چند سوال درباره عقد موقت

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چند سوال درباره عقد موقت

سلام بر شما

چند سوال داشتم راجب صيغه لطفا پاسخ دهيد

1-صيغه را حتما بايد روحانی بخواند يا خودمون هم ميتونيم بخونيم ؟؟
2-متن صيغه چی هست ؟؟
3-شنيد برای دختری كــِ‌ زن نشده اذن پدرواجب است به نقلی شنيدم اگر باكره بودن دختر به هم نخورد اذن پدر واجب نيست درسته ؟؟
4-حداقل زمان صيغه چقدر هست !
5-اگر مرد شوهر داری صيغه كند به زنی كه صيغه كرده است ارث تعلق ميگيرد يا خير؟

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

1 و 2.لازم نیست حتما روحانی عقد را بخواند اگر خود زن و مرد بخواهند صيغه عقد غير دائم را بخوانند، بعد از آن كه مدت و مهر را معين كردند، چنانچه زن بگويد: "زوجتك نفسى فى المدة المعلومة على المهر المعلوم" بعد بدون فاصله مرد بگويد: "قبلت" صحيح است. و اگر ديگرى را وكيل كنند و اول وكيل زن به وكيل مرد بگويد: "متعت موكلتى موكلك فى المدة المعلومة على المهر المعلوم" پس بدون فاصله وكيل مرد بگويد: "قبلت لموكلى هكذا"، صحيح مى ‏باشد.

3. درمورد دختر باکره به نظرمشهور مراجع، به فتوا یا احتیاط واجب اذن پدر شرط است.

4. حداقل زمانی که عرفا زمان محسوب می شود می تواند باشد.(حتی چند دقیقه)

5. زنى كه صيغه شده از شوهر ارث نمى‏ برد و شوهر هم ازاو ارث نمى ‏برد.

رساله مراجع،احکام عقد موقت

[="DarkSlateGray"]سلام

اگر کسی اگر با مرد زن دار ازدواج موقت بکند این خیانت به همسر اول است؟ایا ازنظر شرعی مشکل دارد؟[/]

شاید منتظر...;544422 نوشت:
سلام

اگر کسی اگر با مرد زن دار ازدواج موقت بکند این خیانت به همسر اول است؟ایا ازنظر شرعی مشکل دارد؟

از نظر شرعی مرد میتونه چند تا همسر داشته باشه.ولی خب بی دلیل بنظرم نباید باشه همینطوری ادم الکی بره یه زن دیگه ببره

[="DarkSlateGray"]

علی 23;544642 نوشت:
فکر کنم شما برعکس متوجه شدی !!!

منظورشون این بود فکر کنم :
اون دوست عزیز گقت آیا میشه با مرد متاهل ازدواج موقت انجام داد ؟؟
که از انظر اسلام هم مشکلی نیست ازدواج چند باره مرد !

بله منظور بنده این بود....البته بی دلیل نیست یعنی اون اقا به اون خانم گفته به دلایل مذهبی یعنی خانمم نیاز معنویم رو براورده نمی کنه ...ازیک سری چیزا فاصله گرفته.... اینا به نظرتون قانع کنندس...؟؟[/]

شاید منتظر...;544422 نوشت:
سلام

اگر کسی اگر با مرد زن دار ازدواج موقت بکند این خیانت به همسر اول است؟ایا ازنظر شرعی مشکل دارد؟

با سلام و عرض ادب

از نظر شرعی اگر زن شرایط عقد را داشته باشد و عقد هم صحیح خوانده شود اشکال ندارد.

استفتا از دفاتر مراجع

سلام

مرد می تواند عقد ازدواج موقت را خودش بخواند؟البته به صورت وکالت
طبق نظر رهبری وسیستانی ومکارم

محدثه83;651779 نوشت:
سلام

مرد می تواند عقد ازدواج موقت را خودش بخواند؟البته به صورت وکالت
طبق نظر رهبری وسیستانی ومکارم

با سلام و عرض ادب

اگر منظورتان این است که مرد از طرف زن وکیل شود و عقد را هم از طرف خودش و هم به وکالت از زن بخواند اشکال ندارد.

رساله مراجع،احکام عقد موقت

باسلام.

دونفر قبل از عقد موقت با وجود تقلید از ایت الله بهجت صیغه را خوانده اند در حالیکه غسل بر انها واجب بوده
آیا این مساله عقد را باطل میکند؟

اصلا میشه بگویید هنگام خواندن صیغه، چه شرایطی لازم است؟ پوشش چادر بر دختر هنگام خواندن صیغه واجب است؟

با تشکر

gabriel;659455 نوشت:

باسلام.

دونفر قبل از عقد موقت با وجود تقلید از ایت الله بهجت صیغه را خوانده اند در حالیکه غسل بر انها واجب بوده
آیا این مساله عقد را باطل میکند؟

اصلا میشه بگویید هنگام خواندن صیغه، چه شرایطی لازم است؟ پوشش چادر بر دختر هنگام خواندن صیغه واجب است؟

با تشکر

با سلام و عرض ادب

عقد درحالی که غسل(حیض و..) واجب است اشکال ندارد و صحیح است.
برای صحت عقد دائم به نظر مشهور مراجع,نسبت به دختر باکره اذن پدر شرط است و باید صیغه عقد صحیح خوانده شود ودرصورتی که خانم باکره نباشد خانم نباید درعده باشد و در عقد موقت علاوه براین شرایط باید مدت و مهریه معین باشد.

تاقبل از اینکه صیغه عقد خوانده شود خانم و آقا به یکدیگر نامحرم هستند پس خانم باید پوشش را رعایت کند ولی بعد از خواندن عقد بطور صحیح محرم شده و می تواند پوشش را کنار بزند.

رساله مراجع،احکام عقد و نکاح

سلام و علیکم

مرجعیت تقلید: آیت الله العظمی فاضل لنکرانی (ره) البته به نظرم سوالم اختلافی در بین مراجع نباش اما در حال مقلد و بقا برمیت حضرت آقا هستم.

در باره موضوع معروف صیغه چندین پرسش دارم. که عبارت می شوند از:

پرسش1:روش خوندن صیغه عقد یا ازدواج موقت روکاملا بلدم. فقط ایا مهریه این نوع عقد رو می تونم؟ بعد از یا قبل از، جاری نمودن یا خواندن صیغه عقد به زن تقدیم کنم؟ بدم؟

پرسش2-اگر مهریه یک سکه و زمان یک روز مشخص کنیم با زن و بعد صیغه عقد موقت رو بخونیم . اگر بعد از خوندن عقد تا منقضی شدن مدت صیغه همان یک روز به زن مهریه رو من عمدی

ندم . حالا بعد از اتمام مدت صیغه عقد موقت یعنی پایان یک روز؛ من تا اخر عمرم بر گردنم می مونه این مهریه رو به زن بدم؟ می مونه؟

پرسش3-بعد از خوندن صیغه عقد موقت ،اگر من مهریه ای که تعیین کردیم قبل از عقد به زن ندم. مثلا یک سکه تعیین کرده باشیم با رضایت زن ایا زن میتونه تا قبل از یا بعد از منقضی شدن و

اتمام مدت این صیغه عقد موقت مهریه ای که تعیین کردیم قبل از خواندن عقد همان یک سکه ، به من تمام و کمال ببخشه؟

جواب هر سه پاسخ در صورت امکان جدا از هم ذکر گردد. با سپاس

خداحافظ

said2013;661532 نوشت:
روش خوندن صیغه عقد یا ازدواج موقت روکاملا بلدم. فقط ایا مهریه این نوع عقد رو می تونم؟ بعد از یا قبل از، جاری نمودن یا خواندن صیغه عقد به زن تقدیم کنم؟ بدم؟

با سلام و احترام

اگر قبل از عقد مهریه را معین کرده اید بعد یا قبل از عقد در پرداخت آن فرقی ندارد به عبارتی می توانید قبل از عقد یا بعد از عقد آن را بپردازید.

said2013;661532 نوشت:
پرسش2-اگر مهریه یک سکه و زمان یک روز مشخص کنیم با زن و بعد صیغه عقد موقت رو بخونیم . اگر بعد از خوندن عقد تا منقضی شدن مدت صیغه همان یک روز به زن مهریه رو من عمدی ندم . حالا بعد از اتمام مدت صیغه عقد موقت یعنی پایان یک روز؛ من تا اخر عمرم بر گردنم می مونه این مهریه رو به زن بدم؟ می مونه؟

مهریه برعهده شما باقی است مگراینکه زن راضی باشد و از مهریه اش بگذرد.

said2013;661532 نوشت:
پرسش3-بعد از خوندن صیغه عقد موقت ،اگر من مهریه ای که تعیین کردیم قبل از عقد به زن ندم. مثلا یک سکه تعیین کرده باشیم با رضایت زن ایا زن میتونه تا قبل از یا بعد از منقضی شدن و اتمام مدت این صیغه عقد موقت مهریه ای که تعیین کردیم قبل از خواندن عقد همان یک سکه ، به من تمام و کمال ببخشه؟

تعیین مهریه در عقد موقت ضروری است و زن نمی تواند مهریه را قبل عقد ببخشد و عقد بدون مهریه باطل است اما بعد از عقد زن می تواند مهریه را ببخشد.

پی نوشت:

1.استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

2.امام خمینی ، تحریر الوسیله ج 2 ص 288 مطابق نظر حضرت آیت الله خامنه ای
موضوع قفل شده است