جمع بندی کارهایی که به صورت غیر مستقیم سبب مرگ می شوند

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
کارهایی که به صورت غیر مستقیم سبب مرگ می شوند

سلام .. امروز یکی از بهترین دوستانم فوت شد.. از صبح تا حالا دارم عقلم رو از دست میدم و نمیتونم این موضوع رو درک کنم... دوستان واقعا جواب این سوالات واسم مهمه
من زیاد مذهبی نیستم ولی چیزی که مهمه الان واقعا آرامش دوستم برام مهمه پس خواهش میکنم جواب بدید
از وقتی خبر فوت فوت شدنشو شنیدم و رفتم سمت خونشون، هرکی یچیزی راجب مرگش گفت اولین چیزی که میگفتن این بود که خودکشی کرده
بعد از چندتا آشناهای درجه یکش شنیدم بخاطر مصرف چیزی مرده!!! نمیدونم دقیقا چی (مخدر یا چیزه دیگه) ... نمیدونم تا چه حد واقعیت داره چون تا جایی که من میدونم اهل این حرف ها نبود و آدمی بود که کوچیکترین چیزها رو با من و یکی دو نفر دیگه مطرح میکرد و از همچیش خبر داشتیم

اگر ثابت بشه که خودکشی بوده موضوع مشخصه......

اما الان میخوام بدونم اگر شخصی براثر مصرف مواد مخدر فوت کنه... یا در حالتی دیگه کاری انجام بده با هدفی غیر از کشتن خودش اما باعث مرگش بشه سرنوشت این شخص چی میشه؟.. آیا خودکشی محسوب میشه؟

درضمن چه کارهایی میتونم انجام بدم که باعث آرامش روحش و شاید آمرزیده شدنش بشه

*** نمیدونم تاپیک رو جای درستی زدم یا نه درصورتی که درست نیست لطفا منتقل کنید

سپاس

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صادق

سوال:

اگر شخصی براثر مصرف مواد مخدر فوت کنه... یا در حالتی دیگه کاری انجام بده با هدفی غیر از کشتن خودش اما باعث مرگش بشه سرنوشت این شخص چی میشه؟.. آیا خودکشی محسوب میشه؟
درضمن چه کارهایی میتونم انجام بدم که باعث آرامش روحش و شاید آمرزیده شدنش بشه

اعمال مستحب رامیتوان ( نماز روزه قران خواندن سلام دادن مشکل کسی رو برطرف کردن و ...) به اموات هدیه کرد ؟

پاسخ:
باسلام وتشکر .
در این باب چند نکته باید اشاره شود :

1-_ در این که ایا مصرف مواد مخدر موجب مرگ می شود یا نه یک امر پزشکی است که در تخصص من نیست .
ولی اگر کسی می داند آن کار موجب مرگ است باز هم ادامه دهد این یک نوع خود کشی است .
اما اگر چنین نباشد به طور اتفاقی چنین رخ دادی بوجود آید خود کشی محسوب نخواهد شد .

2_ برای اموات از هر چیز بهتر و مفیدتر، صدقه و احسان به فقرا و اهدای ثواب آن برای مردگان است. این امور دخالت در کار خدا نیست.بلکه عمل به سفارش دین است.-رسول گرامی اسلام (صلی الله علیه وآله) فرمود: «صدقه حرارت قبرها را از بین می‌برد».(1)
برای اموات بهترین دعا این است که انسان برای آنان از خدای مهربان طلب عفو و مغفرت کند . بخواهد خداوند رحمت و بخشش و نعمت‌هایش را بر آنان نازل فرماید. می‌توان دعای 24 صحیفه سجادیه را برای پدر و مادر که دارای مضامین عالی آموزشی و تربیتی است، در شب یا روز خواند، همچنین این آیه دعای خوب و تحفه‌‌ای زیبا برای گذشتگان است:
«ربّنا اغفر لی و لوالدیّ و للمؤمنین یوم یقوم الحساب؛(2) پروردگارا ،روزى که حساب برپا مى‏شود ،بر من و پدر و مادرم و بر مؤمنان ببخشاى».
روایتی از حضرت صادق(علیه السلام) نقل شده، که از آن استفاده می‏شود ثواب‌هایی که در عالم برزخ به مؤمن می‏رسد، تا قیامت ادامه خواهد داشت. حضرت فرمود:
«هر کس نزد قبر مؤمنی هفت مرتبه سوره إنّا أنزلنا را بخواند، خداوند فرشته‏ای می‏فرستد که پیش قبر میت، خدا را عبادت کند. خداوند ثواب عبادت فرشته را برای میت و کسی که إنّا أنزلنا را خوانده می‏نویسد، تا زمانی که خداوند وی را به واسطه این عمل وارد بهشت کند». سپس حضرت فرمود:
«بعد از سوره حمد، هفت مرتبه إنّ أنزلنا و هر یک از قل أعوذ بربّ الفلق، قل أعوذ بربّ الناس، قل هو الله أحد، و آیه الکرسی را سه مرتبه بخواند».(3)
یکی از صحابه از حضرت رسول(صلی الله علیه وآله) نقل کرده : «برای مردگان خود هدیه بفرستید»، گفتم: هدیه مردگان چیست؟ فرمود: «صدقه و دعا» و اضافه فرمود: «ارواح مؤمنان هر جمعه به آسمان دنیا مقابل خانه‌های خود می‌آیند و فریاد می‌کنند... ای خانواده من، پدر ، فرزندان و خویشان من، بر ما مهربانی کنید. آن چه در دست ما بود، عذاب و حساب آن ها بر ما است . نفعش برای غیر ما. ای خویشان ما، به درهمی یا قرص نانی یا جامه‌ای ما را کمک کنید تا خداوند شما را از جامه‌های بهشت بپوشاند».(4)
از روایت برداشت می‌شود که لازم نیست به زیارت قبر مردگان بروید، بلکه در هر کجا برای آنان صدقه بدهید و دعا و فاتحه بخوانید، ثوابش به آن ها می‌رسد. البته رفتن سر قبر بهتر است، چون اثرات دیگری غیر از فاتحه دارد.
در روایتی دیگر می‌فرماید:
«هر صدقه‌ای که برای مرده داده می‌شود، فرشته‌ای آن را می‌گیرد . در طبقی از نور... می‌گذارد . بر لب قبر می‌ایستد . با صدای بلند می‌گوید: ای اهل قبور، درود بر شما، بگیرید این هدیه را که بستگان تان برای شما فرستاده‌اند».(5)
اگر به احادیث ذکر شده دقت شود، متوجه خواهیم شد که مرده‌ها چشم به راه و چشم انتظار هدیه، دعا و... فرزندان و خانواده خود هستند.
سعد به عباده می گوید:
یکی از افراد بنی ساعده در سفر بود که مادرش از دنیا رفت، به رسول خدا(صلی الله علیه وآله) عرض کرد: در غیاب من، مادرم از دنیا رفته، اگر برایش چیزی صدقه بدهم، نفعش عاید وی می‌گردد؟ حضرت فرمود: «بلی». گفت : شما را شاهد می‌گیرم که محوطه درخت خرمایم را که به ثمر نشسته ،برای او صدقه قرار دادم.(6)
رفتن به زیارت قبور غیر از فوایدی که برای اموات دارد، برای زندگان نیز مؤثر است؛ زیرا انسان را به یاد آخرت می‌اندازد. هدایا و ثواب‌هایی که برای اموات می‌فرستند، برای زندگان نیز مؤثر است و برای خودشان ثواب دارد. کسی که سوره حمد یا آیت الکرسی یا صدقه یا نماز برای اموات می‌خواند، اول ثوابش به خود زنده می‌رسد، بعد برای میت.
مفهوم خیرات و صدقه اعم است . شامل هر نوع کار خیر ، یا حتی نیت و فکر و اندیشه خیر برای مردم و یا اسلام می شود. می توان هر عمل خیری که به قصد قربت انجام می شود ، ثواب آن را به روح اموات نثار کرد.

3_ اما این که گفته اید :
من زیاد مذهبی نیستم .
باید چند نکته نه از باب نصیحت بلکه از باب یاد آوری خدمت تان عرضه شود :
و چه بهتر که در این جهت از کلام وَحْیانی و سخنان معصومین الهام بگیریم که بهترین واعظان‌اند. . . امام علی(علیه السلام) می‌فرماید: "خداوند هیچ کس را به مطالبی مانند آن چه در قرآن آمده، موعظه نکرده است"(7) خداوند در یک آیه مردم را به تنها یک چیز موعظه می‌کند و آن برپا خواستن برای خداست.(8)
شخصی از امام علی(علیه السلام) موعظه درخواست کرد، حضرت مطالبی را مطرح کردند که سید رضی (گرد آورنده نهج البلاغه) بعد از ذکر آن می‌گوید: "اگر در این کتاب جز این کلام برای اندرز و موعظه و بینایی بینندگان و عبرت ناظران، کلام دیگری نبود، به طور قطع همین کلام، کافی بود"(9)
حضرت می‌فرماید: "
از کسانی مباش که بدون عمل، امید سعادت آخرت را دارند. توبه را با آرزوهای دراز، تأخیر می‌اندازند. درباره دنیا همچون زاهدان سخن می‌گویند، ولی همچون دنیاپرستان عمل می‌کنند. هرگاه چیزی از دنیا به آنها رسد، سیر نمی‌شوند. اگر نرسد، قانع نخواهند شد. از شکر آن چه به آنها داده شده عاجزند، ولی باز فزونی می‌طلبند! دیگران را از کار بد نهی می‌کنند اما خودشان آن را ترک نمی‌کنند. به دیگران امر می‌کنند اما خودشان عمل نمی‌کنند. نیکان را دوست می‌دارند اما عمل آنها را انجام نمی‌دهند. گناهکاران را دشمن می‌دارند اما خودشان یکی از آنها هستند. اگر بیمار شوند، پشیمان می‌گردند. اگر تندرست باشند، احساس امنیت می‌کنند و به لهو و لعب می‌پردازند. به هنگام سلامت مغرورند و به هنگام گرفتاری ناامید.
اگر بلایی به آنها رسید، همچون بیچارگان دعا می‌کنند. اگر آسایش و وسعت نصیبشان گردد، همچون مغروران، ‌از خدا روی می‌گردانند. در عمل کوتاهی می‌کنند و در درخواست مبالغه می‌نمایند. هرگاه شهوتی بر آنها عارض شود، گناه را جلو می‌اندازند. توبه را تأخیر. موعظه بسیار می‌کنند، ولی خودشان موعظه نمی‌پذیرند. سخن بسیار می‌گویند، ولی عمل کم کنند. برای دنیای فانی کوشش فراوان دارند، ولی برای آخرت باقی مسامحه‌کارند. غنیمت را غرامت می‌بینند و غرامت را غنیمت. از مرگ می‌ترسند، ‌ولی فرصت‌ها را از دست می‌دهند. از دیگران معصیت‌های کوچک را بزرگ می‌شمارند، در حالی که بزرگ‌تر از آن از خود ناچیز به حساب می‌آورند. طاعت خود را زیاد می‌دانند، در صورتی که طاعت همانند آن را از دیگران ناچیز می‌شمارند. حق خود را می‌گیرند، ‌ولی حق دیگران را نمی‌پردازند. از مردم در آن چه معصیت خدا نیست می‌ترسند، ولی از خدا در ستم کردن بر مردم نمی ترسند"(10).
درموردسوال آخر
بلی اعمال مستحبی را می توان به دیگران هدیه نمود .
جالب این است که اگر کسی کار مستحبی خود را به میت مومن هدیه نماید .
طبق روایات خداوند مهربان چندین برابر به او عوض می دهد .
ویا در راویتی دیگر آمده که از آن اعمال او نه (9) قسمتش نصیب خود هدیه کننده می شود ویک قسمتش به طرف می رسد .
چه این در کتاب ارشاد القلوب دیلمی نقل شده :
رسول خدا فرمود :
اگر کسی برای انسان فوت شده صدقه بدهد خداوند جبرائیل را مأمور می کند تا هفتاد هزار فرشته را همراه ی خود نمود وبه سوی زمین برود وآن هدیه را در طبق از نور گذاشته وبر سر قبر آن میت ببرد .
به او برساند وبه او بگوید این هدیه را فلانی برای شما فرستاده است .
وچندین برابر پاداش از خانه های در بهشت ولباس های پرنیان بهشتی برای هدیه کننده منظور می شود

منابع:
1. میزان الحکمه، ماده صدقه، شماره 10342.
2. ابراهیم (14)آیه 41.
3. کامل الزیارات، ص 222.
4 . محدث قمی، مفاتیح الجنان ، بخش زیارت قبور مؤمنین.
5 . همان.
6 . مجموعه ورام، ج2 ، ص 110 طبق نقل معاد فلسفی، ج1، ص 291.
7. نهج البلاغه، خطبه 175.
8. سبا (34) آیه 46.
9. نهج البلاغه، فیض الاسلام، ص 1151.
10. همان، قصار 142.

سلام
برای هدیه دادن میتونیم تمام اعمال مستحبیمون رو ( نماز روزه قران خواندن سلام دادن مشکل کسی رو برطرف کردن و ...) هدیه کنیم ؟
به این صورت که ابتدا به 124000 پیامبر بعد 14 معصوم تمام شهدا تمام اموات ودراخر مرحوم خودمان ؟؟؟

saba;545076 نوشت:
سلام
برای هدیه دادن میتونیم تمام اعمال مستحبیمون رو ( نماز روزه قران خواندن سلام دادن مشکل کسی رو برطرف کردن و ...) هدیه کنیم ؟
به این صورت که ابتدا به 124000 پیامبر بعد 14 معصوم تمام شهدا تمام اموات ودراخر مرحوم خودمان ؟؟؟

باسلام وتقدیر از شما .
بلی اعمال مستحبی را می توان به دیگران هدیه نمود .
جالب این است که اگر کسی کار مستحبی خود را به میت مومن هدیه نماید .
طبق روایات خداوند مهربان چندین برابر به او عوض می دهد .
ویا در راویتی دیگر آمده که از آن اعمال او نه (9) قسمتش نصیب خود هدیه کننده می شود ویک قسمتش به طرف می رسد .
چه این در کتاب ارشاد القلوب دیلمی نقل شده :
رسول خدا فرمود :
اگر کسی برای متیتی صدقه بدهد خداوند جبرائیل را مأمور می کند تا هفتاد هزار فرشته را همراه ی خود نمود وبه سوی زمین برود وآن هدیه را در طبق از نور گذاشته وبر سر قبر آن میت ببرد .
به او برساند وبه او بگوید این هدیه را فلانی برای شما فرستاده است .
وچندیه برابر پاداش از خانه های در بهشت ولباس های پرنیان بهشتی برای هدیه کننده منظور می شود .
موضوع قفل شده است