جمع بندی امیدواری بیش از حد به خدا

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
امیدواری بیش از حد به خدا

سلام علیکم،

برای عنوان نتونستم چیز بهتری انتخاب کنم، اساتید خودتون بعد از جمع بندی مختار به انتخاب عنوان مناسب هستید.

راستش من دوستی دارم که بیش از حد به خدا امیدواره، حالا من بحثی رو امیدواری اش به خدا ندارم، اتفاقا خوبه ولی این کار همیشگیشه خوب گناهانش رو میکنه و بعدش شروع میکنه به توبه و حرف های عرفانی زدن.
فرض مثال عرض میکنم، فلان گناهی که نباید بکنه رو میکنه و یه ذره جلوی نفسش مقاومت نمیکنه و خوب که از اوج فشار رها شد، میشینه برنامه ریزی میکنه و حرفهای عرفانی میزنه، حالا من هم نصیحت میکنه که کمی به خدا امیدوار باشم، من بهش میگم آقا باید همون لحظه گناه آدم یه ذره جلوی خودش رو بگیره بعد بره سراغ مراحل بعدی مگه نگفتن اولین قدم ترک محرمات الهی است، مگه نگفتن بهترین ذکر، ذکر عملی است و بهترین ذکر عملی ترک گناه است!
حالا خوب که گناه کرد و به ظاهر آسوده شد می آد کلیپ مذهبی و سخنرانی های تاثیر گذار و .... گوش میده، برای من برنامه ریزی میکنه که از فردا شروع میکنم قرآن میخونم، میرم مسجد و دعا و .... بعد از روز بعد دوباره همون آش و همون کاسه. حالا تا بخوام چیزی هم بگم میگه تو خودت از من آلوده تری. تو کلا ناامیدی، انسان با امیده زنده است و از این دست حرفها.

ولی خب چیزی که هست اینه که این رفتار ایشون به مرور باعث میشه همین یه ذره امید هم گرفته بشه! چون کم کم سیاه و سیاه تر میشه.
تجربه خودم هستش که باید در مقابل گناه نکردن درد کشید مخصوصا برای کسی که خیلی بهش عادت داره، باید تحمل کرد، به نظرم این تحمل از هزار تا نماز مستحبی و دعا هم بالاتره و اعتماد به نفس خیلی بالاتری هم به انسان میده و خدا هم بیشتر کمک میکنه ولی مشکل دوستم اینه که نمی خواد درد بکشه، خیال میکنه گناه نکردن هلو برو تو گلوست! در حالی که اینطور نیست. حرف های عرفانی زدن همه بلدن، کارهای عرفانی کردن هنر هر کسی نیست.

ولی از اونجایی که دوستمه و خیلی دوستش دارمو نمی خوام از مسیر حق منحرف بشه، اینجا اومدم درخواست کمک کنم چه کنم. حالا چیزی که باعث میشه نتونم زیاد پافشاری کنم گناهان خودم هست، خودم در جایگاهی عملی و اعتقادی آنچنان بالایی نیستم که براش الگو باشم و دو کلمه حرف حساب هم اگه بزنم انگار یه آدم درست حسابی بزنه و نه من!

چیزی که تا الان بهش پی بردم سخنرانی هایی است که گوش میده از حاج آقای پناهیان و ... ، اگه بتونید ضمن راهکاری که ارائه میدید، کلیپی، سخنرانی در همین ضمینه ارائه بدید تا به بهانه ای بهش بدم گوش بده شاید بیدار کننده باشه.

متشکرم/.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نسیم رحمت

یکی از گناهان کبیره ، احساس ایمنی از مکر خداوند است. (1)
امن از مکر خداوند به معنی ایمن بودن از سلب عطایای الهی توسط خدای متعال است.(2) به این معنی كه آدمى از عذاب الهى و امتحانات او ايمن نشيند و از عظمت و جلال او واهمه نداشته، و در دل انديشه مؤاخذه او را نداشته باشد. (3)
علمای اخلاق،ایمنی از مکر خداوند را نوعی افراط در رجا و امیدواری به خدا دانسته (4) و مبتلایان به آن را داخل در گروه فريب­ خوردگان و مغرورین به خداى تعالى‏ می­ دانند.(5)
این مفهوم بسیار مهم اخلاقی، توسط آیه­ ی شریفه­ ی« أَ فَأَمِنُوا مَكْرَ اللَّهِ فَلا يَأْمَنُ مَكْرَ اللَّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْخاسِرُون» (6) معرفی شده است و در روایات و دعاها و رفتار عملی اولیای دین(ع) و کلمات علمای اخلاق، مورد توجه فراوان قرار گرفته است.
دوست عزیز ؛
اهتمام شما برای هدایت دوستتان امری پسندیده و شایسته تقدیر است. لکن برای هدایت دوستتان باید سعی کنید زمینه ها و ریشه بروز و ظهور این حالات را در دوستان بیابید. در ادامه به برخی از این موارد اشاره می شود. سعی کنید با استفاده از تدبیر مناسب منشأ رفتارهای او را بشناسید و آن را از بین ببرید.

پی نوشت ها :
1. كلينى، ابو جعفر محمد بن يعقوب؛الكافي، دار الكتب الإسلامية، تهران، چاپ‏چهارم، 1407 ه­ق، ج 2، ص 280.
2. فيض كاشانى، محمد بن شاه مرتضى؛ الحقائق في محاسن الأخلاق-قرة العيون في المعارف و الحكم، موسسه دار الكتاب الاسلامي، قم، چاپ دوم، 1423ق. 2002م، ص 19.
3. نراقى، ملا احمد؛ معراج السعادة، انتشارات هجرت، چاپ پنجم، 1377، ‌ص 179.
4. فيض كاشانى، محمد بن شاه مرتضى؛ ترجمه الحقائق مولى محسن فيض كاشانى، مدرسه عالى شهيد مطهرى، تهران، چاپ اول، 1387 ش، ص 329.
5. شبر، سيدعبدالله؛الأخلاق، ترجمه‌ي جباران محمدرضا، قم، انتشارات هجرت، 1378، چاپ چهارم، ص 319.
6. الأعراف (6) آیه 99 . ( آيا پنداشتند كه از مكر خدا در امانند؟ از مكر خدا جز زيانكاران ايمن ننشينند.
)

عوامل ایجاد یا تقویت امنیت روحی نسبت به مکر الهی

موارد زیر را می ­توان به عنوان عوامل بنیادی در ایجاد این صفت رذیله معرفی کرد:
1- جهل به صفات خدای متعال و افعال او در اداره­ی عالم:
همانطور که خدای متعال دارای صفات جمالیه چون لطف و رحمت و بردباری و غفران و... است، دارای صفات جلالیه چون انتقام، مكر الهي، شدت عقاب و ذلیل کننده نیز هست. (1) ایمنی از مکر الهی در مرتبه پس از کفر قرار دارد؛. زیرا عین جهل به خدای متعال است و کسی که او را بشناسد، امکان ندارد از مکر او در امان باشد (2)
نقص معرفتی انسان به خدا به چند صورت می­ تواند منشا این حالت روانی گردد:
1. اعتقاد به این­که حقّ تعالى قادر نيست از او سلب نعمت کند.
2. اعتقاد به این­که هر چند او بسیار گناه كند اما باز هم خدای متعال نسبت به او لطف دارد و نعمتش را از او سلب نمی­ کند.
3. اعتقاد به این­که اصلاً گناهان منشأ سلب نعمت­ ها توسط خدای متعال نمى شود (3)
4. جهل به ابتلا و امتحانات الهی.
5. عدم اعتقاد به محاسبه روز قيامت و جزا دادن اعمال از نيك و بد. (4)
6. اعتقاد کاملاً مخالف با منطق قرآن-که خدا در دنيا با نعمت­هايش به ما احسان كرده و احسان دليل محبت است پس خدا ما را دوست دارد و هر كس كسى را دوست داشته باشد در آينده هم به او احسان مى‏ كند. (5)

2- عجب و افتخار:
افتخار به دين يا به تقوى، طاعت، كمال، معرفت، علم خود (6) اعتماد بر طاعت و عبادت خود است. (7)

پی نوشت ها :
1 . دستغیب شهید سیدعبدالحسین؛ گناهان کبیره، انتشارات اسلامی، قم، چاپ دهم، 1376 ه­ش، ج 1، ص 96.
2. فيض كاشانى، محمد بن شاه مرتضى؛ علم اليقين في أصول الدين، انتشارات بيدار، قم، چاپ اول، 1418 ق، ج1، ص 461.
3. خوانسارى، آقا جمال الدين؛ شرح آقا جمال الدين خوانسارى بر غرر الحكم، دانشگاه تهران، تهران، چاپ اول، 1366ش، ج‏5، ص 157.
4. نراقى، ملا احمد؛ معراج السعادة، انتشارات هجرت، چاپ پنجم، 1377، ‌ص 179.
5. شبر، سيدعبدالله؛الأخلاق، ترجمه‌ي جباران محمدرضا، قم، انتشارات هجرت، 1378، چاپ چهارم، ص 319.
6. خمينى امام سید روح‌الله، سرّ الصلاة، مؤسسه‏ى تنظيم و نشر آثار امام خمينى، چاپ ششم، 1378، ص 52.
7 . نراقى، ملا احمد؛ معراج السعادة، ‌ص 179.

programmer1;541127 نوشت:
اگه بتونید ضمن راهکاری که ارائه میدید، کلیپی، سخنرانی در همین ضمینه ارائه بدید تا به بهانه ای بهش بدم گوش بده شاید بیدار کننده باشه.

دوستان ضمن مشارکت در بحث، اگه کلیپی با موضوع
ایمنی از مکر خدا سراغ دارند به این عزیز تقدیم کنند.

پرسش :
دوستی دارم که بیش از حد به خدا امیدوار است و اين بهانه اي مي شود كه همیشه گناه می کند، بعدا توبه مي كند.چگونه مي توانم راهنماييش كنم؟

پاسخ :
یکی از گناهان کبیره ، احساس ایمنی از مکر خداوند است. (1)
امن از مکر خداوند به معنی ایمن بودن از سلب عطایای الهی توسط خدای متعال است.(2) به این معنی كه آدمى از عذاب الهى و امتحانات او ايمن نشيند و از عظمت و جلال او واهمه نداشته، و در دل انديشه مؤاخذه او را نداشته باشد. (3)
علمای اخلاق،ایمنی از مکر خداوند را نوعی افراط در رجا و امیدواری به خدا دانسته (4) و مبتلایان به آن را داخل در گروه فريب­ خوردگان و مغرورین به خداى تعالى‏ می­ دانند.(5)
این مفهوم بسیار مهم اخلاقی، توسط آیه­ ی شریفه­ ی« أَ فَأَمِنُوا مَكْرَ اللَّهِ فَلا يَأْمَنُ مَكْرَ اللَّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْخاسِرُون» (6) معرفی شده است و در روایات و دعاها و رفتار عملی اولیای دین(ع) و کلمات علمای اخلاق، مورد توجه فراوان قرار گرفته است.
دوست عزیز ؛
اهتمام شما برای هدایت دوست خود امری پسندیده و شایسته تقدیر است. لکن برای هدایت ایشان باید سعی کنید زمینه ها و ریشه بروز و ظهور این حالات را در دوستان بیابید. در ذيل به برخی از این موارد اشاره می شود. سعی کنید با استفاده از تدبیر مناسب منشأ رفتارهای او را بشناسید و آن را از بین ببرید.

عوامل ایجاد یا تقویت امنیت روحی نسبت به مکر الهی
موارد زیر را می ­توان به عنوان عوامل بنیادی در ایجاد این صفت رذیله معرفی کرد:

1- جهل به صفات خدای متعال و افعال او در اداره­ عالم:
همانطور که خدای متعال دارای صفات جمالیه چون لطف و رحمت و بردباری و غفران و... است، دارای صفات جلالیه چون انتقام، مكر الهي، شدت عقاب و ذلیل کننده نیز هست. (7) ایمنی از مکر الهی در مرتبه پس از کفر قرار دارد؛. زیرا عین جهل به خدای متعال است و کسی که او را بشناسد، امکان ندارد از مکر او در امان باشد (8)
نقص معرفتی انسان به خدا به چند صورت می­ تواند منشا این حالت روانی گردد:
1. اعتقاد به این­که حقّ تعالى قادر نيست از او سلب نعمت کند.
2. اعتقاد به این­که هر چند او بسیار گناه كند اما باز هم خدای متعال نسبت به او لطف دارد و نعمتش را از او سلب نمی­ کند.
3. اعتقاد به این­که اصلاً گناهان منشأ سلب نعمت­ ها توسط خدای متعال نمى شود (9)
4. جهل به ابتلا و امتحانات الهی.
5. عدم اعتقاد به محاسبه روز قيامت و جزا دادن اعمال از نيك و بد. (10)
6. اعتقاد کاملاً مخالف با منطق قرآن-که خدا در دنيا با نعمت­هايش به ما احسان كرده و احسان دليل محبت است پس خدا ما را دوست دارد و هر كس كسى را دوست داشته باشد در آينده هم به او احسان مى‏ كند. (11)

2- عجب و افتخار:
افتخار به دين يا به تقوى، طاعت، كمال، معرفت، علم خود (12) اعتماد بر طاعت و عبادت خود است. (13)

پی نوشت ها :
1. كلينى، ابو جعفر محمد بن يعقوب؛الكافي، دار الكتب الإسلامية، تهران، چاپ‏ چهارم، 1407 ه­ ق، ج 2، ص 280.
2. فيض كاشانى، محمد بن شاه مرتضى؛ الحقائق في محاسن الأخلاق-قرة العيون في المعارف و الحكم، موسسه دار الكتاب الاسلامي، قم، چاپ دوم، 1423ق. 2002م، ص 19.
3. نراقى، ملا احمد؛ معراج السعادة، انتشارات هجرت، چاپ پنجم، 1377، ‌ص 179.
4. فيض كاشانى، محمد بن شاه مرتضى؛ ترجمه الحقائق مولى محسن فيض كاشانى، مدرسه عالى شهيد مطهرى، تهران، چاپ اول، 1387 ش، ص 329.
6. الأعراف (6) آیه 99 . ( آيا پنداشتند كه از مكر خدا در امانند؟ از مكر خدا جز زيانكاران ايمن ننشينند.)
7. دستغیب شهید سیدعبدالحسین؛ گناهان کبیره، انتشارات اسلامی، قم، چاپ دهم، 1376 ه­ش، ج 1، ص 96.
8. فيض كاشانى، محمد بن شاه مرتضى؛ علم اليقين في أصول الدين، انتشارات بيدار، قم، چاپ اول، 1418 ق، ج1، ص 461.
9. خوانسارى، آقا جمال الدين؛ شرح آقا جمال الدين خوانسارى بر غرر الحكم، دانشگاه تهران، تهران، چاپ اول، 1366ش، ج‏5، ص 157.
10. نراقى، ملا احمد؛ معراج السعادة، ص 179.
11. شبر، سيدعبدالله؛الأخلاق، ترجمه‌ي جباران محمدرضا، قم، انتشارات هجرت، 1378، چاپ چهارم، ص 319.
12. خمينى امام سید روح‌الله، سرّ الصلاة، مؤسسه‏ى تنظيم و نشر آثار امام خمينى، چاپ ششم، 1378، ص 52.
13 . نراقى، ملا احمد؛ معراج السعادة، ‌ص 179.

موضوع قفل شده است