!
[=arial black] اگر هم کسی بخواهد نامه بزند با درج کد پستی و امکانات روز اصلا نیازی نیست آدرس کارخانه به این شکل وارد شود و اسم امام رضا(ع) چاپ شود
[=arial black] من یک راه حل را گفتم، گفتم بنویسند امام هشتم ....چندین راه است
[=arial black] مثلا می توانند این طور بنویسند:
[=arial black] خیابان ا م ا م ر ض ا

[=arial black] این راه ها را باید از مراجع پرسید......من خبر ندارم

Kamran;544593 نوشت:
بعد ما اسمای خاص و اسمای عام داریم .
برای مثال ، وقتی میگیم امام رضا ، اسم خاصی رو گفتیم . میفهمیم که منظورمون کیه . اما وقتی میگیم بلوارِ امام رضا ، یا خیابونِ امام رضا ، این اسم عام هست . این نام یک خیابون هست ، نه نام یک شخص !

افراطی فکر نکنین .

[=arial black]حرف آخر این که ممکنه از نظر ادبی شما درست بگویید و وقتی می گوییم بلوار امام رضا(ع) دیگر منظورمان امام رضا(ع) نیست...منظور بلوار است اما وقتی این عبارت ( بلوار امام رضا(ع) ) روی کاغذ چاپ شود نام امام رضا(ع) نیز چاپ می شود و جزئی از آن را تشکیل می دهد

[=arial black]بالاخره اسم مبارک ائمه علیهم السلام هنگام چاپ روی کاغذ می آید یا نه؟

محض اطلاع دوستان

همین چند ساعت قبل( دیشب) رفتم داخل یک مغازه ای، دیدم قسمتی که مشتری روی صندلی می نشیند یه سکو دارد تا پاش رو روش بزارد مشتری...شیشه ای بود و تصاویری رو طرف آمده بود زیر شیشه قرار داده بود

که تصاویر قدیمی بود

مثلا نوشته بود خیابان آیت الله امام خمینی(ره)

در اون تصویر از اسم الله بالاخره استفاده شده است یا نه؟

بسم الله الرحمن الرحیم

تا حالا به کارت عابر بانک دقت کردید؟

یا به آرم برخی از بانک ها و صندوق ها و موسسات و شرکت ها و ....؟[=arial black]

------

تازه وقتی که نمایشگاهی مثل نمایشگاه کتاب راه بیفتد و بن کارت بدهند اگه دقت داشته باشید گوشه و کنار غرفه ها و نمایشگاه پر است از کارت هایی که منقش به آرم لااله الا الله است

جدا تا حالا دقت کرده اید؟

آرم وزارت فرهنگ و ارشاد رو دیدید روی کارت بالا؟

ما می توانیم بن کارت خودمون رو حتی وقتی که خالی هم شد بیاریم خونه

اون قسمتی که آرم لا اله الا الله دارد رو جدا کنیم و در اسما متبرکه قرار دهیم

ما می تونیم به غرفه داران تذکر بدیم

ما می تونیم دوستانمون رو آگاه کنیم

ما می توانیم از بانک ها....مدیران نمایشگاه ها بخواهیم سطل هایی مخصوص برای جمع اوری این بن کارت ها را فراهم کنند

تا موجبات اهانت به اسما متبرک فراهم نشود

ما می توانیم حتی با نصب یک کاغذ در غرفه ی خودمان بنویسیم

دوست عزیز، بن کارت منقش به آرم لااله الا الله است ....مراقب باش....خدا ناظر ماست

بسم الله الرحمن الرحیم

امروز می خای بری راهپیمایی

حتما پوستر هایی پخش می شود که منقش به اسما متبرک است

حتما پرچم پخش می شه

دست رفقامون درد نکنه که این خدمات رو می دن

من و تو باید مراقب باشیم تا اهانت به اسما متبرک نشود

اگر پرچم ایران منقش به الله اکبر خوشکل کنار رنگ سبز یا قرمزش رو+ آرم زیبای لااله الا الله وسطش رو به دستت گرفتی مراقب باش زیر پا انداخته نشه

به بقیه هم تذکر بده

امر به معروف کن

امر به معروف انتقال علم به مردم است

امر به معروف آگهی همگانی است

برخی از رفقامون تو سخنرانی ها خسته می شن

می خان بشینن

گاهی متوجه نیستن......گاهی دقت نمی کنن.....پوستر های منقش به اسما متبرک رو به عنوان زیر انداز استفاده می کنند

پرچم ایران:

فهمیدی؟

اون جا......اون جایی که پرچم ایران هست رو دیدی؟

دیدی که منقش هست به آرم لا اله الا الله و الله اکبر

روی پرچم آمریکا پا بزار..... اما اولش پرچم ایران رو جدا کن

یا برخی مواقع ارم حزب الله چاپ می شه روی پوستر ها

[=arial black]

دقت کن

اولا نام الله دارد

ثانیا آیه قرآن دارد

فان حزب الله هم الغالبون

این آیه قرآن است

آرم برخی نهاد ها هم این طور است

مثل آرم سپاه و بسیج و ارتش و نیروی انتظامی و ..... :

آیه قرآن رو دارد:

واعدوالهم ما استطعتم من قوه

[=arial black]

سلام

خب بر مبنای حرف شما . نام های خداوند ، از همه ی نام های پیامبران و ائمه ، مقدس تر و قابل احترام تر میباشد . در هر زبان . چه فارسی و چه عربی خب ، بنابراین :

مهربان ، پادشاه ، پاک ، بخشاینده ، اطمینان دهنده ، نگهدارنده ، با شکوه ، توانگر ، بسیار بزرگ ، آفریننده ، درست ، نگارگر ، صورتگر ، داناترین ، عزیز کننده ، خوار کننده و یه عالمه اسم دیگه رو نباید به طور همینجوری استفاده کرد چون توهین به نام خداوند بزرگ هست و گناهه !

مثال : اگر ما یک جعبه ی شیر میخریم ، که روش نوشته دارای مواد نگهدارنده ، اگر ما اون جعبه ی شیر را دور بریزیم ، گناه عظیمی کردیم چون به نام مقدس خداوند (نگهدارنده) توهین کردیم ! حالا ممکنه بگویید ، نه نگهدارنده که منظورش اون نیست .... اما من میگویم ، بالاخره که نگهدارنده یکی از نام های خداوند هست ، در اونجا هم که اومده ! یعنی جزئی از اون هستش ! پس توهینه

با این تفکر شما ما کلا نباید حرف بزنیم ، نباید بنویسیم ، نباید هیچ کاری بکنیم !

اگر بخواین بگین که نه ، فقط در عربی توهین حساب میشه ، در نگاه اول حرفتان توجیه هست ! در نگاه دوم ، در عربستان هم روی جعبه ی شیر اگر بخوان بنویسن دارای مواد نگهدارنده ، به عربی مینویسن !
یا مثال های زیاد دیگه درباره ی نام های خدا !

این مثالی که زدم در مقابل اون حرف شماست که گفتین درسته بلوار امام رضا منظورش نام اون بلواره ، اما بالاخره نام امام رضا جزئی از اون کلمه هست !
منم میگم ، درسته مواد نگهدارنده منظورش یک نوع مواد هست که ماده ی داخل اون بسته رو نگه میداره به مدت زمان زیادی ، اما میگم بالاخره یکی از نام های خداوند بزرگ ، (نگهدارنده) نوشته شده و جزئی از اون کلمه هست !

بسم الله الرحمن الرحیم

Kamran;546731 نوشت:

سلام

خب بر مبنای حرف شما . نام های خداوند ، از همه ی نام های پیامبران و ائمه ، مقدس تر و قابل احترام تر میباشد . در هر زبان . چه فارسی و چه عربی خب ، بنابراین :

مهربان ، پادشاه ، پاک ، بخشاینده ، اطمینان دهنده ، نگهدارنده ، با شکوه ، توانگر ، بسیار بزرگ ، آفریننده ، درست ، نگارگر ، صورتگر ، داناترین ، عزیز کننده ، خوار کننده و یه عالمه اسم دیگه رو نباید به طور همینجوری استفاده کرد چون توهین به نام خداوند بزرگ هست و گناهه !

مثال : اگر ما یک جعبه ی شیر میخریم ، که روش نوشته دارای مواد نگهدارنده ، اگر ما اون جعبه ی شیر را دور بریزیم ، گناه عظیمی کردیم چون به نام مقدس خداوند (نگهدارنده) توهین کردیم ! حالا ممکنه بگویید ، نه نگهدارنده که منظورش اون نیست .... اما من میگویم ، بالاخره که نگهدارنده یکی از نام های خداوند هست ، در اونجا هم که اومده ! یعنی جزئی از اون هستش ! پس توهینه

اگر بخواین بگین که نه ، فقط در عربی توهین حساب میشه ، در نگاه اول حرفتان توجیه هست ! در نگاه دوم ، در عربستان هم روی جعبه ی شیر اگر بخوان بنویسن دارای مواد نگهدارنده ، به عربی مینویسن !
یا مثال های زیاد دیگه درباره ی نام های خدا !

این مثالی که زدم در مقابل اون حرف شماست که گفتین درسته بلوار امام رضا منظورش نام اون بلواره ، اما بالاخره نام امام رضا جزئی از اون کلمه هست !
منم میگم ، درسته مواد نگهدارنده منظورش یک نوع مواد هست که ماده ی داخل اون بسته رو نگه میداره به مدت زمان زیادی ، اما میگم بالاخره یکی از نام های خداوند بزرگ ، (نگهدارنده) نوشته شده و جزئی از اون کلمه هست !

[=arial black]

[=arial black]سلام...به نظر من شما حق دارید اشتباه کنید....متوجه هستم مشکل از کجاست....حالا انشالله من هم استدلال ها رو می گم شاید قانع بشید....علی ای حال کارشناس محترم لطف کند بیاید پاسخ بدهد

فرمودید:

Kamran;546731 نوشت:
بنابراین :

[=arial black]
[=arial black]بصورت کلی نمی تونید نظر بدید...باید مصداق خاص معرفی کنید.... تا کارشناس تایپیک بگوید این توهین محسوب می شود یا نه

اسما الهی متبرک هستند و نباید به آن ها بی احترامی شود به نظر من همه می دانند ( البته کارشناس نظر بدهد).

اگر این اسما به عنوان اسما الهی به کار برده شود به عقیده این حقیر باید احترام حفظ شود....مثلا تابلویی از اسما حسنی در خانه موجود است ، باید احترام رعایت شود

Kamran;546731 نوشت:

[=arial black][=arial black]گفتیم اگر این اسما به عنوان اسم خدا به کار برده شود باید احترام حفظ شود

اما مثال شما مشکل واضحی دارد....نیازی نیست سخت بگیریم و استدلال بیاوریم...پر واضح است ...اما شما اصرار دارید سخت بگیرید

عبارت (مواد نگهدارنده پشت بسته شیر) چه ربطی به بحث ما دارد و اصلا چه ربطی به عبارت (بلوار امام رضا(ع) دارد)

در مبحث بلوار امام رضا(ع) واضح است که منظور از رضا(ع) که روی پشت پوست کالباس (تصویر صفحه قبل) چاپ شده است نام مبارک امام رضا(ع) هست اماره ای هم بر این ادعا موجود است و آن لفظ امام است

اما عبارت نگهدارنده که پشت بسته شیر آمده است برای موضوع له خودش (یعنی نوعی ماده شیمیایی) وضع شده است نه برای اسم الهی ....

واضع این جا منظورش اسم الهی نیست....

بلکه منظورش ماده شیمیایی است.

واضع این جا لفظی را در مقابل معنایی قرار داده است ...حتی اگر دقت کنید نوشته است مواد نگهدارنده

خود کلمه مواد به نظر من اماره بر این است که واضع منظورش نام الهی نیست بلکه منظورش ماده شیمیایی است..

پس نتیجه این می شود که چون لفظ نگهدارنده این جا در معنای ماده شیمیایی است دیگر اسم الهی نیست

این قضیه این جا نیز روشن می شود که مثلا پدری اسم فرزندش را رضا می گذارد

این جا فرزند موضوع له است ،
کلمه رضا موضوع،
پدر واضع،
و عمل وی را وضع گویند

حالا پس از انجام وضع ،لفظ بر معنا دلالت می کند یعنی وقتی که می گوید (رضا) کسانی که از مراسم نام گذاری اطلاع یافته اند می فهمند که منظور نوزاد است نه امام رضا علیه السلام لذا وقتی نام این نوزاد روی کاغذی نوشته شود همه می دانند که این رضا موضوع له آن امام رضا(ع) نیست بلکه نوزاد است.

اما در بلوار امام رضا(ع) این طور نیست، نمی توان آنرا به عقیده من این طور قیاس کرد.....خود کلمه(امام) به عقیده حقیر اماره بر این است که این عبارت دلالت بر نام مبارک امام رضا(ع) دارد

البته این ها استدلال من است اما باید دید نظر کارشناسان محترم چیست

سلام علیکم
فرض کنید که این اسماء را جدا کردیم. نمی توانیم که تا ابد آن ها را نگه داریم. خیس کردن هم خیلی مواقع باعث پاک شدن نوشته نمی شود. راهکار چیست؟

[=arial black]به نام خداوند بخشایشگر و مهربان

سلام

خب من از استدلال شما استفاده میکنم که عکس مطلب شما رو بگم :

شما گفتین که کلمه ی مواد باعث میشه که ما بگیم مواد نگهدارنده یعنی نگهدارنده منظورش یک نوع مواد هست و این خیلی واضحه .

خب من میگم ، کلمه ی بلوار ، قبل از نام امام رضا اومده برای این خاطر که به وضوح ذکر کنه ما منظورمون امام رضا نیست ، بلکه بلواری هست که یک اسمی روشه که این اسم ، امام رضا هست . میتونست اسمش غنبری هم باشه !
پس نام اینجا مهم نمیشه ، بلکه کاربرد نام در اینجا مربوط هست به شناخت بلوار ، یعنی مشخص کردن بلوار از طریق اسمای مختلف .

نگهدارنده به تنهایی یکی از نام های خداست
رضا ، به تنهایی نام یکی از امام هاست که میشه امام رضا (ع)

مواد نگهدارنده ، در کل میشه ی نوع مواد شیمیایی که کارش نگهداشتن محصول به مدت زیاد هست .
بلوار امام رضا ، در کل میشه نامی برای شناخت یک خیابون که به اصطلاح بهش میگیم بلوار (که در ایران میگن چه بهتر که از نام های مقدس استفاده کنیم ، مثل امام رضا ، در اینجا میتونن از نام خدا یعنی نگهدارنده استفاده بکنن ، یا حتی قادر ، توانا ، مهربان )

شما میگویید که چون لفظ امام به کار برده شده ، پس منظور امام رضا هست . بلکه به کلمه ی اصلی یعنی بلوار دقت نمیکنید ، که منظور از امام رضا (اینجا دیگه امام و رضا دوتا چیز جدا نیست ، یکی هستن) نام اون بلواره ، نه خود شخص امام رضا(ع) .

یعنی اگر مثلا رفیقم فرید به من زنگ بزنه بگه : کجایی ؟
من بگم : تو بلوار امام رضائم
این به این معنا نیست که من توی شخص امام رضا (ع) هستم که ! بلکه به این معنا هست که من توی بلواری هستم به نام امام رضا .

بسم الله الرحمن الرحیم

Kamran;547199 نوشت:

سلام

خب من از استدلال شما استفاده میکنم که عکس مطلب شما رو بگم :

شما گفتین که کلمه ی مواد باعث میشه که ما بگیم مواد نگهدارنده یعنی نگهدارنده منظورش یک نوع مواد هست و این خیلی واضحه .

خب من میگم ، کلمه ی بلوار ، قبل از نام امام رضا اومده برای این خاطر که به وضوح ذکر کنه ما منظورمون امام رضا نیست ، بلکه بلواری هست که یک اسمی روشه که این اسم ، امام رضا هست . میتونست اسمش غنبری هم باشه !
پس نام اینجا مهم نمیشه ، بلکه کاربرد نام در اینجا مربوط هست به شناخت بلوار ، یعنی مشخص کردن بلوار از طریق اسمای مختلف .

نگهدارنده به تنهایی یکی از نام های خداست
رضا ، به تنهایی نام یکی از امام هاست که میشه امام رضا (ع)

مواد نگهدارنده ، در کل میشه ی نوع مواد شیمیایی که کارش نگهداشتن محصول به مدت زیاد هست .
بلوار امام رضا ، در کل میشه نامی برای شناخت یک خیابون که به اصطلاح بهش میگیم بلوار (که در ایران میگن چه بهتر که از نام های مقدس استفاده کنیم ، مثل امام رضا ، در اینجا میتونن از نام خدا یعنی نگهدارنده استفاده بکنن ، یا حتی قادر ، توانا ، مهربان )

شما میگویید که چون لفظ امام به کار برده شده ، پس منظور امام رضا هست . بلکه به کلمه ی اصلی یعنی بلوار دقت نمیکنید ، که منظور از امام رضا (اینجا دیگه امام و رضا دوتا چیز جدا نیست ، یکی هستن) نام اون بلواره ، نه خود شخص امام رضا(ع) .

یعنی اگر مثلا رفیقم فرید به من زنگ بزنه بگه : کجایی ؟
من بگم : تو بلوار امام رضائم
این به این معنا نیست که من توی شخص امام رضا (ع) هستم که ! بلکه به این معنا هست که من توی بلواری هستم به نام امام رضا .

[=arial black]سلام

عزیز جان ، این که می گویند مواد نگهدارنده خاصتا این واژه نگهدارنده وضع برای نوعی ماده شیمیایی شده است نه اسم الهی

اما اگر نوشته شد بلوار مثلا الله اکبر یا همین بلوار امام رضا(ع)

نام امام رضا(ع) برای بلوار گزینش شده است یعنی هر وقت گفتند بلوار امام رضا(ع) می فهمیم این بلوار کجاست ، اما نامی متبرک گذاشته شده است نام یک معصوم گذاشته شده است و اصل این نام متبرک است که باید احترامش حفظ شود

هم چنین فرمودید از کلمه بلوار نتیجه می گیرید که این نام امام رضا نیست

درست است که موضوع له این جا یک بلوار است اما موضوع کلمه امام رضا(ع) است نه رضا

این جا کلمه ای است که همه می دانند که منظور امام رضا(ع) است

این استدلال جاهای دیگر هم مشکل وارد می سازد، مثلا من گفتم که تصویر آرم یک سرتیپ نظامی در ایران ، در این آرم از لااله الا الله استفاده شده است ، حالا چاپ بشه داخل روزنامه ، باید اون آرم لااله الا الله را جدا کرد و احترام نگه داشت ....

با استدلال شما این جا باز هم مشکل ایجاد می شود یعنی این که نتیجه این می شود دیگر اون آرم لا اله الا الله نیست بلکه آرم درجه است ، پس دیگر آرم متبرک نیست، درجه است اسمش!

البته باید اساتید اصول فقه این جا نظر بدهند

بسم الله الرحمن الرحیم

kobram;547089 نوشت:
سلام علیکم
فرض کنید که این اسماء را جدا کردیم. نمی توانیم که تا ابد آن ها را نگه داریم. خیس کردن هم خیلی مواقع باعث پاک شدن نوشته نمی شود. راهکار چیست؟

[=arial black]سلام

من هم این سوال رو دارم که انشالله کارشناس محترم جواب بدهد

البته به نظر من باید این ها رو که جمع کردید ، می توان مثلا به بیابان برد یا در نهر آب ریخت

حالا این که این بیابان و نهر آب و .....چه شرایطی دارد نمی دانم باید پرسید؟

کارشناس محترم پاسخ دهند

سوال دیگری هم من دارم از کارشناس فقه

1)استفادده از کاغذ خرد کن وضعیتش چه طور است ، اگر کسی داخل کاغذ خرد کن بزارد تا کاغذ خورد کن اون برگه رو خورد کند آیا درست است؟

2)این که کاغذ خورد کن بالاخره تیغه هایش نام چاپ شده را خورد می کند و می برد، این نفس برش گناه ندارد یعنی بی احترامی نیست؟

3) آیا باید مطمئن شد کاغذ خرد کن خوب و به نحو احسن کاغذ را خورد کرده است ، یعنی این که خوب ریز کرده باشد و عبارات رو جدا کرده باشد؟

(البته شکی در این نیست که کاغذ خورد کن باید برشش طوری باشد که اساسا آنقدر ریز باشد که عبارات از هم جدا گردد منظورسوال این است که باید در مورد هر برگه ای که داخل کاغذ خورد کن می اندازیم مطمئن شویم که خوب ریز شده است؟)

Kamran;544593 نوشت:
در این میان ائمه و پیامبران ما ، نام هایی داشته اند که براشون انتخاب شده ، بنابراین زمانی که ما بگوییم حضرت محمد چنین گفت ، منظورمون اینه که پیامبر ما میگوید . اما زمانی که میگوییم ، بلوار امام رضا . نمیخوام بگیم ، بلوار ، امام رضا ! .... بلوارِ امام رضا . این نام برای این بلوار استفاده میشه . هدف از استفاده اش توهین به چیزی نیست . هدف نام گذاری اون بلوار هست که به عقیده ی مردم ایران چه بهتر که نام مبارک یکی از ائمه یا پیامبران باشه !

سلام علیکم
با آرزوی قبولی طاعات و عباداتتان به درگاه حق انشاالله
کاربر گرامی ، اسلام دارای یک سری قوانین و دستورات است که باید به آن عمل نمود و حق سرپیچی نداریم،در مباحث احکامی جای چک و چانه زدن نیست ! باید به دستور مرجع تقلید عمل کرد ،حکم این موضوع هم همان است که استاد بزرگوار فرمودند، دیگر عمل نمودن یا ننمودن به دستورات احکام باخود افراد است!
استاد نور فرمودند :مس القاب امامان(علیهم السلام) بدون ووضو خلاف احتیاط است.(1)
سؤال: اگر نام مبارك امام رضا (عليه السلام) كه روي سكه 100 ريالي نوشته شده مس نماييم، حكم چيست؟

در موردسوالتان هم هرکجا منظور از نام ، نام معصومین (ع) باشد که کاملا مشخص است طبق حکم لمس آن بدون وضو بنا بر احتیاط واجب جایز نیست ، هرکجا هم که منظور نام اشخاص باشد مثلا شما اسم فرزندتان رضا است روی دفترش نوشته اید رضا ، اینجا چون منظور امام معصوم (ع) نیست لمسش بدون وضو اشکال ندارد، تفاو تش را از کجا بفهمید ؟ شما که هیچوقت برای نوشتن نام فرزندتتان بر روی دفترش نمی نویسید امام رضا (ع) ، می نویسید ؟ اما برای بردن نام امام (ع) اینگونه می نویسید : امام رضا (ع) - چیز سخت و پیچیده ای نیست که شما خود را درگیر آن نموده اید !!
موفق باشید ، التماس دعا ، یازهرا(س)

دوستان عزیز شما هیئت نمیرید؟؟؟؟

تو همین هیئت هایی که میرید به نظرتون حرمت امام حسین حفظ میشه؟؟؟

به نظر من تو هیئتی که یه مداح پا میشه و با لفظ تندی همش میگه حسین حسین....اینم یعنی بی حرمتی....

به اسم یه خیابون گیر میدین ولی به هیئت ها چرا کسی گیر نمیده؟؟؟

sayedali;547719 نوشت:
سلام

عزیز جان ، این که می گویند مواد نگهدارنده خاصتا این واژه نگهدارنده وضع برای نوعی ماده شیمیایی شده است نه اسم الهی

اما اگر نوشته شد بلوار مثلا الله اکبر یا همین بلوار امام رضا(ع)

نام امام رضا(ع) برای بلوار گزینش شده است یعنی هر وقت گفتند بلوار امام رضا(ع) می فهمیم این بلوار کجاست ، اما نامی متبرک گذاشته شده است نام یک معصوم گذاشته شده است و اصل این نام متبرک است که باید احترامش حفظ شود

هم چنین فرمودید از کلمه بلوار نتیجه می گیرید که این نام امام رضا نیست

درست است که موضوع له این جا یک بلوار است اما موضوع کلمه امام رضا(ع) است نه رضا

این جا کلمه ای است که همه می دانند که منظور امام رضا(ع) است

این استدلال جاهای دیگر هم مشکل وارد می سازد، مثلا من گفتم که تصویر آرم یک سرتیپ نظامی در ایران ، در این آرم از لااله الا الله استفاده شده است ، حالا چاپ بشه داخل روزنامه ، باید اون آرم لااله الا الله را جدا کرد و احترام نگه داشت ....

با استدلال شما این جا باز هم مشکل ایجاد می شود یعنی این که نتیجه این می شود دیگر اون آرم لا اله الا الله نیست بلکه آرم درجه است ، پس دیگر آرم متبرک نیست، درجه است اسمش!

البته باید اساتید اصول فقه این جا نظر بدهند

یارب;548082 نوشت:
سلام علیکم
با آرزوی قبولی طاعات و عباداتتان به درگاه حق انشاالله
کاربر گرامی ، اسلام دارای یک سری قوانین و دستورات است که باید به آن عمل نمود و حق سرپیچی نداریم،در مباحث احکامی جای چک و چانه زدن نیست ! باید به دستور مرجع تقلید عمل کرد ،حکم این موضوع هم همان است که استاد بزرگوار فرمودند، دیگر عمل نمودن یا ننمودن به دستورات احکام باخود افراد است!
استاد نور فرمودند :مس القاب امامان(علیهم السلام) بدون ووضو خلاف احتیاط است.(1)

در موردسوالتان هم هرکجا منظور از نام ، نام معصومین (ع) باشد که کاملا مشخص است طبق حکم لمس آن بدون وضو بنا بر احتیاط واجب جایز نیست ، هرکجا هم که منظور نام اشخاص باشد مثلا شما اسم فرزندتان رضا است روی دفترش نوشته اید رضا ، اینجا چون منظور امام معصوم (ع) نیست لمسش بدون وضو اشکال ندارد، تفاو تش را از کجا بفهمید ؟ شما که هیچوقت برای نوشتن نام فرزندتتان بر روی دفترش نمی نویسید امام رضا (ع) ، می نویسید ؟ اما برای بردن نام امام (ع) اینگونه می نویسید : امام رضا (ع) - چیز سخت و پیچیده ای نیست که شما خود را درگیر آن نموده اید !!
موفق باشید ، التماس دعا ، یازهرا(س)

سلام

شما میگویید نام امام رضا مطلقا برای امام رضا هست . این فقط در صورتی هست که بدون پیشوند یا پسوند دیگری به کار بره ، اگر بشه بلوار امام رضا ، موضوع فرق میکنه و دیگه اینجا کلمه ی امام رضا رو نمیشه جدا شمرد ، چون پیشوند داره ، یعنی بلوار امام رضا پس منظور بلوار امام رضا هست .

نگهدارنده به تنهایی یکی از نام های مقدس خداوند هست و از هر نام دیگری بالاتر است چون نام وجودیت کل جهانه ، به تنهایی معنی نگهدارنده ، نگاه دارنده ، چیزی یا کسی که چیزی را در پیش خود نگه میدارد یا باعث میشود به همان شکل بماند . پس به تنهایی معنی خدا را میدهد . یعنی اینکه کلمه ی نگهدارنده مخصوصا برای مواد شیمیایی ساخته نشده است .

البته اگر شما میخواهید بگویید منظور شما (امام) هست . کلمه ی رضا به تنهایی نیست . بازم من میگم ، این کلمه ی امام رضا هست که مرکبه و امام + رضا ، تازه مفهوم نام یکی از ائمه رو میده ، اما کلمه ی نگهدارنده به تنهایی معنی خداوند رو میده . پس با هم برابر هستند .

اگر پیشوند مواد را به نگهدارنده اضافه کنیم ، چون اینجا کاربرد کلمه ی نگهدارنده (که یکی از نام های الهی خداوند هست) تغییر میکند و به مواد نگهدارنده تغییر میابد .
بنابر همین قضیه ی دستوری در زبان فارسی
اگر پیشوند بلوار را به امام رضا اضافه کنیم ، چون اینجا کاربرد کلمه ی امام رضا (دیگر شخص امام رضا نیست بلکه منظور نام اون بلوار است) تغییر میکند و به بلوار امام رضا تبدیل میشود .

بنابر حرف شما که گفتید
ما باید در هر پاکتی که میبینیم ، نام نگهدارنده رو از کنار کلمه ی مواد پاره کنیم (همان کاری که با نام امام رضا میکنیم) و اونو یه جا نگهداریم که به نام مقدس خداوند توهین نشود .

درباره ی شما جناب آقای یا رب
سلام
مرسی ، همچنین
وقتی گفته میشود با احتیاط و وضو به این کلمات دست زده شود ، اولا آیه یا یک روایت گذاشته شود از خود پیامبران و ائمه و یا قرآن (خصوصا قرآن)
دوما ، گفته شده فقط در موقع لمس دست وضو گرفته باشد (یعنی شسته شده باشد ، با دست گلی یا کثیف بهشون دست نزنیم که خیلی عادیه ، وضو هم همون شست و شو هست (که این گفته مربوط هست به قسمت دست ، چون ما با کله یا پا که به اسمی یا چیزی دست نمیزنیم :khaneh: ) + یک آئین خاص مثل کارایی که ژاپنی ها در آئین ها و رفتار خشکشون در زمان قدیم نشون میدادن و حتما باید مثل اون عمل میکردن )

مثالی که شما زدید هیچ ربطی به بحث من نداره . من بحثم سر اینه که وقتی یک کلمه پیشوند یا پسوند میگیره ، کاربرد کلمه فرق میکنه و دیگر معنای واحد اون کلمه ملاک نیست بلکه اون کلمه + پسوند یا پیشوند ، ملاک ما هست .

بلوار (یک نوع خیابان) + امام رضا (ع) (نام یکی از ائمه) = بلوار امام رضا = نام یکی از بلوار های داخل شهر
مواد (ماده) + نگهدارنده (یکی از نام های مقدس خداوند) = مواد نگهدارنده = نام یکی از مواد های شیمیایی نگهدارنده

بنابر این کاربرد این کلمات کاملا عوض میشه و دیگه نمیشه گفت ما با خود کلمه ی امام رضا کار داریم . اگر اینطور است .

پس هر کجا هم که کلمه ی نگهدارنده ، مهربان ، توانا ، قادر و ... رو دیدیم (بنا به اون گفته که ما فقط خود کلمه رو کار داریم) باید این کلمات که اسامی خداوند هست را هم ببریم و نگه داریم که توهین نشه . برای مثال .

این گاو بسیار توانا است .
درسته این جلمه داره میگه یک گاو ، بسیار توانا هست . اما طبق گفته ی کاربر سید علی و شما یا رب ، چون توانا یکی از نام های خداوند هست رو باید از این جمله ببریم که مبادا بی احترامی به نام مقدس و پاک خداوند شود .

اگر بخوایم این کار رو طبق تفکر شما انجام بدیم ، که زبان ها همه نابود میشن​

من مخالفتم اینه که چرا ببریم و نگهداریم ؟ و اینکه کاربرد کلمه ها وقتی تفاوت پیدا میکنه دیگه ماهیت اون کلمه از بین میره .
وقتی هم ماهیت کلمه عوض میشه، دیگه نمیتونیم بگیم ما با خود اون کلمه کار داریم و بقیه جمله بره پی کارش !

مثل این می مونه که ، ده جز با هم یک کل میسازن ، یکی از جز ها اگر نباشه ، مفهوم کل عوض میشه . هر جز هم ممکنه به تنهایی مفهوم جدایی داشته باشه .
فردی میاد و میگه یکی از اجزا مفهومی میده که نباید اونجا باشه . در صورتی که باید در نظر گرفت ، زمانی که اون جز + نه جز دیگر شده تا یک کل رو بسازه ، ماهیت واحدیت خودش رو از دست میده در اون لحظه ، و اون جز میشه بخشی از اون کل .
بنابراین شما باید به کل نگاه کنید تا مفهوم رو از اون بگیرید و نسبت به اون نظر بدین . یا ! یا اینکه جز رو نسبت به کل مقایسه و دربارهش واکنش نشون بدین . چون اون جز دیگه تنها نیست و وابسته هست به دیگران که یک کلیت رو تشکیل داده .

منظورم اینه . بله اگر ما در یک جمله صراحتا گفتیم . زمانی که امام رضا به پیش فلانی آمد و گفت . آره اینجا ما صراحتا داریم میگیم شخص امام رضا به پیش فلانی آمد و گفت . و اگر میخوایم احترام بذاریم ، همون طریقی که گفته شد (لمس بدون وضو خارج از احتیاط هست) رو انجام بدیم ، بریدن و توی آب ریختن و ... ، فقط جلوه گر یک سری اعمال هست که فکر کنم خود خداوند هم تعجب میکنه !
اما وقتی میگیم ، آدرس : فلان و ... و... و بلوار امام رضا و ... و ... . دیگه منظور شخص نیست .

در آخر باید بگم که مچ شمارو گرفتم

کلمه ی امام رضا . کاربر یا رب یه مثالی زدن از کلمه ی رضا و امام رضا که باهم فرق میکنن . خب من از طریق همین استدلالم الان اثبات میکنم .

امام (پیشوا) + رضا (یک نام)= امام رضا = نام یکی از ائمه
مواد (ماده) + نگهدارنده (نام خداوند) = مواد نگهدارنده = نام یک ماده ی شیمیایی نگهدارنده

بنابراین در اینجا ماهیت کلمه ی رضا ، تغییر کرده و فقط به خاطر کلمه ی امام هست که با این کلمه ترکیب شده .

باز هم حرفم رو یک بار دیگه میگم .

بنابر همین اثباتی که کردم ، مهم اینه که ماهیت کلمه (جز به کل ، جزئی در کل ، بر حساب کلیت جمله یا کلمه) مربوط به چه چیزی باشه .

sayedali;547725 نوشت:
سلام علیکم

سلام

من هم این سوال رو دارم که انشالله کارشناس محترم جواب بدهد

با سلام و عرض ادب

می توانید اسمای متبرکه را در آب روان بیندازید یا در زیر خاک دفن نمایید برای اطلاع بیشتر تاپیک زیر هم راهگشا می باشد:
http://www.askdin.com/thread17878-4.html

موفق و موید باشید

sayedali;547725 نوشت:
سوال دیگری هم من دارم از کارشناس فقه

1)استفادده از کاغذ خرد کن وضعیتش چه طور است ، اگر کسی داخل کاغذ خرد کن بزارد تا کاغذ خورد کن اون برگه رو خورد کند آیا درست است؟

2)این که کاغذ خورد کن بالاخره تیغه هایش نام چاپ شده را خورد می کند و می برد، این نفس برش گناه ندارد یعنی بی احترامی نیست؟

3) آیا باید مطمئن شد کاغذ خرد کن خوب و به نحو احسن کاغذ را خورد کرده است ، یعنی این که خوب ریز کرده باشد و عبارات رو جدا کرده باشد؟

(البته شکی در این نیست که کاغذ خورد کن باید برشش طوری باشد که اساسا آنقدر ریز باشد که عبارات از هم جدا گردد منظورسوال این است که باید در مورد هر برگه ای که داخل کاغذ خورد کن می اندازیم مطمئن شویم که خوب ریز شده است؟)

با سلام و احترام مجدد

درصورتی که این کار عرفا بی احترامی محسوب نشود اشکال ندارد.

استفتا از دفاتر آیات عظام

Kamran;548504 نوشت:
وقتی گفته میشود با احتیاط و وضو به این کلمات دست زده شود ، اولا آیه یا یک روایت گذاشته شود از خود پیامبران و ائمه و یا قرآن (خصوصا قرآن)

سلام علیکم
برادر گرامی، اولا ،باجسارت و عذرخواهی بایدبگویم زیاد خودتان را خسته نکنید،این استدلالهای شمابه درد ما نمیخورد!همه اش مغلطه است! این همه صغری کبری چیدید که چی را ثابت کنید؟ که اگر جایی نام امام معصومی روی زمین افتاده بود پناه بر خدا پا روی آن بگذاریم و رد شویم؟!! نه برادر گرامی ، تا صبح هم دلیل بیاورید کسی نمیپذیرد چون منطقی و عقلانی نیست! و با این روند کم کم افراد دیگر به حرفهایتان اهمیت نخواهند داد ! این حرف شما برای هیچ مسلمان واقعی ، اثبات نخواهد شد!! زیرا هم به محضر معصومین (ع) ارادت دارند و هم طبق فرمان الهی موظفند به فتوای مراجعشان عمل کنند و جای چک و چانه زدن هم نداریم!جای این صحبت های شما هم در بخش دیگر است به بخش احکام !زیرا در ابخش اساتید قرار نیست که برای شما حکم استباط کنند!! آنها با بزرگواری فقط قرار است پاسخ سوالات احکام را طبق مراجع افراد بدهند ،پس اگر خیلی مایلید به این مباحث که البته ثمری هم ندارد ادامه دهید در بخشهای دیگر که جای بحث داشته باشد ادامه دهید، ثانیا حیف وقت و فکر شما نیست که روی مباحث بی ثمر می گذرانید؟!، چون با این استدلالهای اشتباه شما قرار نیست حکم مراجع عوض شود!! خداوند علم فلسفه و منطق را به بندگام عطا نموده تا به وسیله آن خدا را اثبات کنند و در راه رسید به خداوند از آن برای غلبه بر دشمنان که ایجاد شبهه میکنند استفاده کنند نه اینکه آن را تبدیل به مغالطه کرده و در مباحث بی ثمر به کار ببرند!،شما که به مباحث فلسفی و منطقی و استدلالی علاقه مند هستید که البته این حسن شماست ختما بروید دنبال مسیر اصلیش بروید دنبال اثبات چیزهایی که مفید ثمر باشد در آن صورت مطمئن باشید موفق خواهید شد!! البته نه اینجا! زیرا در بخش پاسگویی احکام جای مباحث طولانی فلسفی و منطقی نیست
انشاالله خداوند خودش در های حکمش را بر روی ما بندگان بگشاید ، موفق و سر بلند باشید التماس دعا، یا زهرا(س)

Kamran;548504 نوشت:
دوما ، گفته شده فقط در موقع لمس دست وضو گرفته باشد (یعنی شسته شده باشد ، با دست گلی یا کثیف بهشون دست نزنیم که خیلی عادیه ، وضو هم همون شست و شو هست (که این گفته مربوط هست به قسمت دست ، چون ما با کله یا پا که به اسمی یا چیزی دست نمیزنیم ) + یک آئین خاص مثل کارایی که ژاپنی ها در آئین ها و رفتار خشکشون در زمان قدیم نشون میدادن و حتما باید مثل اون عمل میکردن )

مثالی که شما زدید هیچ ربطی به بحث من نداره . من بحثم سر اینه که وقتی یک کلمه پیشوند یا پسوند میگیره ، کاربرد کلمه فرق میکنه و دیگر معنای واحد اون کلمه ملاک نیست بلکه اون کلمه + پسوند یا پیشوند ، ملاک ما هست .

بلوار (یک نوع خیابان) + امام رضا (ع) (نام یکی از ائمه) = بلوار امام رضا = نام یکی از بلوار های داخل شهر
مواد (ماده) + نگهدارنده (یکی از نام های مقدس خداوند) = مواد نگهدارنده = نام یکی از مواد های شیمیایی نگهدارنده

َ
سلام علیکم
برادر گرامی، اولا ،باجسارت و عذرخواهی بایدبگویم زیاد خودتان را خسته نکنید،این استدلالهای شمابه درد ما نمیخورد!همه اش مغلطه است! این همه صغری کبری چیدید که چی را ثابت کنید؟ که اگر جایی نام امام معصومی روی زمین افتاده بود پناه بر خدا پا روی آن بگذاریم و رد شویم؟!! نه برادر گرامی ، تا صبح هم دلیل بیاورید کسی نمیپذیرد چون منطقی و عقلانی نیست! و با این روند کم کم افراد دیگر به حرفهایتان اهمیت نخواهند داد ! این حرف شما برای هیچ مسلمان واقعی ، اثبات نخواهد شد!! زیرا هم به محضر معصومین (ع) ارادت دارند و هم طبق فرمان الهی موظفند به فتوای مراجعشان عمل کنند و جای چک و چانه زدن هم نداریم!جای این صحبت های شما هم در بخش دیگر است نه بخش احکام !زیرا در این بخش اساتید قرار نیست که برای شما حکم استباط کنند!! آنها با بزرگواری فقط قرار است پاسخ سوالات احکام را طبق مراجع افراد بدهند ،پس اگر خیلی مایلید به این مباحث که البته ثمری هم ندارد ادامه دهید در بخشهای دیگر که جای بحث داشته باشد ادامه دهید، ثانیا حیف وقت و فکر شما نیست که روی مباحث بی ثمر می گذرانید؟!، چون با این استدلالهای اشتباه شما قرار نیست حکم مراجع عوض شود!! خداوند علم فلسفه و منطق را به بندگام عطا نموده تا به وسیله آن خدا و قوانین الهی را اثبات کنند و در راه رسید به خداوند از آن برای غلبه بر دشمنان که ایجاد شبهه میکنند استفاده کنند نه اینکه آن را تبدیل به مغالطه کرده و در مباحث بی ثمر به کار ببرند!،شما که به مباحث فلسفی و منطقی و استدلالی علاقه مند هستید که البته این حسن شماست حتما بروید دنبال مسیر اصلیش ،بروید دنبال اثبات چیزهایی که مفید ثمر باشد در آن صورت مطمئن باشید موفق خواهید شد!! البته نه اینجا! زیرا در بخش پاسگویی احکام جای مباحث طولانی فلسفی و منطقی نیست
انشاالله خداوند خودش در های حکمتش را بر روی ما بندگان بگشاید ، موفق و سر بلند باشید التماس دعا، یا زهرا(س)

یارب;548709 نوشت:
َ
سلام علیکم
برادر گرامی، اولا ،باجسارت و عذرخواهی بایدبگویم زیاد خودتان را خسته نکنید،این استدلالهای شمابه درد ما نمیخورد!همه اش مغلطه است! این همه صغری کبری چیدید که چی را ثابت کنید؟ که اگر جایی نام امام معصومی روی زمین افتاده بود پناه بر خدا پا روی آن بگذاریم و رد شویم؟!! نه برادر گرامی ، تا صبح هم دلیل بیاورید کسی نمیپذیرد چون منطقی و عقلانی نیست! و با این روند کم کم افراد دیگر به حرفهایتان اهمیت نخواهند داد ! این حرف شما برای هیچ مسلمان واقعی ، اثبات نخواهد شد!! زیرا هم به محضر معصومین (ع) ارادت دارند و هم طبق فرمان الهی موظفند به فتوای مراجعشان عمل کنند و جای چک و چانه زدن هم نداریم!جای این صحبت های شما هم در بخش دیگر است نه بخش احکام !زیرا در این بخش اساتید قرار نیست که برای شما حکم استباط کنند!! آنها با بزرگواری فقط قرار است پاسخ سوالات احکام را طبق مراجع افراد بدهند ،پس اگر خیلی مایلید به این مباحث که البته ثمری هم ندارد ادامه دهید در بخشهای دیگر که جای بحث داشته باشد ادامه دهید، ثانیا حیف وقت و فکر شما نیست که روی مباحث بی ثمر می گذرانید؟!، چون با این استدلالهای اشتباه شما قرار نیست حکم مراجع عوض شود!! خداوند علم فلسفه و منطق را به بندگام عطا نموده تا به وسیله آن خدا و قوانین الهی را اثبات کنند و در راه رسید به خداوند از آن برای غلبه بر دشمنان که ایجاد شبهه میکنند استفاده کنند نه اینکه آن را تبدیل به مغالطه کرده و در مباحث بی ثمر به کار ببرند!،شما که به مباحث فلسفی و منطقی و استدلالی علاقه مند هستید که البته این حسن شماست حتما بروید دنبال مسیر اصلیش ،بروید دنبال اثبات چیزهایی که مفید ثمر باشد در آن صورت مطمئن باشید موفق خواهید شد!! البته نه اینجا! زیرا در بخش پاسگویی احکام جای مباحث طولانی فلسفی و منطقی نیست
انشاالله خداوند خودش در های حکمتش را بر روی ما بندگان بگشاید ، موفق و سر بلند باشید التماس دعا، یا زهرا(س)

سلام

تهمت نزن

این یعنی شما حتی یه بار هم مطلبی که نوشتم رو نخوندید .

من نگفتم که از روی اسم های مقدس رد بشویم و کثیف کنیم .

بعد اینکه من دلیل آوردم درباره ی ماهیت نام ها ، کل مطلب رو بخون و بعد بگو ،

بعد اینکه گفتم اگر قراره کسی احترام بذاره ، به روشی که گفتهشد بادست های وضو گرفته (تمیز و شست شو داده شده) محض احتیاط دست بزنه ، نگفتم از روی اون اسم با پا ردبشه .

اول بخون چی نوشتم و بعد بگو .

اگر مسلمان هستی باید معذرت خواهی کنی

و بعد اینکه اگر من در این باره از آقایون محترم، آیه میخوام به این معنی نیست که میخوام ردش کنم و بگم دروغ میگن ، بلکه دوست دارم بدونم ائمه و پیامبران چی گفتن در این باره . آیا این دوست داشتن و تحقیق در احکام و دین جرمه ؟

شما اول بهفهم من چی میگم بعدا حرف بزن . اینقدر متعصبانه و تند خو رفتار نکن .

من گفتم که اگر کلمه ماهیتا ، منظورش چیز دیگرسیت ، مثل بلوار امام رضا ، بنابراین این کلمه منظورش شخص امام رضا نیست و تمامی اون دلایلی که آوردم برای اثبات این قضیه .

ولی وقتی یه جا نوشته یا امام رضا (ع) . اینجا بله ، منظور شخص امام رضا هست و اگر کسی بخواد به نشانه ی توهین ، از روشرد بشه یا هر چیز دیگه ، بله اون شخص توهین کرده .

مطلبی هم اضافه کنم :

بذارید براتون واضح تر توضیح بدم . با این گفته های شما من یهو عصبانی شدم . چون تهمت زدین و اون همه نوشته هایی که نوشتم رو پوچ و پست خوندین (نام گذاری کردین) .

من حرفم این نیست که به این نام ها بی احترامی کنیم . بلکه حرفم اینه که وقتی در یک جایی مثل پاکت شیر یا پوست کالباس ، در بخش آدرس نوشته باشه : بلوار امام رضا . چون منظور از این نام ، نام اون بلوار هست . نه نام شخص امام رضا . به خاطر تمامی دلایلی که آوردم .

بنابراین ، نیاز نیست که نگران چنین نامی باشیم . ولی اگر صریحا در یک جا اومده باشن نوشته باشن ، بسم الله رحمن رحیم و اگر ما به نشانه ی توهین ، بهش تف بکنیم ، یا با دست کثیف بهش دست بزنیم یا روش لگد کوب کنیم . (همونطور که جناب نور گفتن - حرمت رو بکشنیم و به نشانه ی توهین باشه اعمالمون) بله در این زمانه که این فرد داره توهین میکنه ، نه به اون کاغذ یا نوشته بلکه به مفهوم اون نوشته .

بعد درباره ی راه حل هم توضیحی بدم ، شما می گویید دور نریزیم . خب شما یکم تفکر کن ، وقتی شما چیزی رو نیاز نداری ، این دور ریخته میشه و بعد به سمت بازیافت میره . چیزایی مثل کتاب رو بازیافت میکنن دیگه . بنابراین ما کار بدی که نکردیم . اتفاقا کار خوبی کردیم . رفتارمون هم توهین که نیست . (به نشانه ی توهین دور نریختیم که ، خواستیم این کتاب چون نیازش نداریم ، بره برای بازیافت که بعدا ازش استفاده ی درست بشه دوباره )

شما متعصبانه و با چشم ذهن خودتون حرفای من رو تغییر ندهید. کسی نخونده باشه حرف های منو و واکنش شمارو ببینه فکر میکنه من یه آدم بی دین هستم !

Kamran;544593 نوشت:
خب ؟

من اینجور برداشت کردم منظورتان از این جمله این است کاغذی که رویش اسماء متبرکه است را ببندازند روی زمین و اگر کسی از رویش رد شد اشکال ندارد! اشکالی دارد اینجور فکر کردم؟!!
ناراحت شدید، نه ؟ و البته عصبانی! چرا ؟ چه اشکال دارد استدلالم این بود! خوب حق باشماست بنده فقط یک تکه از مطلب شما را خوانده بودم اما مگراشکالی دارد بدون اینکه همه مطلب شما را بخوانم نظر دادم؟! مگر لازم بود همه مطالب شما را بدانم بعد در مورد شما نظر بدهم؟بعدشم حرف من تهمت نبود برداشت و استدلالم این بود! شما فکر میکنید تهمت است! بنده اینجور استدلال کردم که کلمه میندازه درور منظور انداختن روی زمین است ! زیرا دور یعنی جایی که با انسان فاصله دارد یعنی روی زمین !از طرفی وقتی چیزی روی زمین است انسانها روی آن راه می روند، وقتی روی آن راه رفتند یعنی به آن بی احترامی کردند ، پس شما منظورتان این بوده که ....

سلام علیکم
برادر گرامی از اینکه مجبور شدم برای رساندن مطلب به شما تندی کنم عذرخواهی میکنم ، میخواستم کمی موضع بگیرید! وبعضی چیزها را متوجه شوید!برادر محترم، قرار نیست در مورد موضوعی که به آن علم کامل نداریم بتوانیم استدلالهای درستی بیاوریم زیرا تسلط کامل بر روی آن علم نداریم و به همه آن علم آگاهی نداریم پس ممکن است برداشت غلطی داشته باشیم اما اگر همه علم آن موضوع را بدانیم نظرمان تغییر خواهد کرد!این خیلی خوب است که شما دنبال پیدا کردن حقیقتید و باید هم باشید اما باید از طریق علم خودش وارد شوید، اگر اول برویم دنبال علمش بعد استدلال کنیم سریعتر و درست تر به نتیجه می رسیم اما اگر تسلط کامل بر روی علم موضوع نداشته باشیم خیلی جاها ناخواسته استدلال هایمان به خطا میرود یا اینکه کلا به نتیجه اشتباه میرسیم این اشتباه باعث میشود نتوانیم استدلال صحیح دیگرانی که به آن موضوع علم دارند را بپذیریم،،بحث وضو و لمس اسماء متبرکه یک بحث فقهی است در مورد نظر دادن و استدلال کردن واستنباط کردن مباحث فقهی هم لازم است ابتدا در علم فقه و اصول ورود پیدا کنید یعنی تمام مطالب و علم آن را بخوانیم و بفهمیم در مورد مورد آیات و روایات باید ابتدا با علم رجال و علم حدیث و تفسرو تاویل و غیره آشنا شویم...پس شما لازم است برای رسیدن به پاسخ سوالاتتات اول به این چند علم ورود پیدا کنید که می توانید از مجموعه قرآن و حدیث و عقاید در این زمینه کمک بگیرید،اینکه دنبال پیدا کردن حقایق هستید قابل تخسین است و ما باید دینمان را با تحقیق و برسی به دست بیاورم امااگر بدون علم به موضوع به دنبال آن باشید حقایق برایتان آشکار نخواهد شد زیرا ما به واسطه معلومات است که به حقیقت میرسیم نه مجهولات.
امیدوارم در پناه خداوند موفق و سربلند باشید ، التماس دعا، یا زهرا(س)

بسم الله الرحمن الرحیم

Kamran;548504 نوشت:
سلام

شما میگویید نام امام رضا مطلقا برای امام رضا هست . این فقط در صورتی هست که بدون پیشوند یا پسوند دیگری به کار بره ، اگر بشه بلوار امام رضا ، موضوع فرق میکنه و دیگه اینجا کلمه ی امام رضا رو نمیشه جدا شمرد ، چون پیشوند داره ، یعنی بلوار امام رضا پس منظور بلوار امام رضا هست .

[=arial black]سلام
شما متوجه نشدید

وقتی می گوید امام رضا(ع) کاملا مشخص است منظور امام رضا(ع) هست و دیگر آسمان و ریسمان بافی ندارد که !

اسم بلوار رضا که نیست بلکه اسم بلوار امام رضا(ع) هست و موقع چاپ عبارت امام رضا(ع) می آید که همه می فهمند که این قسمت یعنی عبارت (امام رضا(ع) ) متبرک است
نمی دانم شما چه اصراری دارید....فتاوای مراجع هم مشخص است

باز هم به خاطر اصرار شما استفتا کردم تا جواب بیاید کمی طول می کشد

Kamran;548504 نوشت:
نگهدارنده به تنهایی یکی از نام های مقدس خداوند هست و از هر نام دیگری بالاتر است چون نام وجودیت کل جهانه ، به تنهایی معنی نگهدارنده ، نگاه دارنده ، چیزی یا کسی که چیزی را در پیش خود نگه میدارد یا باعث میشود به همان شکل بماند . پس به تنهایی معنی خدا را میدهد . یعنی اینکه کلمه ی نگهدارنده مخصوصا برای مواد شیمیایی ساخته نشده است .البته اگر شما میخواهید بگویید منظور شما (امام) هست . کلمه ی رضا به تنهایی نیست . بازم من میگم ، این کلمه ی امام رضا هست که مرکبه و امام + رضا ، تازه مفهوم نام یکی از ائمه رو میده ، اما کلمه ی نگهدارنده به تنهایی معنی خداوند رو میده . پس با هم برابر هستند .

[=arial black]خیر اشتباه می کنید

نگهدارنده که پشت پاکت شیر نوشته شده است به عنوان اسم خداوند به کار برده نشده است و دقیقا مثل این است که اسم شخصی رضا باشد ...چون اسم هر کس رضا است شما معتقدید این اسم امام است؟ یا اسم خدا ؟

وقتی پشت اون بسته نوشته شده است امام رضا(ع) ....واضح و مشخص است و نیازی به ریسمان بافتن ندارد! درست است اسم آن بلوار امام رضا(ع) هست اما اسم متبرک بر یک محل گذاشته شده است نه دیگر!

Kamran;548504 نوشت:

اگر پیشوند مواد را به نگهدارنده اضافه کنیم ، چون اینجا کاربرد کلمه ی نگهدارنده (که یکی از نام های الهی خداوند هست) تغییر میکند و به مواد نگهدارنده تغییر میابد .
بنابر همین قضیه ی دستوری در زبان فارسی
اگر پیشوند بلوار را به امام رضا اضافه کنیم ، چون اینجا کاربرد کلمه ی امام رضا (دیگر شخص امام رضا نیست بلکه منظور نام اون بلوار است) تغییر میکند و به بلوار امام رضا تبدیل میشود .

بنابر حرف شما که گفتید
ما باید در هر پاکتی که میبینیم ، نام نگهدارنده رو از کنار کلمه ی مواد پاره کنیم (همان کاری که با نام امام رضا میکنیم) و اونو یه جا نگهداریم که به نام مقدس خداوند توهین نشود .

[=arial black]این جا بلوار نقش کلمه امام را ندارد !

بلکه خود بلوار موضوع له است

عبارت امام رضا(ع) موضوع است نه رضا....اسم این بلوار دیگر یک اسم معمولی نیست بلکه پر واضح است امام رضا(ع) است و اگر چاپ شود باید حرمتش حفظ شود.

اصلا وقتی که اسم یک بلوار را می گذارند امام رضا(ع) به چه جهت است ؟

به این جهت است که :
1.مردم ما ائمه علیهم السلام را دوست دارند و به اسم ائمه(ع) عشق می ورزند لذا به خاطر این احترام اسم ائمه(ع) را روی بلوار گذاشته اند پس بنا به قیاس اولویت وقتی عبارت امام رضا(ع) روی کاغذی و ...چاپ شود احترام می گذارند.

2.مردم ما به خاطر رزق و برکت آن اسم میادین و بلوار هایشان را اسم متبرک می گذارند و طبیعی است که امظورشان اسمی غیر از اسم متبرک نیست لذا به طریق اولی احترام می گذارند.

هم چنین نظر ما رو عرف و سیره عقلا نیز تایید می کند و عقلای عالم می گویند که عبارت امام رضا(ع) پشت آن پوست کالباس متبرک است و نباید آورده شود و واجب است احترامش رعایت گردد.

[=arial black][=arial black]اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم

amirhossein74;548095 نوشت:
دوستان عزیز شما هیئت نمیرید؟؟؟؟

تو همین هیئت هایی که میرید به نظرتون حرمت امام حسین حفظ میشه؟؟؟

به نظر من تو هیئتی که یه مداح پا میشه و با لفظ تندی همش میگه حسین حسین....اینم یعنی بی حرمتی....

به اسم یه خیابون گیر میدین ولی به هیئت ها چرا کسی گیر نمیده؟؟؟

[=arial black][=arial black]سلام

دوست گرامی منظورتان از گیر چیست؟

گیر زمانی گیر است که به نا حق چیزی گفته شود و طرف بگوید فلانی گیر داده است اگر حرف ما حق است دیگر اسم آن گیر نیست

اگر یک جایی دارند اشتباهی می کنند چه ربطی دارد به این که ما این جا را ول کنیم و ان جا را در نظر گیریم....ریشه این اشتباهات باید در همه جا خشکانده شود

هدف من در این تایپیک پرداختن به این است که اسما متبرکی چاپ می شود و زیر دست و پا می افتد...البته هر موردی که بی احترامی است را شما می توانید بیاورید تا کارشناس این تایپیک نظر بدهد

هم چنین متاسفانه در جامعه ما عده ای هستند که بدون تفکر اقدام به انتشار مطالب توهین آمیز می کنند

مثلا همین جوک و لطیفه هایی که برای لقمان درست کرده اند و عقل در سر ندارند که حضرت لقمان (ع) کیست و یا اگر می دانند و به انها حتی تذکر می دهیم می گویند:

[=arial black] بی خیال حاجی!!!!! چشمانت را ببند!!!!!!!!!![=arial black]

[=arial black][=arial black]این منطق این دسته از افراد است

می گویند [=arial black][=arial black][=arial black]به تو چه ربطی دارد[=arial black][=arial black][=arial black] تذکر می دهی!!!! دوست دارد بگوید!!!!!

این ها عقل ندارند و نمی دانند امر به معروف و نهی از منکر چیست!

تازه اگر امر به معروف کنی با تو دشمن هم می شوند و به خونت تشنه هم می شوند

همین جا رسما اعلام می کنم اهانت به انبیا و مقدسات مجازت در قانون مجازات اسلامی دارد و کسانی که می آیند جوک و .... می سازند و فکر می کنند عقل کل اند متوجه باشند.

سلام

من که این رو نقض نمیکنم که اون نامی که برای اون بلوار انتخاب شده ، نام امام رضا هست ، و برای مردم ما محترمه برای همین میذارن روی میدان و خیابان و ... و اینکه کلمه ی امام رضا تایپ شده .
من بحثم سر خود کلمه هست و نحوه ی احترام گذاری به این چیزا .
برای همین نگهدارنده رو مثال زدم . چون نگهدارنده ، مطلقا ساخته نشده برای اون ماده ی شیمیایی ، چون ما میگیم ، خداوند نگهدارنده ی ما انسان هاست . خداوند نگهدارنده هست . (حالا یکی اینو با ذکر عربی میگه ، زبان که برای خدا فرق نداره ، همه رو میفهمه )

گفته شد برای احترام با دست پاک بهشون دست بزنیم . حالا شما فکر کن اون پوست کالباس ، که از جنس پلاستیک هست رو بریزی توی طبیعت ، مثل نهر روان یا خاک دفن کنی . خب میدونی چه ضربه ی بدی به طبیعت میزنیم ؟ این ها طبق روال ، داخل سطل آشغال ریخته میشه (نه به این هدف که به اون نام توهین کنیم) بلکه برای رعایت نظافت ، با کمال احترام این مواد دور ریختنی میره و ازشون استفاده ی دیگه مثل بازیافت میشه .
من دارم درباره ی منطق حرف و راهکار ها صحبت میکنم . اون پوستی که این نام بر اون چاپ شده ، باید بازیافت بشه در غیر این صورت در هر حالت ، ضربه میزنه به هر چیزی ، چون پلاستیکه .
منظورم اینه .

درباره ی کلمه هم ، من منطقی حرف زدم . رضا یک نام هست ، به تنهایی یک نام هست هر کسی هم میتونه این اسم رو روی خودش بذاره . امام یک نام هست که به عنوان یک لقب با معنی یپشوا ، رهبر ، هدایت کننده برای دیگران استفاده میشه . وقتی این دو نام با هم ترکیب میشن تازه میرسیم به اسم امام رضا . حالا شما هدفتان نام امام رضا هست .

حالا نام امام رضا رو با یک نام دیگه ترکیب میکنیم . میشه بلوار امام رضا . به این صورت که بلوار نام یک نوع خیابونه ، امام رضا هم نام یکی از ائمه هست .

نگهدارنده همانند نام رضا ، برای هر چیزی میتوان استفاده کرد ، مثل خدا . بنابراین چون ترجمه ی یکی از نام های خداوند ، نگهدارنده هست ، من در اینجا نگهدارنده رو نام پروردگار محسوب میکنم . تقریبا مثل اینکه بگیم رضا یک نام هست ، وقتی امام بهش میچسبه ، منظور ، نام یکی از ائمه میشه .

حالا بلوار امام رضا ... مواد نگهدارنده .
ماهیت کلمه ها عوض شده .

منم همینو میگم ، اگر طبق حرف شما عمل بشه ، باید اون نگهدارنده رو هم از روی پاکت بکنیم ، چون یکی از نام های خداست .

یا برای مثال اگر بر روی جمله ای نوشته شده باشه . این گاو ، بسیار توانا هست .

طبق نظر شما ، ما باید این توانا رو هم بکنیم از این جمله که موقع دور ریختن ، بهش توهین نشه ! چرا ؟ چون توانا نام خداونده . و میگیم ، درسته که نوشته شده این گاو، بسیار توانا هست . اما خب خود کلمه ی توانا که این جا تایپ شده !

منظورم حرف شماست که اشتباهه . چون اگر اینطور باشه ما هر چیزی دیدیم (نام های بیشمار خداوند) باید بکنیم و نگهداریم و به روش های سخت از بین ببریم (روش معمول رو نریم ، از یه روش سخت بریم !)

بسم الله الرحمن الرحیم
قبل از اینکه سخنم را بیان کنم، دو تا داستان زیبا را می خواستم یادآوری کنم. شاید قبلاً شنیده باشید، اما می خواستم جنبه ی خاصی ازآن را مورد توجه قراردهیم:
داستان اول:
روزی حضرت امام موسی کاظم علیه السلام از کوچه های بغداد می گذشتند. از یک خانه ای صدای عربده و تار و تنبور بلند بود، می زدند و می رقصیدند و صدای پایکوبی می آمد و همه مشغول عیاشی و فسق و فجور بودند. اتفاقاً کنیزی از منزل بیرون آمد در حالی که آشغالهایی همراهش بود و گویا می خواست بیرون بریزد. امام علیه السلام به او فرمود صاحب این خانه آزاد است یا بنده؟ سؤال عجیبی بود.آن زن گفت: از خانه به این مجللی این را نمی فهمی؟ این خانه ی «بُشر» است، یکی از رجال، یکی از اشراف، یکی از اعیان، معلوم است که آزاد است. امام علیه السلام فرمودند: بله، آزاد است، اگر بنده بود که از مولای خود می ترسید و ازاین کارها نمی کرد و این سر و صداها از خانه اش بلند نبود. حال، چه جمله های دیگری رد و بدل شده است دیگر ننوشته اند، همین قدر نوشته اند که اندکی طول کشید و مکثی شد. امام رفتند. بُشر متوجه شد که چند دقیقه ای طول کشید تا آن زن به خانه برگردد. آمد نزد او و گفت: چرا معطل کردی؟ زن درپاسخ گفت: یک مردی مرا به حرف گرفت گفت: چه گفت؟ گفت: یک سؤال عجیبی از من کرد. چه سؤال کرد؟ از من پرسید که صاحب این خانه بنده است یا آزاد؟ گفتم البته که آزاد است. بعد هم گفت: بله، آزاد است، اگر بنده بود که از مولای خودش می ترسید و ازاین کارها نمی کرد و این سر و صداها از خانه اش بیرون نمی آمد. بُشر گفت: آن مرد چه نشانه هایی داشت؟ علائم و نشانه ها را که گفت، فهمید که حضرت امام موسی بن جعفرعلیه السلام است. گفت: کجا رفت؟ از این طرف رفت.بُشر پاهایش برهنه بود، به خود فرصت نداد که برود کفشهایش را بپوشد، برای اینکه ممکن است آقا را پیدا نکند. پای برهنه بیرون دوید. (همین جمله در او انقلاب ایجاد کرد. ) دوید، خودش را انداخت به دامن امام و عرض کرد: شما چه گفتید؟ امام فرمود: من این را گفتم. فهمید که مقصود چیست. گفت: آقا! من از همین ساعت می خواهم بنده ی خدا باشم، و واقعاً هم راست گفت. از آن ساعت، دیگر بنده ی خدا شد.
به احترام این زمان، بُشر دیگر هیچگاه کفش به پایش نکرد و همواره پابرهنه بود و لقب "الحافی" ازآن او شد(یعنی پابرهنه).
اما چه چیزی سبب شد که چنین توفیقی نصیب او شود! ؟
روایت شده که مدتی قبل از این حادثه، روزی بُشر ازجایی عبور می کرد، نام خدا را روی صفحه ای برروی زمین دید(برروی کاغذهایی که درآن زمان استفاده می شد.). آن را برداشت و بوسید و برکناری قرارداد. یعنی حرمت نام خدارا نگه داشت. به همین سبب توفیق توبه و بندگی واقعی، نصیب او شد و عاقبت به خیر شد.
داستان دوم:
روزی شخصی نزد حضرت امام سجاد علیه السلام آمد و گفت: فلان مقدار پولی را که از من قرض گرفتی، پس بده!
امام علیه السلام فرمودند: من از شما پولی نگرفتم که پس بدهم.
ولی آن مرد همچنان برگفته ی خود اصرارداشت. تا جایی که کاربه شکایت و دادگاه و قاضی رسید.
قاضی هم مثل همه ی مردم می دانست که هیچکس راستگوتر از امام علیه السلام نیست. اما به هرحال باید به شکایت هرکسی رسیدگی شود.
قاضی از آن مرد، مدرک یا شاهدی خواست تا ادعایش را ثابت کند. اما آن مرد، هیچ چیزی برای اثبات ادعایش نداشت اما همچنان برگفته ی خود اصرارداشت.
درچنین مواردی، کافی است کسی که از او شکایت شده، قسم بخورد که راست می گوید، بنابراین رأی دادگاه به سود او خواهد بود و کار تمام می شود.
قاضی از امام علیه السلام خواست که به خداوند یکتا سوگند یاد کند که هیچ پولی به او بدهکار نیست.
امام علیه السلام درآن لحظه به غلامش گفت که برود و از خانه آن مقدار پول را بیاورد. غلامش رفت و پول را آورد. امام علیه السلام، همان مبلغی را که او می خواست به او داد.
همه تعجب کردند. همه یقین داشتند که امام علیه السلام، هرگز دروغ نگفته. پس چرا پول او را داد با اینکه هیچ بدهی ای به او نداشت!
امام سجاد علیه السلام فرمودند: من به خاطراموردنیا قسم نمی خورم.
-------------------
سَبِّحِ اسْمَ رَ‌بِّكَ الْأَعْلَى=نام پروردگار بلند مرتبه ات را پاک و منزه بشمار.
(سوره ی اعلی/آیه ی یکم)
یکی از عوامل بسیارمهم درجذب رحمت و برکت خداوند و جلب توفیقهای گوناگون، حفظ حرمت نام خداوند است.
اگرچه قبل ازهرچیزی باید حرمت خود خدا را حفظ کنیم. یعنی وقتی می دانیم که خداوند، ما را می بیند هرگزکاری نکنیم که او نمی پسندد. اما بعد از خود خدا، حفظ حرمت نام خدا هم بسیارمهم است. چرا که می بینیم که درآیه ی یکم سوره ی مبارکه ی اعلی، به چنین کاری، تأکید شده و همچنین معصومین علیهم السلام که الگوی زندگی ما هستند هم به چنین عملی می پرداختند.
می بینیم که حضرت امام سجاد علیه السلام، حاضر شد آن مقدار پول را بپردازد اما قسم نخورد با اینکه حق با او بود. باز هم به نام مقدس خداوند متعال، قسم نخوردند.
اما ما چه کار می کنیم؟
- چای می خوری؟ - نه به خدا!!!!!!!!!
- واقعاً فلان شد. والا. به قرآن!!!!!!!
- چی بگم والا!!! نه والا!!! آره والا!!!

هرگز جای تعجب ندارد که مردم از بدبختی و بدشانسی مکرر خود شکایت داشته باشند. وقتی که حرمت نام کسی را نگه نمی داریم، چگونه انتظارداریم که او برای ما روزی و خیروبرکت بفرستد!؟
بُشرِحافی دردوران جاهلیت خود که ازانجام گناه، رویگردان نبود بازهم حرمت نام خداوند را نگه داشت. ما اندازه ی یک فرد فاسق و فاجر هم نیستیم؟!
چرا بعضی از مردم، عادت دارند وقتی یک حرف خنده داری می زنند و دیگران می خندند، فوری درپاسخ به خنده ی آنها می گویند"والا به قرآن!!!". چرا وقتی که برای سوال دیگران، پاسخی ندارند می گویند: "چی بگم والا"!!!!!!
واقعاً این کارها بیانگر اوج نفهمی و حماقت است. چرا که خداوند متعال، انسان خاکی را اشرف مخلوقات عالم قرارداده، اما ما نام خداوند بلند مرتبه را درحد بی ارزش ترین چیزها پایین می آوریم! وای برما!
چرا کتابی را که می دانیم نام خدا درآن نوشته شده، پرت می کنیم یا به روی زمین می اندازیم یا پا بررویش می نهیم؟
چرا آن قسمت روزنامه ای که نام خدا درآن هست به عنوان شیشه پاککن یا زیرانداز و امثال آن استفاده می شود؟ چرا انقدر بیهوده قسم می خوریم؟!؟!؟!؟!؟!؟!؟
واقعاً خداوند، خیلی مهربان و بخشنده است که با وجود این همه گستاخی و بی شرمی ما، بازهم ما را ازرحمت واسعه ی خودش دور نکرده.
شاید بعضیا بگویند: "این چیزهای ظاهری مهم نیست. مهم، عمله. یعنی مهم اینه که آدم تو عمل، خوب باشه. مهم اینه که آدم تو عمل به دستورهای خداعمل کنه. این کارهای کوچیک ظاهری که فایده ای نداره"!!!
درپاسخ به این افراد به سه نکته اشاره می کنیم:
1- اگرچه این کارها بسیارساده و کوچک به نظر می رسند، ولی کسی که همین کارهای ساده را نتواند انجام دهد قطعاً کارهای بزرگترازاین را هم نمی تواند. کسی که به همین سادگی، نمی تواند حرمت نام خدا را حفظ کند، چگونه می تواند از گناههای خیلی بزرگ، روگردان شود؟ آن که خیلی سختتر است.
2- این افراد می گویند که مهم این است که آدم درعمل، پیرو دستورهای خدا باشد. درواقع، همین حفظ حرمت نام خدا هم دستورخداست(سَبِّحِ اسْمَ رَ‌بِّكَ الْأَعْلَى=نام پروردگار بلند مرتبه ات را پاک و منزه بشمار.).
3- حفظ نکردن حرمت نام خدا مقدمه ای است برای گناهان بزرگتر. مثلاً کسی که قسم خوردن، تکیه کلامش شده و برای هرچیز بیخودی قسم می خورد، قطعاً از قسم خوردن دروغ برای منافع مختلف مثل به دست آوردن پول و غیره هم خودداری نخواهد کرد.
گذشته ازاینها حفظ حرمت نام خدا یکی از راههای جذب رحمت و برکت بیشتر و توفیقهای افزون تر است. مثل همان توفیقی که نصیب جناب بُشرحافی-رحمة الله علیه- شد.
هم اکنون تصمیم بگیریم که ازاین به بعد، حرمت نام مقدس الله را نگه داریم....

به موازات حفظ حرمت نام خدا، باید حرمت چیزهای دیگررا نیز حفظ کرد.
مثل حرمت نام معصومین علیهم السلام. هرگزنباید درموارد بیهوده و غیرضروری، نام مبارک آن اشخاص را برزبان خود جاری کنیم. هرگز نباید بیهوده به نام مقدس آنان قسم بخوریم. هرگز نام آنان را بدون درودفرستادن برآنان، نگوییم و ننویسیم به ویژه نام مبارک رسول اکرم-صلی الله علیه و سلم- را و همچنین نام حضرت ولیعصر-عجل الله تعالی فرجه الشریف-.
اگربا کسی درارتباط هستیم که نام یکی از انبیاء یا معصومین درشناسنامه ی اوست، همواره نامش را با احترام، صدا کنیم و ازتمسخرنامش و صفت دادن به او، جداً اجتناب کنیم که عواقب خطرناکی دارد.
اینکه امروزه در نامگذاری خیابانها و میدانها و بیمارستانها و... از نام مقدس معصومین علیهم السلام استفاده می کنند هم بعید است که کار درستی باشد.

می بینیم که یکی از برنامه های دشمنان اسلام، همین است که می خواهند این حرمتها را بشکنند. با ساختن فیلمها و عکسها و شبکه های اجتماعی و آهنگهای مبتذل برضد اهل بیت اطهر علیهم السلام، قصد دارند این حرمتها و احترام ها را از ذهن ما ببرند.
پس در اهمیت حفظ حرمتها تردیدی باقی نمی ماند. چرا که اگر مهم نبود دشمنان اسلام، این همه برای از بین بردنش تقلا نمی کردند.
یکی از برنامه های شوم آنها نیز این است که گاهی درمیان دوستان و خودیها نفوذ می کنند و برنامه هایشان را از سوی کسانی هدایت می کنند که ما فکرش راهم نمی کنیم. به این صورت که وارد سینما و تلویزیون ما می شوند و می کوشند که چهره ی معصومین را درسریالها و فیلمهای ما نشان دهند. بی دلیل نیست که می بینیم چقدرکارگردانها اصراردارند چهره ی حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام را دررسانه ها نشان دهند. شاید اینها همه مقدمه هایی باشد برای برنامه ی دقیقی به منظور شکستن حرمتها و آسیب زدن به دین مبین اسلام.
پس به لطف و قدرت خدای متعال می کوشیم از این پس با حفظ حرمت نام اهل بیت، بینی شیطان و پیروانش را به خاک سیاه بمالیم.

همواره حرمت قرآن کریم را حفظ کنیم. به آن قسم نخوریم، چیزی برروی آن قرارندهیم، به آیاتش دست نزنیم، بدون وضو به سراغش نرویم، هنگام مطالعه ی آن، پای خود را دراز نکنیم و آن را ببوسیم، هنگامی که قرآن، تلاوت می شود سکوت کنیم و...
همه می دانیم که خوارج، دشمنان حضرت امیرالمؤمنین علیه السلام بودند. روزی یکی از خوارج در مسجد کوفه در وسط خطبه های امام علیه السلام یا دروسط نمازجماعت، شروع به خواندن آیاتی کرد که منظورش ازآن آیات، کنایه به امیرالمؤمنین علیه السلام بود. اما بازهم امیرالمؤمنین علیه السلام، سکوت می کردند تا آیه ای که او می خواند تمام شود و سپس ایشان ادامه می دادند.
این است حفظ حرمت قرآن کریم.
حرمت اذان را حفظ کنیم.
حرمت مسجد را نگه داریم.
حرمت روزهای شهادت معصومین علیهم السلام را نگه داریم.
حرمت روزهای فاطمیه را نگه داریم.
حرمت روزجمعه را حفظ کنیم.
حرمت نان را نگه داریم.
......
امیدواریم که خداوند متعال، مارا شایسته ی حفظ حرمت ها کند....
برای سلامتی و تعجیل درظهورامام زمان علیه السلام... صلوات
اللهم صلی علی محمد و آل محمد

وَلَمَّا رَجَعَ مُوسَى إِلَى قَوْمِهِ غَضْبَانَ أَسِفًا قَالَ بِئْسَمَا خَلَفْتُمُونِی مِنْ بَعْدِی أَعَجِلْتُمْ أَمْرَ رَبِّكُمْ وَأَلْقَى الْأَلْوَاحَ وَأَخَذَ بِرَأْسِ أَخِیهِ یجُرُّهُ إِلَیهِ قَالَ ابْنَ أُمَّ إِنَّ الْقَوْمَ اسْتَضْعَفُونِی وَكَادُوا یقْتُلُونَنِی فَلَا تُشْمِتْ بِی الْأَعْدَاءَ وَلَا تَجْعَلْنِی مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ«الأعراف/150»
و هنگامی که موسی خشمگین و اندوهناک به سوی قوم خود بازگشت، گفت: «پس از من، بد جانشینانی برایم بودید (و آیین مرا ضایع کردید)! آیا درمورد فرمان پروردگارتان (و تمدید مدت میعاد او)، عجله نمودید (و زود قضاوت کردید؟!)» سپس الواح را افکند، و سر برادر خود را گرفت (و با عصبانیت) به سوی خود کشید؛ او گفت: «فرزند مادرم! این گروه، مرا در فشار گذاردند و ناتوان کردند؛ و نزدیک بود مرا بکشند، پس کاری نکن که دشمنان مرا شماتت کنند و مرا با گروه ستمکاران قرار مده!»

سلام

اما همواره اینگونه نیست گاهی لازم میشود الواح که قطعاً نام خدا برروی ان نقش بسته به زمین افکنده شود . چه رمزی در این کار وجود دارد ؟

بسم الله الرحمن الرحیم

Kamran;549777 نوشت:
چون نگهدارنده ، مطلقا ساخته نشده برای اون ماده ی شیمیایی

[=arial black][=arial black]استعمال لفظ در معنا ، در مورد مثال مورد بحث شما برای معنای نام خداوند نیست بلکه برای ماده شیمیایی است

Kamran;549777 نوشت:
حالا شما فکر کن اون پوست کالباس ، که از جنس پلاستیک هست رو بریزی توی طبیعت ، مثل نهر روان یا خاک دفن کنی . خب میدونی چه ضربه ی بدی به طبیعت میزنیم ؟ این ها طبق روال ، داخل سطل آشغال ریخته میشه (نه به این هدف که به اون نام توهین کنیم) بلکه برای رعایت نظافت ، با کمال احترام این مواد دور ریختنی میره و ازشون استفاده ی دیگه مثل بازیافت میشه .

[=arial black][=arial black]
1. علی ای حال شما نمی توانید منکر آن شوید که این اسم متبرک در سطل آشغال( اسمش روش است) ریخته می شود و معمولا کنار نجاسات قرار می گیرد.

2. رعایت بهداشت و طبیعت ربطی به این مورد ندارد زیرا ما نمی خواهیم کل پوست کالباس را زیر خاک کنیم بلکه با یک قیچی فقط عبارت امام رضا(ع) را جدا می نماییم.

3.در این که شما قصد اهانت ندارید شک نیست اما این عمل( دور انداختن اسما متبرک) نفسا اهانت محسوب می شود و قصد اهانت در این عمل نهفته است.

4. عرف و فتوای مراجع نیز آن را تایید می کند که باید به این اسما اهانت نشود.

5. ضربه به بدنه طبیعت هم وارد نمی شود ، اگر فکر می کنید چند میلی متر عبارت ( امام رضا(ع) ) پشت پوست کالباس به طبیعت ضربه می زند می توانید با آب عبارت را پاک کنید و از مراجع بپرسید که به شما راهکار شرعی ای نشان دهند تا به محیط زیست هم لطمه وارد نشود.

مضافا این که روزانه در این مملکت عده ی زیادی از افراد به طبیعت صدمه می زنند و صدای کسی در نمی آید حال شما آمدید برای این که چند میلی متر اسم متبرک چاپ شده روی کاغذ و یا پلاستیک را زیر خاک دفن نکینم حساسیت نشان می دهید؟

آیا نمی دانید برای دفن زباله ها مثلا همان پلاستیک ها آنها را می سوزانند و بعد دفن می کنند و با این سوزاندن به هوا و لایه اوزون صدمه وارد می شود؟

6.ما می گوییم که حرمت اسما متبرک نگاه داشته شود و یکی از راه ها این است که زیر خاک دفن شود ، راه هایی متنوع وجود دارد که از دفاتر مراجع سوال کنید.

Kamran;549777 نوشت:
درباره ی کلمه هم ، من منطقی حرف زدم . رضا یک نام هست ، به تنهایی یک نام هست هر کسی هم میتونه این اسم رو روی خودش بذاره . امام یک نام هست که به عنوان یک لقب با معنی یپشوا ، رهبر ، هدایت کننده برای دیگران استفاده میشه . وقتی این دو نام با هم ترکیب میشن تازه میرسیم به اسم امام رضا . حالا شما هدفتان نام امام رضا هست .

حالا نام امام رضا رو با یک نام دیگه ترکیب میکنیم . میشه بلوار امام رضا . به این صورت که بلوار نام یک نوع خیابونه ، امام رضا هم نام یکی از ائمه هست

[=arial black][=arial black]استدلال شما تکرار مکررات است ، بار ها گفتیم ....موضوع له این جا بلوار است !! موضوع امام رضا(ع)....بلوار موضوع نیست

بسم الله الرحمن الرحیم

دوستانی که در این خصوص شک داشتند من استفتا کردم

جواب سایت آیت الله مکارم آمد واستفتا هنوز در سایت مقام معظم رهبری در حال بررسی است

[=arial black]با سلام وخسته نباشید سوالی داشتم در خصوص اسما متبرک

سوال اول: پشت پوست مواد غذایی مثل پوست کالباس برخی از شرکت ها و کارخانه ها برای نوشتن آدرس کارخانه دقت نداشته اند و نوشته اند آدرس : بلوار امام رضا نظر شما درخصوص احترام به اسما متبرک را بیان فرمایید و هم چنین یکی از دوستان در محیط مجازی استدلالشان این بود که این دیگر نام امام رضا (ع)نیست بلکه نام بلوار است و دیگر مقدس و متبرک نمی باشد لطفا بفرمایید که این استدلال درست است یانه

1- با توجه به این که منسوب به امام رضا علیه السلام می باشد، باید بنابر احتیاط واجب احترام آن نگه داشته شود.

سوال دوم : راهکار چیست، به چه نحو کارخانه بایستی اقدام به چاپ کند تا دیگر بی احترامی نشود

2- باید تذکر داده شود که آنرا چاپ نکنند یا شما خریداری نکنید با به گونه ای آن را محو نمایید.

[=arial black]سوال سوم :[=arial black]برخی دوستان ادعا دارند که آرم پرچم جمهوری اسلامی ایران (لا اله الا الله) این آرم حکم شرعی اش فرق دارد ، در خصوص حفظ احترام این آرم نیز تکلیف را مشخص کنید.

3-عباراتي مانند باسمه تعالي ، ا... و آرم پرچم جمهوري اسلامي حکم اسامي متبرکه را ندارد و براي دست زدن به آن نيازي به وضو نيست ولي سزاوار است بي احترامي نشود.

بسم الله الرحمن الرحیم

----------------------------------------------

پاسخ سوالات از سایت دفتر مقام معظم رهبری

با سلام وخسته نباشید
سوالی داشتم در خصوص اسما متبرک
1.پشت پوست مواد غذایی مثل پوست کالباس برخی از شرکت ها و کارخانه ها برای نوشتن آدرس کارخانه دقت نداشته اند و نوشته اند
آدرس : بلوار امام رضا
نظر رهبر معظم انقلاب درخصوص احترام به اسما متبرک را بیان فرمایید

[=arial black]ج1) به طور کلی مسّ اسماء و صفات مخصوص ذات باری تعالی بدون وضو حرام است؛ و احوط الحاق نام های انبیای عظام و ائمه معصومین «علیهم السلام» به نام های خداوند متعال در حکم مذکور است.[=arial black]

2.یکی از دوستان در محیط مجازی استدلالشان این بود که این دیگر نام امام رضا (ع)نیست بلکه نام بلوار است و دیگر مقدس و متبرک نمی باشد لطفا بفرمایید که این استدلال درست است

[=arial black]ج2) چنین مطلبی صحیح نیست.[=arial black]

3.راهکار چیست، به چه نحو کارخانه بایستی اقدام به چاپ کند تا دیگر بی احترامی نشود

[=arial black]ج3) در هر صورت رعایت حرمت این اسماء مقدسه لازم است.[=arial black]

4.برخی دوستان ادعا دارند که آرم پرچم جمهوری اسلامی ایران (لا اله الا الله) این آرم حکم شرعی اش فرق دارد ، در خصوص حفظ احترام این آرم نیز تکلیف را مشخص کنید

[=arial black]ج4) احوط این است که احکام لفظ جلاله در آرم جمهوری اسلامی ایران هم رعایت شود.

موضوع قفل شده است