جمع بندی آیا دستگاه و حکومت مقتدر خداوند زندگی جبری را در دستور کار دارد؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا دستگاه و حکومت مقتدر خداوند زندگی جبری را در دستور کار دارد؟

با سلام دوباره
شما پاسخگویان محترم به نوعی سخنگوی دستگاه خداوند هستید پس لطفا سوال من رو پاسخ بدید.
همه ما انسانها بعد از تولد و بعد از رسیدن به یک سن مشخص با قوانین خدا و قوانین حکومتی خدا اشنا میشویم و قبل از تولد چون وجود نداریم با قوانین و سنت های خدا به طور کلی مثل ازمایش و امتحان،بهشت و جهنم،قیامت،گناه و ثواب،
و به طور جزیی مثل نوع شکل و خانواده،دنیای بعد از مرگ ،فرشته مرگ،نکیر و منکر و غیره اشنایی نداریم
و ما همه اینها رو بعد از تولد متوجه میشویم
اما شاید کسی قوانین و سنتهای زندگی را قبول نداشته باشد تکلیف این فرد چیست؟چه باید بکند ایا حکومت خداوند جوابی برای این خواسته دارد یا نه؟؟
من به این نتیجه رسیدم که ماندن من در این دنیا و با این قوانین خداوند بی فایده است،و رفتن برای من بهترین گزینه هست
.حکومت خداوند چندین سال است که در قبال جنایت های وحشیانه بشر سکوت کرده و هیچ عکس العملی را از خود نشان نمیدهد.ما همیشه از خداوند سکوت میبینیم،به دنیا که قلمرو حکومت خداست نگاه کنید ، ببینید چه چیزها در این قلمرو اتفاق می افتد و بعد عکس العمل خدا را هم در کنارش ببینید.اقتدار حکومت خداوند زیر سوال رفته و قلمرو خدا محل عیاشی یک عده وحشی شده.
من چنین حکومتی را دوست ندارم و هیچ علاقه ای به ماندن در این قلمرو ندارم.دلم برای جهنم خدا تنگ شده چون در جهنم اگر عذاب هم ببینم و اگر تکه تکه هم شوم صد شرف دارد به عذاب های این دنیا، لااقل در جهنم اقتدار خدا را خواهم دید ، اقتداری که در این دنیا ان را ندیدم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدیق

پرسش:
همه ما انسان ها بعد از تولد و بعد از رسیدن به یک سن مشخص با قوانین خدا و قوانین حکومتی خدا آشنا می شویم و قبل از تولد چون وجود نداریم با قوانین و سنت های خدا آشنایی نداریم. اما شاید کسی قوانین و سنت های زندگی را قبول نداشته باشد تکلیف این فرد چیست؟چه باید بکند آیا حکومت خداوند جوابی برای این خواسته دارد یا نه؟؟ چراخداوند جلوی شرور اخلاقی و ظلم و ستم بشر در حق یکدیگر را نمی گیرد.؟

پاسخ:
بگذارید سوالی که مطرح شد را به صورت دیگری مطرح کنم. فلسفه شرور اخلاقی که در دنیا وجود دارد چیست؟ منشأ این شرور چیست؟ اگر خداوند است، پس با عدالت و لطفش چه می شود و اگر کس دیگری است، پس چرا خداوند جلوی این فسادها را نمی گیرد.

شرور اخلاقی یکی از اقسام شرهایی است که در عالم روی می دهد. این ها اموری هستند که در نتیجه اعمال اختیاری انسان صورت می گیرد. خداوند متعال که انسان را آفرید، از این کار خود هدفی داشت. رسیدن به سعادت اخروی که همان قرب الهی و معرفت خداوندی است، هدف از آفرینش بوده است. او به انسان راه را آموخت و خوب و بد را به او نشان داد. «فالهمنا فجورها و تقویها»(1) انسانی که او آفرید، اراده دارد و مختار است هر کدام از راه هایی که می خواهد انتخاب کند.
بر اساس همین اختیار است که انسان به سعادت می رسد یا به شقاوت.
اما لازمه این اختیار و انتخاب راه باطل، گاه ضرر رساندن به دیگران و ایجاد شرور اخلاقی است. هر چند همین شرور اخلاقی، می تواند باعث رسیدن مظلومان به سعادت و کمال باشد. البته به این شرط که تلاش عملی برای مقابله مشروع و انسانی با اقدامات و ظلم این افراد صورت بگیرد.
بنا بر این، اختیار لازمه انسانیت و شرط رسیدن به سعادت و شقاوت است. اما اگر خداوند این حالت را به انسان نمی داد و انسان را هم مجبور می افرید، انسان دیگر نمی توانست انتخاب کند و با انتخاب خود، خودش را به کمال برساند. آن موقع هدف خداوند از خلقت انسان محقق نمی شد. هدف خداوند از خلقت انسان در صورتی محقق می شود که انسان اختیار داشته باشد و با اختیار خود راه خیر یا شر را انتخاب کند.

ــــــــــــــــ
(1) شمس/ 8.

موضوع قفل شده است