صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تشخیص اعلم

نوشته
    46
    حضور
    1 روز 5 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    98

تشخیص اعلم

با سلام
    زمانی که میخواستم مرجع انتخاب کنم و راه های تشخیص اعلم رو خوندم یکی از موارد اینکه خود شخص یقین کند .منم طبق برداشت و کم فهمی خودم و بنابر این که میدیدم و میشنیدم خیلی ها از ایت الله مکارم تقلید میکنند گفتم که خب حتما ایشون خوب هستن (و اصلا معنی اعلم رو نمیدونستم که یعنی داناترین) این گونه به یقین رسیدم و انتخاب کردم الانم چندین ساله که از ایشون تقلید میکنم.
    حالا تکلیف این مدت چیه؟
    باید دوباره مرجع انتخاب کنم؟
    و... اگر نکته ای دیگه ای هم هست راهنمایی کنید.

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58295

با نام و یاد دوست

تشخیص اعلم

کارشناس بحث: استاد سجاد

5. صلوات ها 3

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط majid_08 نمایش پست ها
    با سلام
    زمانی که میخواستم مرجع انتخاب کنم و راه های تشخیص اعلم رو خوندم یکی از موارد اینکه خود شخص یقین کند .منم طبق برداشت و کم فهمی خودم و بنابر این که میدیدم و میشنیدم خیلی ها از ایت الله مکارم تقلید میکنند گفتم که خب حتما ایشون خوب هستن (و اصلا معنی اعلم رو نمیدونستم که یعنی داناترین) این گونه به یقین رسیدم و انتخاب کردم الانم چندین ساله که از ایشون تقلید میکنم.
    حالا تکلیف این مدت چیه؟
    باید دوباره مرجع انتخاب کنم؟
    و... اگر نکته ای دیگه ای هم هست راهنمایی کنید.
    با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

در فرض سؤال انتخاب مرجع شما علی الظاهر صحیح نبوده و لازم است انتخاب صحیحی داشته باشید.

همیشه سلامت و موفق باشید

7. صلوات ها 4

نوشته
    46
    حضور
    1 روز 5 ساعت 22 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    98

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها

در فرض سؤال انتخاب مرجع شما علی الظاهر صحیح نبوده و لازم است انتخاب صحیحی داشته باشید.

همیشه سلامت و موفق باشید
    سلام
    با تشکر
    اگر یکی از مراجعی که جامعه مدرسین معرفی کردند را به دلخواه انتخاب کنم صحیح است.
    ایا میشود چون ایت الله مکارم هم در لیست هست . باقی بر تقلیدشون بمونم یا بهتره مرجع رو عوض کنم.
    تکلیف اعمالی که تو این مدت بر اساس فتاوای ایشون عمل کردم چگونه است.ودر اینده چطور؟

9. صلوات

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط majid_08 نمایش پست ها
    سلام
    با تشکر
    اگر یکی از مراجعی که جامعه مدرسین معرفی کردند را به دلخواه انتخاب کنم صحیح است.
    ایا میشود چون ایت الله مکارم هم در لیست هست . باقی بر تقلیدشون بمونم یا بهتره مرجع رو عوض کنم.
    تکلیف اعمالی که تو این مدت بر اساس فتاوای ایشون عمل کردم چگونه است.ودر اینده چطور؟
    با عرض سلام و احترام مجدد

می توانید با اطمینانی که به جامعه مدرسین دارید یکی از مراجع معرفی شده توسط ایشان یا حضرت آیت الله مکارم شیرازی را انتخاب نموده و مقلد ایشان شوید .

اعمال گذشته شما هم اگر مطابق فتواى اين مجتهد باشد صحيح است و گرنه نظر مرجع خود را درباره آن سؤال کرده و مطابق آن عمل می کند. (1)

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
    1. آیت الله مکارم شیرازی ، توضیح المسائل م 14

11. صلوات ها 6

نوشته
    2
    حضور
    18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5

مشکلاتی درباره تقلید

با سلام
    من وقتی به سن تکلیف رسیدم از یک خانمی که ایشان را به عنوان مومنی قبول داشتم درباره مرجع پرسیدم و ایشون اقای صافی را پیشنهاد دادند و من هم از ایشون تقلید کردم.
    1.ایا تقلید من درست بوده؟
    2.چگونه مرحعم رو عوض کنم راهی داره ؟ من میخوام مرجعم رو به اقای خامنه ای یا مکارم تغییر بدم

باتشکر

13. صلوات ها 4

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط ازاده نمایش پست ها
    با سلام
    من وقتی به سن تکلیف رسیدم از یک خانمی که ایشان را به عنوان مومنی قبول داشتم درباره مرجع پرسیدم و ایشون اقای صافی را پیشنهاد دادند و من هم از ایشون تقلید کردم.
    1.ایا تقلید من درست بوده؟
    2.چگونه مرحعم رو عوض کنم راهی داره ؟ من میخوام مرجعم رو به اقای خامنه ای یا مکارم تغییر بدم

باتشکر

1. اگر تقلید شما بر اساس انتخاب صحیح ایشان بوده و به آن اطمینان داشته اید ، صحیح است و گرنه دوباره باید مرجع اعلم را انتخاب کنید.

2. تغییر مرجع به این سادگی نیست ، لازم است از طرق شرعی که در ابتدای رساله ها آمده ، یقین کنید که مرجع دیگری اعلم است در این صورت مرجع دوم را انتخاب کنید.

همیشه سلامت و موفق باشید

15. صلوات ها 5

علاقه
    دین اسلام,علم مدیریت,نجوم و کشفیات ناسا,ویدئوگیم,فوتبال سالن و کمی هم فیلم
    نوشته
    151
    حضور
    10 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    509

سلام علیکم.
    بنده در گذشته بدلیل عالم دانستن مقام معظم رهبری در مسائل سیاسی و رهبری مقلد ایشان بودم و از عالمان شهرمان هم فکر نمیکنم سوال کرده باشم ولی مطمئن بودم آنها هم ایشان را حداقل مجتهد میدانند.در کل ازدوستان و بقیه غیر مجتهد میپرسیدم ایشان را قبول داشتند.
    حال میخواهم ببینم آیا انتخاب بنده درست بوده؟
    علاوه بر این چند وقت پیش با خواندن مطالبی مثل قضیه مرجعیت رهبری و موارد دیگه به شک افتاده ام که شاید ایشان اعلم از همه مراجع نیست در فقه .
    آیا باید مرجع تقلیدم را عوض کنم یا میتوان به انتخاب اساتید و مجتهدین حوزه علمیه قم که چند اعلم رو معرفی کردند اقتدا کنم؟
    و یه سوال دیگه اینکه بنده آیت الله وحید و آیت الله سیستانی رو جزو اعلم ها میدونم ولی بعضی از حرف های این بزرگواران رو قبول ندارم مثلا صحبتهای که درمورد عرفان یا فلسفه میکنند یا قمه زنی..آیا میتوانم از یکی از این دو بزرگوار تقلید کنم.
    و من الله توفیق.
    گفتم کلید سرای ابدی چیست###فریاد برآوردو بفرمود نماز است

17. صلوات ها 2

علاقه
    علوم اسلامي
    نوشته
    5,555
    حضور
    148 روز 3 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    31823

نقل قول نوشته اصلی توسط سید حسین موسوی نمایش پست ها
    سلام علیکم.
    بنده در گذشته بدلیل عالم دانستن مقام معظم رهبری در مسائل سیاسی و رهبری مقلد ایشان بودم و از عالمان شهرمان هم فکر نمیکنم سوال کرده باشم ولی مطمئن بودم آنها هم ایشان را حداقل مجتهد میدانند.در کل ازدوستان و بقیه غیر مجتهد میپرسیدم ایشان را قبول داشتند.
    حال میخواهم ببینم آیا انتخاب بنده درست بوده؟
    علاوه بر این چند وقت پیش با خواندن مطالبی مثل قضیه مرجعیت رهبری و موارد دیگه به شک افتاده ام که شاید ایشان اعلم از همه مراجع نیست در فقه .
    آیا باید مرجع تقلیدم را عوض کنم یا میتوان به انتخاب اساتید و مجتهدین حوزه علمیه قم که چند اعلم رو معرفی کردند اقتدا کنم؟
    و یه سوال دیگه اینکه بنده آیت الله وحید و آیت الله سیستانی رو جزو اعلم ها میدونم ولی بعضی از حرف های این بزرگواران رو قبول ندارم مثلا صحبتهای که درمورد عرفان یا فلسفه میکنند یا قمه زنی..آیا میتوانم از یکی از این دو بزرگوار تقلید کنم.
    و من الله توفیق.
    با عرض سلام واحترام و تشکر از سؤال شما

از اظهار نظر در مورد اشخاص معذوریم اما اگر مرجعی را انتخاب بفرمایید و انتخاب شما صحیح و شرعی باشد تا زمانی که یقین به اعلم بودن دیگری پیدا نکنید نمی توانید مرجع خود را تغییر دهید و احتمال اعلم بودن دیگری هم چنین حکمی دارد .

در پناه حضرت حق باشید

19. صلوات ها 4

علاقه
    دین اسلام,علم مدیریت,نجوم و کشفیات ناسا,ویدئوگیم,فوتبال سالن و کمی هم فیلم
    نوشته
    151
    حضور
    10 روز 15 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    509

نقل قول نوشته اصلی توسط سجاد نمایش پست ها

با عرض سلام واحترام و تشکر از سؤال شما

از اظهار نظر در مورد اشخاص معذوریم اما اگر مرجعی را انتخاب بفرمایید و انتخاب شما صحیح و شرعی باشد تا زمانی که یقین به اعلم بودن دیگری پیدا نکنید نمی توانید مرجع خود را تغییر دهید و احتمال اعلم بودن دیگری هم چنین حکمی دارد .

در پناه حضرت حق باشید
    ضمن عرض سلام مجدد و تشکر از پاسخ شما.
    بنده هنوز به پاسخ سوالم نرسیدم.

در گذشته برای انتخاب مرجع تقلیدم (آیت الله خامنه ای)
    از عالمان شهرمان هم فکر نمیکنم سوال کرده باشم ولی
    مطمئن
    بودم آنها هم ایشان را حداقل مجتهد میدانند.
    البته بعضی از دوستان هم میگفتند پرسیده اند و تائید کردند.در کل ازدوستان و بقیه غیر مجتهد میپرسیدم ایشان را قبول داشتند.
    سوال: انتخاب مرجع تقلید به اینصورت قبول بوده یا نه؟
    سوال 2:در صورت قبول نبودن آیا میتوانم از
    انتخاب اساتید و مجتهدین حوزه علمیه قم که چند اعلم رو معرفی کردند استفاده کنم و دوباره ایشان را انتخاب کنم(به دلیل اینکه اعمال گذشته ام بر طبق فتاوای همین مرجع درست باشد).و بعدا با مطالعه خودم و شناخت بیشتر پی به اعلم بودن یکی از این بزرگواران ببرم؟
    ومن الله توفیق.

ویرایش توسط سید : ۱۳۹۳/۰۵/۰۵ در ساعت ۱۹:۰۸
    گفتم کلید سرای ابدی چیست###فریاد برآوردو بفرمود نماز است

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری