آیا روزه خواری در ملاء عام گناهی دارد؟

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا روزه خواری در ملاء عام گناهی دارد؟

آیا روزه خواری در ملاء عام گناهی دارد؟ لطفا با سند بگین

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

iranimij;541872 نوشت:
آیا روزه خواری در ملاء عام گناهی دارد؟ لطفا با سند بگین

با تشکر از سؤال شما

روزه خواری در ملأ عام یا تظاهر به روزه خواری حرام و گناه است و از نظر قانونی هم جرم تلقی می شود و برای آن مجازات تعیین شده است .

لطفا برای اطلاعات بیشتر مطالعه فرمایید:

تظاهر به روزه‌خواری

حجت‌الاسلام دکتر ابوالقاسم علیدوست، حقوقدان و عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی در این باره به خبرنگار ما می‌گوید: اولاً باید گفت روزه‌خواری جرم نیست، بلکه تظاهر به روزه‌خواری جرم است. البته گاه ممکن است فردی روزه‌خواری کند؛ یعنی بدون هیچ عذری روزه‌خواری کند، ولی تظاهر نکند، وی مرتکب گناه شده، اما در قانون این امر به عنوان جرم تلقی نشده و مستوجب مجازات نمی‌شود، اما اگر فرد تظاهر به روزه‌خواری کند و طوری روزه خود را بخورد از این باب که دهن‌کجی به یک امر الهی و هتک حرمت مسلمانان محسوب شود، به عنوان یک ناهنجاری اجتماعی جرم به شمار می‌آید و برایش حکم تعزیری تعیین خواهند کرد.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در قرآن و روایات اشاره مستقیمی به جرم بودن روزه‌خواری دارد یا خیر؟ می‌گوید: در مورد روزه‌خواری و تظاهر هم روایت داریم و هم ضرورت فقهی و اتفاق فقها. اما نص صریحی در قرآن برای این مورد نداریم، ولی باید توجه داشته باشید که مبانی فقه ما افزون بر قرآن؛ عقل، اجماع و سنت است. سنت و اجماع بر جرم بودن روزه‌خواری تأکید دارند و تأکید هر کدام از این چهار منبع فقهی برای فقها کفایت است و خدشه‌ای بر درستی آن وارد نمی‌آورد.

دیدگاه روایات اسلامی
بر اساس روایات ما از جمله روایت صحیحه سماعه از امام صادق(ع) که در کتابهای روایی معتبری مانند کافی، تهذیب و من لایحضره الفقیه آمده است، برای شخص روزه‌خوار مجازات بسیار شدیدی پیش‌بینی شده است، به گونه‌ای که اگر روزه‌خوار چندین مرحله به دلیل روزه‌خواری، دستگیر شده و تعزیر شود، اما دست از این حرکت ناپسند خود بر ندارد، در مرتبه سوم یا چهارم مجازات مرگ برای او پیش‌بینی شده است. بسیاری از فقها، بلکه مشهور فقها مانند علامه حلی، محقق حلی، شهید اول، شهید ثانی، صاحب ریاض، مرحوم صاحب جواهر، مرحوم امام(ره) و مرحوم خویی، به مضمون این روایت فتوا داده و چنین نظر داده‌اند که اگر شخصی اقدام به روزه‌خواری نماید، تعزیر خواهد شد و چنانچه مجدداً اقدام به روزه‌خواری نماید، برای بار دوم تعزیر می‌شود و اگر باز هم اقدام به روزه‌خواری کرد- در مرتبه سوم یا چهارم- به قتل خواهد رسید. به‌رغم آنچه بیان شد، بهتر است قانونگذار در تصویب لایحه جدید قانون تعزیرات که هم اکنون پیش‌نویس آن تهیه شده است، به صراحت جرم بودن روزه‌خواری علنی را مورد تصریح قرار دهد تا هم جنبه بازدارندگی لازم را داشته باشد، هم از تشتت آرا جلوگیری شود و هم به صورت توأمان حقوق متهم و جامعه تأمین گردد.

برگرفته از :
http://qudsonline.ir/NSite/FullStory/News/?Id=139886&Titr=%C2%AB%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87%E2%80%8C%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C%20%D8%B9%D9%84%D9%86%DB%8C%C2%BB%20%D8%B1%D8%A7%20%D8%AC%D8%B1%D9%85%20%D8%A8%D8%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85%20%DB%8C%D8%A7%20%D9%86%D9%87%D8%9F

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

ممکن هست متن اون روایات را اینجا بنویسید ؟

[="Tahoma"][="Black"]

iranimij;543432 نوشت:
ممکن هست متن اون روایات را اینجا بنویسید ؟

با تشکر از سؤال شما

لطفا متن روایات را از کارشناسان گروه حدیث بخواهید .

در پناه حضرت حق باشید[/]

سلام
برادر 17،18 ساله ی من گاهی میگه تشنگی بهش فشار اورده و روزشو میخوره
گاهی هم حتی به عمد سحری بیار نمیشه یا میره توی افتاب که به قول خودش به خاطر فشار تشنگی بتونه روزه نگیره
میخواستم توضیح بدین که هم کار برادرم چه حکمی داره
و هم اینکه وظیفه ی من در قبالش چیه؟
من گاهی از این کار نهیش میکنم ولی فایده نداشت!
به نظر خو من هم فشاری که میگه اونقدرنیست که نتونه روزه بگیره...نمیونم! :Ghamgin:

طبق نظر اقای خامنه ای بگید

[="Tahoma"][="Black"]

samansami;546684 نوشت:
سلام
برادر 17،18 ساله ی من گاهی میگه تشنگی بهش فشار اورده و روزشو میخوره
گاهی هم حتی به عمد سحری بیار نمیشه یا میره توی افتاب که به قول خودش به خاطر فشار تشنگی بتونه روزه نگیره
میخواستم توضیح بدین که هم کار برادرم چه حکمی داره
و هم اینکه وظیفه ی من در قبالش چیه؟
من گاهی از این کار نهیش میکنم ولی فایده نداشت!
به نظر خو من هم فشاری که میگه اونقدرنیست که نتونه روزه بگیره...نمیونم!

طبق نظر اقای خامنه ای بگید

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

شما تکلیف خاصی ندارد و همین که نهی از منکر بکنید کافی است و سعی کنید با توصیه و زبان نرم او را از این کار باز دارید و از ثواب های روزه و اهمیت آن برای او بگویید یا متنی آماده کنید و به او بدهید تا مطالعه کند و ...

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سجاد;546762 نوشت:
ا عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

شما تکلیف خاصی ندارد و همین که نهی از منکر بکنید کافی است و سعی کنید با توصیه و زبان نرم او را از این کار باز دارید و از ثواب های روزه و اهمیت آن برای او بگویید یا متنی آماده کنید و به او بدهید تا مطالعه کند و ...

همیشه سلامت و موفق باشید

چون یه جا خونده بودم تو رسله که اگه به کسی فشار زیادی بیاد میتونه تا حد رفع تشنگی اب بخوره...

و یه سوال دیگه
من پست3 شمارو قبلا سرسری خونده بودم و یه چیزایی ازش تو ذهنم بود و موقع صحبت با برادرم بهش گفتم زمان پیامبر اگر کسی بعد از چندبار روزه خواری و اخطارهایی که گرفته باز تکرار میکرد حکمش مرگ بود (میخواستم بهش بگم گناه بزرگی است)
اون لحظه که میگفتم ینو یه لحظه شک کردم بعد دوباره فکر کردم به نظرم اومد همینو خونده بودم الان دوباره چک کردم و دقیق خوندم دیدم چیز دیگه ای نوشتید
کار من که دروغ بستن به پیغمبر محسوب نمیشه؟ میشه؟...

samansami;546770 نوشت:
چون یه جا خونده بودم تو رسله که اگه به کسی فشار زیادی بیاد میتونه تا حد رفع تشنگی اب بخوره...

و یه سوال دیگه
من پست3 شمارو قبلا سرسری خونده بودم و یه چیزایی ازش تو ذهنم بود و موقع صحبت با برادرم بهش گفتم زمان پیامبر اگر کسی بعد از چندبار روزه خواری و اخطارهایی که گرفته باز تکرار میکرد حکمش مرگ بود (میخواستم بهش بگم گناه بزرگی است)
اون لحظه که میگفتم ینو یه لحظه شک کردم بعد دوباره فکر کردم به نظرم اومد همینو خونده بودم الان دوباره چک کردم و دقیق خوندم دیدم چیز دیگه ای نوشتید
کار من که دروغ بستن به پیغمبر محسوب نمیشه؟ میشه؟...

خواهش می کنم

آب خوردن از نظر مشهور مراجع ، روزه را باطل می کند اما اگر کسی به حدی از تشنگی بیفتد که عسر و حرج محسوب شود می تواند آب بخورد و روزه اش باطل می شود که بعدا باید روزه را قضا کند و نیز اگر عمدا کاری کند که به حالتی بیفتد که نتواند روزه را ادامه دهد ، قطعا گناه کرده است.

در فرض سؤال این کار دروغ بستن به پیامبر ص محسوب نمی شود .

در پناه حضرت حق باشید

موضوع قفل شده است