دلچسب نبودن خواستگار

تب‌های اولیه

18 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دلچسب نبودن خواستگار

با نام و یاد دوست

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات

این سوال ،‌ سوال یکی از کاربران سایت هست که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا به درخواست ایشان و با توجه به اهمیت موضوع ، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام
سوال بسیار مهمی پیش اومده که به راهنمایی احتیاج دارم.
قبل ماه رمضون خانمی برای برادرشون اومدند خواستگاری.دو روز بعد قرار شد برادرشون رو بیارن.موقعی که می خواستند وارد حیاط بشن من از پشت شیشه رنگی پنجره ایشون رو دیدم(چون کمی خجالتی هستم و احتمال دادم نتونم ببینمشون)ایشون مردی چهارشونه و خیلی قدبلند و بسیار سبزه بودن با تی شرت(نه بلوز)راه راه که اصلا بهشون نمی اومد و شلواری که نه به خودش و نه به پیراهنشون نمی اومد و البته بدون جوراب....!!
طرز نشستن هم که بماند.اینطور که گفتن راننده خودرو سواری هستن با مدرک کاردانی و حدودا 30 ساله(البته من تو نگاه اول به سنشون شک ردم چون خیلیی بیشتر بهشون می خورد.)
چون همه روزه بودیم بدون درخواست صحبت بعد از 10 دقیقه رفتند.فرداش زنگ زدن که اجازه بدین بیایم صحبت کنیم.و اینجا بود که گفتند اقا 10 سال پیش با دختری بمدت فکرکنم2 هفته عقد بودن که بدون محضری کردن جدا شدند.
من 21 ساله م و دانشجوی ترم 6 که علاقه بسیاری به مذهب دارم و سعی در مذهبی شدن دارم. این اقا منو بسیار پسندیدند اما من اصلا...
مهمترین دلیل رد کردنم ازدواج قبلی شون،ظاهرشون و سنشون که بنظر خیلی بیشتره.
داستان جویبر و زلفا هم خوندم ولی نمی تونم با این شرایط کنار بیام.
درخواست صحبتشون هم رد کردیم چون احتمال میدم علاقه شون بیشتر بشه و دردسر ایجاد بشه.
من ملاکم اصلا قیافه زیبا و تحصیلات نیست ولی میگم باید ظاهر جوری باشه که ازش بدم نیاد.
اما مادر و خواهرشون خیلی اصرار میکنند.تمام تاپیکهایی در این مورد هم خوندم ولی خواستم بدونم تصمیمم درسته یا نه.
سوال من اینه که بدلیل اینکه این اقا از لحاظ ظاهری به دلم ننشسته و ماجرای ازدواج قبلی ایشان هم در جواب رد دادن من تاثیر زیادی داشت. آیا من خلاف امر پیامبر(ص) و اسلام عمل کرده ام؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[=&quot]

[=&quot]سلام بر شما
[=&quot]9سال تفاوت سني زيادي است اما در كل وقتي خواستگاري مي آيد زود نه رد كنيد نه قبول.
[=&quot]براي نظر دقيق بايد از مجموعه اي از اطلاعات و بررسي ها مدد بگيريد. در مورد ايشان هم همين طور ولي اگر خواستيد ادامه دهيد حتما تحقيق جامعي بكنيد از نامزد ايشان هم تحقيق كنيد طبيعي است ممكن است از روي غرض يا كينه سخنان شان سو دار باشد ولي مي توانيد آن را با تحقيقات ديگر بسنجيد ممكن است تأييد شود يا رد.
[=&quot]ولي چون اختلاف سني زياد است حتما بايد زير نظر مشاور ازدواج خوب باشيد
[=&quot]1. نمودار: همسرگزینی موفق[=&quot]
[=&quot]2.[=&quot] نمودار: انگیزه های غلط در ازدواج[=&quot]
[=&quot]3. نمودار: خواستگاری و پروژه مهم تحقیق [=&quot]

سؤال بعدي پرسشگر محترم:

نقل قول:

سلام. ممنون از اینکه وقت گذاشتید و جواب دادید.
ولی سوال من اینه که بدلیل اینکه این اقا از لحاظ ظاهری به دلم ننشسته و ماجرای ازدواج قبلی ایشان هم در جواب رد دادن من تاثیر زیادی داشت.آیا من خلاف امر پیامبر(ص) و اسلام عمل کرده ام؟

[=&quot] سلام

[=&quot]نه خير
[=&quot]اين بدتر است كه انسان كسي به دلش ننشينيد و صادق نباشد و در زندگي نتواند او را تحمل كند و ايرادگير شود
[=&quot]ان شالله خداوند زندگي خوبي نصيب تان كند
[=&quot]موفق باشيد

ظاهر هم مهمه....چرا مهم نیس....ایشون وقت خاستگاری که اینقد همه تیپ میزنن اینقد بی خیال پوشش هستن بعدا دیگه چطور خواهتد شد؟

سلام وعرض ادب
وقتی به دلتون ننشسته که خداوپیغمبر نگفتن به زور باید زنش بشی خواستن وبه دل نشستن خواستگار خیلی خیلی مهمه بعضی وقتا طرف ززشته ولی دلنشینه به قول عادل خان فردوسی پور زشت ولی جذاب

عشق وعلاقه یکی از مولفه های مهم درانتخابه....کفوک میگن درهمه ابعادش لازمه یکی همین شکل ظاهریه.

سلام.شمارو نمیدونم بااین اوصاف اگه من بودم جوابم مطلقا منفی بود.اونا حتی انقدر ارزشو نفهمیدن که بخوان حداقل بایه لباس مناسب بیان.خب آدم درمورد طرز فکرشون چی فکرمیکنه؟این بدون جوراب و...اصلا وضع لباس خیلی رواعصابه.(ببخشید)و9سال تفاوت سنی؟ظاهرا خیلی تفاوت فکری هم داشته باشید.حداقل تواین مرحله.بله اونااصرار میکنن چون مورد خوبی پیدا کردن ولی شما چی؟اگه بدلتون ننشسته راحت جواب منفی بدید بهترازاینه که یه عمربعدا خودتون رو سرزنش کنید

با سلام خدمت خواهر بزرگوار

غیر از ملاکهایی که در ازدواج، درست است و خوب است و باید باشد ( مانند ایمان داشتن، اخلاق خوب و ... )

یک مطلب بسیار مهم دیگر هم، وجود دارد و آن بحث قیافه خواستگار است.

خواهر بزرگوار، شما در رابطه با خواستگار خود باید دو حالت داشته باشید: یا باید قیافه خواستگار را بپسندید و یا حداقل از قیافه خواستگار بدتان نیاید.

در غیر این دو صورت اصلاً ازداوج کردن صلاح نیست. چون شما می خواهید یک عمر با این قیافه زندگی کنید، اگر شما از قیافه خواستگارتان بدتان بیاید

طبیعتاً در زندگی آینده شما، در اخلاق و رفتار شما در زندگی مشترک آینده، تأثیر گزار است و آثار سویی خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است که خوب بودن قیافه و هیکل، نسبی است. یعنی شخصی از یک قیافه ای خوشش می آید و شخص دیگری،

همین قیافه و اندام را نمی پسندد.

ملاک در این جا، خود شما هستید. اگر شما از قیافه و اندام خواستگارتان، خوشتان بیاید و یا لااقل بدتان نیاید، می توانید مراحل بعدی مراسم

خواستگاری ( صحبت کردن،تحقیق کردن و ... ) را پیش بگیرید و انجام دهید.

ان شاء الله به حق امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف، یک شوهر خوب، متدین، با اخلاق و مورد پسند اهل بیت صلوات الله علیهم نصیب شما بشود.

سلام و آرزوی قبولی طاعات

دوست عزیز اختلاف سنی درامر ازدواج بسیار مهم است . مشاوران ازدواج ، معمولا اختلاف سنی بین 2 تا 7 سال رو پیشنهاد میکنن . زیبایی و نوع چهره به معنای عام ، ملاک عاقلانه ای برای رد یا قبول خواستگار نیست اما به دل نشستن چهره ، گام اولیه و مهمی است. همیشه یادمان باشد در هر کاری شتابزدگی وعجله ممنوع . عاقبت بخیر باشید انشاالله

خب دیگه بگو ن!:khandeh!:همه میگن بگو ن!

طاهر;538922 نوشت:
سلام
سوال بسیار مهمی پیش اومده که به راهنمایی احتیاج دارم.
قبل ماه رمضون خانمی برای برادرشون اومدند خواستگاری.دو روز بعد قرار شد برادرشون رو بیارن.موقعی که می خواستند وارد حیاط بشن من از پشت شیشه رنگی پنجره ایشون رو دیدم(چون کمی خجالتی هستم و احتمال دادم نتونم ببینمشون)ایشون مردی چهارشونه و خیلی قدبلند و بسیار سبزه بودن با تی شرت(نه بلوز)راه راه که اصلا بهشون نمی اومد و شلواری که نه به خودش و نه به پیراهنشون نمی اومد و البته بدون جوراب....!!
طرز نشستن هم که بماند.اینطور که گفتن راننده خودرو سواری هستن با مدرک کاردانی و حدودا 30 ساله(البته من تو نگاه اول به سنشون شک ردم چون خیلیی بیشتر بهشون می خورد.)
چون همه روزه بودیم بدون درخواست صحبت بعد از 10 دقیقه رفتند.فرداش زنگ زدن که اجازه بدین بیایم صحبت کنیم.و اینجا بود که گفتند اقا 10 سال پیش با دختری بمدت فکرکنم2 هفته عقد بودن که بدون محضری کردن جدا شدند.
من 21 ساله م و دانشجوی ترم 6 که علاقه بسیاری به مذهب دارم و سعی در مذهبی شدن دارم. این اقا منو بسیار پسندیدند اما من اصلا...
مهمترین دلیل رد کردنم ازدواج قبلی شون،ظاهرشون و سنشون که بنظر خیلی بیشتره.
داستان جویبر و زلفا هم خوندم ولی نمی تونم با این شرایط کنار بیام.
درخواست صحبتشون هم رد کردیم چون احتمال میدم علاقه شون بیشتر بشه و دردسر ایجاد بشه.
من ملاکم اصلا قیافه زیبا و تحصیلات نیست ولی میگم باید ظاهر جوری باشه که ازش بدم نیاد.
اما مادر و خواهرشون خیلی اصرار میکنند.تمام تاپیکهایی در این مورد هم خوندم ولی خواستم بدونم تصمیمم درسته یا نه.
سوال من اینه که بدلیل اینکه این اقا از لحاظ ظاهری به دلم ننشسته و ماجرای ازدواج قبلی ایشان هم در جواب رد دادن من تاثیر زیادی داشت. آیا من خلاف امر پیامبر(ص) و اسلام عمل کرده ام؟

سلام
در ازدواج دو رکن اساسی وجود دارد: یکی تناسب فکری، اعتقادی، اخلاقی و رفتاری و دیگری پسند ظاهری و علاقه حداقلی
اگر هر یک از این دو مورد در ازدواج وجود نداشته باشد چنین ازدواج ریسک دارد و باید از آن اجتناب کرد. در این حالت نه تنها خلاف شرع و سنت نیست بلکه کاملا با آن مطابقت دارد.
منتها مسئله ای که در پسند حداقلی مطرح است این است اولا نباید ایده آل گریانه فکر کرد؛ یعنی اگر کسی بود که از لحاظ ظاهری خیلی خوش تبپ و خوش قیافه نبود ولی برای شما قابل تحمل بود و میتوانی ایشان را به عنوان همسر آینده ات بپذیری، در این صورت ازدواج شما با ایشان مانعی ندارد البته به شرطی که در موارد گفته شده تناسب وجود داشته باشد چون با وجود آن تناسب ها، عشق و علاقه شما به هم روز به روز بیشتر شده و کم کم توجه شما به قیافه کم میشود. بعلاوه اینکه در صورت طبیعی هم قیافه بعد از مدتی عادی میشود ثانیا نباید افراد را با هم مقایسه کرد چون اگر شما اهل مقایسه باشی حتی اگر بهترین و خوش تیپ ترین شوهر را هم داشته باشید باز بعد از مدتی نسبت به او سرد خواهید شد چون در هر صورت شما با خصوصیاتی در افراد دیگر مواجه خواهید شد که در همسرتان نیست؛ چنانچه همسر شما هم در آینده نسبت به شما باید همینطور باشد. لذا اگر منشا پسند نکردن شما، مقایسه او با افراد دیگر است، به جای عوض کردن خواستگار، باید عملکرد و نگاه خود را اصلاح کنید.
در مورد ازدواج سابق ایشان هم باید عرض کنم این مسئله به خودی خود به عنوان یک نقطه منفی به حساب نمی آید چون ممکن است علت جدایی، همسرش بوده یا اینکه اصلا هیچ کدام مشکلی نداشتند ولی در طی آن مدت به این نتیجه رسیدند که مناسب هم نیستند! لذا بدون دانستن دلیل آن، نباید قضاوت کنید؛ بلکه باید بعد از پسند اولیه، در این باره صحبت و تحقیق کنید و بعد تصمیم بگیرید.
در مورد اختلاف سنیتان هم باید عرض کنم این مقدار اختلاف کمی زیاد است اما با این حال نمیشود گفت لزوما چنین ازدواجی با شکست مواجه میشود چون آنچه مهم است نفس سن نیست بلکه سن نشانه ای است بر اینکه آیا طرفین سلایق و علایق و خواست هایی نزدیک به هم دارند یا خیر؟ لذا ممکن است کسانی با وجود این مقدار اختلاف سن، در موارد گفته شده اختلاف نداشته باشند. لذا در این شرایط ازدواج آنها مانعی ندارد. منتها فهمیدن این مسئله دقت بیشتر نیاز دارد.
در مورد مدرک تحصیل هم که ظاهرا شما مشکلی با آن ندارید.
پیروز و سربلند

پدر و مادرت باید جواب منفی بدن ! عجب پدر و مادری داری یعنی اگه تو بگی آره اونا هم میگن آره عجبا

tah;560215 نوشت:
پدر و مادرت باید جواب منفی بدن ! عجب پدر و مادری داری یعنی اگه تو بگی آره اونا هم میگن آره عجبا

.......:vamonde:

mohamad313;560227 نوشت:
.......:vamonde:

:Moteajeb!:

سلام دوست عزیز. ب نظر من شما از طرز رفتار و لباس انسان ها افکارشونو میفهمی وگرنه پس با یک یا چند جلسه خواستگاری چ جوری میخواین طرف رو بشناسین؟ طبیعتا کسی ک این گونه خواستگاری اومدن از لحاظ فرهنگی هم مناسب شما نیستن و مطمئنا شما از روی قیافه قضاوت نکردین این فرهنگ ایشون بوده ک جواب منفی رو دربرداشته وگرنه خیلی ها هستن شاید ظاهرشون درست نباشه اما از طرز صحبت و ادب شون آدم قبول شون میکنه. ب نظر منم جواب منفی تون درسته چون از دیدی ک شما تعریف کردین معلومه از لحاظ فرهنگی هم کفو نیستین و البته قضاوت سخته و این یه نظر شخصیه. موفق باشین.

نه عزیزم کی گفته بر خلاف اسلام عمل کردی؟
خب اون پسندیده باشه دلیل نمیشه توام بپسندی که!
این همه ویژگی ازش گفتی که بعضیا بخاطر یکیشم طرف رو رد می کنن ( البته نمیگم کار درستی می کنن ) ولی زندگی که شوخی نیست، اصلا و ابدا اگه واقعا ازش بدت میاد نباید باهاش ازدواج کنی چون فقط خودت و خانوادت رو بدبخت کردی

موضوع قفل شده است