جمع بندی آیا ممکن است شیطان بخشیده شود؟

تب‌های اولیه

12 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا ممکن است شیطان بخشیده شود؟

با سلام خدمت شما و آرزوی قبولی طاعات و عباداتتون.
چند تاسوال داشتم در مورد شیطان.
من دیشب مشغول نمازخوندن بودم در رکعت اول که به سجده رفتم شروع کردم به فخرفروختن به شیطان!!!:khaneh:که هه هه دلت بسوزه که من میتونم برای خدای خوبم سجده کنم و مورد رحمت قرار بگیرم ولی تو نمیتونی!!!!:khandeh!:رکعت دوم اومدیم دوباره فخر بفروشیم که یهویی شک کردم که سجده چندم بودم!!!دیگه فخرفروختن کلا از یادم رفت.تا به لطف خدا فهمیدم سجده چندم بودم.حالا سوالم این است که فخر فروختن حتی به شیطان هم اشکال دارد؟
یه سوال دیگه داشتم که نمیدونم پرسیدنش اشکال دارد یانه!!
سوالم این است که اگر شیطان توبه کند خدا او را میبخشد؟:khandeh!:اگر خداوند میبخشد ما میتوانیم به شیطانی که برای ما گماشته شده کمک کنیم تا به راه راست هدایت بشه!!؟:Gig:(البته خودم هم نیاز به هدایت دارم ولی خب!)
راهکاری هست براش؟؟
و اینکه شیطان خودش یه تنه همرو حریفه یا همکار داره؟:khandeh!:و اگه همکار داره نقش اون ها در سجده نکردن به آدم چه بوده؟؟؟
و سوال آخرم این است که آیا این سوالاتم شیطانیه؟؟وربطی به من نداره؟:Gig:
متشکرم از پاسختون و پوزش میطلبم به خاطر بعضی سوالات که تکراری است.علت این است که برای طرح سوال بعد به آن ها نیاز داشتم!!!

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صادق

313;540539 نوشت:
من دیشب مشغول نمازخوندن بودم در رکعت اول که به سجده رفتم شروع کردم به فخرفروختن به شیطان!!!:khaneh:که هه هه دلت بسوزه که من میتونم برای خدای خوبم سجده کنم و مورد رحمت قرار بگیرم ولی تو نمیتونی!!!!:khandeh!:رکعت دوم اومدیم دوباره فخر بفروشیم که یهویی شک کردم که سجده چندم بودم!!!دیگه فخرفروختن کلا از یادم رفت.تا به لطف خدا فهمیدم سجده چندم بودم.حالا سوالم این است که فخر فروختن حتی به شیطان هم اشکال دارد؟
سوالم این است که اگر شیطان توبه کند خدا او را میبخشد؟:khandeh!:اگر خداوند میبخشد ما میتوانیم به شیطانی که برای ما گماشته شده کمک کنیم تا به راه راست هدایت بشه!!؟:Gig:(البته خودم هم نیاز به هدایت دارم ولی خب!)
راهکاری هست براش؟؟
و اینکه شیطان خودش یه تنه همرو حریفه یا همکار داره؟:khandeh!:و اگه همکار داره نقش اون ها در سجده نکردن به آدم چه بوده؟؟؟
متشکرم از پاسختون و پوزش میطلبم به خاطر بعضی سوالات که تکراری است.علت این است که برای طرح سوال بعد به آن ها نیاز داشتم!!!

باسلام .
به چتد نکته باید توجه شود :
1_گرچه هر گونه تحقیر شیطان ولو با فخر فروشی بر او ذاتا مشکل ندارد .
ولی گاهی ممکن است در این قالب انسان دچار عجب شود واین عجب خودرا در قالب یاد شده نشان دهد که این خود از وسوسه های شیطان است .
2_شیطان هر گز قابل بخشایش نیشت واو هم هرگز توفیق توبه پیدا نمی کند بر این اساس شیطان که از روی طغیان و تمرد نافرمانی خدا را کرد، راه توبه را روی خود بسته است.
شیطان از خدا می‌خواهد به او مهلت دهد تا دیگران را گمراه کند، نه این که به جبران گذشته بپردازد. "از آیات قرآن استفاده می‌شود که شیطان بعد از انجام آن گناه و ایستادگی و لجاجت در برابر پروردگار سعادت و نجات خود را در جهان دیگر به کلی به خطر انداخت، بنابراین، گناهان شیطان به حدی است که قابلیت توبه را از او سلب کرده و توبة او قابل پذیرش نیست و جایگاه ابدی او جهنم خواهد بود".(1)
2 - یکی از شرایط توبه، جبران گذشته و اصلاح آن است و این امر برای شیطان قابل اجرا نیست، زیرا گناه او
علاوه بر نافرمانی خدا، گمراهی بسیاری از مردم بوده است. کسی که دیگری را گمراه کرده، اگر بخواهد توبه کند و توبه‌اش پذیرفته شود، باید همه آنها را هدایت نماید. چگونه می‌تواند شیطان، افرادی را که در طول قرن‌های متمادی به هر طریق گمراه کرده، هدایت کند؟!
3_اولاً: شیطان یاران و همکاران و لشکریان بسیار فراوان از نوع جنیان و آدمیان دارد که هر کدام از آنها با وسوسه‌های خود انسان ها را فریب می دهند ؛ بنابراین شیطان تنها یک شخص نیست.
قرآن کریم در آیات متعدد دربارة جنود و لشکر شیطان سخن گفته از جمله فرمود:
«وإنّ الشیاطین لیوحون إلى أولیائهم لیجادلوکم؛(2) شیطان‌ها به دوستان خود وسوسه می‌کنند تا با شما ستیزه نمایند».
در جای دیگر فرمود:
«لکلّ نبیٍّ عدوّاً شیاطین الإنس والجنّ یوحى بعضهم إلى بعضٍ زخرف القول غروراً؛(3) برای هر پیامبر دشمنی از شیطان‌های انس و جن بر گماشتیم، بعضی از آنها به بعضی برای فریب یکدیگر سخنان آراسته القا می‌کنند».
بنابر این به لحاظ همکار و یاور شیطان بیشترین یاور و همکار دارد. درک این مسئله با اندک توجه و مطالعه در اطراف، محل زندگی، شهر، کشور و جهان آسان است و معلوم خواهد شد که از تعداد افرادی که در مکان‌های یاد شده هستند ،چند نفرشان به نوعی در خدمت همکاری با شیطان هستند.
گذشته از شیاطین انسانی (انسی) شیاطین جنّی چقدر فراوان است. اکثریت جنیان از لشکریان شیطان هستند، پس بدین ترتیب جنود ابلیس فراوانند. امیر المؤمنین(ع) در نهج البلاغه جمله‌ای گویا دارد و فرمود:
«ألا وأنّ الشیطان قد ذَمّرَ حزبه و استجلب جلبه؛(4) آگاه باشید که شیطان حزب خود را برانگیخته و سپاهش را گرد آورده».
دوم: مظاهر دنیای هر کدام به نوبة خود صدها انسانی را می‌تواند در مسیر دعوت شیطان سوق بدهد، زیرا اگر هر کدام از نعمت‌های الهی و مواهب طبیعی اگر در جهت اهداف انسانی و رضای خداوند استفاده نشود ،می‌تواند به عنوان وسیله بسیار خوبی در خدمت شیطان قرار گیرد .شاید پدیده‌ای در جهان نباشد که نتواند مورد سوء استفاده شیطان قرار نگیرد و شیطان از آن برای فریب آدمی به کار نگیرد، چون هر چیزی در راه خدا مصرف نشود، ابزاری برای شیطان می‌شود.
به عنوان مثال روشن، علم و دانش بهترین نعمت الهی است .همین نعمت اگر در راه خدا، برای خدا و ترقی شئون و ساحات گوناگون کمال انسانی قرار نگیرد، خطرناک‌ترین وسیلة در دست شیطان می‌شود که با آن می‌تواند هزاران انسان را در یک لحظه گمراه کند. اگر ابزار و وسایلی نرم‌افزاری امروز از قبیل اینترنت، ماهواره، کامپیوتر را در نظر بگیرید، تصدیق خواهی کرد با این که این ابزارها علمی و صنعت بهترین وسیله برای تکامل و ترقی و رسیدن به اهداف متعالی انسانی می‌تواند باشد، ولی امروزه در جهان به صورت بهترین وسیله برای گمراه کردن و فساد اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی و مانند آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزاران انسان از همین راه‌ها به دام فسادهای گوناگون گرفتار می‌شوند.
سوم:آنچه از همه بیشتر موجب فریب انسان ها می شود ، نفس اماره درون انسان است که از آن تعبیر به شیطان می شود. در واقع انسان های متعدد نه با نیروی خارجی و شیطان بیرونی ، بلکه غالباً‌ با فریب نفس و هوای نفسانی به سوی گناه و دروی از راه خدا کشیده می شوند.

پی‌نوشت‌ها:
1. تفسیر نمونه، ج6، ص 112 - 105،
2. انعام (6) آیه 121.
3. همان، آیه 112.
4. خطبه 22.
5. اعراف (7) آیه 16 ـ 17.

صادق;542089 نوشت:
باسلام .

2 - یکی از شرایط توبه، جبران گذشته و اصلاح آن است و این امر برای شیطان قابل اجرا نیست، زیرا گناه او
علاوه بر نافرمانی خدا، گمراهی بسیاری از مردم بوده است. کسی که دیگری را گمراه کرده، اگر بخواهد توبه کند و توبه‌اش پذیرفته شود، باید همه آنها را هدایت نماید. چگونه می‌تواند شیطان، افرادی را که در طول قرن‌های متمادی به هر طریق گمراه کرده، هدایت کند؟!

پی‌نوشت‌ها:
2. انعام (6) آیه 121.
3. همان، آیه 112.
4. خطبه 22.

اين يكي اصلا" پذيرفتني نيست

چطور در امور توبه ما انسانها ، مراجع محترم ميگن وقتي دستت به فرد مورد ظلم نميرسد و برايت جلب رضايت مقدور نيست با خيرات و استغفار آنرا جبران كن؟

moaqfe;542100 نوشت:
اين يكي اصلا" پذيرفتني نيست

چطور در امور توبه ما انسانها ، مراجع محترم ميگن وقتي دستت به فرد مورد ظلم نميرسد و برايت جلب رضايت مقدور نيست با خيرات و استغفار آنرا جبران كن؟

باسلام .
اولا _ به گفته آن شاعر نکته آموز :
حق تعالی داده در قران پیام
هر کلامی باید آغازش سلام .

ثاینا _ به گفته ی شاعر دیگر :
از قیاسش خنده آمد خلق را
.....................................

ثالثا _ دقت نکردی .
انسان هر گونه گناه مر تکب گردد با توبه واقعی قابل بخشایش است .
البته اگر حق الناس باشد باید حق اورا بدهد ویا حلالیت بخواهد .
ولی شیطان برای ابد ازدر رحمت خداوند رانده شده .

توفیق توبه از اوسلب است وهر گز از فرزندان آدم حلالیت نمی طلبد .

313;540539 نوشت:
راهکاری هست براش؟؟

سلام علیکم.......اول در مورد فخر فروشی به شیطان{به خدا سوگند شیطان بر اصل و ریشه ی شما فخر فروخت و بر حسب و نسب شما طعنه زد و عیب گرفت.امام علی ع } اون کسی بود که به من فخر فروخت و آفرینش خودش رو از آتش به رخ من کشید و آفرینش من رو پست شمرد و به عزت وجلال خدا قسم خودر که من رو جهنمی کنه پس حالا که ما راه مستقیم رو پیدا کردیم و شیطان داره آتیش میگیره از این موضوع چرا بهش فخر نفروشیم؟؟؟؟؟؟پیامبران زیادی مثل حضرت عیسی و موسی از شیطان پرسیدن که آیا میخوای برات پیش خداطلب آمرزش کنیم و خودش رد کرد..........بله شیطان لشکر ها دارد و یکی از همکار هاش هم ازازیل نام داره که نصف فتنه های عالم به دست اون اداره میشه اما دلیل نمیشه که اونم بوده و سجده نکرده بلکه شاید از طرفدار های شیطانه و با این کار شیطان موافق.............

صادق;542104 نوشت:
باسلام .
اولا _ به گفته آن شاعر نکته آموز :
حق تعالی داده در قران پیام
هر کلامی باید آغازش سلام .

ثاینا _ به گفته ی شاعر دیگر :
از قیاسش خنده آمد خلق را

عليكم السلام

اولا" دفعه قبل هم عرض كردم فقط سلام ما براي شما وزن و جذابيت داره
دوما" اين نوع نگارش كه انتهايش براي يكنفر طنز داره معنيش اين ميشه كه نپرس و نگو وگرنه مسخره ميشي
فكر كنم از يك كارشناس بيشتر از اين بايد توقع داشته باشم

--------

سوم اينكه دقت كردم كه اون پست رو تقديم شما و دوستان كردم
حالا اگه منظور شما رو متوجه نشده باشم يا مطلب برام روشن نبوده ، خوب بحثش جداست ، البته بي دقتي عارضه اي هست كه هميشه ممكنه گريبان انسان رو بگيره

بنده هم با شما موافقم كه تا كسب رضايت مردم نميشه مدعي پاك شدن بود ولي عرض كردم : مراجع محترم ميفرمايند ، فكر ميكنم مطلب شما رو بايد براي آنها ارسال كرد

خداوند تبارك و تعالي به ما هيچ دست خطي نداده كه حتما" شيطان رو نميبخشه ( كما اينكه ماهيت ذاتي شيطان هنوز در بحث بين علما و دانشمندان دست به دست ميشه و خيليها اعتقاد دارن ، شيطان ذات خود انسان هست ) توانايي خود خداوند هست و هرگاه دلش بخاد همه كار ميتونه بكنه و قرار نيست به ما جواب پس بده

البته اينا فقط حدس من هست و ممكنه غلط باشه و كارشناس محترم بايد درست و صحيح اونو استخراج كنن

moaqfe;542122 نوشت:
عليكم السلام

اولا" دفعه قبل هم عرض كردم فقط سلام ما براي شما وزن و جذابيت داره
دوما" اين نوع نگارش كه انتهايش براي يكنفر طنز داره معنيش اين ميشه كه نپرس و نگو وگرنه مسخره ميشي
فكر كنم از يك كارشناس بيشتر از اين بايد توقع داشته باشم

--------

سوم اينكه دقت كردم كه اون پست رو تقديم شما و دوستان كردم
حالا اگه منظور شما رو متوجه نشده باشم يا مطلب برام روشن نبوده ، خوب بحثش جداست ، البته بي دقتي عارضه اي هست كه هميشه ممكنه گريبان انسان رو بگيره

بنده هم با شما موافقم كه تا كسب رضايت مردم نميشه مدعي پاك شدن بود ولي عرض كردم : مراجع محترم ميفرمايند ، فكر ميكنم مطلب شما رو بايد براي آنها ارسال كرد

خداوند تبارك و تعالي به ما هيچ دست خطي نداده كه حتما" شيطان رو نميبخشه ( كما اينكه ماهيت ذاتي شيطان هنوز در بحث بين علما و دانشمندان دست به دست ميشه و خيليها اعتقاد دارن ، شيطان ذات خود انسان هست ) توانايي خود خداوند هست و هرگاه دلش بخاد همه كار ميتونه بكنه و قرار نيست به ما جواب پس بده

البته اينا فقط حدس من هست و ممكنه غلط باشه و كارشناس محترم بايد درست و صحيح اونو استخراج كنن

باسلام بر شما عضو کوشا وپر تلاش .
سلام نام خد اوند است .
در دین اسلام توصیه شده که انسان های مومن قبل از هر کلام بهمدگر سلام نماید .
از افراد ی مثل جناب شما توقع این است که هیچگاه این سنت زیبا را فراموش نفرماید .
هر گز نکته ی که موجب رنجش خاطر عاطر جناب تان گردد در پاسخ ذکر نشده .
چرا طنز ؟؟!!!
به گفته مولوی :
هیچ ترتبی وادابی مجو
هر چه می خواهد دل تنگت بگو .
در هر صورت اگر گفته پیشین موجب ملال خاطر شده عفو فرماید .
زود رنجی چرا ؟؟؟
اما در باره بقول شما :
دست خط خداوند در باره مردودی شیطان باید گفت :
خداوند متعال در آخرین وحی نامه آسمانی به صراحت نقل فرموده که خطاب شیطان فرمود :
«وأنّ علیک اللعنة إلى یوم الدین؛ لعنت و دوری از رحمت حق بر تو خواهد بود تا روز قیامت»(1)
این لعن ابدی است وشیطان زمینه بخشایش خود را از دست داده است تردید نکنید .
چه این که در جای دیگر فرمود :

لاملئن جهنم منک ومن تبعک . (2) جهنم را از واز پیروانت پر می کنم .
پی‌نوشت‌‌ها:
1. همان، آیه 35.
2. اعراف (7) آیه 18.

مرحبا و ممنون پاسخي متواضعانه و مدبرانه بود ، بقول معروق شاخ كلام قبلي ما رو شكستين

در جمله اي كه از قول ذات الهي فرموديد ، هست :

تا روز قيامت

يعني مقدور است در روز قيامت شامل شرايط جديدي بشه و همچنين مقدور هست كه نشه بقول معروف 50 50
در كنار اين ، مباحث علما در مورد معني ابد هم تازه جاري و ساري ميشه كه معناي اخروي و دنيوي پيدا ميكنه

زيادي نميخام اداي آدما مطلع رو در بيارم ولي افكاري هست كه در ذهن آدم پازل وار قرارميگيره

داستان برایتون شرح میکنم امیدوارم خوشت اومده باشه: امام علی و پیامبر اکرام (ص) و تو کعبه بود پیرمرد تو کعبه دستایش به دیوار میمالید وخلاصه بعد و به پیامبر گفت : از خدا بخواه تا گناهانم بیامرزد و پیامبر در جواب گفت : پیرمرد کوشش تو فایده ای ندارد و اون پیرمرد ناراحت کنان رفت و پیامبر به پسر عمویش علی (علیه السلام ) گفت : میدونی کی بود گفت : نه و توضیح داد : اون شیطان بود و حضرت علی (ع) رفت پیرمرد پشت سینه به زمین گذاشت خواست خفه کند و شیطان گفت : من تا روز قیامت فرصت داده است و گفت من تو را دوست دارم و هرکی با تو دشمن باشد ... خلاصه بقیه اش یادم نیست و علی به خنده در آورد و رها کرد .

شیطان معلون دست بردار پیامبران هم نبودند و یکی از مردان های تاریخ همه سال عبادت میکرد و حتی باز اونو گناه پیشنهاد میداد شما مراقب باشید ... صرفا جهت اطلاع علوم به شما ...

http://www.askdin.com/thread41162.html

سوال :
آیا ممکن است شیطان بخشیده شود؟

پاسخ :
به چتد نکته باید توجه شود :
1_گرچه هر گونه تحقیر شیطان ولو با فخر فروشی بر او ذاتا مشکل ندارد .
ولی گاهی ممکن است در این قالب انسان دچار عجب شود واین عجب خودرا در قالب یاد شده نشان دهد که این خود از وسوسه های شیطان است .
2_شیطان هر گز قابل بخشایش نیشت واو هم هرگز توفیق توبه پیدا نمی کند بر این اساس شیطان که از روی طغیان و تمرد نافرمانی خدا را کرد، راه توبه را روی خود بسته است.
شیطان از خدا می‌خواهد به او مهلت دهد تا دیگران را گمراه کند، نه این که به جبران گذشته بپردازد. "از آیات قرآن استفاده می‌شود که شیطان بعد از انجام آن گناه و ایستادگی و لجاجت در برابر پروردگار سعادت و نجات خود را در جهان دیگر به کلی به خطر انداخت، بنابراین، گناهان شیطان به حدی است که قابلیت توبه را از او سلب کرده و توبة او قابل پذیرش نیست و جایگاه ابدی او جهنم خواهد بود".(1)
3_اولاً: شیطان یاران و همکاران و لشکریان بسیار فراوان از نوع جنیان و آدمیان دارد که هر کدام از آنها با وسوسه‌های خود انسان ها را فریب می دهند ؛ بنابراین شیطان تنها یک شخص نیست.
قرآن کریم در آیات متعدد دربارة جنود و لشکر شیطان سخن گفته از جمله فرمود:
«وإنّ الشیاطین لیوحون إلى أولیائهم لیجادلوکم؛(2) شیطان‌ها به دوستان خود وسوسه می‌کنند تا با شما ستیزه نمایند».
در جای دیگر فرمود:
«لکلّ نبیٍّ عدوّاً شیاطین الإنس والجنّ یوحى بعضهم إلى بعضٍ زخرف القول غروراً؛(3) برای هر پیامبر دشمنی از شیطان‌های انس و جن بر گماشتیم، بعضی از آنها به بعضی برای فریب یکدیگر سخنان آراسته القا می‌کنند».
بنابر این به لحاظ همکار و یاور شیطان بیشترین یاور و همکار دارد. درک این مسئله با اندک توجه و مطالعه در اطراف، محل زندگی، شهر، کشور و جهان آسان است و معلوم خواهد شد که از تعداد افرادی که در مکان‌های یاد شده هستند ،چند نفرشان به نوعی در خدمت همکاری با شیطان هستند.
گذشته از شیاطین انسانی (انسی) شیاطین جنّی چقدر فراوان است. اکثریت جنیان از لشکریان شیطان هستند، پس بدین ترتیب جنود ابلیس فراوانند. امیر المؤمنین(ع) در نهج البلاغه جمله‌ای گویا دارد و فرمود:
«ألا وأنّ الشیطان قد ذَمّرَ حزبه و استجلب جلبه؛(4) آگاه باشید که شیطان حزب خود را برانگیخته و سپاهش را گرد آورده».
دوم: مظاهر دنیای هر کدام به نوبة خود صدها انسانی را می‌تواند در مسیر دعوت شیطان سوق بدهد، زیرا اگر هر کدام از نعمت‌های الهی و مواهب طبیعی اگر در جهت اهداف انسانی و رضای خداوند استفاده نشود ،می‌تواند به عنوان وسیله بسیار خوبی در خدمت شیطان قرار گیرد .شاید پدیده‌ای در جهان نباشد که نتواند مورد سوء استفاده شیطان قرار نگیرد و شیطان از آن برای فریب آدمی به کار نگیرد، چون هر چیزی در راه خدا مصرف نشود، ابزاری برای شیطان می‌شود.
به عنوان مثال روشن، علم و دانش بهترین نعمت الهی است .همین نعمت اگر در راه خدا، برای خدا و ترقی شئون و ساحات گوناگون کمال انسانی قرار نگیرد، خطرناک‌ترین وسیلة در دست شیطان می‌شود که با آن می‌تواند هزاران انسان را در یک لحظه گمراه کند. اگر ابزار و وسایلی نرم‌افزاری امروز از قبیل اینترنت، ماهواره، کامپیوتر را در نظر بگیرید، تصدیق خواهی کرد با این که این ابزارها علمی و صنعت بهترین وسیله برای تکامل و ترقی و رسیدن به اهداف متعالی انسانی می‌تواند باشد، ولی امروزه در جهان به صورت بهترین وسیله برای گمراه کردن و فساد اخلاقی، اجتماعی، فرهنگی و مانند آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. هزاران انسان از همین راه‌ها به دام فسادهای گوناگون گرفتار می‌شوند.
سوم:آنچه از همه بیشتر موجب فریب انسان ها می شود ، نفس اماره درون انسان است که از آن تعبیر به شیطان می شود. در واقع انسان های متعدد نه با نیروی خارجی و شیطان بیرونی ، بلکه غالباً‌ با فریب نفس و هوای نفسانی به سوی گناه و دروی از راه خدا کشیده می شوند.

پی‌نوشت‌ها:
2. انعام (6) آیه 121.
3. همان، آیه 112.
4. خطبه 22.

موضوع قفل شده است