جمع بندی آیا مسخ شدگان بني اسرائيل حقیقتا به بوزینه تبدیل شدند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا مسخ شدگان بني اسرائيل حقیقتا به بوزینه تبدیل شدند؟

سلام
بر اساس ايات قرآن كريم ، متخلفين بني اسرائيل از فرمان حرمت صيد در روز شنبه ، به بوزينه مسخ شدند .حال بنده سه سوال دارم:
اول اينكه آيا حقيقتا آنها به بوزينه تبديل شدند؟
دوم اينكه اگر پاسخ سوال اول مثبت است آيا بوزينه شدن يعني حيوان شدن عذاب دردناكي براي آنها بود؟ حيوان كه چيزي نمي فهمد تازه براي خودش خيلي هم خوش است . اين چگونه عذابي بود ؟
سوم اينكه باز اگر پاسخ سوال اول مثبت است ،آيا بوزينگان - يعني ميمونهاي امروزي- از نسل آنها هستند؟
با تشكر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد هدی

با سلام خدمت شما

كنجكاو;540056 نوشت:
سلام
بر اساس ايات قرآن كريم ، متخلفين بني اسرائيل از فرمان حرمت صيد در روز شنبه ، به بوزينه مسخ شدند .حال بنده سه سوال دارم:
اول اينكه آيا حقيقتا آنها به بوزينه تبديل شدند؟
بله آنها حقيقتا بوزينه شدند :
"البته بايد توجه داشت كه مسخ در آيه مورد بحث، به معناى اعدام[معدوم كردن] فردى از انسان و ايجاد فردى از بوزينه نيست ونيز به معناى وارد كردن روح انسانى در بدن بوزينه نيست."(1)
"مسخ مطرح در اين آيه اين است كه صورتى روى صورت واقع شده است ؛ يعنى در عين حال كه صورت نوعى انسان به حال خود باقى است، صورت نوعى بوزينه را نيز پذيرفته و انسانيّت ممسوخ[ فرد مسخ شده ]، باطل و منعدم نشده است. از اين رو بايد بر او عنوان انسان بوزينه اطلاق شود"(2)

"بوزينه و خنزيرى كه درباره مسخ بنى اسرائيل عنود مطرح است، از جنس بوزينه و خنزير موجود خارجى بوده و اطلاق اين عناوين برآن ممسوخ ‌ها [ افراد مسخ شده]حقيقى است."( 3)

(1)- تفسير تسنيم ،ذيل آيه 65 سوره مباركه بقره
(2)- همان
(3)- همان

كنجكاو;540056 نوشت:
دوم اينكه اگر پاسخ سوال اول مثبت است آيا بوزينه شدن يعني حيوان شدن عذاب دردناكي براي آنها بود؟ حيوان كه چيزي نمي فهمد تازه براي خودش خيلي هم خوش است . اين چگونه عذابي بود ؟

اينطور نيست كه افراد مسخ شده ، مانند حيوانات ، درك حيواني داشته باشند بلكه صورت آنها حيواني است اما از عقل و شعور و فطرت انساني برخوردارند و مي فهمند كه از انسان بودن تنزل يافته و سقوط كرده و به شكل حيوان در آمده اند لذا از اين امر شديدا معذبند استاد جوادي آملي در توضيحي مبسوط در اين زمينه مي فرمايند :
"[بوزينگان عادي ] چون ساير حيوانات مشمول رحمت و كرامت عمومى حقّند و عذاب و ذلّتى را احساس نمى كنند، بلكه همان لذّتى كه يك بلبل از زندگى خود دارد، بوزينه و سگ و خوك عادى نيزاز آن برخوردارند. عذاب وذلّت در اين است كه فردى از انسان در عين حال كه انسان است و ازنيروى عقل و نور فطرت انسانى برخوردار است، بر اثر سير در باطل و حركت به سوى حيات حيوانى، صفت بهيمى و خوى حيوانى بگيرد و چنان در اين مسير پيش رود كه حالات حيوانى، به صورت ملكات راسخ در او به فعليّت برسد و همه خواسته هاى فطرى و گرايش هاى عقلانى او را به اسارت گيرد؛ يعنى چنين انساني عقل دارد، ولى به تعبير امير بيان، حضرت على عقل او اسير هوس و شهوت و غضب وى شده است : كم من عقل اءسير تحت هوى اءمير. نه اين كه عقل و فهم به طور كلى از بين برود. بر همين اساس، از بوزينه شدن خود با خبراست و از احساس و ادراك چنين هبوط و سقوطى، شديداً شرمنده و معذّب است ؛ زيرا اگر حقيقت انسانى خود رااز دست بدهد و عقل و فطرت وى به جاى آن كه اسير شود و زوال بپذيرد ، به حقيقت بوزينه تبديل گردد، ادراك بوزينه بودن براى او عذاب نيست و شرم و عار ندارد."(1)
"در مسخ افزون بر تبديل شدن صورت مادّى، هويت نسانى انسان نيز با حفظ انسانيت تغيير مى يابد و با آن كه صورت هاى مختلفى از صور حيوانى بر او عارض مى شود و مجمع انواع شده، حقايق نوع هاى مختلفى از حيوان را در دون خود جاى مى دهد. در عين حال، حقيقتاًانسان است و از عقل و شعور و فطرت انسانى برخوردار است."(2)
بنابراين انسانهاي مسخ شده ادراك دارند از اينكه از انسانيتشان ساقط شده و تنزل يافته اند و اين مساله آنها را معذب و ناراحت مي كند و اين عذاب سختي براي آنان است .

(1)- تفسير تسنيم ، همان
(2)- همان

كنجكاو;540056 نوشت:
سوم اينكه باز اگر پاسخ سوال اول مثبت است ،آيا بوزينگان - يعني ميمونهاي امروزي- از نسل آنها هستند

خير بوزينگان و ميمونهاي امروزي از نسل نسخ شدگان بني اسرائيل نيستند زيرا آنها بر طبق روايات وارده ، سه روز پس از نسخشان ، هلاك شدند (1):
"بوزينه ها و خنزيرهاى كنونى از سنخ و جنس بوزينه و خنزير معنون[ عنوان شده ] در آيه مورد بحث هستند، نه خود آنها و نه از نسل آنها؛ زيرا روايات ديگر به خوبى دلالت بر انقراض مسوخ[ افراد مسخ شده ] و هلاكت آنها دارد(2)... فقها گفتند همه مسوخ [ افراد نسخ شده]هلاك شده اند و حيوانات كنونى شبيه آنهايند؛ نه خود آنها و نه نسل آنها."(3)

(1) و (2) - عن ابن عباس : فمسخهم اللّه تعالى عقوبة لهم و كانوا يتعاوون و بقوا ثلاثة اءيّام لم ياءكلوا و لم يشربوا و لم يتناسلوا ثمّ اءهلكهم اللّه تعالى و جاءت ريح فهبّت بهم و اءلقتهم فى الماء و ما مسخ اللّه اءمّة إ لاّ اءهلكها و هذه القردة و الخنازير ليست من نسل اءولئك ولكن مسخ اءولئك على صورة هؤ لاء. يدل عليه إ جماع المسلمين على اءنّه ليس فى القردة والخنازير من هو من اءولاد آدم و لو كانت من اءولاد الممسوخين لكانت من بنى آدم
روايت فوق اجمالا بيان مي كند كه افراد مسخ شده بعد از سه روز هلاك شدند و بوزينگان و خوكهاي امروزي از نسل آنها نيستند.
(3)- تفسير تسنيم ، همان

پرسش:
آیا متخلفين از فرمان حرمت صيد در روز شنبه ،حقيقتا به بوزينه تبديل شدند؟

پاسخ:
بله آنها حقيقتا بوزينه شدند :
"البته بايد توجه داشت كه مسخ در آيه مورد بحث، به معناى اعدام[معدوم كردن] فردى از انسان و ايجاد فردى از بوزينه نيست ونيز به معناى وارد كردن روح انسانى در بدن بوزينه نيست."(1)
"مسخ مطرح در اين آيه اين است كه صورتى روى صورت واقع شده است ؛ يعنى در عين حال كه صورت نوعى انسان به حال خود باقى است، صورت نوعى بوزينه را نيز پذيرفته و انسانيّت ممسوخ[ فرد مسخ شده ]، باطل و منعدم نشده است. از اين رو بايد بر او عنوان انسان بوزينه اطلاق شود"(2)
"بوزينه و خنزيرى كه درباره مسخ بنى اسرائيل عنود مطرح است، از جنس بوزينه و خنزير موجود خارجى بوده و اطلاق اين عناوين برآن افراد مسخ شده،حقيقى است."( 3)

اگر سوال شودحيوان كه چيزي نمي فهمد تازه براي خودش خيلي هم خوش است . اين چگونه عذابي بود ؟

"در مسخ افزون بر تبديل شدن صورت مادّى، هويت نسانى انسان نيز با حفظ انسانيت تغيير مى يابد و با آن كه صورت هاى مختلفى از صور حيوانى بر او عارض مى شود و مجمع انواع شده، حقايق نوع هاى مختلفى از حيوان را در دون خود جاى مى دهد. در عين حال، حقيقتاً انسان است و از عقل و شعور و فطرت انسانى برخوردار است."(4)
بنابراين انسان هاي مسخ شده ادراك دارند از اينكه از انسانيت شان ساقط شده و تنزل يافته اند و اين مساله آنها را معذب و ناراحت مي كند و اين عذاب سختي براي آنان است .

آيا بوزينگان (ميمونهاي امروزي) از نسل آنها هستند

خير بوزينگان و ميمونهاي امروزي از نسل نسخ شدگان بني اسرائيل نيستند زيرا آنها بر طبق روايات وارده ، سه روز پس از نسخشان ، هلاك شدند (5)

منابع:
(1)- تفسير تسنيم ،ذيل آيه 65 سوره مباركه بقره
(2)- همان
(3)- همان

(4)- همان
(5)- همان
کلید واژه ها: مسخ،بوزینه،متخلفین حکم شنبه،متخلفین بنی اسرائیل،حرمت صید در روز شنبه،خنزیر،میمون های امروز .ممسوخ

موضوع قفل شده است