لقاح مصنوعی

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
لقاح مصنوعی

با عرض سلام
من زنی هستم که شوهرم را وادار کردم که بجای بارداریِ طبیعی از لقاح مصنوعی استفاده کنیم.در حالیکه به آن احتیاج نداشتم.شوهرم به لقاح مصنوعی راضی نبود و به نوعی من مجبورش کردم و در عمل انجام شده قرار گرفته بود..این روند با لمس و نگاه حرام هم همراه بود.چون دکتر مرد بود.با تمام این توضیحات آیا با توجه بر مقدمات حرام آیا بچه ای که از ما متولد میشود حرامزاده است؟لطفا نظر مراجع بزرگوار را بفرمایید.و اینکه آیا در ین مسئله همه مراجع محترم اتفاق نظر دارند و این یک حکم شرعیست یا جای ابهام و جدل دارد؟با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

به نظر مشهور مراجع،درفرض سوال بچه حرام زاده نیست.

استفتا از دفاتر آیات عظام

با توجه به حکم این مسئله که میفرمایند:([="Tahoma"]اصل تلقیح مصنوعی از نظر شرع جایز است به شرط این که مقدماتش مشروع و حلال باشد،. این مسئله فروعی دارد که در آن­ها تلقیح مذکور حرام است[="Tahoma"])1- آیا این به معنای این است که اگر آن شروط رعایت نشود لقاح مصنوعی حرام است؟ب
ب2-با همه ی این توصیفات اگر جنین در آزمایشگاه تشکیل شود و بعد آن را با مقدمات حرام مثل لمس و نگاه و... به رحم زن وارد کنند آیا این تاثیری در حلال زادگی و حرام زادگی اولاد دارد؟ این اولادان با این توصیف تمام ویژگیهای اولاد مثل ارث و نسبت و ... را دارد؟لطفا بنظر علمای بزرگوار و مراجع عظام مثل آیات مکارم سیستانی صافی خامنه ای...

اگر بدون احتیاج به لقاح مصنوعی به این کار اصرار داشته باشیم تا این حد که شوهر را هم مجبور کنیم.هرچند راضی نباشد آیا خللی در حرام یا حلال زادگی پیش نمیاورد؟ نظر آیات بزرگ مراجع را خواهانم. از زحمات بی دریغتان کمال تشکر را دارم

ترنم بارانی;541150 نوشت:
با توجه به حکم این مسئله که میفرمایند:(اصل تلقیح مصنوعی از نظر شرع جایز است به شرط این که مقدماتش مشروع و حلال باشد،. این مسئله فروعی دارد که در آن­ها تلقیح مذکور حرام است)1- آیا این به معنای این است که اگر آن شروط رعایت نشود لقاح مصنوعی حرام است؟ب
ب2-با همه ی این توصیفات اگر جنین در آزمایشگاه تشکیل شود و بعد آن را با مقدمات حرام مثل لمس و نگاه و... به رحم زن وارد کنند آیا این تاثیری در حلال زادگی و حرام زادگی اولاد دارد؟ این اولادان با این توصیف تمام ویژگیهای اولاد مثل ارث و نسبت و ... را دارد؟لطفا بنظر علمای بزرگوار و مراجع عظام مثل آیات مکارم سیستانی صافی خامنه ای...

با سلام و عرض ادب

درهردو فرض سوال،فرزند حرام زاده محسوب نمی شود و حقوق اولاد مثل ارث و.. را دارد.

ترنم بارانی;541151 نوشت:
اگر بدون احتیاج به لقاح مصنوعی به این کار اصرار داشته باشیم تا این حد که شوهر را هم مجبور کنیم.هرچند راضی نباشد آیا خللی در حرام یا حلال زادگی پیش نمیاورد؟ نظر آیات بزرگ مراجع را خواهانم. از زحمات بی دریغتان کمال تشکر را دارم

با سلام و تشکر از پیگیری شما

همانطور که بیان شد فرزند حرام زاده محسوب نمی شود.

باسلام ، ادب، احترام و تشکر به خاطر مکاتبه با این مرکز

لطفا در سوال بعدی نام مرجع خود را بفرماید.

به نظر مراجع تقلید گرچه به خاطر اینکه به پزشک مرد مراجعه کرده اید مرتکب کارحرامی شده اید ؛ اما فرزند شما حلال زاده است و تمام احکام فرزند (همچون محرمیت، ارث و...) را دارد.

پی نوشت: ر.ک: رساله دانشجویی، ش16، تهیه کنند: سید مجتبی حسینی،ص290، ص454، نشر معارف ،چاپ:سی ام. ویراست دوم.

در پناه خدای مهربان ها همیشه شاد و سربلند باشید

موضوع قفل شده است