گفتن عیبهای یک شخص جهت اصلاح کردنش

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گفتن عیبهای یک شخص جهت اصلاح کردنش

باسلام
سوال اول:
یک بنده خدایی عیبهایی یک نفر رو به من گوشزد کرد؛ رذائل اخلاقی که داشت و داستانهایی از این باب تعریف کرد؛ و گفت که کمکش کنم این رذائل رو برطرف کنه.
آیا با بوجودیکه ما قصد نداریم آبروش رو ببریم و نیت ما خیر هست؛ این کار غیبت محسوب میشه؟؟؟

سوال دوم:
این بنده خدایی که عیبهای اون رو توضیح میداد؛ به یکی از عیبهاش که دروغ بود اشاره کرد و گفت که دروغ میگه؛ ولی در مورد این دروغ گفتنش خاطرات زیادی تعریف میکرد که نیازی هم نبود چون من گرفتم که دروغ میگه لازم نبود این همه خاطره تعریف کنه؛ با وجودیکه گرفته بودم این طرف دروغ میگه و میدانستم؛ نقل کردن این داستان های زیادی در مورد دروغ گفتنش لازم نبود؛ همینقدر که میگفت دروغ میگه و اشاره میکرد؛ مطلب رو میگرفتم؛ آیا اون شخص که مطرح کردن عیب دروغ گفتنش بخاطر قصد خیر بود؛ ولی این داستانهایی که زیاد تعریف میکرد سودمند نبود (چون مطلب رو گرفتم) اون غیبت کار محسوب میشه و من در گناه غیبتش شریکم؟

مراجع مکارم شیرازی و سیستانی
باتشکر

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

user;542814 نوشت:
باسلام
سوال اول:
یک بنده خدایی عیبهایی یک نفر رو به من گوشزد کرد؛ رذائل اخلاقی که داشت و داستانهایی از این باب تعریف کرد؛ و گفت که کمکش کنم این رذائل رو برطرف کنه.
آیا با بوجودیکه ما قصد نداریم آبروش رو ببریم و نیت ما خیر هست؛ این کار غیبت محسوب میشه؟؟؟

سوال دوم:
این بنده خدایی که عیبهای اون رو توضیح میداد؛ به یکی از عیبهاش که دروغ بود اشاره کرد و گفت که دروغ میگه؛ ولی در مورد این دروغ گفتنش خاطرات زیادی تعریف میکرد که نیازی هم نبود چون من گرفتم که دروغ میگه لازم نبود این همه خاطره تعریف کنه؛ با وجودیکه گرفته بودم این طرف دروغ میگه و میدانستم؛ نقل کردن این داستان های زیادی در مورد دروغ گفتنش لازم نبود؛ همینقدر که میگفت دروغ میگه و اشاره میکرد؛ مطلب رو میگرفتم؛ آیا اون شخص که مطرح کردن عیب دروغ گفتنش بخاطر قصد خیر بود؛ ولی این داستانهایی که زیاد تعریف میکرد سودمند نبود (چون مطلب رو گرفتم) اون غیبت کار محسوب میشه و من در گناه غیبتش شریکم؟

مراجع مکارم شیرازی و سیستانی
باتشکر

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در جایی که نهی از منکر با رعایت شرایطش منوط به این غیبت باشد در حدی که لازم است و البته بدون قصد عیب جویی و تمسخر ، مانعی ندارد اما بیش از مقدار ضروری قطعا جایز نیست.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از سایت معظم له :
http://makarem.ir/Question/ViewQuestion.aspx?lid=0[/]

سجاد;543384 نوشت:
در جایی که نهی از منکر با رعایت شرایطش منوط به این غیبت باشد در حدی که لازم است و البته بدون قصد عیب جویی و تمسخر ، مانعی ندارد اما بیش از مقدار ضروری قطعا جایز نیست.

باسلام و تشکر
آیا این کار بنده (کمک به شخص جهت برطرف کردن زذائل اخلاقی) نهی از منکر میشه؟؟

[="Tahoma"][="Black"]

user;544506 نوشت:
باسلام و تشکر
آیا این کار بنده (کمک به شخص جهت برطرف کردن زذائل اخلاقی) نهی از منکر میشه؟؟

با عرض سلام و احترام مجدد

موارد مختلف است و تشخیص آن نیز بر عهده خود شماست شرایط نهی از منکر را در رساله ها مطالعه کنید با موقعیت خود تطبیق دهید اگر سؤالی پیش آمد بفرمایید .

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

خوب باسلام - خب شما قصد غیبت نداری دیگه و عیب گفتنش باید حدی رعایت کرد جلوی همه گفته نشه ابرویش بره و فقط پیش خودش بگو مثالا موهات زشته عیبه خوبش بکن غیبت نیست
کمک برای رفع زذیلات زشت هرکسی کار خوبی است

موضوع قفل شده است