علت طولانی شدن فراق حضرت یوسف (ع) برای حضرت یعقوب (ع) چه بود؟

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
علت طولانی شدن فراق حضرت یوسف (ع) برای حضرت یعقوب (ع) چه بود؟

باسلام

دو تا سوال دارم

چرا بین حضرت یوسف و حضرت یعقوب ع فراق افتاد؟
آیا بخاطر علاقه زیاد حضرت یعقوب به حضرت یوسف بود که میزان یاد خاص خدا توسط حضرت یعقوب کاسته شده بود؟

چرا فراق طویل شد؟
بخاطر یوسف یوسف گفتن حضرت یعقوب و ذکر زیاد یوسف به جای ذکر خدا؟

باتشکر

همه علت های مختلف ابتلای حضرت یعقوب –ع – به فراق فرزندش به درستی برای ما روشن نیست ولی در برخی روایات به بعضی از آنها اشاره شده است (قابل ذکر است که این روایات نیاز به بررسی توسط اساتید حدیث دارد )که خلاصه آن چنین است :
حضرت سجاد (علیه السلام )در روایتی در این باره می فرماید :
حصرت یعقوب (ع)هر روز گوسفندی ذبح می کرد و قسمتی از آن را صدقه می داد. شب جمعه ای که او و خانوده اش مشغول افطار بودند سائل مومن و غریبی که مسافرو نیز روزه دار بود به در خانه یعقوب –ع آمد و درخواست غذا کرد و چند نوبت درخواستش را تکرار کرد . یعقوب و خانواده اش صدای او را شنیدند ولی چون او را نشناختند به او اعتماد نکردند و به او غذا ندادند . آن گدا نا امید بر گشت و شب را گرسنه به سر برد و از یعقوب به نزد خداوند شکایت نمود و گریه ها نمود . روز بعد نیز روزه گرفت و صبر کرد و حمد خدا را به جا آورد. آن شب یعقوب –ع- و اهل بیتش سیر خوابیدند چون صبح شد مقداری از غذای آنها باقی مانده بود .
خداوند به یعقوب وحی کرد که بنده ما را از در خانه ات راندی و غضب ما را به سوی خود کشاندی و مستحق تادیب شدی . به خاطر این عمل نا پسند به حسابت خواهم رسید .
آیا به بنده من ذمیال رحم نکردی که به اندکی از مال دنیا قانع بود و همواره به عبادت مشغول بود ؟
مگر نمی دانی عقوبت من به دوستان من زودتر می رسد و این از لطف و احسان من است نسبت به دوستانم . به عزتم قسم تو و فرزندانت را هدف تیرهای بلا قرار خواهم داد .مهیای بلا باشید ، راضی به قضای من بوده و در مصیبت ها صبر و استقامت داشته باشید . از اینجا بود که ماجرای اختلاف برای پسران –یعقوب- و گرفتاری های او به فراق یوسف –ع پیش آمد.

(تفسیر برهان ، ج 2 ، ص 246 ) به نقل از قصه های قرآن ، محمد محمدی اشتهاردی ، ص 208

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

برای اینکه بیش از حد برای او گریه کرد و خداوند او را با دوری آزمایش کرد

موضوع قفل شده است