دروغ در این شرایط چه حکمی دارد؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دروغ در این شرایط چه حکمی دارد؟

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و اساتید محترم!
بنده سوالی داشتم که این موضوع بارها برای من در شرایط مختلف اتفاق افتاده و همیشه بین دو راهی موندم!

داستان از این قرار است داداش من با خانومش یکم مشکل داره و بعضی اوقات زن داداش من میاد پیش من و از دست شوهرش(داداشم) گله و شکایت میکنه. البته من میدونم که یکم پیازداغش رو زیاد میکنه و میخواد داداشم رو پیش من بد نشون بده! اما من چون با زن داداشم رودرواسی دارم چیزی نمیگم!
خلاصه اینجور میشه که داداشم میاد از من سوا میپرسه که همسرش به من حرفی زده یا نه!! اگر حقیقت رو به داداشم بگم که میترسم اختلاف بین اون ها بیشتر شه! اگر هم که دروغ بگم خب دروغ گناه بزرگی هست و یه جور پنهان کاری بوده...!

لطفا راهنمایی کنید بنده رو چی کار کنم؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

mehrdad_3mim;539317 نوشت:
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و اساتید محترم!
بنده سوالی داشتم که این موضوع بارها برای من در شرایط مختلف اتفاق افتاده و همیشه بین دو راهی موندم!

داستان از این قرار است داداش من با خانومش یکم مشکل داره و بعضی اوقات زن داداش من میاد پیش من و از دست شوهرش(داداشم) گله و شکایت میکنه. البته من میدونم که یکم پیازداغش رو زیاد میکنه و میخواد داداشم رو پیش من بد نشون بده! اما من چون با زن داداشم رودرواسی دارم چیزی نمیگم!
خلاصه اینجور میشه که داداشم میاد از من سوا میپرسه که همسرش به من حرفی زده یا نه!! اگر حقیقت رو به داداشم بگم که میترسم اختلاف بین اون ها بیشتر شه! اگر هم که دروغ بگم خب دروغ گناه بزرگی هست و یه جور پنهان کاری بوده...!

لطفا راهنمایی کنید بنده رو چی کار کنم؟؟

بسمه تعالی
با سلام و عرض تحیت محضر جنابعالی
لطفا به موارد زیر توجه بفرمایید؛

_ بهتر است از همسر برادر خود بخواهید که در حفظ اسرار زندگی مشترک و نیز گلایه ها و.... خویشتنداری بیشتری از خود بروز دهند و جز در موارد ضرورت و به قصد اصلاح از شوهر خود به بدی یاد نکنند، چرا که این روند می تواند آسیبهای جدی بر زندگی مشترک وارد کند

_ به منظور پرهیز از دروغ، می توانید توریه کنید.

_ دروغ مصلحتی از راست گفتنی که موجب فساد شود بهتر است، لذا در مواردی که راستگویی سبب اختلاف اساسی شود، دروغ گفتن منعی دارد و چه بسا اگر امکان توریه نیز نباشد، ضرورت داشته باشد. ( در خصوص پاسخ دقیقتر در این رابطه لازم است با کارشناسان محترم احکام مشورت شود )

در پناه خدای متعال موفق باشید

اینجا دورغ بگید بهتره البته برای اینکه زندگی دو زوج از هم نپاشه دروغ بگید

به قول دوست عزیزمون:
به منظور پرهیز از دروغ، می توانید توریه کنید.

ممنونم از پاسخ شما دوستان!
اما همونطور که گفتم من با زن داداشم رودرواسی دارم و نمیتونم بهش بگم که نیاد به من نگه! البته من حرف های اون رو وقتی بهم میگه تایید نمیکنم و فقط ساکت میمونم...!!
بهتر نیست به داداشم بگم که خودش یه جوری غیر مستقیم خانومش رو توجیح کنه که نره به هر کس حرف های دلش رو نزنه؟؟؟

سلام بر بقیةالله الاعظم و منتظرانش بزرگوار دقت به چند نکته لازم وضروری است اولا" شما خواهر ویا مادر دارید ؟ اگر پاسخ مثبت است روابط ایشان با خانم برادرتان چطور است؟ درصورت نفی هرکدام از موارد قبل ، ثانیا"آیا در فامیل خودتان اولی ودر غیر این صورت در فامیل واقوام عروستان اولی تر خانم و درغیر اینصورت آقا که به عنوان فرد بزرگتر باتجربه از طرف عروستان پذیرفته شده باشد وجود دارد ؟ به نظرم اصلا" صلاح نیست که شما به عنوان یک فرد نامحرم سنگ صبور ایشان باشید هرچند برادر شوهر ایشان باشید عواقب خارجی ودرونی آن میتواند زیاد خوشایند نباشد .بفرمایید پاسخ سؤالات را بدهید تا .....

دوست عزیز mehrdad_3mim جان
اگه میدونید که دعوا نمیشه و مشکلی پیش نمیاد به برادرتون بگید و این رو هم بگید که مشکلشون رو حل کنن

••ostad••;540951 نوشت:
سلام بر بقیةالله الاعظم و منتظرانش بزرگوار دقت به چند نکته لازم وضروری است اولا" شما خواهر ویا مادر دارید ؟ اگر پاسخ مثبت است روابط ایشان با خانم برادرتان چطور است؟ درصورت نفی هرکدام از موارد قبل ، ثانیا"آیا در فامیل خودتان اولی ودر غیر این صورت در فامیل واقوام عروستان اولی تر خانم و درغیر اینصورت آقا که به عنوان فرد بزرگتر باتجربه از طرف عروستان پذیرفته شده باشد وجود دارد ؟ به نظرم اصلا" صلاح نیست که شما به عنوان یک فرد نامحرم سنگ صبور ایشان باشید هرچند برادر شوهر ایشان باشید عواقب خارجی ودرونی آن میتواند زیاد خوشایند نباشد .بفرمایید پاسخ سؤالات را بدهید تا .....

خیر بنده خواهر ندارم و پدر مادر من هم شهر دیگر زندگی میکنند! برادر دیگر هم ندارم، من و همسرم با داداشم و زن داداشم همسایه هستیم...
خانواده و فامیل زن داداشم هم در یه شهر دیگر زندگی میکنند...

بنده خدا...;540959 نوشت:
دوست عزیز mehrdad_3mim جان
اگه میدونید که دعوا نمیشه و مشکلی پیش نمیاد به برادرتون بگید و این رو هم بگید که مشکلشون رو حل کنن

من فکر نمیکنم اصلا این ها مشکل آن چنانی داشته باشند، زن داداشم یه جورایی عادت کرده به این که پشت سر شوهرش حرف بزنه!! :Ghamgin:

توی روایاتی شنیدیمو خوندیم در موقعیتهایی انسانهای خوب از دست انسانهای بدی به خانه هایی پناه میبردن و صاحب خونه وقتی ازش میپرسیدن آیا اون شخص اینجاست میگفت نه.با اینکه تو خونش بود.
این مثالو زدم که گاهی نباید حرفی رو زد.
مثال بعدی اینکه مثلا دختر یا پسری در زمان قبل ازدواج اشتباهی داشتن که خیلی از علما , گفتنه اون قضیه رو جایز ندونستن چون به زندگی مشترکشون آسیب میزنه بلکه توبه و ادامه صحیح زندگی رو بهترین راه دونستن.
بهترین کار اینه که اگه قراره با حرفتون زندگیشون آسیب بیشتری ببینه اصلا چیزی نگین.
حرفی که با نگفتنش و با تغییر دادنش و به نوعی بیان غیر واقعیش بخواد به خود و دیگران آسیب برسونه این میشه دروغ.چون آسیبهایی داره و عقوبتش گریبان گیر میشه.
واگرنه اینکه چیزی نگینو آسیبی نرسونه و یا آسیب رو به حداقل برسونه و اتفاقا حرف نزدنتون باعث آرومتر شدن وضعه خب بهترین راه نگفتنشه.
اینجا تشخیص با شماست همینطور با تکیه بر احادیث و روایاتی که اومده.
و بعدش هم بهتره با راه حل مناسبی بینشون آرامشو دوستی بیشتری ایجاد کنید.
موفق باشید

باید این مشکل حل شه وگرنه خدایی نکرده یه مشکل بزرگ میشه
از داداشتون در مقابل زن داداشتون دفاع کنید
به نظرتون از داداشتون در مقابل زن داداشتون دفاع کنید مشکلی پیش نمیاد؟

mehrdad_3mim;541018 نوشت:
خیر بنده خواهر ندارم و پدر مادر من هم شهر دیگر زندگی میکنند! برادر دیگر هم ندارم، من و همسرم با داداشم و زن داداشم همسایه هستیم...
خانواده و فامیل زن داداشم هم در یه شهر دیگر زندگی میکنند
سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش بزرگوار ایشان خودش با خانم شما زیاد صمیمی نیست یا اینکه شما اینطور صلاح میدانید که بهتر است جاری ها باهم زیاد صمیمی نباشند و از دست شوهرانشان پیش هم دلی از غصه خالی نکنند :Cheshmak: البته این مطلبم نیمه جدی ونیمه شوخی بود اما یک سؤال دیگر بزرگوار ،شما از برادرتان بزرگتر هستید ؟ اودرمسایل مختلف از شما حرف شنوی دارد؟ یا اینکه مثلا" در امور خودش باشما مشورت میکند ؟ به نظر میرسد ابتدا باید انگیزه ی خانم برادرتان را از درد دل کردن ویا شکایت کردن از شوهرش نزد شما را پیدا کنیم که با توجه به تنهایی این خانم تا حدودی مشخص شده . اگر هم شما بزرگتر هستید و برادرتان به احترام از شما حرف شنوی دارد این نیز میتواند انگیزه یخانم برادرتان را به عنوان راه امید ی بیشتر کند .راستی چرا باخانم خودتان دراین باره صحبت نمیکنید واز ایشان کمک نمیخواهید ؟ درشرایط مناسبی که شما می توانید این شرایط را مدیریت کنید شاید این یکی از راه های بهبود روابط خانوادگی برادرتان وتصحیح شخصیتی خانم ایشان باشد . شما میتوانید برای خاتمه به این وضعیت خیلی محترمانه خودتان از ایشان بخواهید که مثلا" بدگویی از همسرش نزد شما کار شایسته ای نیست واز دست شما کاری برنمی آید وشما قصد ندارید که در زندگی خصوصی ایشان دخالتی بکنید وحتی بگویید بد گویی از برادرش شما را مکدر میکند . واینکه بهتر است برای مشکلاتشان خودشان مثل دوتا آدم بالغ صحبت کنند وچاره ای بیندیشند .واگر با ایشان رودر بایستی دارید بهتر است از همسرتان بخواهید به طور غیر مستقیم این مطالب را به ایشان تفهیم کنند مثلا" ضمن گفتگویی دوستانه .

••ostad••;541550 نوشت:
ابتدا باید انگیزه ی خانم برادرتان را از درد دل کردن ویا شکایت کردن از شوهرش نزد شما را پیدا کنیم

شاید خنده دار باشه اما فکر نکنم انگیره خاصی داشته باشه! فقط یه جور مظلوم نمایی شاید باشه!!!!! چون من فکر نمیکنم برادر بنده زیاد همسرش رو اذیت کنه!!

••ostad••;541550 نوشت:
بزرگوار ایشان خودش با خانم شما زیاد صمیمی نیست یا اینکه شما اینطور صلاح میدانید که بهتر است جاری ها باهم زیاد صمیمی نباشند

نه اتفاقا زمانی که درد و دل میکند برای هر دویمان یعنی هم من و هم همسرم صحبت میکند! اما همسر بنده زیاد دخالت نمیکند...!!

••ostad••;541550 نوشت:
اگر هم شما بزرگتر هستید و برادرتان به احترام از شما حرف شنوی دارد این نیز میتواند انگیزه یخانم برادرتان را به عنوان راه امید ی بیشتر کند .راستی چرا باخانم خودتان دراین باره صحبت نمیکنید واز ایشان کمک نمیخواهید ؟

برادر بنده از خودم 2 سال بزرگتر اما همسرش کوچکتر از من هستند...!!

می ترسم اگر به برادرم بگم از دست همسرش ناراحت بشود!

فکر کنم با توجه به توصیه های جناب عالی و دیگر دوستان! به برادرم چیزی نگم و به همسرم بگم که به زن داداشم بفهمونه که دیگه این کار رو نکنه!!

موضوع قفل شده است