آیا آشنا کردن دختر با دین اسلام، توسط پسر کار درستی است؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

با نام و یاد دوست

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا به درخواست ایشان و با توجه به اهمیت موضوع ، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام

تقریبا دوسالی می شه که این موضوع افتاده تو سرم و ذهنم را به خودش مشغول کرده و هر کاری می کنم و فکرم را به چیزهای دیگه مشغول می کنم نمی تونم این قضیه را از دلم پاک کنم!

بعضی وقت ها فکر می کنم این ممکنه یک مکر شیطانی باشه برای اینکه خودم را به گناه آلوده کنه و بعضی وقت ها هم فکر می کنم من نمی تونم هیچ تاثیری داشته باشم و این افکار هم وقت تلف کردن هست ....

قضیه اینه که من یک پسر جوان هستم که خودم مقید به دین اسلام هستم و این تقید هم بعد از شناخت به دین و نفس خودم ایجاد شده و تو فامیلمون هم یک دختر بدحجاب هست که تا جایی که می دونم اصلا علاقه ای به دین نداره ولی نمی دونم این بی علاقگی از کجا ایجاد شده . و از طرفی بعضی وقت ها با وجود اینکه قلبا هیچ علاقه ای به ایشون در دل ندارم ، دل من تمایل پیدا می کنه ایشون را با دین اسلام آشنا کنم ولی نمی دونم از چه راهی می شه اینکار را کرد ؟

یک مشکل دیگه هم که دارم خودم علاقه ای ندارم اینکار را بکنم (یعنی آشنایی ایشون با دین ) ولی قلبم راضی نمی شه اینکار را ترک کنم ! الان هم دوسال هست که با این احساس قلبی جنگیدم ولی نتونستم نابودش کنم که کلا بی خیال این کار بشه

شما راهنمایی کنید من باید با این احساس بجنگم یا باید به این احساس عمل کنم ؟ آیا من وظیفه ای دارم در قبال ایشون ؟

این احساس باعث سردرگمی من شده و کلا گیج شدم که باید چکار کنم ؟

اگه دوستان تجربه ای به این صورت آشنا شدن یک دختر به دین اسلام توسط پسر در بین فامیل می دونید خوشحال می شم از تجربیات شما یا دوستانتون استفاده کنم

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام
اینکه شما دلسوز هدایت دیگران هستید، حسن و نیکو است، اما در این موضوعی که اشاره کردید، شما برای هدایت ایشان فقط از راه غیر مستقیم می توانید تلاش کنید، در غیر این صورت ورود شما( به صورت مستقیم) هم شرعا جایز نیست و هم چه بسا اثرات مخربی داشته باشد.
اما راهکارهای تربیتی در روش غیر مستقیم:
1. اصلاح رفتار و اخلاق خودتان ( چون بین فامیل نقل می کنند که پسر فلانی، اخلاقش، درسش، معنویتش و... خیلی خوب و عالی است، پس قبل از اینکه وادی ارشاد دیگران شوید، حتما روی رفتارها، اخلاق و تعامل با دیگران، خوش برخورد بودن، مواظبت اخلاقی، تلاش و موفقیتهای علمی و... طوری باشید که دیگران در جستجوی شما باشند، در این صورت می توانید بزرگترین تاثیر را بگذارید، بدون اینکه شما دنبال دیگران بروید)
2. در موقع رفت و آمدها می توانید بحثی شیرین را از قبل آماده کنید، و در آنجا صحبت را به جایی بکشید برای ذهن آنها جای سوال ی باشد، حداقل به فکر حل مساله باشند( البته باید مشخص شود که علت بی حجابی آنها چیست، آیا از سر نادانی است و خانواده دینداری دارد و تمایلی به مذهب و معنویت دارند، در این صورت رفت و آمد خانواده شما با آنها و بحث های علمی و اخلاقی و دینی چه بسا تاثیر گذار باشند(( البته به شرطی که خودتان اهل مطالعه بوده و دین را واقعا به صورت مستدل فهمیده باشید و الا کم میاورید و بدتر می شود)) در حالت دیگر اینکه برای خانواده آنها اصلا مذهب شرط نیست و این کار( بی حجابی) را کار خیلی کار خوبی می دانند، در حقیقت فضای فکری خانواده آنها، او را چنین تربیت کرده، در این صورت تلاش برای تغییر این فرد خیلی بی ثمر خواهد بود، مگر اینکه شخصیت طرف طوری باشد که خودشان متحول شوند، در این صورت درخواست کمک از سوی آنها و معرفی با استاتید بزرگ و تشویق به مطالعه خوب خواهد بود.
3. از طریق مادرتون و یا خواهر
طوری با آنها حرف بزنید که آنها از طرف خودشان چنین موضوعی را انتخاب و پیگیری کنند( نه اینکه پل واسطه کار تربیتی شما باشند، در این صورت احساس می کنند که شما دلباخته این دختر خانم شده اید و چه بسا به شما بدبین هم بشوند)
4. می توانید کتابها یا سی دی های سخنرانی جامع در مورد معنویت و خصوصا نماز خواندن تهیه و از طریق مادرتون و یا خواهرتون بدست آنها برسانید. یا یک مجلس سخنرانی و روضه ای را ترتیب بدهید و از اساتید قوی و سلیم النفس بخواهید در مورد معنویت و اطلاعت الهی صحبت کنند، و این خانواده را دعودت کنید تا در آن مجلس حضور یابند، چه بسا به تدریج موثر واقع شود.

[="DarkGreen"]سلام و عرض ادب

غیر از فرمایشات جناب نشاط یک پیشنهاد هم بنده دارم.
اینکه اگر ایشون عناد ندارند با اسک دین آشناشون کنید. حتما میتونه تاثیر گذار باشه.
افراد زیادی بودند که در اسک دین طرز تفکرشون تغییر کرده یا باحجاب و حتی چادری شدند.
و یک نکته مهم اینکه برای هدایتشون دعا کنید که دعا در حق دیگران مستجابه[/]

[="Purple"]به نظر من زیاد امکانش وجود نداره چون تاثیر محیط دوستان و خانواده انقدر زیاده که دیگه شخصیت شکل گرفته و هنوز حرفی نزدی گارد میگیرن و ....
ماکه دختریم و میتونیم صمیمی بشیم نمیتونیم تاثیر بزاریم شما میخواین چیکارکنین دقیقا.؟؟؟!!!
مگه اینکه در واقع میل باطنی تون به چیزای دیگه باشه و در واقع خودتونو گول میزنین با تاثیر گذاشتن !؟!؟
من یکی از فامیلامون که اتفاقا خیلی باهاش جورم و صمیمی،فوق العاده تیپش نامناسبه ... وخب خوشگلی و قد و استیل و همه چی روهم باهم داره و ابن بیشتر جذب میکنه حتی نگاه خانومارو ...
بااینکه باباش مذهبیه ولی زنش توی خانوده ای بزرگ شده که هیچ پایبندی ای به حجاب ندارن و این دخترم الان دیگه واقعا نمیشه کاریش کرد!!!
من اوایل فک میکردم باباش این مذهبی بودنو فراموش کرده و بی غیرت شده چون باتغییر محل سکونت و گرفتن یه همسر اونجاییی خیلی تغییر کرده اما بعد دیدم نه!! ایشون واقعا مقصر نیس از پس زن و بچش برنمیاد !!
بااینکه فوق العاده مهربونن و اخلاق خوبی دارن که توی خیلی از مذهبیا نیس ولی ظاهرشون نه هیچوقت مناسب بوده و فک نمیکنم بشه !!
بالاخره محیطی که توش رشد کرده هم فامیل مادری که به اونا وابسته س هم محیط دوستان که از دبستانش چیزهایی تعریف میکرد که ما توی دانشگاه تازه راجع بهش شنیدیم !!(الان دراستانه ورود به دانشگاس) مسلما تاثیر میزاره
حالا اگه فامیل شمام در حد فامیل ماست که خب ماکه دختریم نتونستیم شما خودتونو الکی درگیرش نکنین فقط به روش غیر مستقیم که استاد نشاط فرمودن کاری کنین وگرنه مطمئنا درگیری های دیگه ای پیدا میکنین .
گاهی دل ،دلش میخواد هزاروویک دلیل بتراشه واسه میل باطنی ش
به نظرم الان از اون گاهی وقتاست !!!!!!!!!!!!!!!!![/]

با سلام

حجاب یک واجب الهی است و از ضروریات دین است. همه‌ی مسلمان‌ها قبول دارند که حجاب لازم و واجب است و اگر کسی حجاب را مراعات نکرد، یعنی ترک واجب کرده است. خب اگردختری این کار را ادامه می‌دهد، یعنی با بدحجابی در خیابان ظاهر می‌شود، امر کردن او به حجاب و نهی کردن او از این بدحجابی واجب است، اما با وجود شرایطی. در اسلام نفرموده‌اند اگر شخص، جوان است یا مخاطبش،دختر جوان است، امر و نهی واجب نیست؛ یعنی جوان بودن شرط نیست؛ ولی فرموده‌اند اولاً احتمال تأثیر بدهد و ثانیاً نباید در امر و نهی‌اش گناه کند. یعنی ممکن است گاهی امر به این معروف، لازمه‌اش این باشد که به دختر بی‌حجاب نگاه کند، این جایز نیست، یا اینکه مفسده‌ای به همراه دارد؛ مثلاً ممکن است او در انظار عمومی جواب بدهد و موجب آبروریزی شود یا دیگران بگویند تو چه کاری به دختر مردم داری؟ یا اینکه آبروی آن جوان در خطر باشد، این یعنی مفسده وجود دارد و در این موارد جایز نیست. بنابراین اگر مفسده‌ای نبود و احتمال می‌دهد که امر کردن او تأثیر دارد، در این صورت با مراعات مسائل شرعیِ نگاه و عفاف، امر کردن و نهی کردن واجب است.

طاهر;541292 نوشت:
سلام
دکتر بهشتی (اگر اشتباه نکنم) سفری به خارج از کشور داشتند. وقتی برگشتند از ایشان سؤال شد: آقا چند نفر از جوانان آنجا را موفق شدید به دین اسلام دعوت کنید؟
ایشان پاسخ دادند: اولویت من این نبود که جوانان آنجا را مسلمان کنم ، بلکه این بود که نگذارم جوانان مسلمان خودمان که آنجا زندگی می کند ، کافر شوند

دنبال اصلاح دیگران بودن ، تا جایی خوب است که خودمان خراب نشویم
هر جا دیدیم خطری دارد ، دیگر هیچ وظیفه ای نداریم

[="Century Gothic"][="Black"]سلام بر شما

طاهر;541292 نوشت:
تقریبا دو سالی می شه که این موضوع افتاده تو سرم و ذهنم را به خودش مشغول کرده و هر کاری می کنم و فکرم را به چیزهای دیگه مشغول می کنم نمی تونم این قضیه را از دلم پاک کنم!

طاهر;541292 نوشت:
قضیه اینه که من یک پسر جوان هستم که خودم مقید به دین اسلام هستم و این تقید هم بعد از شناخت به دین و نفس خودم ایجاد شده و تو فامیلمون هم یک دختر بدحجاب هست که تا جایی که می دونم اصلا علاقه ای به دین نداره ولی نمی دونم این بی علاقگی از کجا ایجاد شده . و از طرفی بعضی وقت ها با وجود اینکه قلبا هیچ علاقه ای به ایشون در دل ندارم ، دل من تمایل پیدا می کنه ایشون را با دین اسلام آشنا کنم ولی نمی دونم از چه راهی می شه اینکار را کرد؟

طاهر;541292 نوشت:
یک مشکل دیگه هم که دارم خودم علاقه ای ندارم اینکار را بکنم (یعنی آشنایی ایشون با دین) ولی قلبم راضی نمی شه اینکار را ترک کنم! الان هم دوسال هست که با این احساس قلبی جنگیدم ولی نتونستم نابودش کنم که کلا بی خیال این کار بشه

از خودت بپرس: چه اصراریه که دختر خانم فامیل رو راهنمایی کنم؟؟؟
حالا چرا آقا پسرهای فامیل رو راهنمایی نکنم؟! یا اصلاً چرا دوستان (پسر) رو راهنمایی نکنم؟!
خیلی واضح بگم خدمت شما برادر گرامی، نَفس دشمن عجیبی هست و بدجوری آدم رو فریب میده!
ما این همه مورد گناه داریم: گناهان چشم، گناهان گوش، گناهان زبان، گناهان ظاهر، گناهان باطن، ...
به این فکر کن چرا گناه «بدحجابی یک دختر جوان» رو انتخاب کردی؟
در پــنـــاه خـــــدا[/]