امر به معروف و نهی از منکر در خیابانها

تب‌های اولیه

59 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امر به معروف و نهی از منکر در خیابانها

[="DarkSlateGray"]

سلام....

برام سواله شما وقتی تو خیابون با یک فرد به ظاهر بد حجاب برخورد میکنید چه عکس العملی دارید؟

امر به معروف می کنید؟

چیکار میکنید؟

کمکم کنید...چند روزه ذهنم درگیره...که نکنه وظیفمو به خوبی انجام ندم

....
[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

شاید منتظر...;543360 نوشت:
[=arial]سلام....

برام سواله شما وقتی تو خیابون با یک فرد به ظاهر بد حجاب برخورد میکنید چه عکس العملی دارید؟

امر به معروف می کنید؟

چیکار میکنید؟

....

سلام علیکم

در صورت وجود شرایط نهی از منکر واجب است.

شفا;544890 نوشت:
سلام علیکم

در صورت وجود شرایط نهی از منکر واجب است.

:Salam:طاعاتتون قبول...این حرفتون یعنی چی؟من هر وقت چنین کسایی رو میبینم اگر بخوام امربه معروف کنم نمیدونم چرا ترس همه وجودمو میگیره،دست وپام شل میشه،اصلا داغ میکنم تا آیا بگم آیا نگم؟لطفا کمکم کنید؟خیلی سخته چیزی به آدم واجب باشه و نتونه انجام بده:geryeh::crying:

بسم الله الرحمن الرحیم
یا ربی صل علی محمد و آل محمد
سلام علیکم

چرا طارای عزیز ؟شما به خودتون تلقین میکنید ترس نداره .....
فقط چند بار اول سخت به نظر میرسه شاید این افکار ناشی از این باشه که نگران هستید بعد از اون چه خواهد شد و طرف مقابل چه فکری میکنه
یه پیشنهاد خوب ؛ بیشتر از این که دغدغه داشته باشین چی میشه فکر کنین چی بگین و چی نباید بگین
بعد هم این که انسان نیت خالص الهی داشته باشه و دلگرمیش خداوند بزرگ باشه خودش تمام قوّت قلبی هست که شما نیاز دارید
خیلی از این افراد اصلا دلیل کار های خودشون رو نمیدونن اما البته هستند افراد زیادی که با اهداف خاصی به مخالف به دستورات الهی میپردازن...
ولی دلیلی برای ترس وجود نداره
اگر دلیل های استرس شما رو میدونستم خیلی خوب بود ممنون میشم بفرمایید ...

موفق باشید . در پناه خدا

طبق شرایطی که امر به معروف واجب میشه، حدودا نود و نه درصد در خیابان، لازم نیست اینکار را انجام بدین.

[="DarkSlateGray"]به نظرتون برای شروع رابطه باید چی بگیم؟باهاشون بحث وصحبت کنیم ...یا بگیم مثلا موهاتون بیرونه؟

یک سوال دیگه اینکه دقیقا کیار و باید امر به معروف کرد...هرکسی که موهاش بیرونه یااونهایی که روسریشون روی گل سرشونه؟؟؟؟[/]

[="DarkSlateGray"]

Hmaid;544942 نوشت:
طبق شرایطی که امر به معروف واجب میشه، حدودا نود و نه درصد در خیابان، لازم نیست اینکار را انجام بدین.

نودونه درصد:Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:

شما مطمینید؟درکدام شهر زندگی می کنید/./؟[/]

شاید منتظر...;544974 نوشت:
نودونه درصد

شما مطمینید؟درکدام شهر زندگی می کنید/./؟

خواهر عزیز امر به معروف شرایط خیلی خاصی داره...حالا کارشناس محترم بهتون میگه و شما متوجه میشید نه تنها هر کسی نمیتونه امر به معروف کنه بلکه در هر شرایطی هم نمیشه این کارو کرد و هرفردی رو هم نمیشه امر به معروف کرد...
ضمنا اگر شما به یک مثلا خانمی این حرفو بزنید برمیگرده به شما (در حالت کاملا محترمانه) میگه به تو چی..؟ چشاتو درویش کن که نیبینی! لابد خوشت میاد که اول نگاه میکنی بعدم نصیحت میگنی دیگه!!(در مورد خانما هم صادقه!!!) آدم امل مریض!!!(من فقط چند جمله ای که در حالت مودبانه بهتون میگن رو گفتم...نقل قول کردم فقط!!!)
به نظرم نمیرزه هربار که این کارو میکنی به خاطر جوابای اونا شخصیتت جلوی بقیه خرد شه...این نظر منه باز خود دانی...:Gol:

سلام علیکم
بنده هم قبلاها مثل شما درگیر بودم
با خودم کلنجار میرفتم :
روم نمیشه
اینو چیکار کنم
واجب رو انجام ندادم
بعضی مواقع هم انجام میدادم
خلاصه درگیر بودیم :Nishkhand:
تا اینکه با یکی از مبلغین سازمان تبلیغات اسلامی صحبت کردم که الحمدلله
واقعا گره از کارم باز کرد .
حالا بهتون عرض خواهم کرد چی گفتند ....

شاید منتظر...;544974 نوشت:
شما مطمینید؟درکدام شهر زندگی می کنید/./؟

اره. مطمئنم.
تهران.

1. شناخت معروف و منکر
این مورد رو کاری باهاش نداریم.

2. احتمال تاثیر
شما رو نمیدونم چی جوری فکر میکنید. ولی چیزایی که من دیدم و جوری که من فکر میکنم, اینه که اگر توی خیابان بخوام امر به معروف و نهی از منکر کنم, اصلا تاثیر نداره.

3. ضرر و زیان نداشتن
این مورد خیلی جالبه. فکر نمیکنم لازم باشه دربارش چیزی بگم.
درباره جیغ و بد و بیراه هایی که به آدم میگن. درباره دعواهایی که میشه. درباره ... . بگذریم. Wink

4. ادامه گناه
خب دیگه. باید چیزی دربارش بگم؟ یه نفر که کل زندگیش رو با یه طرز فکر بزرگ شده و یه جوری دیگه فکر میکنه, من میتونم توی خیابان عوضش کنم؟

فکر میکنم با این توصیفات, اون عدد 99 درصد کم هم باشه. شاید بهتر بود بگم 99.99 درصد.

[="Blue"]

[="DarkSlateGray"]
سلام....

امر به معروف می کنید؟

چیکار میکنید؟

....

بستگی داره ! متاسفانه بدحجابی یک چیز شایع در جامعه امروز ما به خصوص پایتخت شده است !

اگر من زنی را ببینم که بدحجاب است بدین منظور که حجابش کامل نیست معمولا تذکر نمیدهم چون در غیر این صورت باید روزی به 1000 نفر تذکر داد !

ولی بعضی زن ها هستند که کلا بی حجاب هستند و اثار هرزگی از چهره و حالات و ارایش انان مشخص است بدان ها باید تذکر داد و اگر متذکر نمیشوند برخورد کرد .....[/]

عالم مقدس ملکوت;545015 نوشت:
ولی بعضی زن ها هستند که کلا بی حجاب هستند و اثار هرزگی از چهره و حالات و ارایش انان مشخص است بدان ها باید تذکر داد و اگر متذکر نمیشوند برخورد کرد .....

شما کی هستی که بخوای با یه بی حجاب برخورد کنی..؟ من به شخصه خودم کسیو ببینم که داره چنین کاریو میکنه (اگه از عوامل اجرایی نباشه و یه فرد عادی باشه) یه برخورد درست و حسابی باهاش میکنم که ازین به بعد خانم بی حجاب دید دک و دنده هاش صدا کنه.....

[="DarkSlateGray"]

Hmaid;544999 نوشت:
اره. مطمئنم.
تهران.

1. شناخت معروف و منکر
این مورد رو کاری باهاش نداریم.

2. احتمال تاثیر
شما رو نمیدونم چی جوری فکر میکنید. ولی چیزایی که من دیدم و جوری که من فکر میکنم, اینه که اگر توی خیابان بخوام امر به معروف و نهی از منکر کنم, اصلا تاثیر نداره.

3. ضرر و زیان نداشتن
این مورد خیلی جالبه. فکر نمیکنم لازم باشه دربارش چیزی بگم.
درباره جیغ و بد و بیراه هایی که به آدم میگن. درباره دعواهایی که میشه. درباره ... . بگذریم. Wink

4. ادامه گناه
خب دیگه. باید چیزی دربارش بگم؟ یه نفر که کل زندگیش رو با یه طرز فکر بزرگ شده و یه جوری دیگه فکر میکنه, من میتونم توی خیابان عوضش کنم؟

فکر میکنم با این توصیفات, اون عدد 99 درصد کم هم باشه. شاید بهتر بود بگم 99.99 درصد.

بله حرف شما درست ولی یک سخن ازحضرت اقا هست که تکان دهنده هست:برخی گفته اند باید احتمال اثر وجود داشته باشدمن میگویم احتمال اثرهمه جا قطعیست...اثرهمان لظه نیست[/]

[="DarkSlateGray"]

NaKayama;545036 نوشت:
شما کی هستی که بخوای با یه بی حجاب برخورد کنی..؟ من به شخصه خودم کسیو ببینم که داره چنین کاریو میکنه (اگه از عوامل اجرایی نباشه و یه فرد عادی باشه) یه برخورد درست و حسابی باهاش میکنم که ازین به بعد خانم بی حجاب دید دک و دنده هاش صدا کنه.....

متاسفانه این بیخیال رد شدن های ما این شزایط رو به وجود اورد البته تنها دلیل نیست....حیا وغیرت که بره این میشه...

خدا درقران واحادیث پیامبر وایمه وسخنان رهبر ...درباره امر به معروف هست ..پس به نظر شما باید کی امر به معروف کرد؟؟؟؟/بااین وصف باید همش سکوت کرد؟؟؟؟وگذاشت هرکسی هرکاری درجامعه اسلامی بکنه....

البته هرکسی هم که امر به معروف میکنه لازم نیست که باضر وزور اقدام کنه...صحبته مثل صحبت بابقیه... ما نمی تونی نسخه بپیچیم که طرف حتما بده...[/]

[="DarkSlateGray"]

الـــعبد;544984 نوشت:
سلام علیکم
بنده هم قبلاها مثل شما درگیر بودم
با خودم کلنجار میرفتم :
روم نمیشه
اینو چیکار کنم
واجب رو انجام ندادم
بعضی مواقع هم انجام میدادم
خلاصه درگیر بودیم :Nishkhand:
تا اینکه با یکی از مبلغین سازمان تبلیغات اسلامی صحبت کردم که الحمدلله
واقعا گره از کارم باز کرد .
حالا بهتون عرض خواهم کرد چی گفتند ....

لطفا سریع تر...[/]

شاید منتظر...;545123 نوشت:
[="DarkSlateGray"]

بله حرف شما درست ولی یک سخن ازحضرت اقا هست که تکان دهنده هست:برخی گفته اند باید احتمال اثر وجود داشته باشدمن میگویم احتمال اثرهمه جا قطعیست...اثرهمان لظه نیست

[/]

درسته. اینم هست.
ولی موردهای 3 و 4 رو هم حساب کنید. Smile

[="DarkSlateGray"]

Hmaid;545134 نوشت:
درسته. اینم هست.
ولی موردهای 3 و 4 رو هم حساب کنید. :)

من فردی رو که ازاین کار ها میگرد صحبت کردم...تاحالا چندین بار امر به معروف کرده ...نمیسه گفت همه افراد برخورد خوب داشتن ولی این طور هم نبود که همشون برخورد بد داشتن...پس همه یک شکل نیستن...بعضیا فقط از روی مدرن شدن یاازروی تبعیت ازاکثریت این کار رو میکنند...

مورد 4 هم ما مسیولنیستیم که درمورد همه نتیجه بده...مهم عمل به وطیفمون هست...چرا فکر میکنیم اصلا تاثیرنداره این افراد همون کسایی هیتن که مادرشون تو روضه هابودن...نمونش این که تو همین شبهای قدر دیدم که میان...[/]

مهم عمل به وظیفه است؟؟
شما رو نمیدونم. ولی اگرم وظیفه ما باشه. لزومی نمی بینم که وقتی توی خیابان اینجور آدمها رو می بینم, بشینم و باهاشون صحبت کنم.
چون اگر من دارم توی خیابان میرم, هیچ کار اشتباهی هم انجام ندم, یه نفر بخواد درباره یه چیزی باهام صحبت کنه, خیلی ذهنیت مثبتی بهش نخواهم داشت.

اگرچه همچنان سر اینکه باید امر به معروف و نهی از منکر کرد بحث وجود داره!

NaKayama;545036 نوشت:

با موضعی که در قبال سخن بنده گرفتید مرا به خود مشکوک کردید !!
من عرض کردم به زنی که کاملا کشف حجاب میکند و لباس تنگ میپوشد که نمیتوان اسم این جور از زنان را صراحتا در این سایت اورد تذکر میدهم و برخورد میکنم نه دیگران ...

شاید منتظر...;544972 نوشت:
به نظرتون برای شروع رابطه باید چی بگیم؟باهاشون بحث وصحبت کنیم ...یا بگیم مثلا موهاتون بیرونه؟

یک سوال دیگه اینکه دقیقا کیار و باید امر به معروف کرد...هرکسی که موهاش بیرونه یااونهایی که روسریشون روی گل سرشونه؟؟؟؟

سلام علیکم

هر کسی که مرتکب فعل حرامی شود، را باید نهی از منکر کرد.

[=times new roman, times, serif][=times new roman, times, serif]سلام علیکم
طبق نظر رهبری:
[=times new roman, times, serif]

شرايط امر به معروف و نهى از منكر

٢٧٩١ چند چيز شرط است در واجب بودن امر به معروف و نهى از منكر:
اول: آنكه كسى كه مى‏خواهد امر و نهى كند، بداند كه آنچه شخص مكلف به جا نمى‏آورد، واجب است بجا آورد، و آنچه بجا مى‏آورد، بايد ترك كند. و بر كسى كه معروف و منكر را نمى‏داند، واجب نيست.
دوم: آنكه احتمال بدهد امر و نهى او تاثير مى‏كند. پس اگر بداند اثر نمى‏كند، واجب نيست.
سوم: آنكه بداند شخص معصيت كار بنا دارد كه معصيت‏خود را تكرار كند. پس اگر بداند يا گمان كند يا احتمال صحيح بدهد كه تكرار نمى‏كند، واجب نيست.
چهارم: آنكه در امر و نهى مفسده‏اى نباشد. پس اگر بداند يا گمان كند كه اگر امر يا نهى كند، ضرر جانى يا عرضى و آبرويى يا مالى قابل توجه به او مى‏رسد، واجب نيست. بلكه اگر احتمال صحيح بدهد كه از آن، ترس ضررهاى مذكور را پيدا كند، واجب نيست. بلكه اگر بترسد كه ضررى متوجه متعلقان او مى‏شود، واجب نيست. بلكه با احتمال وقوع ضرر جانى يا عرضى و آبرويى يا مالى موجب حرج بر بعضى مؤمنين، واجب نمى‏شود. بلكه در بسيارى از موارد حرام است.

٢٧٩٢ اگر معروف يا منكر از امورى باشد كه شارع مقدس به آن اهميت زياد مى‏دهد، مثل اصول دين يا مذهب و حفظ قرآن مجيد و حفظ عقايد مسلمانان يا احكام ضروريه، بايد ملاحظه اهميت‏شود، و مجرد ضرر، موجب واجب نبودن نمى‏شود. پس اگر توقف داشته باشد حفظ عقايد مسلمانان يا حفظ احكام ضروريه اسلام بر بذل جان و مال،واجب است بذل آن.

پی نوشت:
1-رساله امام،امر به معروف ونهی منکر،مساله2791و2792

ستاره زهراء;544916 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم
یا ربی صل علی محمد و آل محمد
سلام علیکم

چرا طارای عزیز ؟شما به خودتون تلقین میکنید ترس نداره .....
فقط چند بار اول سخت به نظر میرسه شاید این افکار ناشی از این باشه که نگران هستید بعد از اون چه خواهد شد و طرف مقابل چه فکری میکنه
یه پیشنهاد خوب ؛ بیشتر از این که دغدغه داشته باشین چی میشه فکر کنین چی بگین و چی نباید بگین
بعد هم این که انسان نیت خالص الهی داشته باشه و دلگرمیش خداوند بزرگ باشه خودش تمام قوّت قلبی هست که شما نیاز دارید
خیلی از این افراد اصلا دلیل کار های خودشون رو نمیدونن اما البته هستند افراد زیادی که با اهداف خاصی به مخالف به دستورات الهی میپردازن...
ولی دلیلی برای ترس وجود نداره
اگر دلیل های استرس شما رو میدونستم خیلی خوب بود ممنون میشم بفرمایید ...

موفق باشید . در پناه خدا

سلام نماز و روزه هاتون قبول...:Rose:
چی بگم.وقتی چنین افرادی رو میبینم نمیدونم چه واکنشی نشون میدن،چی بگم،از چی شروع کنم،چه طور بگم،از طرفی زمان صحبت هم کمه یا تو تاکسیه یا وسط خیابون..نمیشه که ادم با یه آدم غریبه وایسه یه عالمه حرف بزنه از طرفی هم هچ کس بیکار نیست...حالا باید یه چیز کوتاه و مفید گفت حالا چی بگم نمیدونم...منم کلا یه آدم به شدت استرسی هستم...تواین طور مواقع واقعا نمیدونم باید چی کار کنم:Ghamgin:

شاید منتظر...;545126 نوشت:

متاسفانه این بیخیال رد شدن های ما این شزایط رو به وجود اورد البته تنها دلیل نیست....حیا وغیرت که بره این میشه...

خدا درقران واحادیث پیامبر وایمه وسخنان رهبر ...درباره امر به معروف هست ..پس به نظر شما باید کی امر به معروف کرد؟؟؟؟/بااین وصف باید همش سکوت کرد؟؟؟؟وگذاشت هرکسی هرکاری درجامعه اسلامی بکنه....

البته هرکسی هم که امر به معروف میکنه لازم نیست که باضر وزور اقدام کنه...صحبته مثل صحبت بابقیه... ما نمی تونی نسخه بپیچیم که طرف حتما بده...

اینجا یه نکته هست که شما بهش توجهی نمیکنی..
شما نمیتونی با حرف زدن یا حتی به زور یکیو به راه راست بیاری...
یه فردی یه عقیده ای داره, به اون پایبنده چون دلایل عقلانی برای تایید اون عقیدش داره و دلایل عقلانی برای رد عقاید دیگه داره...وقتی شما بهش میگی این عقیدت نادرسته میگه یه دلیل برام بیار, حالا اگه دلیلتون براش منطقی بود (که در 99درصد موارد نیست و مشکل ماهم همیشه همینه) اون حرف شمارو قبول نمیکنه...حالا شما میخوای از راه زور وارد شی(اگر از عوامل اجرایی نباشی)اگه خانم باشی دو تا حرف ناسزا از ایشون و دو تا هم از بقیه بقیه میشنوی به طوری که شخصیتت خوردو خاکشیر میشه...اگرم نصیحت کننده پسر باشه دو نفر مثل من صحنرو ببینن کله مبارکشو میکنن تو جوب تا دیگه ازین کارا نکنه...
اگرم به زور بتونی کاری کنی که در ظاهر حجابشو رعایت کنه شما فقط ظاهرو تغییر دادی اما باطنش همون قبلی هستش تازه تنفر به امسال شما ها و ماها هم بهش اضافه شده...این فرده که میشه چادریه تن فروش..!این فرده که آبروی افراد با حجابو میبره...این فرده که.....

امر به معروف می کنید؟

با سلام. امر به معروف و نهي از منکر مراتبي دارد. اوّلين مرتبه‌اش انزجار و تنفّر قلبي است که اين انزجار بايد در انسان ظاهر هم بشود.

اوّلين بخشي که بر همه ما واجب است اين است که نگاه غضبان و نفرت آميز به بي‌حجاب داشته باشيم؛ واجب است يعني واجب است.

اگر يک کسي بي حجاب بود زنهاي ديگر وقتي او را مي‌بينند عبوسانه و متنفّرانه نگاه کنند اون خودش را جمع مي‌کند.

اين عبوسانه و متفّرانه و غضبانانه نگاه کردن واجب است؛ واجب است يعني واجب است.

(مرحوم کليني در جلد 5 کافي از اميرالمؤمنين(ع) روايت کرده که فرمود: أَمَرَنَا رَسُولُ اللَّهِ ص أَنْ نَلْقَى أَهْلَ الْمَعَاصِي بِوُجُوهٍ مُكْفَهِرَّةٍ.

پيامبر خدا(ص) به ما دستور فرمودند که با اهل معاصي، با چهره‌هاي عبوس برخورد کنيم)

سطل زباله را چه جور نگاه مي‌کنند؟ سطل زباله را که با چهره باز و لبخند نگاه نمي‌کنند که.

اين اوّلين مرتبه وجوب است. اگر خانمي نسبت به يک بي‌حجاب، بي‌تفاوت نگاه کند در نامه اعمالش گناه نوشته خواهد شد.

منبع: http://portal.esra.ir/Pages/Index.aspx?kind=2&lang=fa&id=NjE0MA%3d%3d-YUGNFUdwm%2fU%3d

[="Arial"][="Black"]یه جوری نهی ازمنکر کنید که بی حجاب بی دین نشه...[/]

من يه جي بگم فقط خواهشا من رو نزنيد چون از ديروز هر جا حرف زدم انگ بي حيايي بهم چسبوندن ولي شايد يه كمكي كنم بهتون ، من خودم خب ادم بد حجابي بودم ، يادمه نحوه تذكراتي كه بهم ميشد من رو خيلي از ادمهاي مذهبي دور مي كرد از همشون بدم ميومد همش دنبال فرصتي بودم حرصم رو خالي كنم اون موقع چون به حجاب محبت قلبي نداشتم اينجور ولي الان درك ميكنم كه نيت اونها واقعا خير بوده ولي شيوه بيانشون خوب نبود ، چند نمونه از برخورد هاي خوب و بد رو بگم مثلا يكيش يكي از پسرهاي مذهبي دانشگاهمون وقتي من رو ديد با صداي بلند جلو بقيه بچه هاي دانشگاه گفت مقنعه ات رو بكش جلو تا به حراست نگفتم خوب من خيلي خجالت كشيدم همه برگشتن من رو نكاه كردن اولا اون مگه نامحرم نبود به جه حقي سر من داد زد بعد بايد با لحن بهتر ميگفت يا يه بار يه خانوم مسن وقتي مشهد بودم اومد جلو روسريم رو كشيد جلو من شوكه بودم روسري من شخصي بود حق نداشت بهش دست بزنه اينها من رو بدتر از دين دور كرد ولي چند نمونه خوب هم بود كه واقعا هنوز كه هنوزه رفتارهاشون تو ذهنمه ، يكيش وقتي رفته بوديم اردوي راهيان نور من خب اون نوقع ها به چادر اعتقاد نداشتم اونجا ولي اجباري بود من تو راه درش مياوردم يه مسؤول اقا داشتيم كه طلبه بود يادمه يه صحبتي با بجه ها كرد و عير مستقيم اشاره اي به من داشت منم متوجه تذكرش شدم و ديگه جادر رو برنداشتم ميخوام بگم درسته امر به معروف واجبه ولي حتما حتما بايد روشش درست باشه شايد اگه اون رفتارهاي اشتباه با من نميشد خيلي زودتر من حجاب رو انتخاب ميكردم

[="Black"]اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان اللعین الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب.

Hmaid;544942 نوشت:

Hmaid;544999 نوشت:

این درصدها رو از کدام روایات در آورده اید!؟[/]

من با حرفای نهال موافقم

امر به معروف و نهی از منکرهای خیلی از مذهبی ها حالت تهاجمی و حمله ای داره

نگاهشون حتی یه حالت خود برتر بینی داره Fool ... خب وقتی اینجوری ... با این شمایل و ادبیات با یکی حرف میزنید ... انتظار نداشته باشید وسط خیابون قربون صدقه تون بره و قبول کنه در جا Fool

اما یه چیزه دیگه ایم هس

کلا ایرانی جماعت جنبه ی پذیرش حرف درست نداره Fool

حالا حجاب و مذهب و اینا به کنار

مثلا توی این بی آبی ... شیلنگ آبو باز میکنن وسط خیابون

بعد که تذکر میدی تو رو قرآن آبو هدر نده

میخوان بیان از وسط نصفت کنن Fool

امام عشق;545659 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

عرض سلام و ادب.

این درصدها رو از کدام روایات در آورده اید!؟

[/]

من توضیحاتم رو دادم.

بنظرم این نوع تذکرات باید از طرف نزدیکان این افراد انجام بگیره واگرنه ممکنه تهش اثرات بدی به روی خوده شما گذاشته بشه.البته در مواجه شدن با کسانی که نمیشناسیم بهترین راه بنظرم نگاه نکردن به همچین افرادی و نگهداشتن خودمون در محیط بیرون از نظر حجاب ظاهری و رفتاری باشه مرد و زن هم فرق نمیکنه.
اگر کسانی که طرف مذهب هستن رفتارشون رو صحیح کنن این عده از بدحجابها کمتر میشن ولی متاسفانه هم بعضی مذهبی نماها مقصرن هم خوده اون افراد که خیلی زود سست شدن یا اطلاعاتشون کمه که باز در اینجا میشه تحت نظارت یک موسسه یا سازمان اطلاعاتیو مثل بروشورو از این قبیل در خیابانها پخش کنن.
همون نزدیکان هم باید خیلی با اخلاق خوبو پسندیده رفتار بشه مثلا بیان بعضی روایات مثل اثرات خوب حجاب یا تاثیر بدحجابی.و یا نشون دادن بعضی اتفاقات که ناشی از حجاب بد بوده.که کم هم نیست.و بعد کم کم احادیث رو بیان کنید.
اگرم که کلا حجاب کنار گذاشته بشه و دیگه حرکات زشت باشه , میشه به مراجع قانونی اطلاع داد
اینها فقط نظرات شخصی من بود.

با سلام به همه ی دوستان
چند نکته:
1. امر به معروف مثل نماز واجبه و مخصوصا الا تو وضعیت امروزی جامعه ی ما.میدونید چرا؟
چون وقتی جای معروف و منکر داره عوض میشه دیگه بحث احتمال اثر مطرح نیست
2. حضرت آقا گفتن احتمال اثر همه جا قطعی هست و تا این رو تجربه نکنید به واقعی بودنش پی نمیبرید
3. امر به معروف رو با دعوا اشتباه نگیرید بیاید حرفهای حضرت آقا تو این زمینه رو بخونیم
که فرمودن: با زبان لین باشه و خشونت هم لازم نیست
و بگویید و بروید(نه اینکه بایستیم و برای طرف تو خیابون سخنرانی کنیم و یا اگه فخشی داد جوابشو بدیم و یا ببینیم اثر کرد یا نه این کارها اشتباهن اشتباه)
4. امر به معروف هم مثل نماز یادگرفتنی هست و شیوه های مختلفی داره و باید بریم و یاد بگیریم
5. کسایی که تو این زمینه شبهه دارن و کسایی هم که ندارن قبل از هر کاری خواهشا برن از سایت جنبش دانشجویی حیا که فقط مخصوص خاطرات امر به معروف هست دیدن کنن حتما نظرشون عوض میشه
6.کتاب از یاد رفته که مجموعه ی خاطرات امر به معروف هست رو مطالعه کنن و
همچنین کتاب واجب فراموش شده رو چون خیلی مسائل روشن میشه
7.در ضمن دوتا فحش شنیدن که نمیشه مفسده مگه امام حسین به خاطر امر به معروف زیر سم اسبها نرفت و خانوادش اسیر نشدن
الان برای ما این خطرات وجود داره؟نمیشه برای رضای خدا دو تا فحشم تحمل کنیم؟!!

بسم الله الرحمن الرحیم

Hmaid;546032 نوشت:
من توضیحاتم رو دادم.

توضیحات شما اصلا قانع کننده نبود و نخواهد بود.

امر به معروف اگر جان را به خطر نیاندازد واجب است. و ترک واجب حرام است.
شرایط تاثیر پذیری هم ، همه جا صدق نمیکند.[/]

امام عشق;546220 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

توضیحات شما اصلا قانع کننده نبود و نخواهد بود.

امر به معروف اگر جان را به خطر نیاندازد واجب است. و ترک واجب حرام است.
شرایط تاثیر پذیری هم ، همه جا صدق نمیکند.

[/]

ولی متاسفانه یا خوشبختانه شما مرجع من نیستید.

شفا;545402 نوشت:
به نظرتون برای شروع رابطه باید چی بگیم؟باهاشون بحث وصحبت کنیم ...یا بگیم مثلا موهاتون بیرونه؟

یک سوال دیگه اینکه دقیقا کیار و باید امر به معروف کرد...هرکسی که موهاش بیرونه یااونهایی که روسریشون روی گل سرشونه؟؟؟؟

سلام علیکم
طاعات و عباداتتان قبول درگاه حق انشاالله
از اینکه می بینم کاربران محترم در این سایت دغدغه امر به معروف را دارند خداوند را شاکرم انشاالله همه بتوانیم به وظیفه امان عمل کنیم
کاربر گرامی ، در مورد شرایط امربه معروف و نهی از منکر دقیقا استاد شفا طبق نظر مقام معظم رهبری (روحی فداه) شرایط امربه معروف و نهی از منکر را فرمودند فقط خواستم چند تا نکته که شاید بیشتر جنبه اخلاقی داشته باشد اول به خودم و بعد هم به کاربران محترم یاد آور شوم شاید انشاالله به کارمان بیاید
1-قبل از اینکه در هر کجا امربه معروف کنیم باید اول یک نکته را همیشه به یاد داشته باشیم و آن اینکه همه ما بندگان خداوندیم پس اگر ما خطایی را که طرف مقابل انجام میدهد را انجام نمی دهیم فقط لطف الهی است پس خدایی نکرده دچار غرور نشویم و یا درونمان حالت تنفر از فرد نداشته باشیم و در ذهنمان فرد را سرزنش و ترد نکنیم ! نکند خدایی نکرده یک درصد به قلبمان خطور کند که ما از فردی که داریم او را امر به معروف می کنیم بهتریم و بالاتریم! زیرا اگر خداوند نظرش را بردارد بیچاره می شویم
پس وقتی می خواهیم تذکر بدهیم از صمیم قلب و از سر دوست داشتن تذکر بدهیم با این نیت که طرف ما هم مثل ما بنده خداوند است و الان از سر ناآگاهی یا شرایط زندگیش یا غیره دارد این خطا را میکند ، پس که من که مسیر درست را به لطف الهی میدانم به او هم بگویم تا او هم در مسیر قشنگی که خداوند به من نشان داده قرار بگیرد.
2-وقتی امر به معروف می کنیم یادمان باشد ما قرار نیست کسی را تغییر بدهیم ! ما فقط وسیله ایم و مقلب القلوب کس ذیگریست پس توکل و توسل داشته باشیم و از خود خداوند و معصومین (ع) بخواهیم حرف ما و کار ما را اثر گذار کنند که حتما انشاالله اگر خداوند بخواهد اثر گذارمیشود
3-هیچ چیز به اندازه رفتار خوب و اخلاق خوب در امر به معروف نمی تواند موثر باشد زیرا دلیلی ندارد با بندگان خداوند که همه عزیز و محترم هستند درشتی کنیم مگر در مراتبی که افراد دیگر واقعا خط قرمز ها را رد کرده اندو نرمی با انها فایده ای ندارد و اسلام خودش دستور داده است که درشتی یا تنبیه صورت بگیرد که البته شرایط خاص خودش را دارد پس ابدا در امر به معروف بد رفتاری و درشتی نکنیم زیرا افراد خواهران و برادران دینی ماهستند و ما برتری نسبت به آنان نداریم!
4- همه ما یک سری محاسن داریم و یک سری معایب در امر به معروف هایی که فرصت بیشتری داریم که با طرف باشیم محاسنش را پیدا کنیم و او ر ابه خاطر محاسنش تحسین کنیم بعد او را امری به معروف کنیم ، باید طرف مقابل حسن نیت مارا بفهمد بفهمد اگر داریم این خطای اورا تذکر میدهیم قرار نیست کلا اورا بد بدانیم!
5- باید صبور باشیم گاهی ممکن است با اینکه شما با او خوش رفتاری میکنید اما طرف مقابل تندی کند، از تندیش دلگیر نشوید و در مقابلش صبور و خوش برخورد باشید
6- حتما برای طرف دعاکنید این واقعا اثر دارد دعا کنید همانطور که خدا مسیر را به شما نشان داده به او هم نشان دهد ، قلبا برایش دعاکنید همانگونه که برای خواهر و برادر خودتان دعا میکنید
7-یادمان باشد امر به معروف ها متفاوت است پس سریع دنبال نتیجه نباشیم ، باید تشخیص دهیم باهر کسی از چه دری باید وارد شد، گاهی برای امر به معروف کردن یک فرد لازم است چندروز صبوری کنیم
8- در مورد خصوصا نوجوانان و جوانان اول با انها رفیق شوید بعد امربه معروف کنید چه بسا در طول رفاقت خودشان خیلی مطالب را میگیرند زیرا روح فوق العاده پاک و آماده ای دارند، وقتی باطرف دوست شدید تذکر شما دوستانه میشود و طرف مقابل حرف شما را تذکر نمی بیند و با قلب و جان میپذیرد زیرا میفهمد اگر به او تذکری میدهید واقعا دوستش دارید،همیشه خودمان را درسن وسال و موقیت طرف مقابل قرار دهیم و امربه معروف کنیم
9_ وقتی میخواهیم امر به معروف کنیم از خداوند بخواهیم خودش شرایطش را برایمان فراهم کند، یه بنده خدایی که طلبه خانم بود میگفت یک زمانی در اتبوس نشسته بودم یک خانم بی حجابی نشست کنارم ، گفت هرچه فکر کردم خدایا چگونه سر صحبت را باز کنم که تا به مقصد نرسیدیم بتوانم امر به معروف کنم چیزی به ذهنم نرسید بعد گفت یه مدت هیچکدام حرفی نزدیم ،تا اینکه من به حضرت زهرا(س) توسل کردم و کمی خوراکی داخل کیفم بود باخوشرویی تعارف ایشان کردم ،ایشان برداشتند و تشکر کردند و سریع گفتند ببخشید یه سوال بپرسم گفتم بفرمائید، گفت خانم بی حجاب برگشت گفت شما چه جوری توانستید مومن بشید ؟! این طلبه خانم میگفت از سوال این خانم جا خوردم ، هم از اینکه خدا ایجور سریع زمینه را فراهم کرد و هم اینکه بعضی ما ها فکر میکنیم این افراد اگر بی حجابند دیگر دنبال دین و ایمان نیستند !!
10 باید در امر به معروف افراد مبتکر باشیم و بهترین و موثرترین شیوره را متناسب با هر فرد پیداکنیم و او را امر به معروف کنیم گاهی از یک موضوع بی ربط باید شروع کنیم و ربطش بدهیم ، گاهی غیر مستقیم باید بگوییم گاهی مستقیم،و ..... پس شیوه های امربه معروف با توجه به شرایط و افراد متفاوت می شود
انشا ءالله خداوند توفیق امر به معروف را به همه ما بدهد و هرگز از این فریضه واجب غفلت نورزیم
موفق و سربلند باشید ، التماس دعا ؛ یا زهرا(س)

[="Black"]

اعوذ بالله السمیع العلیم من الشیطان اللعین الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم

Hmaid;546252 نوشت:
ولی متاسفانه یا خوشبختانه شما مرجع من نیستید.

پس لطفا سخن مرجعی که همانند شما تفسیر کرده است و نتیجه گرفته است 99% نیاز به امر به معروف و نهی ازمنکر کردن در خیابان نیست را ارائه دهید.[/]

٢٧٩١ چند چيز شرط است در واجب بودن امر به معروف و نهى از منكر:
اول: آنكه كسى كه مى‏خواهد امر و نهى كند، بداند كه آنچه شخص مكلف به جا نمى‏آورد، واجب است بجا آورد، و آنچه بجا مى‏آورد، بايد ترك كند. و بر كسى كه معروف و منكر را نمى‏داند، واجب نيست.
دوم: آنكه احتمال بدهد امر و نهى او تاثير مى‏كند. پس اگر بداند اثر نمى‏كند، واجب نيست.
سوم: آنكه بداند شخص معصيت كار بنا دارد كه معصيت‏خود را تكرار كند. پس اگر بداند يا گمان كند يا احتمال صحيح بدهد كه تكرار نمى‏كند، واجب نيست.
چهارم: آنكه در امر و نهى مفسده‏اى نباشد. پس اگر بداند يا گمان كند كه اگر امر يا نهى كند، ضرر جانى يا عرضى و آبرويى يا مالى قابل توجه به او مى‏رسد، واجب نيست. بلكه اگر احتمال صحيح بدهد كه از آن، ترس ضررهاى مذكور را پيدا كند، واجب نيست. بلكه اگر بترسد كه ضررى متوجه متعلقان او مى‏شود، واجب نيست. بلكه با احتمال وقوع ضرر جانى يا عرضى و آبرويى يا مالى موجب حرج بر بعضى مؤمنين، واجب نمى‏شود. بلكه در بسيارى از موارد حرام است.

٢٧٩٢ اگر معروف يا منكر از امورى باشد كه شارع مقدس به آن اهميت زياد مى‏دهد، مثل اصول دين يا مذهب و حفظ قرآن مجيد و حفظ عقايد مسلمانان يا احكام ضروريه، بايد ملاحظه اهميت‏شود، و مجرد ضرر، موجب واجب نبودن نمى‏شود. پس اگر توقف داشته باشد حفظ عقايد مسلمانان يا حفظ احكام ضروريه اسلام بر بذل جان و مال،واجب است بذل آن.

یا من بدبینم، یا شما خوشبینی.
ولی کسی که یه عمر مخالف اون چیزی که شما میخواین بهش بگین، فکر میکنه، چهار کلمه حرف زدن توی خیابان باعث نمیشه مثل ما فکر کنه و دیگه اون گناه رو انجام نده.

بسم الله الرحمن الرحیم

Hmaid;546318 نوشت:
یا من بدبینم، یا شما خوشبینی.
ولی کسی که یه عمر مخالف اون چیزی که شما میخواین بهش بگین، فکر میکنه، چهار کلمه حرف زدن توی خیابان باعث نمیشه مثل ما فکر کنه و دیگه اون گناه رو انجام نده.

ببخشید شما مقلد امام خمینی(ره) هستید!؟؟[/]

امام عشق;546331 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

ببخشید شما مقلد امام خمینی(ره) هستید!؟؟

[/]

راستش خیلی دلم میخواد بدونم چی شد این فکر رو کردین
ولی سنم برای تقلید از ایشون قد نمیده٬ مرجعم رهبره.

بسم الله الرحمن الرحیم

Hmaid;546334 نوشت:
راستش خیلی دلم میخواد بدونم چی شد این فکر رو کردین
ولی سنم برای تقلید از ایشون قد نمیده٬ مرجعم رهبره.

آخه نظریه ای که ارائه کرده اید به نظرم نظر امام خمینی(ره) بود.
مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در این برهه از زمان امر به معروف و نهی از منکر را در همه جا واجب میدانند.
بارها در سخنرانیایشان اعلام کرده اند امر به معروف کنید.
[/]

امام عشق;546337 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

آخه نظریه ای که ارائه کرده اید به نظرم نظر امام خمینی(ره) بود.
مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در این برهه از زمان امر به معروف و نهی از منکر را در همه جا واجب میدانند.
بارها در سخنرانیایشان اعلام کرده اند امر به معروف کنید.

[/]

شاید حق با شما باشه. اگر این وظیفمونه که هست، انجامش میدم. مشکلی هم ندارم. ولی به شخصه اینکار رو توی خیابان انجام نخواهم داد. خصوصا بخاطر بی حجابی. حجاب طرف که یهو از هوا نیومده. به قول یک اقایی، حجاب معلومه. علت یه چیز دیگست.
علت رو باید زد.

برای شخص من، اگر اینکار رو توی خیابان انجام ندم از همه جهات بهتره. خیلی کارای بهتر و مفیدتر در جهت امر به معروف، خارج از خیابان میتونم انجام بدم.

بسم الله الرحمن الرحیم

Hmaid;546348 نوشت:
شاید حق با شما باشه. اگر این وظیفمونه که هست، انجامش میدم. مشکلی هم ندارم. ولی به شخصه اینکار رو توی خیابان انجام نخواهم داد. خصوصا بخاطر بی حجابی. حجاب طرف که یهو از هوا نیومده. به قول یک اقایی، حجاب معلومه. علت یه چیز دیگست.
علت رو باید زد.

برای شخص من، اگر اینکار رو توی خیابان انجام ندم از همه جهات بهتره. خیلی کارای بهتر و مفیدتر در جهت امر به معروف، خارج از خیابان میتونم انجام بدم.

دوست گرامی توجه بفرمایید امربه معروف و نهی از منکر در حجاب دختران خلاصه نمیشود.

بنده به شخصه هرکجا سخن از امر به معروف کرده ام ، به من گفتند ما نمی توانیم به حجاب دختران گیر بدهیم ( دلایل مختلف بود بعضی از دلایل منطق و بعضی بی منطق)
اما نوع پوشش آقایان هم نهی از منکر میخواهد.

در ماه رمضان مقابله با روزه خواری امر به معروف و نهی از منکر است.

موارد امر به معروف زیاد است.

امر به معروف همیشه نباید کلامی باشد ، بلکه می تواند عملی باشد.

و.......![/]

امام عشق;546354 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

دوست گرامی توجه بفرمایید امربه معروف و نهی از منکر در حجاب دختران خلاصه نمیشود.

بنده به شخصه هرکجا سخن از امر به معروف کرده ام ، به من گفتند ما نمی توانیم به حجاب دختران گیر بدهیم ( دلایل مختلف بود بعضی از دلایل منطق و بعضی بی منطق)
اما نوع پوشش آقایان هم نهی از منکر میخواهد.

در ماه رمضان مقابله با روزه خواری امر به معروف و نهی از منکر است.

موارد امر به معروف زیاد است.

و.......!

[/]

دقیقا برای همینه که میگم دوست ندارم توی خیابان اینکار رو انجام بدم.

امام خامنه ای:

من میخواهم این واجب فراموش شده را به یاد شما و به یاد ملت ایران بیارم

همه آحاد مردم باید وظیفه امر کردن به کار خوب و نهی کردن از کار بد را برای خودشان قائل باشند.

امر به معروف هم مثل نماز است واجب است

حتی از جهاد بالاتر است. پایه دین را محکم میکند اساس جهاد را استوار میکند

این تضمین کننده حیات طیبه درنظام اسلامی خواهد بود....

نهی از منکر کنید این واجب است این مسوولیت شرعی شماست

امروز مسوولیت شرعی و انقلابی و سیاسی شما هم هست

وقتی کشوری ادعا میکند جمهوری اسلامی است و میخواهد جمهوری اسلامی را محقق کند

این کشور باید همه افرادش آمر معروف و ناهی از منکر باشند و اعواجاجها را از خودشان رفع کنند

وقتی میبینیم که چند نفر به خاطر همین امر به معروف و نهی از منکر جانشون رو از دست دادن
جرعت نمیکنم امر به معروف و نهی از منکر کنم Sad

.امین.;546756 نوشت:
من میخواهم این واجب فراموش شده را به یاد شما و به یاد ملت ایران بیارم

همه آحاد مردم باید وظیفه امر کردن به کار خوب و نهی کردن از کار بد را برای خودشان قائل باشند.

امر به معروف هم مثل نماز است واجب است

حتی از جهاد بالاتر است. پایه دین را محکم میکند اساس جهاد را استوار میکند

این تضمین کننده حیات طیبه درنظام اسلامی خواهد بود....

نهی از منکر کنید این واجب است این مسوولیت شرعی شماست

امروز مسوولیت شرعی و انقلابی و سیاسی شما هم هست

خود شما راه میری تو خیابونای تهران مدام به ینو اون میگی حجابتو درس کن خانم؟
اقا دست این دخترو ول کن؟

[SPOILER]ببخشید ولی میگید اقا شلوارتو بکش بالا؟دکمتو ببند؟[/SPOILER]

نمیکنید دیگه!
نمیشه اصا

امام عشق;546354 نوشت:

یعنی چی عملی؟!؟!؟!
اگه نظر ایت الله خامنه ای رو دارین میگین اجازه ندادن بیشتر از مرحله ی کلامی توی کشوری با نظام اسلامی جلو برید...

Hmaid;546348 نوشت:
خیلی کارای بهتر و مفیدتر در جهت امر به معروف، خارج از خیابان میتونم انجام بدم.
هر چیزی باید سرجای خودش باشه

اگه واقعا این کار ممکنه باشه(که به نطر من نیس) باید انجامش داد و هیچی جاشو نمیگیره

NaKayama;545548 نوشت:
اینجا یه نکته هست که شما بهش توجهی نمیکنی..
شما نمیتونی با حرف زدن یا حتی به زور یکیو به راه راست بیاری...
یه فردی یه عقیده ای داره, به اون پایبنده چون دلایل عقلانی برای تایید اون عقیدش داره و دلایل عقلانی برای رد عقاید دیگه داره...وقتی شما بهش میگی این عقیدت نادرسته میگه یه دلیل برام بیار, حالا اگه دلیلتون براش منطقی بود (که در 99درصد موارد نیست و مشکل ماهم همیشه همینه) اون حرف شمارو قبول نمیکنه...حالا شما میخوای از راه زور وارد شی(اگر از عوامل اجرایی نباشی)اگه خانم باشی دو تا حرف ناسزا از ایشون و دو تا هم از بقیه بقیه میشنوی به طوری که شخصیتت خوردو خاکشیر میشه...اگرم نصیحت کننده پسر باشه دو نفر مثل من صحنرو ببینن کله مبارکشو میکنن تو جوب تا دیگه ازین کارا نکنه...
اگرم به زور بتونی کاری کنی که در ظاهر حجابشو رعایت کنه شما فقط ظاهرو تغییر دادی اما باطنش همون قبلی هستش تازه تنفر به امسال شما ها و ماها هم بهش اضافه شده...این فرده که میشه چادریه تن فروش..!این فرده که آبروی افراد با حجابو میبره...این فرده که.....
در این مورد ایت الله جوادی املی صحبت جالبی دارن:
امر به معروف غير از مسئله تعليم, ارشاد, تهذيب, موعظه و مانند آن است از همه اينها جداست اگر بخواهيم احكام را ياد بدهيم اين جزء تعليم واجبات است نه امر به معروف موعظه كنيم, ارشاد كنيم, نصيحت كنيم اينها بابش جداست امر به معروف امر, امر يعني فرمان و آن كسي كه اين فرمان را اطاعت نمي‌كند دو گناه كرده يكي اينكه عفافش را رعايت نكرده مثلاً يكي اينكه فرمان آمر به معروف را امتثال نكرده اگر پدري به پسري امر بكند كه حتماً نمازت را بخوان و اين پسر نماز نخواند دو معصيت كرده يكي اينكه فرمان پدر را اطاعت نكرده چون امر كرد, يكي دستور خدا را. مسئله امر به معروف غير از موعظه و نصيحت و ارشاد و تعليم است آنها همه مبادي كار است اگر كسي مسئله‌اي را نمي‌داند تعليم جاهل, امر به معروف نيست مسئله‌اي را مي‌داند ولي يادش رفته تذكره و تنبيه ساهي و ناسي, امر به معروف نيست اضطراري در كار است از باب حلّ اضطرار كسي بخواهد با او مذاكره كند از راه امر به معروف نيست.

بسم الله الرحمن الرحیم

samansami;546774 نوشت:
یعنی چی عملی؟!؟!؟!
اگه نظر ایت الله خامنه ای رو دارین میگین اجازه ندادن بیشتر از مرحله ی کلامی توی کشوری با نظام اسلامی جلو برید...

منظورم برخورد عملی و فیزیکی نبود.
منظور از عملی یعنی رفتار خودمان را درست کنیم تا طرف مقابل شرمنده بشود.

هرچند برخورد فیزیکی در بعضی از شرایط خاص و توسط افراد خاص مجاز میشود.

samansami;546773 نوشت:
نمیکنید دیگه!
نمیشه اصا

درضمن این سخن غلط است.

واجب واجب است.
ترک واجب حرام است.

هیچ بهانه ای نمیتواند واجب را حرام کند.[/]

[="DarkSlateGray"]

Hadi99g;545620 نوشت:

با سلام. امر به معروف و نهي از منکر مراتبي دارد. اوّلين مرتبه‌اش انزجار و تنفّر قلبي است که اين انزجار بايد در انسان ظاهر هم بشود.

اوّلين بخشي که بر همه ما واجب است اين است که نگاه غضبان و نفرت آميز به بي‌حجاب داشته باشيم؛ واجب است يعني واجب است.

اگر يک کسي بي حجاب بود زنهاي ديگر وقتي او را مي‌بينند عبوسانه و متنفّرانه نگاه کنند اون خودش را جمع مي‌کند.

اين عبوسانه و متفّرانه و غضبانانه نگاه کردن واجب است؛ واجب است يعني واجب است.

(مرحوم کليني در جلد 5 کافي از اميرالمؤمنين(ع) روايت کرده که فرمود: أَمَرَنَا رَسُولُ اللَّهِ ص أَنْ نَلْقَى أَهْلَ الْمَعَاصِي بِوُجُوهٍ مُكْفَهِرَّةٍ.

پيامبر خدا(ص) به ما دستور فرمودند که با اهل معاصي، با چهره‌هاي عبوس برخورد کنيم)

سطل زباله را چه جور نگاه مي‌کنند؟ سطل زباله را که با چهره باز و لبخند نگاه نمي‌کنند که.

اين اوّلين مرتبه وجوب است. اگر خانمي نسبت به يک بي‌حجاب، بي‌تفاوت نگاه کند در نامه اعمالش گناه نوشته خواهد شد.

منبع: http://portal.esra.ir/Pages/Index.aspx?kind=2&lang=fa&id=NjE0MA%3d%3d-YUGNFUdwm%2fU%3d

سلام...ممنون بله بنده هم سعی میکنم بد نگاه کنم ....ولی مشکل من اینجاست که ایا باید باهاشون هم حرف بزنم یانه؟[/]

موضوع قفل شده است