وظيفه يا نتيجه كداميك مهمتر است ؟!

تب‌های اولیه

2 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وظيفه يا نتيجه كداميك مهمتر است ؟!

با سلام

بدون مقدمه بريم سر اصل مطلب (مختصر و مفيد) :
:Sokhan:

انسان در اين جهان زندكَي مي كند تا به كمال و مطلوب خود برسد ، يعني هر كس هدفي را دنبال مي كند ، و همه كارهاي خود را براي رسيدن به اين نتيجه برنامه ريزي مي كند ، و جه بسا خود را از لذتها و كارهاي فراواني منع مي كنند تا به مطلوب و هدف خود برسند (نتيجه كَرايي) .

اما در اين ميان انسان همواره خود را در محدوديتها و محروميتها و جهالتهاي فراواني مي بيند كه او را از نتيجه دور مي كند. جه بسا براي عملي كردن رفتاري كه يقين داشته او را به هدف خود نزديك مي كند با موانعي اساسي مواجه مي شود و قادر به انجام آن عمل نخواهد شد و جه بسا راهها و كارهايي كه يقين داشته او را به هدف خود مي رساند انجام داده اما بعد معلوم مي شود كه جهل مركب داشته . و نه نتها او را به هدف خود نرسانده بلكه از هدف دور ساخته ، لذا برخي معتقد شدند كه انسان مأمور به وظيفه است و نتيجه دست خداست ، توكل را هم به همين مفهوم معنا مي كنند (وظيفه كَرايي)

مطلب فوق را كم و بيش همه ما با آنها سر و كار داشته ايم اما در مباحث نظري و ديني كمتر به آن برداخته شده است ، بنده قصد دارم دوستاني كه سابقه ذهني از اين بحث دارند را به بحث دعوت كنم تا بلكه به نتيجه اي در خور توجه برسيم .

شايد دوستان در وهله و نكَاه اول بكَويند انسان مأمور به وظيفه است ، يا نتيجه مهم است اما مسئله به اين راحتي ها هم نيست ، كمي فكر كنيد سبس قلم بزنيد بنده هم مطالب تكميلي دارم (دوستان توجه داشته باشيد كه بحث ماركسيستي هدف وسيله رو توجيه مي كنه به اين موضوع ربطي نداره كَرجه بي ربط هم نيست). دوستان طلبه حتما توجه دارند كه جزئياتي از اين بحث در باب تنجز و اجزاء اصول فقه مورد بحث قرار كَرفته است. ببينم جه كار مي كنيد :Labkhand:

با سلام
جناب عاشورایی حقیر در تاپیک * * * نقد یه اشتباه رایج : هدف وسیله رو توجیه نمی کنه * * * ، تا حدی به رویکرد غایت گرا که رویکرد خودم هم هست پرداختم :

نقل قول:
به نظرم در بین رویکردای اخلاقی ( اخلاق به معنای عام که شامل اخلاق به معنای خاص ، فقه و حقوق ، سیاست ، مباحث دستوری اقتصاد و... میشه) رویکرد غایت گرا معقولتره ، براساس یه رویکرد غایت گرا ، درست برخلاف تلقی عرفی ، دقیقا و منحصرا و فقط هدفه که وسیله رو توجیه می کنه ! ، در رویکرد غایت گرا شما یک یا چندهدف و غایت نهایی دارید که هر آنچه که به تامین اون هدف وغایت نهایی کمک کنه خوبه و به اون عنوان وسیله اطلاق میشه . البته بحث وحدت یا کثرت این غایت نهایی و اینکه این غایت یا غایات چیا هستن و ... خودش بحث جداییه ، همینطور باید دقیقا بررسی کرد که آیا آنچه که ادعا میشه وسیله برای هدف غاییه واقعا وسیله هست یا نه ...
البته نکات لطیفی هم در اینجا هست که اگه نیاز شد انشاالله طرح می کنم.از منظر رویکرد غایت گرا ، تکلیف تکلیف بودنش و مهم بودنش رو از غایت نهایی می گیره ، تکلیف معطوف به غایت نهایی و برای اونه ...

موضوع قفل شده است