جمع بندی خواندن نماز در مهمانی کسی که خمس نمی‌دهد

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
خواندن نماز در مهمانی کسی که خمس نمی‌دهد

سلام علیکم،
حقیر بارها شده خانه‌ی کسانی مهمان بودم که اهل خمس نبوده و نیستند، از مالشان که می‌خوردم با خودم می‌گفتم که ان شاء الله از درآمد ماهیانه‌اشان باشد و در هر صورت سال بر آن نگذشته باشد ... اما خانه‌اشان نماز می‌خواندم ... حواسم نبود به اینکه مکان نماز نباید غصبی (از جمله خریداری شده از مال خمس نداده) باشد ...
حالا تکلیف چیست با فرض آنکه اطمینان داریم طرف اهل پرداخت خمس نیست:
۱. در نمازهای گذشته که چنین خوانده‌ام تکلیفم چیست؟
۲. آیا اینکه شخص منزل مسکونی‌اش باشد یا منزل‌های دوم و ... مانند ویلا در شهری دیگر و یا محل کار و ... تفاوتی دارند؟
۳. منزل فامیل درجه‌ی یک باشد یا درجه‌ی دو یا ... تفاوتی می‌کند؟
۴. اگر مثلا مسجدی در اطراف نباشد یا وقت نماز جماعت گذشته باشد و مساجد بسته باشند و بیرون خانه هم نشود جایی مناسب برای نماز خواندن پیدا کرد یا در هر صورت دیگر (مثل بارندگی شدید یا برف سنگین روی زمین یا شلوغی خیابان یا ...) مشقتی در خواندن نماز جایی خارج از خانه‌ی مورد نظر که مهمان آن هستیم باشد آیا تغییری در حکم ایجاد خواهد شد؟

لطفاً در پاسخ نظر آیت‌الله‌العظمی بهجت و آیت‌الله‌العظمی مکارم و امام خامنه‌ای را لطف بفرمایید.
با تشکر
یا علی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

owari;540932 نوشت:
سلام علیکم،
حقیر بارها شده خانه‌ی کسانی مهمان بودم که اهل خمس نبوده و نیستند، از مالشان که می‌خوردم با خودم می‌گفتم که ان شاء الله از درآمد ماهیانه‌اشان باشد و در هر صورت سال بر آن نگذشته باشد ... اما خانه‌اشان نماز می‌خواندم ... حواسم نبود به اینکه مکان نماز نباید غصبی (از جمله خریداری شده از مال خمس نداده) باشد ...
حالا تکلیف چیست با فرض آنکه اطمینان داریم طرف اهل پرداخت خمس نیست:
۱. در نمازهای گذشته که چنین خوانده‌ام تکلیفم چیست؟
۲. آیا اینکه شخص منزل مسکونی‌اش باشد یا منزل‌های دوم و ... مانند ویلا در شهری دیگر و یا محل کار و ... تفاوتی دارند؟
۳. منزل فامیل درجه‌ی یک باشد یا درجه‌ی دو یا ... تفاوتی می‌کند؟
۴. اگر مثلا مسجدی در اطراف نباشد یا وقت نماز جماعت گذشته باشد و مساجد بسته باشند و بیرون خانه هم نشود جایی مناسب برای نماز خواندن پیدا کرد یا در هر صورت دیگر (مثل بارندگی شدید یا برف سنگین روی زمین یا شلوغی خیابان یا ...) مشقتی در خواندن نماز جایی خارج از خانه‌ی مورد نظر که مهمان آن هستیم باشد آیا تغییری در حکم ایجاد خواهد شد؟

لطفاً در پاسخ نظر آیت‌الله‌العظمی بهجت و آیت‌الله‌العظمی مکارم و امام خامنه‌ای را لطف بفرمایید.
با تشکر
یا علی

عرض سلام و احترام و تشکر از سؤالات شما

1. اصولا تا زمانی که یقین به غصبی بودن مکان نداشته باشید مثل فرض سؤال نماز خواندن مانعی ندارد.

2. تفاوت هایی دارد اما تا زمانی که یقین نداشته باشید نیازی به جستجو و بررسی اینکه آیا مشمول خمس است یا خیر ندارد !

3. تفاوت ندارد

4. اگر موقعیت اضطراری باشد و وقت نماز هم تنگ شود در هر جایی که هستید می توانید نماز خود را بخوانید.

همیشه سلامت و موفق باشید

پی نوشت:
1. امام خمینی ره ، تحریر الوسیله ج 1 ص 133 م 1 ؛ استفتاء از دفتر آیت الله خامنه ای در قم[/]

موضوع قفل شده است