جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تسلسل باطل نیست

 1. #1

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۲
  نوشته
  267
  حضور
  11 روز 57 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  701

  اشاره تسلسل باطل نیست
  سلام.واجب الوجود با بطلان تسلسل اثبات میشه.شنیدم که بعض غربی ها ادعا دارن که تسلسل باطل نیست و این رو هم شنیدم که اقای جوادی عاملی حفطه الله در کتاب تبیین براهین طوری توضیح دادن که اصلا برای اثبات واجب نیازی به رد تسلسل نیست. لطفا کمی توضیح بدید/
  ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۶/۲۷ در ساعت ۰۳:۱۶


 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  نوشته
  3,942
  حضور
  21 روز 10 ساعت 12 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11090  با نام الله
  تسلسل باطل نیست
  کارشناس بحث: استاد هادی  دلی که نشد خانه یاس نرگس

  خراب است و و یران صفایی ندارد
 4. صلوات


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6907
  با سلام و عرض ادب و با تشکر از پرسش خوبتان

  در ابتدا باید توجه داشت که هر تسلسلی محال نیست؛ طبق فرمایش علامه طباطبایی رحمه الله علیه تسلسلی محال است که چند شرط زیر را دارا می باشد:

  الف- بین اجزاء سلسله ی آن ترتّب علّی و معلولی باشد و وجود هر جزء بر جزء قبلی متوقّف باشد. لذا وجود بی نهایت موجود که بین آنها رابطه ی علّت و معلولی نیست، محال نیست.
  ب- تمام اجزاء سلسله باید بالفعل باشند؛ نه اینکه برخی بالفعل و برخی بالقوّه باشد. لذا تسلسل اعداد و تسلسل اجزاء خطّ محال نیست. چون آنچه از عدد و خطّ ، بالفعل می شود ، همواره متناهی است و هیچگاه عدد و خطّ نامتناهی وجود خارجی نداشته است.
  ج- تمام اجزاء سلسله باید اجتماع در وجود داشته باشند؛ نه اینکه یکی معدوم و دیگری موجود شود. لذا تسلسل حوادث زمانی و تسلسل اجزاء زمان محال نیست. چون تا اجزاء گذشته ی زمان و حوادث گذشته سپری نشوند، جزء بعدی نمی آید ؛ و آنگاه که جزء بعدی ظاهر شد، دیگر جزء گذشته وجود ندارد. (نهایة الحکمة، مرحله 8، فصل پنجم، ص 170)

  اشکالاتی که به بحث تسلسل وارد می کنند و غربی ها هم این اشکالات را به استحاله تسلسل وارد می دانند، ناشی از عدم توجّه به این شروط می باشد. برای امتناع تسلسل براهین مختلفی اقامه شده است تنها یکی از این براهین را نقل می شود:

  تقریر صدرالمتألهین شیرازی بر امتناع تسلسل
  :
  «بنابر اصالت وجود و ربطى بودنِ وجودِ معلول نسبت به علت هستى‏ بخش، هر معلولى نسبت به علت ایجاد کننده‏ اش عین ربط و وابستگى است و هیچ گونه استقلالى از خودش ندارد، و اگر علت مفروض نسبت به علت بالاترى معلول باشد، همین حال را نسبت به آن خواهد داشت، پس اگر سلسله ‏اى از علل و معلولات را فرض کنیم که هر یک از علت ها معلول علت دیگرى باشد، سلسله ‏اى از تعلقات و وابستگی ها خواهند بود، و بدیهى است که وجود وابسته بدون وجود مستقلى که طرف وابستگى آن باشد تحقق نخواهد یافت. پس ناچار باید وراى این سلسله ربط ها و تعلقات وجود مستقلى باشد که همگى آنها در پرتو آن تحقق یابند. بنابراین، نمى‏توان این سلسله را بى ‏آغاز و بدون مستقل مطلق دانست. (آموزش ‏فلسفه، علامه مصباح یزدی ج ‏2، ص 81- 82)


  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۴/۱۹ در ساعت ۱۲:۴۱

 6. صلوات ها 2


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۳
  علاقه
  خدا،پیامبر، امام و ...
  نوشته
  1,973
  حضور
  87 روز 19 ساعت 36 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6907  بنده فرمایش علامه جوادی آملی (حفظه الله تعالی) را ندیدم امّا بنابر انچه حضرت عالی فرمودید که « در کتاب تبیین براهین طوری توضیح دادن که اصلا برای اثبات واجب نیازی به رد تسلسل نیست» احتمالا این بزرگوار تقریر دوم برهان امکان و وجوب را بیان کردند که برای اثبات وجود واجب الوجود، نیازی به اثبات محال بودن تسلسل نمی باشد. توضیح اینکه:


  برهان امکان و وجوب به دو صوت تقریر می شود، تقریر اول بر مبنای محال بودن تسلسل می باشد اما صورت دوم برهان، برفرض به محال بودن تسلسل نیست


  تقرير برهان بدون ابتناء به استحاله تسلسل:


  الف: شکّی نیست که ممکن الوجودهایی هستند

  ب: اگر مجموعه ی همه ی ممکن الوجودها را یکجا فرض کنیم به نحوی که هیچ ممکن الوجودی خارج از این مجموعه باقی نماند، باز عقل حکم به ممکن الوجود بودن کلّ این مجموعه خواهد نمود. چون از اجتماع تعداد زیادی ممکن الوجود که همگی محتاج به علّت هستند ، واجب الوجود ، درست نمی شود. حتّی اگر تعداد اعضای این مجموعه بی نهایت باشند باز کلّ مجموعه ، ممکن الوجود خواهد بود.

  ج: پس کلّ مجموعه ی ممکن الوجودها ، محتاج علّت است.

  د: حال، علّت این مجموعه یا واجب الوجود است یا ممکن الوجود است

  هـ: امّا ممکن الوجود نمی تواند علّت این مجموعه باشد؛ چون طبق فرض ما، همه ی ممکن الوجودها داخل این مجموعه هستند و خارج از این مجموعه، ممکن الوجودی نیست که علّت این مجموعه باشد ؛ پس لاجرم ، علّت این مجموعه واجب الوجود است. (به نقل از سایت مرکز ملی پاسخگویی)

  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۶/۰۴/۱۹ در ساعت ۱۲:۴۳

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۱
  نوشته
  361
  حضور
  19 روز 8 ساعت 4 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1853  نقل قول نوشته اصلی توسط محمد132 نمایش پست ها
  سلام.واجب الوجود با بطلان تسلسل اثبات میشه.شنیدم که بعض غربی ها ادعا دارن که تسلسل باطل نیست و این رو هم شنیدم که اقای جوادی عاملی حفطه الله در کتاب تبیین براهین طوری توضیح دادن که اصلا برای اثبات واجب نیازی به رد تسلسل نیست.
  با سلام و عرض ادب
  میشود اینطور هم گفت که قانون عليت بر عالم ماده صدق مي كند، يعني در عالمي كه به قوانين آن آگاهي داریم و در این عالم علت و معلول مادی به تسلسل ميرسد. قانون عليت در مورد خدا صدق نمي كند ، خداوند وجودي ماوراء طبيعه است و قانون عليت قانوني مربوط به ماده وطبيعت.
  اين گزاره به اين معناست كه تسلسل باطل در حيطه شناخت بشري وقواعد كشف شده بشري محدود در طبيعت رخ مي دهد. در حالي كه اگر به وجودعالمي ماوراء فيزيك اعتقاد داشته باشيم مي توان به اين نتيجه رسيد كه قوانين طبيعي در جاي ديگري نقض شده اند كه احتمالاً اين قوانين ديگر حاكم نيستند. بنابراين نمي توان آن را تناقض يا دور تسلسل ناميد در حالي كه در حالت اول اين دور تسلسل در عالم ماده رخ داده است.
  اين موضوع ما را به اين سمت هدايت مي كند كه عالمي ماوراء و همینطور واجب الوجودی بايد وجود داشته باشد كه ما به لحاظ علم تجربی ازچگونگي و كيفيت آن اطلاعي نداريم ولي در وجود آن شكي نخواهيم داشت.

  دین کامل آن دینی است که از تو انسان بهتری بسازد...
  آمده ام تا بیشتر بدانم....تا مسلمان را بهتر بشناسم.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود