صحت نذر

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
صحت نذر

با سلام

مقلد مکارم هستم

نذر در موارد زیر صحیح است و عمل به کدام یک واجب است؟

1-نذری که یادمان نیست صیغه نذر را خوانده ایم(به زبان اوردن) یا فقط نیت کرده ایم و برای اینکه مقدارش یادمان نرود ان را نوشته ایم و از ته دل مصمم به احرای ان بودیم

2-نذری که یادمان نیست صیغه نذر را خوانده ایم(به زبان اوردن) یا فقط نیت کرده ایم و برای اینکه مقدارش یادمان نرود ان را نوشته ایم و نوشته را گم کرده ایم

3-نذری که یادمان نیست صیغه نذر را خوانده ایم(به زبان اوردن) یا فقط نیت کرده ایم و برای اینکه مقدارش یادمان نرود ان را نوشته ایم (و احتمالا به احکام صیغه نذر را در ان زمان اگاهی نداشته ایم)

4-نذری که یادمان نیست صیغه نذر را خوانده ایم(به زبان اوردن) یا فقط نیت کرده ایم و برای اینکه مقدارش یادمان نرود ان را نوشته ایم . ولی نوشته گنگ باشد و مورد نذر و مقدار معلوم نباشد .

5-تعدادی بسیار زیادی نذر مکتوب موجود هست . که یادمان میاید از میان این نذر ها بعضی از ان ها را به زبان اورده ایم و بعضی را نه ولی یادمان نیست که کدام یک از انها بوده.

6-نذر مکتوبی که بدون موضوع باشد و فقط مقدار در ان معلوم هست و ندانیم برای جه نوشته شده بوده و نمیدانیم به وقوع پیوسته یا نه.

7-اگر انسان نذر کند که برای شکر پنج بار به نماز جماعت برود و در ذهنش گذشته که مثلا (ظهر و عصر یا مغرب عشا) به مسجد برود ولی الان میخواهد نماز هایش را در وقت فضیلت بخواند می تواند نماز عصر و عشا را به جماعت نخواند به جای ان ها نماز قضا را به جماعت بخواند.

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد شفا

majid_08;543060 نوشت:
با سلام

مقلد مکارم هستم

نذر در موارد زیر صحیح است و عمل به کدام یک واجب است؟

1-نذری که یادمان نیست صیغه نذر را خوانده ایم(به زبان اوردن) یا فقط نیت کرده ایم و برای اینکه مقدارش یادمان نرود ان را نوشته ایم و از ته دل مصمم به احرای ان بودیم

2-نذری که یادمان نیست صیغه نذر را خوانده ایم(به زبان اوردن) یا فقط نیت کرده ایم و برای اینکه مقدارش یادمان نرود ان را نوشته ایم و نوشته را گم کرده ایم

3-نذری که یادمان نیست صیغه نذر را خوانده ایم(به زبان اوردن) یا فقط نیت کرده ایم و برای اینکه مقدارش یادمان نرود ان را نوشته ایم (و احتمالا به احکام صیغه نذر را در ان زمان اگاهی نداشته ایم)

4-نذری که یادمان نیست صیغه نذر را خوانده ایم(به زبان اوردن) یا فقط نیت کرده ایم و برای اینکه مقدارش یادمان نرود ان را نوشته ایم . ولی نوشته گنگ باشد و مورد نذر و مقدار معلوم نباشد .

5-تعدادی بسیار زیادی نذر مکتوب موجود هست . که یادمان میاید از میان این نذر ها بعضی از ان ها را به زبان اورده ایم و بعضی را نه ولی یادمان نیست که کدام یک از انها بوده.

6-نذر مکتوبی که بدون موضوع باشد و فقط مقدار در ان معلوم هست و ندانیم برای جه نوشته شده بوده و نمیدانیم به وقوع پیوسته یا نه.

7-اگر انسان نذر کند که برای شکر پنج بار به نماز جماعت برود و در ذهنش گذشته که مثلا (ظهر و عصر یا مغرب عشا) به مسجد برود ولی الان میخواهد نماز هایش را در وقت فضیلت بخواند می تواند نماز عصر و عشا را به جماعت نخواند به جای ان ها نماز قضا را به جماعت بخواند.

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

در صورت اول و دو و سه و چهار وظیفه ای ندارید.

ودر صورت پنجم باید همه را انجام دهد واگرانجام دادنش، برای او عسر وحرج داشته باشد،قرعه بیندازد.

ودر صورت ششم در اینجا وظیفه ای ندارد.

ودرصورت هفتم آنچه که قصد کرده اید باید انجام بدهید.

باسلام ، ادب، احترام و تشکر از شما به خاطر ارسال پرسش به این مرکز

پاسخ سوالات به ترتیب شماره

پاسخ سوال 1، 2، 3و 4" انجام نذر واجب نیست چون در اصل نذر شک دارید.
پاسخ سوال5: اگر تعداد نذر هایی که نیت کرده یا نوشته اید بسیار زیاد باشد به طوری که غیر قابل شمارش باشد و تعداد ی که یقین به نذر صحیح دارید بیش از یکی دو نذر نباشد ، به طوری که در میان انبوه نذرهای ناقص ناپدید شده اند ؛ در این صورت تکلیفی ندارید.

پاسخ سوال6: در مورد سوال تکلیفی ندارید .
پاسخ سوال7: اگر به نذر صحیح این چنین نذر کرده اید که در پنج نماز جماعت شرکت کنید ظاهر این نذر گویای این است که در پنج وعده نماز شرکت کنید بنابر این نمی توانید تفکیک بین ظهر وعصر و یا مغرب وعشا ء کنید و باید با شرکت در هر وعده کامل نماز جماعت آن را یک مرتبه حساب کنید بنابر این در فرض سوال باید عصر را جزو وعده ظهر، و عشا را جزو وعده شب حساب کنید .

پی نوشت : رساله دانشجویی،16، سید مجتبی حسینی،ص195،پرسش271، ویراست دوم، نشر معارف، زمستان91

سلام علیکم.من چند سال پیش نذری کردم که الان یادم نیست که صیغه ی اونو خوندم یا نه و کیفیت اون هم یادم نیست (مقدار مبلغی که نذر کردم) الان تکلیف من چیه؟در ضمن دوسال هم به تعویق افتاده ادای اون.
مقلد حضرت آقا هستم.

حکمت 146 ارزش دعا و صدقه وزکات دادن . از سخنان امام علی علیه السلام : ایمان خود را با صدقه دادن . و اموالتان را با زکات دادن نگا هدارید. و امواج بلا را با دعا از خود برانید.
حکمت 13 . روش استفاده از نعمت ها : چون نشانه های نعمت پروردگار اشکار شد. با نا سپاسی نعمت ها را از خود دور نسازید. مولا علی (ع)

زینب خاتون;588574 نوشت:
سلام علیکم.من چند سال پیش نذری کردم که الان یادم نیست که صیغه ی اونو خوندم یا نه و کیفیت اون هم یادم نیست (مقدار مبلغی که نذر کردم) الان تکلیف من چیه؟در ضمن دوسال هم به تعویق افتاده ادای اون.
مقلد حضرت آقا هستم.

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر در سالهای گذشته صیغه نذر را بلد بوده اید و حال شک میکنید صیغه را به صورت صحیح خوانده اید یا نه؟ باید به نذرتان عمل کنید.
واگر نمی دانید چه چیزی را نذر کرده اید،بایدبنابر احتیاط واجب آن مقداری را که احتمال می دهید،(در صورتی که عسر وحرج نداشته باشد)انجام دهید.
ودر صورتی شک دارید نذر کرده اید یا نه چیزی به عهده تان نیست.

موضوع قفل شده است