شیوه نهی از منکر برادر

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شیوه نهی از منکر برادر

با نام و یاد دوست

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا به درخواست ایشان و با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با سلام و عرض ادب

ارزوی قبولی طاعات و عبادت به درگاه حق

ببخشید من سوالی داشتم

اینکه من برادرم با اینکه نماز خون هست پسر خوبی نیست مثلا ویدیوهای غیر اخلاقی میبینه و یکبار که از خونه داشت با دوستش صحبت میکرد یکسری حرفای مشکوک درباره ی کارای غیر اخلاقی شنیدم که مشکوک شدم

حالا این پسر بالغی هست و خوب و بد رو از هم تشخیص میده و میدونم که نهی از منکر روش اثر نداره چند بار هم نهی از منکرش کردم که این ویدیو ها اثر بدی داره ولی گوش نمیده من دیگه حالم ازش بهم میخوره

به پدر مادرم اطلاع بدم یا ندم ؟ اگه اطلاع بدم ممکنه بابام هم کلا طردش کنه واقعا اگه بگم شرایط خطرناکی میشه با اینکه هیچ بابام خودش مرد زیاد خوبی نیست ...

من چیکار کنم؟ اگه اطلاع ندم گناه نشه یه وقت هم میترسم دعوا راه بیافته هم میترسم مدیون بشم !

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام خدمت شما پرششگر محترم
نگراني شما براي ايمان و اخلاق برادرتان ستودني است.

قبل از بيان پاسخ به يك سؤال و شرايط و مراتب امر به معروف دقت كنيد:
[HL]سئوال[/HL]: كـسـى كه در تلويزيون شبكه باكو و تركيه كه فيلم هاى مبتذل نشان مى دهد نگاه مى كند , حكمش چيست ؟
جواب بسمه تعالى ديـدن فـيـلمهايى كه موجب انحراف جوانان و فساد جامعه است ,اشكال دارد .
و شخص مذكور را بايد امر به معروف و نهى از منكر كنيد با [HL]«شرايط آن»[/HL] , واللّه العالم .[1]

[HL]شرايط امر به معروف و نهى از منكر[/HL]

چند چيز شرط است در واجب بودن امر به معروف و نهى از منكر:
اول: آنكه كسى كه مى‏خواهد امر و نهى كند، بداند كه آنچه شخص مكلف به جا نمى ‏آورد، واجب است بجا آورد، و آنچه بجا مى‏ آورد، بايد ترك كند. و بر كسى كه معروف و منكر را نمى‏داند، واجب نيست.
دوم: آنكه احتمال بدهد امر و نهى او تاثير مى‏كند. پس اگر بداند اثر نمى‏ كند، واجب نيست.
سوم: آنكه بداند شخص معصيت كار بنا دارد كه معصيت ‏خود را تكرار كند. پس اگر بداند يا گمان كند يا احتمال صحيح بدهد كه تكرار نمى‏ كند، واجب نيست.
چهارم: آنكه در امر و نهى مفسده‏اى نباشد. پس اگر بداند يا گمان كند كه اگر امر يا نهى كند، ضرر جانى يا عرضى و آبرويى يا مالى قابل توجه به او مى‏رسد، واجب نيست. بلكه اگر احتمال صحيح بدهد كه از آن، ترس ضررهاى مذكور را پيدا كند، واجب نيست. بلكه اگر بترسد كه ضررى متوجه متعلقان او مى‏شود، واجب نيست. بلكه با احتمال وقوع ضرر جانى يا عرضى و آبرويى يا مالى موجب حرج بر بعضى مؤمنين، واجب نمى‏ شود. بلكه در بسيارى از موارد حرام است.[2]

[HL]مراتب امر به معروف و نهى از منكر[/HL]

2804 براى امر به معروف و نهى از منكر مراتبى است. و جايز نيست با احتمال حاصل شدن مقصود از مرتبه پايين، به مراتب ديگر عمل شود.

2805 مرتبه اول: آنكه با شخص معصيت كار طورى عمل شود كه بفهمد براى ارتكاب او به معصيت، اين نحو عمل با او شده است. مثل اينكه از او رو برگرداند،يا با چهره عبوس با او ملاقات كند، يا ترك مراوده با او كند و از او اعراض كند، به نحوى كه معلوم شود اين امور براى آن است كه او ترك معصيت كند.

2806 اگر در اين مرتبه درجاتى باشد، لازم است با احتمال تاثير درجه خفيف ‏تر،به همان اكتفا كند. مثلا اگر احتمال مى‏ دهد كه با ترك تكلم با او، مقصود حاصل مى‏ شود، به همان اكتفا كند و به درجه بالاتر، عمل نكند. خصوصا اگر طرف، شخصى است‏ كه اين نحو عمل موجب هتك او مى‏ شود.
2813 .مرتبه دوم از امر به معروف و نهى از منكر، امر و نهى به زبان است. پس با احتمال تاثير و حصول ساير شرايط گذشته، واجب است اهل معصيت را نهى كنند، و تارك واجب را امر كنند به آوردن واجب.

2814 اگر احتمال بدهد كه با موعظه و نصيحت، معصيت كار ترك مى‏ كند معصيت را، لازم است اكتفا به آن، و نبايد از آن تجاوز كند.

2818 مرتبه سوم: توسل به زور و جبر است. پس اگر بداند يا اطمينان داشته باشد كه ترك منكر نمى‏كند يا واجب را به جا نمى ‏آورد، مگر با اعمال زور و جبر،واجب است. ليكن بايد تجاوز از قدر لازم نكند.

2819 اگر ممكن شود جلوگيرى از معصيت، به اين كه بين شخص و معصيت‏ حايل شود،و با اين نحو مانع از معصيت‏ شود، لازم است اقتصار به آن اگر محذور آن كمتر از چيزهاى ديگر باشد.

2820 اگر جلوگيرى از معصيت توقف داشته باشد بر اين كه دست معصيت كار را بگيرد، يا او را از محل معصيت بيرون كند، يا در[HL] آلتى[/HL] كه به آن معصيت مى‏ كند تصرف كند، جايز است بلكه واجب است عمل كند.

2821 جايز نيست اموال محترمه معصيت كار را تلف كند، مگر آنكه لازمه جلوگيرى از معصيت باشد. در اين صورت اگر تلف كند، ضامن نيست ظاهرا. و در غير اين صورت، ضامن و معصيت كار است.

2822 اگر جلوگيرى از معصيت توقف داشته باشد بر حبس نمودن معصيت كار در محلى، يا منع نمودن از آن كه به محلى وارد شود، واجب است، با مراعات مقدار لازم و تجاوز ننمودن از آن.
2824 اگر جلوگيرى از منكرات و اقامه واجبات موقوف باشد بر جرح و قتل،جايز نيست، مگر به اذن مجتهد جامع الشرايط با حصول شرايط آن.[1]

..........................
[1].آيت الله تبريزي، استفتائات، س 987.
[2]. امام خميني توضيح المسائل، م2791، 2804،-2822

چيزي كه بر شما با توجه سنتان لازم است برخي مراتب بالا ( مرتبه اول و دوم) است.
در شرايط و مراتب امر به معروف و نهي از منكر روان شناسي ارتباطي فوق العاده دخالت دار
د.
تاجايي كه ممكن است بايد حرمت ها حفظ شود و آبروي ايشان حتي نزد خودتان نرود. بنابراين ابتدا لازم است از [HL]شيوه هاي غيرمستقيم [/HL]بازدارنده از گناه و وادارنده به كارهاي مثبت شروع كنيد اين شيوه ها بسيار متنوع و خرد و كلان است به عنوان نمونه
گفتن التماس دعا، بيان تجارب، خاطرات و صفات مثبت او نزد ديگران(نه خالي بندي و دروغ و مبالغه)، استفاده از مناسبت ها و مكان هاي خاص براي توبه(شب هاي قدر، مساجد، امام زاده ها و...)، هديه دادن كتاب معنوي، خواندن يك داستان اثر گذار، پيامك هاي مثبت مؤثر، پوستر، استفاده از روحيات مذهبي ايشان، ايجاد مانع مثلا به بهانه مختلف به اتاق او رفتن يا خراب كردن سيستم طوري كه متوجه نشود، او را به كاري وا داشتن، تشويق به ازدواج و كار، تشويق به ادامه دادن رفاقت با دوستان معنوي، رفتن سفرهاي سياحتي و زيارت حتي امامزاده هاي

تذكر: صفات مثبت و روحيات خوب ايشان مانند نور است هرچه پررنگ تر شود تاريكي گناه كمتر مي شود. به پيامبر خبر دادند كه فلان جوان كه مسجد و نماز مي آيد و خلاف كار است پيامبر فرمودند نمازش او را از گناه باز مي دارد شما اجازه دهيد به مسجد بياييد و او را با سخنانتان نرنجانيد
نبايد انتظار داشته باشيد يك دفعه اثر بگذارد و متحول شود عجول بودن سبب مي شود فرصت ها را از دست بدهيد و بد عمل كنيد

مرتبه بعد: نوشتن نامه يا پيامك است ولي نبايد خيلي صريح بگوييد كه از همه چيز خبر داريد طوري بگوييد كه او احساس كند شما بويي از قضيه برده ايد.
بعد چهره در هم كشيدن به معناي اين كه من از اين كارت خوش نمي آيد.
اما نبايد حساب كل شخصيتش را با رفتار بدش درهم بياميزيد يعني به طوري كلي به او احترام بگذاريد ولي او را به موقعيت مناسب نصيحت كنيد و ارزش و گوهر وجود و سابقه خوبش را يادآور شويد.

گفتن به پدر
اگر گفتن به پدر سبب مشكلات شود ممكن است او جري تر شود و به طور پنهاني اين را كار را ادامه دهد
مهم اين است كه امر به معروف از روي محبت باشد يعني فقط به بد بودن كار ايشان توجه نكنيد به جوان بودن، پسر بودن، شرايط بسيار نامطلوب اجتماع و محرك هاي زيادي كه اطراف است و موانع ازدواج و كار، برنامه معنوي خوب نداشتن در ايام خدمت و ...دقت كنيد اين طوري بهتر مي توانيد با ايشان همدلي كنيد. نفرت از ايشان و طرد كردن ايشان و يا تكيه كردن به تهديد و ايجاد مانع و...اگرچه موقتا برخي اثر گذارند ولي نمي توانند ايشان را به خود بياورد و به مسير بازگردد.
بنابراين تا امر به معروف از روي مهر و محبت نباشد كسي نمي تواند نكات روان شناختي در مراتب آن را رعايت كند و گاهي تلخ زباني ها و بدگفتن ها ريشه در حالات فردي ما دارد كه خدايي هم نيست. سخني كه از دل برآيد لاجرم بر دل نشيند)

اگر...
اگر امر به معروف تان را با توجه به ظرافت هاي ياد شده انجام داديد شما به وظيفه خودتان عمل كرده ايد
هميشه در نماز هاي تان او و جوانان را دعا كنيد

ارشاد برادر

برادري دارم که به هيچ وجه نماز نمي خواند و رفيق ناباب دارد، ولي هر چه او را موعظه مي کنيم گوش نمي دهد، لطفاً يک راه صريح نشان دهيد.

آيت الله بهجت: بسمه تعالي- بعد از نماز جعفرعليه السلام براي هدايتش دعا کنيد. و در سجده آخر براي اين مقصد دعا نمائيد و تباکي کنيد.(نرم افزار تافته جدانابافته، سايت انجمن گفتگوي ديني)

طاهر;542342 نوشت:
با سلام و عرض ادب

ارزوی قبولی طاعات و عبادت به درگاه حق

ببخشید من سوالی داشتم

اینکه من برادرم با اینکه نماز خون هست پسر خوبی نیست مثلا ویدیوهای غیر اخلاقی میبینه و یکبار که از خونه داشت با دوستش صحبت میکرد یکسری حرفای مشکوک درباره ی کارای غیر اخلاقی شنیدم که مشکوک شدم

حالا این پسر بالغی هست و خوب و بد رو از هم تشخیص میده و میدونم که نهی از منکر روش اثر نداره چند بار هم نهی از منکرش کردم که این ویدیو ها اثر بدی داره ولی گوش نمیده من دیگه حالم ازش بهم میخوره

به پدر مادرم اطلاع بدم یا ندم ؟ اگه اطلاع بدم ممکنه بابام هم کلا طردش کنه واقعا اگه بگم شرایط خطرناکی میشه با اینکه هیچ بابام خودش مرد زیاد خوبی نیست ...

من چیکار کنم؟ اگه اطلاع ندم گناه نشه یه وقت هم میترسم دعوا راه بیافته هم میترسم مدیون بشم !

خواهر من الان 99.9% پسرا فیلم غیر اخلاقی میبینن یا قبلا دیدن, این چیز خیلی عجیبی نیست...شما اگه به مادرت بگی ناراحت میشه(چون دخترا و زنا زیاد ازین چیزا سر در نمیارن)و کلا گزینه مناسبی نیست...اما پدرتون گزینه خیلی خوبیه چون خواهید دید رفتار خیلی معقولانه ای باهاش میکنه...
اینم رک و راست بهتون بگم...اگه شرایطو یه طوری کنید که فرد با این کارای ساده تو خونه نتونه راحت شه مجبور میشه از راه های خیلی بدتری این نیازشو برطرف کنه که اون موقع دیگه از دست میره و شمام تا بفهمین قضیه چیه دیگه کار از کار گذشته...یه نصیحت کاملا دوستانه بود...:Gol:

NaKayama;542541 نوشت:
خواهر من الان 99.9% پسرا فیلم غیر اخلاقی میبینن یا قبلا دیدن, این چیز خیلی عجیبی نیست...شما اگه به مادرت بگی ناراحت میشه(چون دخترا و زنا زیاد ازین چیزا سر در نمیارن)و کلا گزینه مناسبی نیست...اما پدرتون گزینه خیلی خوبیه چون خواهید دید رفتار خیلی معقولانه ای باهاش میکنه...
اینم رک و راست بهتون بگم...اگه شرایطو یه طوری کنید که فرد با این کارای ساده تو خونه نتونه راحت شه مجبور میشه از راه های خیلی بدتری این نیازشو برطرف کنه که اون موقع دیگه از دست میره و شمام تا بفهمین قضیه چیه دیگه کار از کار گذشته...یه نصیحت کاملا دوستانه بود...:Gol:

برادر عزیزم چرا عیب میزاری رو مردم ، حتما شما جزء اون 0.1 درصد هستی که ندیدی ؟!!
پیشنهاد من اینه که اگر نهی از منکر کردید ، و ایشون هم طبق گفته شما نماز خون هستند
پس در نتیجه شناخت حداقلی از اسلام و تشیع دارند دیگه نیازی به نگرانی نیست ،
ایشون در انتخاب آزاد هستند ، شاید فشار خانواده و اقوام باعث شده ایشون به تزویر وریا کاری دست بزنند(که از این نمونه در جامعه کم نیست)
اگر به اینگونه افراد اجازه ندیم چهره واقعی خودشون رو نشون بدن ، همینطور عادت میکنن به تزویر و در نتیجه در آینده میشن
فردی چون سعید مرتضوی یا رحیم مشایی یا .........

موضوع قفل شده است