جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: يك دوست خوب چه ويژگي هايي دارد؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  تحصیل
  نوشته
  432
  حضور
  15 روز 7 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2050

  يك دوست خوب چه ويژگي هايي دارد؟
  باسلام

  يك دوست خوب چه ويژگي هايي دارد؟
  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۴/۱۸ در ساعت ۰۵:۱۸

 2. صلوات ها 3


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,409
  حضور
  203 روز 18 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61461  با نام و یاد دوست


  يك دوست خوب چه ويژگي هايي دارد؟
  کارشناس بحث: استاد بصیر


 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۵
  نوشته
  1,483
  حضور
  26 روز 2 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  2
  گالری
  1
  صلوات
  7703  نقل قول نوشته اصلی توسط arahbar6718 نمایش پست ها
  يك دوست خوب چه ويژگي هايي دارد؟
  باسلام و عرض ادب
  شما برای مشاهده جواب سوال خود می توانید به لینک زیر مراجعه بفرمایید:
  http://www.askdin.com/thread2364.html
  همچنین می توانید به لینک زیر مراجعه بفرمایید:
  http://www.porseman.org/showarticle.aspx?id=930

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  547
  حضور
  2 روز 1 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  2
  گالری
  0
  صلوات
  839  سلام علیکم و رحمت الله و برکاته
  پرسش :

  ويژگي‏هاي يك دوست خوب و واقعي چيست؟

  پاسخ :
  چه انسان را فطرتاً موجودى اجتماعى بدانيم و چه نه داشتن روابط اجتماعى - به ويژه شكل دوستى آن - يك ضرورت بى ترديد و انكارناپذير است و عقل و انديشه هر انسانى وى را به داشتن چنين ارتباطى رهنمون مى‏گردد و در كنار رسول باطن، رسول ظاهر و توصيه‏هاى دينى نيز ما را به اين عمل ترغيب مى‏كند. آنگونه كه على بن ابيطالب(ع) مى‏فرمايند: «فقد الاحبه غربه؛ انسان بى دوست غريب است»، (نهج البلاغه فيض الاسلام، حكمت 26) و يا در روايت ديگرى امام معصوم(ع) مى‏فرمايند: «التودد نصف العقل»، (بحارالانوار، ج 74، ص 168) به هر حال افراد مردم گريز ناقص العقل تلقى شده‏اند چه تودّد (دوستي) معادل نصف عقل و انديشه قرار داده شده است. بنابراين بايد در جلب دوستى كوشيد چه اسلام در بين مكاتب بيشترين توجه و اهتمام را به دوستى داده و دارد.
  درخت دوستى بنشان كه كام دل به بار آرد

  نهال دشمنى بر كن كه رنج بى شمار آرد

  امّا با چه كسى بايد دوستى نمود و آداب دوستى نمودن چيست؟

  دوست مورد نظر بايد از ويژگيهاى اخلاقى و رفتارى و فكرى خاصى برخوردار باشد تا سزاوار محبت ورزيدن و دوستى نمودن گردد. و اين شرائط فراوان و شرح و بسط آن فراتر از حوصله يك مكاتبه است و لذا به ويژگيهاى يك دوست خوب اشاره مى‏كنيم تا با رعايت آنها در انتخاب دوست خوب موفق باشيد:

  الف . از شرايط يك دوست ايده ال وفادارى است. دوست بايد به اصول اخلاقى و تعهدات دوستى و عهد و پيمانى كه منعقد مى‏سازد پايبند و وفادار باشد.

  ب. مؤدب بودن به آداب اجتماعى و متخلّق بودن به اخلاق نيك و پسنديده شرط ديگر دوست ايده آل است. چه آدمى متأثر از همنشين و دوست خود است و شخصى بيگانه با آداب اجتماعى نه تنها به شما آسيب مى‏رساند و به واسطه رعايت نكردن آداب اجتماعى و اخلاق نيك حيثيت شما را تهديد و به آن آسيب مى‏رساند بلكه به صورت غير مستقيم بى ادبى را به شما نيز مى‏آموزد و راه و رسم تخلف از اخلاق پسنديده و نيك را به شما ياد مى‏دهد و سد راه تخلّق به اخلاق حسنه مى‏گردد.

  ج . آگاهى و بينش عالى داشتن از ديگر ويژگى‏هاى يك دوست خوب است. آگاهى و بينش چراغ راه و جهت دهنده حركت است و چه زيباست كه دو همراه در مسير زندگى از پرتو فيض وجود يكديگر بهرمند شده و پا بپاى يكديگر گام بردارند و در اين مسير خود را از انحرافات مصون و وجودشان را از آفات بيمه سازند و اوّلين گام در اين فعاليّت شناخت انحرافات و آفات و راه مقابله با آنها مى‏باشد و شخص جاهل و نادان از اين كار عاجز و تسليم انبوه انحرافات خواهد شد و از تشخيص راه از چاه ناتوان است. پر واضح است كه چنين فردى نه تنها خود را به اعوجاج و انحراف مى‏كشاند بلكه همراهان خود را مبتلا مى‏سازد و لذا براى مصونيت يافتن از انحرافها و پى بردن به آفات و انحرافات و شناخت راه حق داشتن دوست آگاه و مطلع يك ضرورت بى ترديد است.

  د . ديانت و پايبندى به احكام دين و فرامين الهى اگر اهل دين بودن يك امتياز است و پايبندى به احكام شريعت يك ضرورت مى‏باشد بايد تمام عوامل مؤثر در اين خصيصه را تأمين نمود و دوست خوب بواسطه تأثيرى كه بر رفتار شما دارد بايد شما را به سمت اين ويژگى ايده‏ال دعوت نمايد. اگر دوست شما باعث محروميّت شما از خوبى‏ها گردد و به نوعى موجب متضرر شدن شما شود - آنهم ضررى كه جبران‏ناپذير يا جبران آن سخت است - اين دوستى دوستى پسنديده و معقولى نيست.

  ه . دور انديشى از ديگر ويژگيهاى دوست خوب است تا قبل از بروز خلل و انحراف در زندگى و هر گونه حادثه منفى و ناخوشايندى شما را آگاه و مطلع سازد. و الاّ در آن صورت دو نفر همراه هم به خطا مبتلا مى‏شويد.

  و. خدا پروائى و پرهيزكار بودن در همه امور خدا و دستور و رضايت خدا را مدّ نظر داشته باشد.

  ز. آينه يكديگر بودن و خير خواهى نمودن و عيب يكديگر را دوستانه - نه خصمانه - متذكّر شدن شرط ديگرى است كه موجب پيشرفت روز افزون شما خواهد شد و راه ايراد گرفتن ديگران و برخوردهاى تلخ و تهديدآميز و... را سدّ خواهد كرد.

  و بالآخره يكى ديگر از شرائط دوست خوب همترازى اجتماعى دو دوست و تواضع نمودن و احترام متقابل است.

  شرائط دوست ايده ال بيشتر از اين است كه برشمرديم و همان گونه كه گذشت بيان تفصيلى سخن فراتر از حوصله است به اختصار بايد عرض كنيم كه دوست آن است كه:

  - سخن گفتنش موجب افزونى علم و دانش شما گردد.

  - رفتارش شما را به فكر آخرت بياندازد.

  - ديدارش شما را به ياد خداوند اندازد.

  امّا از دوستى با چه اشخاصى بايد اجتناب نمود:

  از دوستى با افرادى كه ويژگيهاى زير را دارند بايد پرهيز نمود:

  1- افراد سخن چين و نمّام.

  2- افراد پست و تن پرور و آسوده خواه

  3- افراد دروغگو

  4- افرادى كه به احكام و مقررات دينى پايبند نيستند

  5- كسانى كه تندخو و بد اخلاق مى‏باشند

  6- افراد ترسو

  7- افراد بخيل و خسيس

  8- افرادى كه متهم شناخته شده و حيثيت اجتماعى مطلوب ندارند

  9- افرادى كه از ستمگرى و عدم رعايت حقوق ديگران اباى ندارند

  10- نادان، كم ظرفيت و پر توقع و...

  در پايان به چند راهكار در كيفيت دوستى اشاره مى‏كنيم:

  دو دوست صميمى بايد از عمق جان نسبت به يكديگر همدرد و خيرخواه باشند و يك لحظه يك رنگى و صفا را فراموش نكنند و در تمام حالات از حقوق دوستى و رفاقت دفاع كنند و بر لغزشها و خطاهاى پيش آمده و غير مترقبه صبر كرد. و بردبارى نشان دهند و بر ناملايمات خنده كنند و از يكديگر توقع و انتظار نداشته باشند و دوستى را زمينه رسيدن به اميال و خواهشهاى شخصى خود قرار ندهند و از مجادله با يكديگر پرهيز كنند و در برابر يكديگر متواضع و فروتن باشند به حرف همديگر گوش دهند و از سرزنش و مذمت يكديگر پرهيز نمايند و بلكه خيرخواه و ناصح همديگر باشند در حق يكديگر دعا كنند و سرّ هم را بپوشانند با دادن هديه - در حد توان - و كلمات محبت‏آميز اظهار دوستى كنند و در شاد نمودن يكديگر بكوشند - البته به شكلى كه مرتكب گناه نشوند.

  همان گونه كه عرض نموديم شرح بيشتر خواهش شما را با مطالعه كتب زير برآورده مى‏سازيم كه اميدواريم مفيد واقع شود.

  1- دوستى در قرآن و حديث، نوشته آقاى رى شهرى

  2- دوستى و دوستان، نوشته آقاى سيد هادى مدرس، ترجمه حميدرضا شيخى و حميدرضا آژير، از انتشارات آستان قدس رضوى، 1376

  3- آئين دوستى (دوست يابى) نوشته ديل كارنگى، انتشارات پيمان 1378

  4- آئين دوستى در اسلام، نوشته آقاى بابازاده
  چ
  توجه: بيان اين نكته ضرورى است كه آنچه به عنوان ويژگيهاى دوست خوب بيان شد مطلق و صد در صد نيست چه اينكه انسانها كم و بيش داراى نواقصى نيز هستند كما اينكه خود ما وقتى به كارنامه زندگى خود نگاهى مى‏افكنيم آنرا بى نقص و عيب نمى‏بينيم لذا همه ويژگيهايى كه گفته شد به اين معناست كه به طور نسبى دوست خوب بايد اين خصوصيات را داشته باشد و جهت كلّى زندگى او نيز به سمت و سوى اين ويژگيها و جنبه‏هاى مثبت باشد.
  www.morsalat.com
  لینک:http://rasekhoon.net/faq/show/507938...7%D8%A8%DB%8C/
  امام علی (علیه السلام):
  از نشانه های خردمندی درست حرف زدن است./غرر الحکم_حدیث 9416/
  ***
  من رفتم من را حلال کنید

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  547
  حضور
  2 روز 1 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  2
  گالری
  0
  صلوات
  839  سلام علیکم و رحمت الله و برکاته
  يك دوست خوب چه ويژگي هايي دارد؟

  انتخاب دوست در زندگي نقش مؤثري ايفا مي كند. در بسياري از مواقع سرنوشت افراد با دوستي ها گرده مي خورد و فرد از اين ره آورد يا به سعادت مي رسد و يا زندگي اش به شقاوت ختم مي شود. اميرالمؤمنين(ع) معيار انتخاب دوست را بيان فرمود: دوستت كسي است كه تو را از بدي باز بدارد و دشمنت آن كس است كه تو را به بدي وادار كند.دوست خوب انسان را به طرف خدا مي كشاند. آشنايي با مسجد و نماز، بازداري از بدزباني و دشنام، احسان و نيكي به دوستان و مستمندان، وفاي به عهد، خوش خُلقي و هر چه كه در مسير تقوا و درستكاري قرار گيرد، دستاورد رفاقت صحيح است. پيامبر گرامي اسلام فرمود:ارزش مرد به دين دوست او است. بايد بنگرد با چه كسي دوستي دارد.
  امام صادق(ع) در حديثي ويژگي هاي دوست خوب را بيان فرمود: هيچ كس را به دوستي مشناس تا او را در سه چيز بيازمايي. به خشمش بنگر كه او را از حق به باطل گرايش مي دهد يا نه؟ در درهم و دينار (هنگامي كه به پول محتاج هستي از وي طلب كن) و هنگامي كه با او مسافرت مي كني (انسان در سفر جوهرة خود را نشان مي دهد).
  داشتم خُلق نيكو جلب كنندة خوبي ها است، اميرمؤمنان (ع) فرمود:هر كسي كه داراي اخلاق نيكو باشد، دوستانش بسيار مي شوند و مردم با او اُنس و اُلفت مي گيرند.
  اگر كسي بخواهد مردم او را دوست داشته باشند، بايد در هنگام برخورد با ايشان گشاده رو و با لبخند باشد تا در دل افراد از هر صنف نفوذ كند.
  لینک:http://www.erfan.ir/21278.html
  امام علی (علیه السلام):
  از نشانه های خردمندی درست حرف زدن است./غرر الحکم_حدیث 9416/
  ***
  من رفتم من را حلال کنید

 10. صلوات ها 2


 11. #6

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  547
  حضور
  2 روز 1 ساعت 17 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  2
  گالری
  0
  صلوات
  839  سلام علیکم و رحمت الله و برکاته
  انتخاب دوست مناسب

  ارسال شده توسط شهر سوال در ۱۳۹۲/۳/۵ - ۲۱:۱۸
  من با همكلاسي خود در دبيرستان که دو سال از من بزرگتر است دوست شده‌ام و می خواهم رابطه‌ام صمیمی‌تر شود، لطفا براي ارتباط بهتر راهنمائيم كنيد؟
  خدمت شما عرض شود که دوستی و صمیمیت یکی از ویژگی های ذاتی هر انسانی است و احادیث زیادی در این رابطه داریم اما دوستی با دیگران دارای حد و مرزهایی است که دیده شده بعضی از افراد دچار افراط در دوستی می شوند مثلا افرادی که از اسقلال شخصیتی برخوردار نیستند و برای توانایی ها و خوبی های خودشان ارزشی قایل نیستند همچنین از اعتماد به نفس و خودارزشمندی پایینی برخوردارند دچار وابستگی عاطفی و روانی به فردی می شوند و زندگی و یا به عبارتی دیگر زنده ماندن خودشان را به دیگری پیوند می زنند در حالی این وابستگی نه تنها انسان را به آرامش در کنار دوست ، نمی رساند بلکه خود باعث افسردگی، اضطراب و نگرانی شده و باعث به خطر افتادن هویت مستقل انسانی می شود بنده در مشاوره خود دیده ام که بعضی از افراد به حدی به طرف مقابلشان می چسبند که فعالیت های عادی خود و طرف مقابل شان را به خطر می اندازند و باعث درگیری های فراوان ارتباطی با دوست خود می شوند . بنابراین سعی کنید که در انتخاب و رابطه با دوست تان به نکات زیر دقت کنید:
  ۱- از نظر سنی زیاد اختلاف نداشته باشید.
  ۲- دلایل و اهداف دوستی را بنویسید.
  ۳- سعی کنید دوستان متنوع داشته و به هیچ وجه روی یک دوست سرمایه گذاری روانی و عاطفی کامل نکنید.
  ۴- انتظارات و موضوعاتی که از همدیگر دارید را به صورت منطقی مطرح کنید.
  ۵- تعادل را حفظ کنید و سعی نکنید زندگی خودتان را به دیگری پیوند بزنید.
  ۶- سعی کنید در گفت و گو ها شفاف حرف بزنید .
  ۷- تمام آنچه که در درون دارید و یا در گذشته انجام داده اید را در اختیار ایشان نگذارید.
  ۸- در دوستی از خودخواهی پرهیز کنید و رضایت طرف مقابل را در تصمیم های مشترک در نظر بگیرید.
  ۹- سعی کنید در ابراز احساسات خودکنترلی و خویشتن داری را رعایت کرده و از یک طرفه بودن دوستی جلوگیری کنید .
  ۱۰ - احترام متقابل را حفظ کنید و در صورت سرد برخورد کردن طرف مقابل از گدایی کردن عاطفی بپرهیزید.
  موفق باشید.

  لینک:http://www.soalcity.ir/node/1708
  امام علی (علیه السلام):
  از نشانه های خردمندی درست حرف زدن است./غرر الحکم_حدیث 9416/
  ***
  من رفتم من را حلال کنید

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  نوشته
  243
  حضور
  1 روز 18 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  802  سلام و عرض خسته نباشید خدمت برادر محترم
  یک دوست خوب باید راستگو-صادق-دلسوز و .... باشد

  حدیث (1) لقمان حكيم عليه السلام :

  يا بُنَىَّ لاتَعدُ بَعدَ تَقوَى اللّه مِن اَن تَتَّخِذَ صاحِبا صالِحا؛

  فرزندم! بعد از تقواى الهى، از گرفتن دوستِ شايسته نگذر.

  الاخوان، ص 110، ح 25

  حدیث (2) امام على عليه السلام :

  خَيرُ اِخوانِكَ مَن دَعاكَ اِلى صِدقِ المَقالِ بِصِدقِ مَقالِهِ وَ نَدَبَكَ اِلى اَفضَلِ العمالِ بِحُسنِ اَعمالِهِ؛

  بهترين برادرانت (دوستانت)، كسى است كه با راستگويى اش تو را به راستگويى دعوت كند و با اعمال نيك خود، تو را به بهترين اعمال برانگيزد.

  غررالحكم، ح 5022

  حدیث (3) پيامبر صلى الله عليه و آله :

  مَن اَرادَ اللّه بِهِ خَيرا رَزَقَهُ اللّه خَليلاً صالحِا؛

  هر كس كه خداوند براى او خير بخواهد، دوستى شايسته نصيب وى خواهد نمود.

  نهج الفصاحه، ح 3064

  حدیث (4) لقمان حكيم رحمه الله :

  يا بُنَىَّ اتَّخِذ أَلفَ صَديقٍ وَأَلفٌ قَليلٌ وَلاتَتَّخِذ عَدُوّا واحِدا وَالواحِدُ كَثيرٌ؛

  فرزندم هزار دوست بگير كه هزار دوست هم كم است و يك دشمن مگير كه يك دشمن هم زياد است.

  بحارالأنوارف ج13، ص413، ح4

  حدیث (5) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :

  اَلجَليسُ الصّالِحُ خَيرٌ مِنَ الوَحدَةِ، وَالوَحدَةُ خَيرٌ مِن جَليسِ السّوءِ؛
  هم نشين خوب، از تنهايى بهتر است و تنهايى از هم نشين بد بهتر است.

  امالى طوسى، ج1، ص535، ح1162

  حدیث (6) امام على عليه السلام :

  مَن لَم يُقَدِّم فِى اتِّخاذِ الإِخوانِ الاِعتِبارَ دَفَعَهُ الاِغتِرارُ إِلى صُحبَةِ الفُجّارِ؛
  هر كس در انتخاب برادران (دوستان) امتحان را مقدم ندارد، فريب خوردگى او را به مصاحبت با بدكاران مى كشاند.

  غررالحكم، ج5، ص398ف ح8922

  حدیث (7) امام على عليه السلام :

  خَيرُ إخوانِكَ مَن دَعاكَ إلى صِدقِ المَقالِ بِصِدقِ مَقالِهِ وَ نَدَبَكَ إِلى أَفضَلِ العمالِ بِحُسنِ أعمالِهِ؛
  بهترين برادرانت (دوستت)، كسى است كه با راستگويى اش تو را به راستگويى بخواند و با اعمال نيك خود، تو را به بهترين اعمال برانگيزد.

  غررالحكم، ج3، ص434، ح5022

  حدیث (8) امام صادق عليه السلام :

  لا يَنبَغى لِلمَرءِ المُسلِمِ أَن يُواخىَ الفاجِرَ وَلاَ الحمَقَ وَلاَ الكَذَّابَ؛
  سزاوار نيست كه مسلمان با بدكار و احمق و دروغگو رفاقت كند.

  كافى، ج2، ص640، ح3

  حدیث (9) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :

  ثَلاثَةٌ تُخلِصُ المَوَدَّةَ: إِهداءُ العَيبِ، وَحِفظُ الغَيبِ، وَالمَعونَةُ فِى الشِّدَّةِ؛
  سه چيز دوستى را يكرنگ مى سازد: هديه كردن عيب هاى يكديگر، در غيبت دوست پاس خاطر او را داشتن و بدگويى نكردن و يارى رساندن در سختى.

  تنبيه الخواطر، ج2، ص121

  حدیث (10) امام على عليه السلام :

  اَلصَّديقُ مَن كانَ ناهيا عَنِ الظُّلمِ وَالعُدوانِ مُعينا عَلَى البِرِّ وَالحسانِ؛
  دوست، كسى است كه از ظلم و تجاوزگرى باز دارد و بر انجام خوبى و نيكى يارى كند.

  غررالحكم، ج2، ص128، ح2078

  حدیث (11) امام على عليه السلام :

  وَابذُل ... لِلعامَّةِ بِشرَكَ وَمَحَبَّتَكَ وَلِعَدُوِّكَ عَدلَكَ وَإِنصافَكَ ... ؛
  گشاده رويى و دوستى ات را براى عموم مردم و عدالت و انصافت را براى دشمنت بكار گير.

  خصال، ص147، ح178

  حدیث (12) امام على عليه السلام :

  حُسنُ الخلاقِ يُدِّرُ الرزاقَ وَيونِسَ الرِّفاقَ؛
  خوش اخلاقى روزى ها را زياد مى كند و ميان دوستان انس و الفت پديد مى آورد.

  نهج الفصاحه، ح 781

  حدیث (13) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :

  لاتَزالُ اُمَّتى بِخَيرٍ ما تَحابّوا وَتَهادَوا وَأَدَّوُا المانَةَ؛
  امّت من تا هنگامى كه يكديگر را دوست بدارند، به يكديگر هديه دهند و امانتدارى كنند، در خير و خوبى خواهند بود.

  عيون اخبار الرضا، ج1، ص32، ح25

  حدیث (14) امام على علیه السلام:

  اَلكَـيِّسُ صَديقُهُ الحَقُّ وَ عَدُوُّهُ الباطِلُ؛
  انسان زيرك، دوستش حق است و دشمنش باطل.

  غررالحكم، ح 1524

  حدیث (15) امام صادق عليه‏السلام :

  مَن غَضِبَ عَلَيكَ ثَلاثَ مَرّاتٍ وَلَم يَقُل فيكَ سوءا فَاتَّخِذهُ لِنَفسكَ خَليلاً؛
  هر كس سه بار بر تو خشم گرفت ولى به تو بد نگفت، او را براى خود به دوستى انتخاب كن.

  معدن الجواهر، ص 34

  حدیث (16) امام علی علیه السلام:

  إِذَا اختَشَمَ المُومِن أَخَاهُ فَقَد فَارقَهُ ؛
  به خشم درآوردن و شرمنده ساختن دوست، مقدمه جدایی از اوست.

  محاضرات، ج2، ص28

  حدیث (17) امام علی علیه السلام:

  اَعجَزُ النَّاسِ مَن عَجَزَ عَنِ اکتِسابِ الاِخوَانِ، وَاَعجَزُ مِنهُ مَن ضَّیعَ مَن ظَفِرَ بِهِ مِنهُم؛
  عاجز ترین مردم کسی است که از بدست آوردن دوست عاجز بماند و از او عاجزتر کسی است که دوستان بدست آورده را از دست بدهد.

  الامالی، ص 110

  حدیث (18) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :

  يا عَلىُّ... لاتُصادِق آكِلَ الرِّبا فَإِنَّهُ يُبارِزُ اللّه لأَِنَّ اللّه تَعالى قالَ: (فَإِن لَم تَفعَلوا فَذَنوا بِحَربٍ مِنَ اللّه وَرَسولِهِ)؛

  اى على: با رباخوار رفاقت نكن، زيرا او با خداوند به مبارزه برخواسته، چون خداوند متعال مى فرمايد: «اگر دست از رباخوارى برنداشتيد پس به خدا و رسولش اعلان جنگ دهيد».

  ميراث حديث شيعه، ج 2، ص 46، ح 189

  حدیث (19) امام على عليه‏السلام :

  اَلكَـيِّسُ صَديقُهُ الحَقُّ وَ عَدُوُّهُ الباطِلُ؛

  انسان زيرك، دوستش حق است و دشمنش باطل.

  غررالحكم، ح 1524

  حدیث (20) امام على عليه‏السلام :

  جَليسُ الخَيرِ نِعمَةٌ، جَليسُ الشَّرِّ نِقمَةٌ؛

  همنشين خوب نعمت و همنشين بد، بلا و مصيبت است.

  غررالحكم، ح4719 و 4720

  حدیث (21) امام على عليه‏ السلام :

  قارِن اَهلَ الخَيرِ تَكُن مِنهُم وَ بايِن اَهلَ الشَّرِّ تَبِن عَنهُم؛

  با خوبان معاشرت كن تا از آنان باشى و از بدان دورى كن تا از آنان نباشى.

  نهج البلاغه، نامه 31

  حدیث (22) امام على عليه‏السلام :

  لا تَصفُو الخِلَّةُ مَعَ غَيرِ اَديبٍ ؛

  دوستى با شخص بى‏ادب ، صميمانه نخواهد شد.

  بحار الأنوار، ج 67، ص 400، ح 73

  حدیث (23) امام صادق عليه‏السلام :

  اَدَّبَنى اَبى عليه‏السلام بِثَلاثٍ ... ونَهانى عَن ثَلاثٍ : قالَ لى : يا بُنَىَّ مَن يَصحَب صاحِبَ السّوءِ لا يَسلَم وَ مَن لا يُقَـيِّد اَ لفاظَهُ يَندَم ، وَ مَن يَدخُل مَداخِلَ السَّوءِ يُتَّهَم... وَ نَهانى اَن اُصاحِبَ حِاسِدَ نِعمَةٍ وَ شامِتا بِمُصيبَةٍ ، اَو حامِلَ نَميمَةٍ ؛

  پدرم عليه‏السلام مرا به سه چيز ادب آموخت و از سه چيز نهى‏ام فرمود . سه نكته ادب اين بود كه فرمود : فرزندم! هركس با دوست بد بنشيند ، سالم نمى‏ماند و هر كس گفتارش را كنترل نكند ، پشيمان مى‏شود ، و هر كس به جايگاه‏هاى بد وارد شود ، مورد بدگمانى قرار مى‏گيرد (زير سؤال مى‏رود) و آن سه چيز كه مرا از آن نهى فرمود: دوستى با كسى كه چشم ديدن نعمت كسى را ندارد، و با كسى كه از مصيبت ديگران شاد مى‏شود و با سخن‏چين.

  نهج البلاغه ، حكمت 73

  حدیث (24) امام على عليه‏ السلام :

  عَوِّد لِسانَكَ لينَ الكَلامِ وَ بَذلَ السَّلامِ، يَكثُر مُحِبّوكَ وَ يَقِلَّ مُبغِضوكَ؛

  زبان خود را به نرمگويى و سلام كردن عادت ده، تا دوستانت زياد و دشمنانت كم شوند.

  غررالحكم، ح 6231

  حدیث (25) رسول اكرم صلى الله عليه و آله :

  ألمَرءُ عَلَی دین خَلیلِهِ فَلیَنظُر أحَدُکُم مَن یُخالِلُ.
  آدمی بر آیین دوست خود است پس بنگرید با که دوستی می کنید.

  بحارالانوار ج71 ص19

  حدیث (26) امام جواد علیه السلام فرمودند:
  اِیاکَ وَ مصاحِبَةَ الشِّریرِ ، فَاِنَّهُ کالسَّیفِ المَسلولِ یُحسِنُ مَنظَرَه وَ یَقبَحُ اَثَره؛

  از همراهی و رفاقت با آدم شرور بپرهیز ،زیرا که او مانند شمشیر برهنه است که ظاهرش نیکو و اثرش زشت است.

  مسندالامام الجواد، ص243

  حدیث (27) امام صادق علیه السلام:

  لا تُشـاوِر اَحمَق وَ لا تَستَعِنَّ بَکَذّابٍ وَ لا تَثق بِمَوَدَهِ مُلُوک؛

  با احمق مشورت نکن و از دروغگو یارى مجو و به دوستى زمامداران اعتماد مکن.

  تحف العقول،ص316

  حدیث (28) امام رضا علیه السلام:

  صدیقُ کلُّ امرئٍ عَقلُهُ و عَدُوُّهُ جَهلُهُ؛

  دوست هرکسی عقل اوست و دشمن هر کس نادانی اوست.

  جهاد النفس، ح82

  حدیث (29) امام علی علیه السلام:

  لا یکونُ الصَّدیقُ صَدیقاً حَتى یَحفَظُ اَخاهُ فى ثَلاثٍ:فى نکبَتِه وَ غَیبَتِه وَ وَفاتِه؛

  دوست اگر در سه مورد دوستش را حمایت نکند دوست نیست:در شدت و گرفتارى او ، در غیبت وى و پس از مرگش.

  (نهج البلاغه)

  حدیث (30) امام محمد باقر علیه السلام:

  اِعرِف المَودَّهَ فِی قَلبِ اَخیکَ بِما لَه فِی قَلبِکَ؛

  دوستی قلبی برادرت را از اندازه دوستی قلبی خودت نسبت به او بفهم.

  (تحف العقول ، ص 304)

  حدیث (31) پیامبر اکر م (صلی الله علیه وآله ):

  اِختَبِرُوا النّاسَ بِأخدانِهِم فَإنَّما يُخادِنُ الرَّجُلُ مَن يُعجِبُهُ نَحوُهُ؛

  مردم را به دوستانشان بيازماييد؛ زيرا آدمى با كسى كه از رفتارش خوشش بيايد، دوستى مى‏كند.


  (تنبيه الخواطر، ج 2، ص 249)

  حدیث (32) امام علی (ع):

  اُبذُل لِصَدیقِکَ کُلَّ المَوَدَّةِ وَ لاتَبذُل لَهُ کُلَّ الطُّمانینَهِ.
  هر چه محبت داری نثار دوستت کن امّا هر چه اطمینان داری به پای او مریز.

  بحارالانوار ج71 ص16

  حدیث (33) امام علی (ع):
  فِي الضَّيقِ يَتَبَيَّنُ حُسنُ مُواساةِ الرَّفِيقِ

  خوب يارى رساندن به دوست، در تنگنا آشكار مى‏شود.

  ميزان الحكمه، ح 7370

  حدیث (34) امام عسكرى(سلام الله عليه):

  خَيرُ إخوانِكَ مَن نَسِيَ ذَنبَكَ، وذَكَرَ إحسانَكَ إلَيهِ.

  بهترين برادر تو آن كسى است كه گناه و خطاى تو را به خود، فراموش كند.
  http://www.askdin.com/thread34335-2.html
  ....در خلقت خدا فـــ ــکر کن.... اینجا کلیک کنید

 14. صلوات ها 3


 15. #8

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۲
  نوشته
  243
  حضور
  1 روز 18 ساعت 59 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  802  نیک تر است که حرف بزرگان دین را گوش داد
  http://www.askdin.com/thread34335-2.html
  ....در خلقت خدا فـــ ــکر کن.... اینجا کلیک کنید

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  1,467
  حضور
  72 روز 16 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  60
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  6496  السلام علیکم و رحمة الله
  دوست خوب، کسی است که ما را متوجه دوربین خدا کند
  دوست بد کسی است که ما را از وجود دوربین خدا غافل کند.
  به بیان دیگر...
  دوست خوب، کسی است که گناه را در نظر ما زشت و ناپسند جلوه دهد
  دوست بد، کسی است که گناهان را زیبا کند و زینت دهد و ما را به آن تشویق نماید.

  اگر می خواهیم ببینیم که فلانی، دوست خوبی است یا نه
  ببینیم از موقعی که با او دوست شدیم، چقدر به خوبی ها متمایل شدیم و از بدی ها دور شدیم
  آیا از وقتی با او دوست شدم نسبت به نمازم مقید تر شدم؟ بیشتر مراقب چشم و زبانم هستم؟
  یا اینکه برعکس شده؟

  درآخرالزمان دوچیز بسیار کم می شود: 1-لقمه ی حلال-2-دوست خوب

  مهم ترین و مؤثر ترین عامل سعادت: نیکی به والدین - دوست خوب
  مهم ترین و مؤثر ترین عامل شقاوت: آزار والدین - دوست بد

  التماس دعا
  و من الله توفیق
  السلام علیک یا علی بن محمد - السلام علیک یا علی النقی الهادی
  اگر به سامره ام اوفتد گذر، سر و جان را -- کنم نثار به گنبدنمای حضرت هادی
  ز دست رفته شکیبم خدا کند که نصیبم -- شود زیارت صحن و سرای حضرت هادی
  ز خاک، عِطر بهشتی، پراکند اگر آید -- نسیمی از طرف سامرای حضرت هادی
  مرا رضایت ابن الرضا خوش است که دانم -- بُود رضای خدا در رضای حضرت هادی
  ----------------

  ...سریال ازدواج مرا در ""اینجا"" بخوانید...
  التماس دعا


 18. صلوات ها 5


 19. #10

  عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۱
  علاقه
  خدا-ائمه-قرآن-رهبرم سید علی خامنه ای
  نوشته
  4,453
  حضور
  45 روز 2 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  365
  صلوات
  22944  بد ترین رفیق کسی است که

  تو را به معصیت خدا تشویق کند.


 20. صلوات ها 7


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 6
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۵/۱۳, ۱۶:۲۸
 2. تاپيك برنامه هاي گروه{منتظران ظهور}
  توسط دايي حسن در انجمن گروه های دسته جمعی
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۹۲/۰۲/۲۱, ۱۵:۲۷
 3. آيا زبور يك كتاب دعايي بود يا كتابي شريعت مدار ؟
  توسط هوريا شاهويي در انجمن اقسام وحي
  پاسخ: 6
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۸/۲۹, ۱۵:۵۶
 4. پاسخ: 4
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۸/۱۸, ۱۰:۴۶
 5. پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۱۲/۲۶, ۱۴:۲۷

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود