شک و تردید مدام به قرآن

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شک و تردید مدام به قرآن

سلام.
نمیدونم این مطلبی که میخوام بگم مربوط به این قسمت میشه یا نه.اگه نمیشه لطفا به جای مناسب منتقلش کنین.
من یه مشکلی دارم و اونم اینه که هر بار که قرآن میخونم به جای اینکه بنا به فرموده ی خود قرآن ایمانم زیاد شه, بیشتر به شک و تردید می افتم.یعنی ایمانم کم میشه و مدام از اولش به تمام آیات شک میکنم و به نظرم نمیتونن درست باشن.
این درحالیه که فردی هستم کاملا محجبه و مقید به انجام فرائض دینی.دروغ نمیگم, تا حد ممکن غیبت نمیکنم جوری که در فامیل به عنوان یکی از متدین ترین افراد شناخته میشم.
این موضوع خیلی اذیتم میکنه احساس میکنم آخر در حالت بی ایمانی از دنیا میرم :Ghamgin:
مشکل من چیه؟!! خیلی دنبال رفع شبهات هستم ولی هر روز نه تنها کم نمیشن بلکه بیشتر هم میشن...
ممنون.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

ya mahdi 313;543952 نوشت:
سلام.
نمیدونم این مطلبی که میخوام بگم مربوط به این قسمت میشه یا نه.اگه نمیشه لطفا به جای مناسب منتقلش کنین.
من یه مشکلی دارم و اونم اینه که هر بار که قرآن میخونم به جای اینکه بنا به فرموده ی خود قرآن ایمانم زیاد شه, بیشتر به شک و تردید می افتم.یعنی ایمانم کم میشه و مدام از اولش به تمام آیات شک میکنم و به نظرم نمیتونن درست باشن.
این درحالیه که فردی هستم کاملا محجبه و مقید به انجام فرائض دینی.دروغ نمیگم, تا حد ممکن غیبت نمیکنم جوری که در فامیل به عنوان یکی از متدین ترین افراد شناخته میشم.
این موضوع خیلی اذیتم میکنه احساس میکنم آخر در حالت بی ایمانی از دنیا میرم :Ghamgin:
مشکل من چیه؟!! خیلی دنبال رفع شبهات هستم ولی هر روز نه تنها کم نمیشن بلکه بیشتر هم میشن...
ممنون.

بسمه تعالی
با تقدیم سلام و تحیت و نیز عرض خوش آمد خدمت جنابعالی
_ سعی کنید شبهات خود را به صورت دقیق و شفاف مشخص کنید
_ شبهات را اولویت بندی کنید
_ بعد از اولویت بندی در پیگیری پاسخ تعجیل کنید

در صورتی که این افکار ناخواسته به ذهن شما خطور کند و تکرار پذیر باشند و علی الرغم دریافت پاسخ منطقی برای شبهات، همچنان بی قرار هستید باید گفت حضرتعالی دچار وسواس شده اید!
لذا لازم است از موضوعات استرس زا دوری کنید و به فعالیتهای بدنی بیشتر از فعالیتهای ذهنی مبادرت داشته باشید.
در عین حال لازم است از سخت گیری اجتناب نمایید و به افکار وسواسی بی اعتنا باشید.

در پناه خدای متعال موفق باشید

مدام از اولش به تمام آیات شک میکنم و به نظرم نمیتونن درست باشن
سلام بر همگی...بهتره بدونید شک لازمه ایمان و رسیدن به یقین است....یعنی محاله کسی به یقین برسه اما در حقیقت چیزی شک نکنه....ما که در مرحله یقین خلق نشدیم خود خدا برای امتحان ما رو در مرحله ایمان خلق کرده طوری که هرانسانی در ذاتش بپذیره از روینشانه هاش که اخرت و خدایی هست وگرنه درجه یقین بعد از عمل به دانستنیهای ایمانی است....شما بهتره طبق فرمایش کارشناس محترم تمامی شبهات خود را مطرح کنید تا برطرف شوند

[="Black"]

سلام.
ممنون.

سلام.
شک = شیطان

به شکتون اعتنا نکنید بیخیالی طی کنید.
[/]

سلام.
این موضوع خیلی اذیتم میکنه احساس میکنم آخر در حالت بی ایمانی از دنیا میرم
ممنون.

با سلام و آرزوی قبولی طاعات

دو مطلب به ذهنم رسید، خواستم بیان کنم. ان شاء الله که مفید باشد.

مطلب اول : افکار انسان دو دسته هستند :

1. افکار ارادی و از روی اختیار 2. افکار غیر ارادی ( غیر اختیاری)

به نظر من، در هر دو صورت شما باید دنبال منشأ و علت این افکار بگردید

با قدری تأمل و توجه، می توانید علت را پیدا کنید.

مطلب دوم : در رابطه با شبهات، دنبال پاسخ باشید.

چون بهرحال، در هر مطلبی یک معیار و میزان حقی وجود دارد. شما باید آن مطلب حق را جستجو کنید.

و در هر مطلب علمی یک مطلب یقینی و درست وجود دارد. شما باید آن مطلب درست و یقینی را پیدا کرده و

احیاناً اگر وسوسه ای در ذهن شما افتاد به آن توجه نکنید.

شما هر وقت به قرآن شک کرديد به اين فکر کنيد که چرا امير المؤمنين علي(ع) اين قرآن را تصديق کرده و به آن ايمان آورده است؟

آيا از روي جهالت، آن را تصديق کرده؟ کسي که گوينده‌ي بلا منازع «سلوني قبل أن تفقدوني» است آيا ممکن است از روي جهالت، قرآن را تصديق کند؟!

کسي که صاحب اين خطبه‌هاي با شکوه است آيا ممکن است از روي جهالت، قرآن را تصديق کند؟

يا اينکه به خاطر رسيدن به مقام، آن را تصديق کرده؟

کسي که زهدش ضرب المثل زبان‌ها است آيا ممکن است به خاطر رسيدن به دنيا و مقام، قرآن را تصديق کرده باشد؟

آيت الله خويي(ره) در «البيان» مي‌فرمايد:

«کفى بالقرآن دليلا على کونه وحيا إلهيا أنه المدرسة الوحيدة التي تخرج منها أمير المؤمنين علي بن أبي طالب عليه السلام»

(بر اينکه قرآن، وحي الهي است تنها همين يک دليل بس است که:

قرآن يگانه مدرسه‌اي است که أمير المؤمنين عليّ بن أبي طالب عليه السلام را به جهان ارائه کرده است)

دل اگر خدا شناسي همه در رخ علي بين * به علي شناختم من به خدا قسم خدا را

عشق فقط پسر فاطمه;545921 نوشت:
سلام.
شک = شیطان
اول اینکه شک مساوی شیطان غلط محضه اما بفرض فرمایش شما درست انگاه شک=شیطان=امتحان=انسان یعنی شیطان رو خدا برای امتحان قرار داده طبق ایات قران پس شک واجب و لازمه برای رسیدن به کمالات و یقین...خود خدا گفته باید تحقیق کنید نگفته چشم بسته نخونده تحقیق نکرده تدبر نکرده بپذیر قران رو.....لذا باید شک کنی تا بیقین برسی

به تمام آیات شک میکنم و به نظرم نمیتونن درست باشن
هرچند شک این خانم بیش از حده و بی دلیل و اینکه به همش شک که که نمی تونن درست باشن و به این صراحت بی دلیل اعلام کرده صد در صد شیطان نفوذ زیادی کرده در ایشون

سلام.
ممنون.

یک اصل مهم یا بهتره بگم یک مفهوم خیلی مهم هست به اسم جریان آگاهی.
یعنی اینکه آگاهی و فهمیدن و دانستن یک جریان یک سویه است. مثل شیر یک طرفه!
یعنی اینکه ما وقتی چیزی را میفهمیم دیگر نمیتوانیم آن را نفهمیم. شما نیز در حال فهمیدن هستید.

اگر مساله خودتان را مثلا اینجا بیان نمیکردید و فقط این افکار در ذهن شما جرقه میزد و سریع محو میشد (همانند قریب به اتفاق مومنین!) ،‌آنگاه با ترسیدن از عذاب جهنم و توجه زیاد به بهشت برین (هرچند نعماتش برای شما خانمها اندکی کمتر است!) شاید ایمانتان نجات می یافت ولی به نظرم شما حسابی دست به کار فهمیدن شده اید....

اميدوار;545907 نوشت:
در صورتی که این افکار ناخواسته به ذهن شما خطور کند و تکرار پذیر باشند و علی الرغم دریافت پاسخ منطقی برای شبهات، همچنان بی قرار هستید باید گفت حضرتعالی دچار وسواس شده اید!

احیانا این جمله به این معنی نیست که اگر نپذیرفتین قرآن حقه و همه جا داره راست میگه در نتیجه شما یا دچار وسواس شدین یا آدم منطقی نیستین یا داری کم کم راه ارتداد رو میری پس مواظب خودت باش؟!!

من یک بار سمت خدارو میدیدم روحانیی میگفت برای این که زیاد شک نکنیم زیاد صلوات بفرست من فکر میکنم شک اصلا خوب نیست اما اینکه سوال براتون پیش بیادوبرین دنبالش باعثه ایمان بیش تر ویقین
میشه نه شک

سلام.
ممنون.

به نظر من این شک های برای خیلی ها پیش میاد و اصلا نگرانی نداره ! البته سعی کن وقتی شکی سراغت میاد به دنبال رفع اون باشی

خود من خیلی زیاد شک می کنم و وسواس فکری دارم در این خصوص ولی با همین شک ها ایمانم قوی شد به دین اسلام و قرآن

چرا ؟ چون هر بار کلی تحقیق کردم و به حقایق دین اسلام رسیدم !

منم گاهی از بی ایمانی می ترسم درکت می کنم ولی نباید بیخیال بشی و باید به دنبال تقویت ایمانت باشی

موضوع قفل شده است