جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: *****مکتب فرشته پرستی*****

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,894
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13041

  *****مکتب فرشته پرستی*****
  مکتب فرشته پرستی چیست؟ لطفا اطلاعاتی در مورد آن ارایه نمایید
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 2. صلوات


 3. #2

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,644
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11138  الف) ما در ارتباط با فرشته پرستی (angle worship) به منبع فارسی دست نیافتیم. آنچه در ذیل می آید عصاره یك مقاله به زبان انگلیسی، در این ارتباط است كه خدمت شما عرضه می شود.
  فرشته پرستی گرایشی بوده كه منشاء در مسیحیت به ویژه كاتولیسیسم دارد. آنان هفت فرشته بزرگ را تقدیس می كردند، كه گاهی نیز به حد عبادت می رسیده؛ و در دوره های مختلف این گرایش نوساناتی از حیث اقبال و ادبار مردم داشته است.
  در مجموع این گرایش از دیدگاه مسیحیت و ارباب كلیسا محكوم بوده، و در این اواخر قدیس "بولس" مسیحیها را از فرشته پرستی بر حذر داشته است.
  برای مطالعه در باره گرایش مذكور در كلیسای كاتولیك به آدرس ذیل مراجعه كنید. http://www.blavatsky.net/blavatsky/a...olicChurch.htm


 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  مطالعه و تفکر
  نوشته
  6,668
  حضور
  80 روز 6 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  16819

  آیین فرشته پرستی
  بنام خدا
  پاسخ:
  سلام- با تشکر از سؤال شما، قبل از پرداختن به پاسخ تفصیلی، توجه به چند نکته ضروری است:

  1. تاریخ زندگی انسان ها در همه جوامع بشری، آکنده از افراد، گروه ها و جریان هایی است که به نام هدایت آدمیان، از فضای خلاء و تشنگی و سرگردانی بی پایان مردم سوء استفاده نموده و با اندیشه های شرک آلود و فاسدشان، آن ها را به تباهی کشانیده و انحرافات گستردۀ اعتقادی، رفتاری و اخلاقی پدیدار ساخته اند. برخی از این انحرافات، سر از تأسیس فرقه ها و مذاهبی در آورده که کشتارها، خرابی ها و ابتذال ها را به دنبال داشته است. در سده های اخیر فرقه سازی و ایجاد تفرقه از سوی سردمداران کفر، در سرزمین های اسلامی و در میان مسلمانان، رواج یافته و یکی از روش های استعماری نوین است. به طوری که برای جلوگیری از گرایش مردم غرب به اسلام در ربع قرن گذشته، نزدیک به 2500 گروه غیر متداول به نام گروه های مذهبی در آمریکا و اروپا به وجود آمده است. گروه هایی که در بیرون جذابند ولی از درون سوء استفاده های زیادی می کنند.

  2. قرآن در آیات متعددی پرستش الهه ها، خدایان دروغین، نمادها و مظاهر شرک و کفر اعم از دوگانه پرستی و چندگانه پرستی، که همان طواغیت اند را نکوهش نموده و به پرستش رب العالمین سفارش نموده است.

  3. آیین فرشته پرستی پدیدۀ جدیدی نبوده، برگرفته از آیین های ثنویت (دوگانه پرستی) است و ریشه در گذشتۀ تاریخ بشر دارد. اطلاعات کامل و جامعی در خصوص جمعیت، مناسک و برنامه های فرشته پرستان جدید، در دست نیست اما بدون شک این اندیشه، ریشه در نوعِ فهم و برداشت غلطی دارد که این گروه، از معرفی و شناختی که کتب مقدس، نسبت به جایگاه فرشتگان داده پیدا کرده اند و فرشتگان را گاهی در ردیف خداوند دارای نقش و اثر دانسته، ایشان را دختران خدا و یا به عنوان الهه ها و نمایندگان خدا در زمین برشمرده اند.

  4. این اِشکال و تصور غلط، در طرز تلقی مسیحیان، نسبت به عیسی (ع) نیز بوضوح مشهود است، بطوریکه وی را فرزند خدا، جانشین خدا و در ردیف و هم سطح خدای عالمیان برای نقش و قدرت و اثر قائلند که البته تحریف در مسیحیت به همین جا ختم نشده و به تثلیث انجامیده و برای روح القدس، فرشتۀ مقرب الهی نیز همین قدرت ها و آثار را قائلند.

  5. از دیگر اقسام دوگانه پرستی؛ برخی از فرقه های شیطان پرستی سنتی اند که اگر چه به خدای هستی بخش معتقدند، اما برای شیطان، قدرتی همردیف خدا قائل بوده و شیطان را از فرشتگان مقرب الهی می دانند که به دلیل قدرت زیادش با خدا به مخالفت برخاست و بناحق از درگاه خدا رانده شد که این مطلب برخلاف دیدگاه اسلام است که شیطان از جن است و بدلیل سرپیچی از فرمان الهی و تکبر، جایگاه خویش را از دست داده و رانده شد.

  شهید مرتضی مطهری (ره)، آیین ثنویت و دوگانه پرستی را با نگاه تفسیری به آیات 81-85 سورۀ زخرف، از آنجا ناشی می داند که فکر این مطلب که خدا دارای فرزند است، در عالم وجود داشته است، یکی در مسیحیت که گفتند: «المسیح ابن الله‏»، مسیح پسر خداست، و دیگر در کفار جاهلیت، می‏گفتند فرشتگان فرزندان خدا و «بنات الله‏» هستند، و بت پرستی‏شان از فرشته پرستی سرچشمه می‏گرفت و فرشته پرستی‏شان از این فکر که فرشتگان دختران خدا هستند، منتها وقتی که تاریخ خیلی طول می‏کشد، نسلهای بعد که می‏آیند در مقابل بت می‏ایستند توجه ندارند که این بتها هیکل هایی است که برای فرشتگانی ساخته‏اند و فرشته را پرستش می‏کنند چون دختر خداست. این فکرها در آنها نیست.

  مطلبی که [متمم این مقدمه است] این است که در مساله «پرستش‏» دو طرز تفکر مختلف در دنیا وجود دارد. یکی این که پرستش بشر از پرستش سنگ و چوب و رئیس قبیله و حتی مار و مور و بت و ستاره و ماه و خورشید و دریا و کوه و فرشته و پیغمبر شروع شده تا ارباب انواع مختلف، تا می‏رسد به پرستش خدا.

  قرآن همیشه عکس مطلب را می‏گوید. قرآن می‏گوید اول پرستش خدای یگانه بوده، انحراف از پرستش خدای یگانه منجر به بت پرستی‏ها شده است. این، دو نوع تاریخ دین بر ضد یکدیگر است. البته در میان فرنگیها هم عده‏ای [همین نظریه را دارند] که اول توحید بوده و بعد بت پرستی. توحید مولود بت پرستی نیست، یعنی توحید متولد شده و تکامل یافتۀ بت‏پرستی نیست، بلکه بت‏پرستی صورت انحرافی خدا پرستی است. (که این مطلب، البته بحث مفصل و جداگانه ای دارد)

  اما آنچه بحث ریشه و زمینۀ شکل گیری و گرایش به بت پرستی بعنوان نمادها، الهه ها و دختران خدا در زمین را در قالب یک مصداق روشن بیان می کند، حدیثی هست از حضرت صادق علیه السلام که در به اصطلاح دین شناسی واقعا حدیث عجیبی است! از امام سؤال کردند که یابن رسول الله! چطور شد که بت پرستی در دنیا پیدا شد؟ اولین بار بت پرستی به چه وسیله پیدا شد؟ حضرت فرمود که بت پرستی بعد از خداپرستی پیدا شد و آن این بود که قبل از یونس، در دوران قبل از تاریخ (به اصطلاح امروز) مرد حکیم و خداپرستی بود و شاید هم پیغمبر (حالا من یادم نیست) به نام «اسقلینوس‏» و او مردم را به توحید دعوت می‏کرد و مردم فوق العاده به او ارادت می‏ورزیدند، و او مُرد. بعد که مُرد، مردم در فراق او بی تابی می‏کردند. شیطان اینجا وسوسه کرد (حالا یا شیطان انس یا شیطان جن)، آمد به آنها گفت که شما خیلی بی‏تاب هستید، من برای اینکه تسکینی برای قلب شما باشد مجسمه او را برای شما می‏سازم که لااقل مجسمه‏اش را ببینید، یادگارش هست. مردم خیلی خوشحال شدند. مجسمه این مرد خداپرست را ساخت و مردم در ابتدا فقط به دیدن و زیارت آن مجسمه می‏رفتند که آن مطلب اشکالی نداشت، به عنوان یادگاری بود از خودش، مثل عکسهایی که ما از مردگان خودمان می‏بینیم. یکی دو نسل گذشت. کم کم شیطان این وسوسه را برای مردم به وجود آورد که خود اسقلینوس اگر در آسمان هست جسدش در اینجاست، هر چه از خودش می‏خواستید از مجسمه‏اش بخواهید. به تدریج مردم چسبیدند به این مجسمه به عنوان اینکه روح اسقلینوس در این مجسمه وجود دارد و از او مثلا حاجت‏بخواهند، نزد او استغفار کنند. کم کم این فکر برایشان پیدا شد که «این التراب و رب الارباب‏» ما کجا و خدای یگانه کجا؟! بیاییم عبادتها را هم برای همین مجسمه انجام بدهیم. دیگر خدا را به کلی فراموش کردند و همه عبادتها برای این [مجسمه شد]. کم کم این شد دو تا، دو تا شد پنج تا، پنج تا شد ده‏تا. به این ترتیب [بتها و بت‏پرستی] به وجود آمد. این است که قرآن با بت‏پرستیهای مکه هم که صحبت می‏کند صحبتِ فرزند نداشتن خدا را می‏کند. (2)

  در پایان؛ مطلبی که می تواند بعنوان دلیل محکم و قرآنی بر رد و ابطال اینگونه آیین ها و فرقه های انحرافی و شرک آلود بدان اشاره کرد تفسیر آیۀ 172 سورۀ نساء است:

  خداوند در این آیۀ شریفه می فرماید: " لن يستنكف المسيح ان يكون عبداً لِله و لا الملئكه المقربون و مَن يستنكف عن عبادته و يستكبر فسيحشرهم اليه جميعاً؛ هرگز مسيح از اينكه بنده خدا باشد، ابايي ندارد و همچنين ملائكه مقرب نيز ابائي از بندگي خدا ندارند و هر كس از بندگي خدا استنكاف بورزد و تكبر كند، پس خدا بزودي آنها را در نزد خود محشور مي كند."

  همه انجيلها تصريح به اين دارند كه مسيح (ع) خدا را عبادت مي كرد و هيچ معنا ندارد كه پسر براي پدرش بندگي كند و ياخودش را بپرستد و يا اينكه يكي از سه خداي فرضي آن دوتاي ديگر را عبادت كند، پس مسيح بنده و فرستاده خداست و لاغير.
  همچنين فرشتگان مقرب هم بندگان خدا هستند نه دختران او و همچنين آنها الهه نيستند، بلكه بندگاني اند كه ابايي از عبادت و بندگي خدا ندارند و اگرچنين نبودند، كه فرشتۀ مقرب درگاه الهي نمي شدند و هر كس از جن يا انس هم، اگراز عبادت خدا استنكاف داشته باشد، بايد بداند بزودي در پيشگاه الهي حاضرخواهد شد و جزا داده مي شود. (3)
  نتیجۀ بحث آنکه، آیین فرشته پرستی و همۀ آیین هائی که به نوعی، ریشه در ثنویت و تثلیث (دوگانه پرستی و چندگانه پرستی) دارند برگرفته از این تصور اشتباه است که جز خدا بعنوان قدرت مطلق عالم، قدرت ها و قوای دیگری اعم از قدرت های حقیقی و وابسته و یا غیرحقیقی و غیروابسته به خدا که منشأ آثار مستقلی اند در عالم وجود دارد، در حالیکه طبق نظر اسلام و از منظر فلسفۀ اسلامی، خداوند تنها قدرت مؤثر در عالم بوده و سایر موجودات، قدرتشان، وابسته و غیر استقلالی است.
  از اینرو تنها خدا بعنوان خالق هستی بخش و مدبر امور عالم شایستۀ پرستش بوده و هیچ قدرت دیگری در عالم صلاحیت پرستش ندارد.
  والسلام
  پاورقی_____________________
  1. زخرف / 81.
  2. آشنایی با قرآن جلد پنجم، مطهری، مرتضی؛ به نقل از حوزه نت
  3. برای مطالعۀ بیشتر رجوع کنید به تفسیر اطيب البيان، بنقل از سایت تبیان. 6. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود