اصالت خانوادگی

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اصالت خانوادگی

با نام و یاد دوست

با سلام و عرض تسلیت ایام شهادت مولی الموحدین امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (علیه السلام)

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

که با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام علیکم

یکی از اقوام ما به دخترخانمی علاقه مند شده و تصمیم به ازدواج دارند.

طی تحقیقاتی که داشتیم متوجه شدیم که پدر این دختر خانم چندان خوشنام نیستند و به طور کلی در خانواده پدریشون مشکلاتی مثل دعوا و درگیری زیاد با دیگران، بی یند و باری و فساد اخلاقی وجود داره. ولی خود دختر خانم اخلاق و رفتار خوب و مناسبی دارند و خانواده مادرشون هم خانواده پاک و سالم و خوشرفتاری هستند.
سوالم اینه که علت این همه تاکید بر اصالت خانوادگی چیه؟ مگه چه مشکلی ممکنه در آینده براشون پیش بیاد؟ با توجه به شناخت نسبی این آقا از آن دختر و علاقه ای که بینشون ایجاد شده، نمیخواهیم به سادگی و به خاطر مشکلات قابل حل از این وصلت منصرف بشیم، فقط می خواهیم اگه احیانا عواقیب ممکنه داشته باشه آگاه بشه و با چشم باز تصمیم بگیره
البته این مسائل باعث بروز اختلافات در سطح خانواده دختر هم شده است، به طوری که در حال حاضر، پدر و مادر با هم اختلافات زيادي دارند و پس از ازدواج هم احتمالا ارتباط محدودی با پدر خواهند داشت.
حال چگونه می توان فهمید که صفات خوب دخترخانم عمیق هستند یا خیر؟ با قرار گیری در موقعیت های مختلف؟ یا سوال از گذشته؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
در باره خانواده ها تناسب و همتايي در اقتصاد، فرهنگ، شأن اجتماعي و اصالت مهم است
به عنوان نمونه
تصور كنيد اين دو ازدواج كنند و بچه دار شوند اين نوه ارتباط زيادي به پدر بزرگش خواهد داشت و به دليل مسائل عاطفي ممكن است به راحتي از او رنگ بگيرد و تربيتش دچار مشكل شود.
نيز خود داماد كه با ايشان رفت و آمد مي كند ممكن است به عنوان انسان از او تأثير بگيريد چون نشست و برخاست با افراد مثبت و يا منفي بخواهيم نخواهيم اثر گذار است
حالا فردي كه مي خواهد ازدواج كند واقعا نسبت به اين مسائل هشيار باشد و براي دفع اين اثرات برنامه اي منطقي بريزد مثلا به بهانه اي ارتباط را كمتر كند ، دوستان معنوي خود را زيادتر كند
و نيز اين نكته را نبايد غفلت كرد كه دختري كه در اين خانواده بزرگ شده ممكن است تحت تأثير اين تربيت باشد و رگهايي از ان را داشته باشد ولي در ظاهر نشان ندهد
بنابراين براي ازدواج بايد خود دختر را نيز خوب بشناسند و ببينيد چه قدر صفات مثبت او عميق است و آيا عملي با پدر همنوا است يا نه.( البته احترام به پدر در غير همنوايي هم بايد باشد)

ادامه سؤال پرسشگر محترم

ممنون از پاسختان
چگونه می توان فهمید که صفات خوب دخترخانم عمیق هستند یا خیر؟ با قرار گیری در موقعیت های مختلف؟ یا سوال از گذشته؟

ايشان بايد هشيار به مسائلي كه گفتيم باشد به خصوص اگر ازدواج از روي ترحم باشد كه بسيار خطرناك است توصيه مي كنم
زير نظر مشاور ازدواج باشند
و براي فهم صفات عميق از تحقيق جامع (همسايه، همسالان، دوستان، معرفان دختر، همكلاسي ها، و گفتگو با خود دختر در جلسات متعدد) استفاده شود

سلام استاد حامی

در سوال نسبت به اون موضوع که راجبه اصالت بود

میخواستم پرسشی مطرح کنم

:

میدونید موضوع اصالت درسته که مهمه

ولی الان تبدیل شده به یک بهانه برای خانواده ها

یعنی هرجا به نفعشونه مطرح نمیکنن و هرجا به ضررشونه مطرح میکنن

ضمنا جلسات مشاوره هم که دوستان ما میرن خیلی واقع بینانه نیست

یعنی وقتی پا به زندگی میزارن کلا یه طور دیگه رفتار میکنند . . .

مثال تناقض در رفتار قبل از ازدواج و بعد از ازدواج افراد ،

واقعا اگه با این تناقضات روبرو بشیم چیکار میتونیم بکنیم ؟

یک عمر ارزو و زندگی بر باد رفته ؟

مثلا یکی از دوستان من در دانشگاه با یکی از هم دوره ای ها ازدواج کرد

و دختر میگفت من با بی پولیت کنار میام و . . .

فقط تو بیا جلو و بعد من همه جوره پشتتم

خلاصه که ازدواج صورت گرفت و بلافاصله بعد از عقد

کلا این دوست ما با یک چهره متفاوت از خانم روبرو شد !

و بعد که بهش میگه مگه تو نبودی که این حرف ها رو میزدی

ایشون یگ جواب خیلی خیلی بد میشنوه

و اونم اینه : من هیچکاره ام !

واقعا با وجود این مسائل

ادم باید به چی اعتماد کنه ؟

خدا ؟

تحقیق ؟

اصالت ؟

چی واقعا ؟ ؟ ؟

با توجه به این همه دروغ در جامعه و پنهان کاری

نباید قبول کرد که بهانه ها برای نرسیدن بیشتر هست تا رسیدن ؟

سلام راستش من جواب دوستان رو نخوندم فقط بزارید یه داستان مشابه بگم
دوتااازفامیلای ما میخواستن باهم دیگه وصلت کار بشن
خانواده دختر اصلا چهره خوبی نداشتن بابای دختره و مامانشون خصوصا باباش خیلی ادمای خوشایندی نیستن شاید کل فامیل و اهالی همون روستا یا شهر ایشون رو با بدنامی میشناسن
ینی یه ادم عقده ای که حتی به برادرو خواهر خودش رحم نمیکنه و خیلی کینه ای هست
اما...
بسیار پولدار به قول معروف پول پارو میکنن
یکی از پسرای فامیل ما عاشق دختراین خانواده شد حالا خدا می داند عاشق پول یا عاشق خود خود دختر
الا اعلم...
اینا مراسمشونو باهرسختی بود برگزار کردن
البته ناگفته نماند دختر خانومم عالی بودن از نظر اخلاقی
بعد مدتی دخالتای پدر و مادر دختره زیاد شد هرچی دختره میگه به شما ربطی نداره زندگی خودمه فایده ای نداره
حتی دختره رسما اعلام کرد از مامانو باباش متنفره و این حرفو به خودشون هم گفت
اما انقدر مخ دخترخانومو شست و شو دادن که حد نداره
الان هم زن و شوهر باهم مشکل ندارن اما بابای بداخلاق دختره پاشو توی یه کفش کرده فقط طلاق...!!!
الانم دختره به زور باباش دنبال طلاقه برخلاف میل خودش و شب و روز داره گریه می کنه

لا حول و لا قوة الا بالله

بالاخره هر خواستگاری که برای این خانم بیاد با همین شرایط روبرو هست
پس دلیل نمیشه بگیم حتماً در زندگی به مشکل میخورن
اگر اینطور باشه که ایشون بخاطر پدرشون حق ازدواج ندارن
به نظر من اگر واقعاً دختر خوبی باشند ازدواج باهاشون مانعی نداره هرچند باید بیشتر در موردشون تحقیق کرد
و البته در تایید فرموده های جناب حامی باید تا حد امکان ارتباط با پدرشون رو کم کنند

سلام بر همگي ممنون از توجه تان به بحث
از نظر شرعي اين ازدواج مشكلي ندارد ولي خب
اجازه بدهيد مثالي بزنم براساس يافته هاي تجربي و مشاوره مي بينيم كه خانواده و فرزند مانند ريشه درخت و ساقه هستند
نشاط ريشه و فساد آن بر ساقه اثر مي گذارد
بله قبول دارم مواردي هم يافت مي شود كه فرزند برخلاف خانواده شخصيت اخلاقي خوبي دارد ولي به هرحال شمايي كه مي خواهيد با اين خانواده وصلت كنيد بايد اين را در نظر بگيريد كه به هرحال اين دختر از ان ريشه است. طبيعي است كه هرچه دختر ارتباطش كم باشد چون پدر و مادر دختر را جگر گوشه خود مي دانند نمي توانند از فرزندشان دل بكنند و ناخودآگاه يا آگاهانه براساس اهدافي كه در زندگي دارند در زندگي فرزندش دخالت مي كنند.
يا حداقل اين است كه با فرزندشان رفت و آمد خواهند كرد و اين رفت و آمدها بر اخلاق شما و فرزنداتان اثر گذار خواهد بود
اگر دختر هم موفق بشود با خانواده خود قطع رابطه كند چون از ريشه جدا شده است به هرحال مانند كبوتري خواهد بود كه زخم خورده است
پسري كه چنين ازدواجي مي كند بايد مراقب باشد از روي ترحم ازدواج نكند و واقع بين باشد و برنامه براي كنترل آسيب هاي يادشده داشته باشد.
گاهي مقايسه كردن ها سبب آشفته شدن زندگي مي شود يعني داماد بعد از ازدواج مقايسه مي كند كه مثلا فلاني با خانواده اي خوب وصلت كرده و هميشه بانشاط است ولي من هر روز يك بحثي دارم و اين مقايسه ها مي تواند زندگي را تلخ و رابطه زناشويي را تيره كند

اعتماد به چي؟
درست است گزينش سخت است. بايد براي انتخاب از مجموعه اي از عوال كمك بگيريم و معدل گيري كنيم
گفتگوي با دختر
اصالت خانوادگي
سخنان دوستان
سختان همسايگان
مشورت با اقوام و آشنايان او(افرادي كه معرف هستند)
و از دعا و صدقه و توكل نبايد غافل بود

درسته استاد حامی

اما من فکر میکنم رفتار خیلی از دختر و پسرها امروزه

عده ای از همنوعان خودشون رو بدنام کرده

مثلا زن ها در قدیم چطور بودن ؟

مردها چطور بودن ؟

نمیخوام بحث و منحرف کنم ولی الان واقعا ارزش کلمه دوستت دارم خیلی کم شده

در قدیم اگه این کلمه رو یکبار به یکنفر میگفتی

تا اخر عمر زندگیش و به پات می ریخت

نمیخوام بگم بدبین بودم ولی واقعا کمی بدبین شدم

ولی الان این جمله در خیلی افراد شنیدن و گفتنش عادی و کوچه بازاری شده و

حرمت خودش رو از دست داده

بنظرم اگه موارد بالا رو یکم بازتر توضیح بدید بهتر باشه

البته دعا وصدقه رو قبول دارم واقعا چون همه بزرگان روش تاکید کردن . . .

میدونید یکی از رفیق های من با دختر خانم اشنا بود و رفتن پیش یکی از اقوام اقا پسر که مشاور ازدواج بود

بعد که اومده بودن بیرون دختر خانم به دوست ما گفته بود که فامیلتون گفته تو ( که همین دوست ما باشه )

به درد زندگی نمیخوری ؟

* یا یکی دیگر از دوستانم

رفته بودن خواستگاری که هی دختر خانم تاکید کرده بود که باید بریم مشاوره و . . .

دوست ما رفت

باز نمیدونم یک چیز جدید اومده ظاهرا تست هوش که شما بهتر اشنا هستید

گفته اینم باید بریم

حالا دوست ما رو ترس برداشته بود و خیلی ناراحت بود

خلاصه که تست هوش رو هم میرن میدن

بعد چند روز که میرن جوابش و بگیرن ، قبل از اینکه برن تو

دوست من به خانمه که الان همسرش هست میگه اگه الان جواب منفی باشه و من از شما کمتر باشه امتیازم شما چه میکنید؟

دختر خانم میگه که باید فکر کنم و نمیدونم و . . . . ( که قطعا به نظرم جوابش نه بوده )

بعد میرن داخل و مشاور میگه که شما بهم میخورید و مشکلی ندارید

بعد دختر خانم اصرار که نتیجه تست رو بگید

از خانم اصرار و از مشاور انکار

خلاصه مشاوره میگه خانم خیلی دوس دارید جواب رو بدونید

دختر خانم_ بله

مشاور_ از 100 تا سوال اقا پسر تو 97 مورد از شما جلوترن و شما فقط 3 امتیاز از 100 رو گرفتید ! ! !

خلاصه که انگار اب سردی بر روح خانم ریخته باشند میاد بیرون و به دوست من میگه که

خب حالا نظر شما چیه ؟ ؟ ؟

دوست من میگه من مشکلی ندارم و ازدواج کردن 3 ماه پیش

ولی واقعا اگر خانم بود همین رفتار رو داشت ؟

با توجه به حرف هائی که قبل از رفتن برای گرفتن جواب زده بود ؟

با سلام و عرض ادب به همه دوستان و آرزوي قبولي طاعات و عبادات شما
موضوع اصالت بسيار اهميت دارد و خانواده ها به لحاظ اصيل بودن يا نبودن بايد با هم نماسب داشته باشند در غير اينصورت ممکن است به مشکلاتي گرفتار شوند .ام نکته اي در اينجا وجود دارد اينکه در بعضي موارد (که البته تشخيص آن به عهده خود خواستگار است.)تبصره اي قائل مي شويم که اگر دختر تمام ملاک هاي يک همسر شايسته را داشت و برجستگي اين ملاک ها موجب شد صفات بد و اصالت نداشتن خانوادگي او پوشانده شود مي توانيم بگوييم اين ازدواج صحيح است .البته شرط کرديم که واقعا ملاک هاي ديگر دختر برجسته باشد .
البته مشکلات رفت و آمد و نشست و برخاست با خانواده پابرجاست اما مي توان آن را نيز به حداقل ممکن رساند .
موفق باشيد.

خب ظاهرا کسی حوصله جواب نداره . . .

یا حق

چون استحکام خانواده و تداوم این راه در اسلام مهمه برای همین برای بالا رفتن مقدار اطمینان در سلامت یک زندگی به این موضوع تاکید شده.
واگرنه فکر کنم اگه از خوده دختر اطمینان داشته باشن یعنی در حده درصد بالای اعتماد اون موقع میشه مقداری در شروع زندگی با ایشون اطمینان حاصل کرد.
ولی وقتی دختر رو از نظر اخلاقی و رفتاری شناختی ندارید باید به اصالت خانوادگی رجوع بشه.
هرچند کامل نمیشه اصالت خانوادگی رو بر خوب بودن اون فرد قرار داد و همچنین خوب بودن یک فرد رو نمیشه بخاطر مشکلات خانوادش نادیده گرفت.
ولی بهتر از همه شخصیت و اخلاقو رفتاره خوده فرد هست.در صورتی که این اخلاقو رفتار از طرف خونوادتون خوب شناخته نشد باید به اصالت خونوادگی رجوع کرد.
اما نه اگه خونوادتون در رفتارو اخلاق این دختر و یا شما دورادور در رفتارو اخلاقشون دقت داشتید و دیدین بر خلاف مشکلات خونوادگیشون ایشون گزینه خوبی هستن پس لزوما نباید خوبی این فرد رو نادیده گرفت.
در اسلام هم اصالت خانوادگی برای بالا بردن سطح اطمینان در یک زندگی مشترک بهش تاکید شده واگرنه به هیچ شکلی نمیشه یک دختری رو که پاک زندگی میکنه بخاطر اشتباه مثلا پدرش مورد سرزنش قرار داد.
البته اینها نظرات شخصیه منه با مقداری تامل و جمعبندی شخصی خودم از احادیث.
موفق باشید

[=&quot]با عرض سلام و قبولی طاعات و عبادات
[=&quot]دوستان مدتی است که پشتیبانی سایت lifemethod.ir [=&quot] را بر عهده گرفتم.
[=&quot]خوشحال میشوم جهت همکاری در مدیریت مطالب سایت اگر ایده خاصی دارین با من درمیان بگذارید.
[=&quot]و لینک سایت را در وبلاگ شخصی خود share [=&quot] کنید.
[=&quot]با تشکر.

موضوع قفل شده است