جمع بندی >>> بحثی درباره جنابت مردان <<<

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
>>> بحثی درباره جنابت مردان <<<

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت زحمت کشان این سایت پربار

طاعات و عبادات همه دوستان و بازدیدکنندگان سایت مقبول درگاه حق انشاءالله

بنده امروز بعد از سحری و نماز صبح، خوابیدم. مدت زمان زیادی هم بود که در خواب محتلم نشده بودم (تقریبا 3 هفته) و خب از آنجایی که مجرد می باشم و از راه دیگری ارضای جنسی ندارم، احتلام تنها راه خروج منی از بدن بنده می باشد! خب امروز بنده خوابی تحریک آمیز را دیدم و هنگامی که در خواب میخواستم به اوج لذت جنسی برسم و اصطلاحا جنب شوم، از خواب بیدار شدم و سعی کردم که به اوج لذت جنسی نرسم! لحظه ای که از خواب بیدار می شدم، به قول مراجع تقلید، منی در بدن بنده حرکت کرد، ولی چون بنده در آن لحظه از خواب بیدار شدم، سعی کردم که انزال صورت نگیرد! به هرحال انزال انجام نشد و هیچ رطوبتی نیز مشاهده نکردم! دوباره خوابیدم و بعد از یک ساعت که بیدار شدم، بعد از بررسی متوجه شدم که هیچ رطوبتی از بنده خارج نشده است. ولی بعد از رفتن به دستشویی و بعد از ادرار، مایع چسبنده و لزجی از من خارج شد که رنگ آن هم به سفیدی میزد! خب اگر بنا را بر رساله های مراجع تقلید عظام بگذارم، بنده جنب نشده ام! چون اون سه تا نشانه تشخیص منی رو مشاهده نکرده ام! حتی یکی از اون نشانه ها رو هم مشاهده نکرده ام! ولی خب استنباط بنده این است که این مایع چسبنده که بعد از ادرار خارج شده است، منی می باشد! چون بنده خیلی دیر به دیر محتلم می شوم و این بار نیز که در لحظه احتلام از خواب بیدار شده و در واقع مقاومت کردم تا جنب نشوم، از طرف دیگر هم مقداری منی هم در بدن بنده حرکت نمود، خب بدن چاره ای ندارد تا این اضافه بار منی جمع شده در بیضه را به صورت نزول تدریجی بعد از ادرار دفع کند! خب اکنون تکلیف بنده چیست؟ آیا این مایع حکم منی را دارد و در واقع یکی از آن آبهای سه گانه مذی و ودی و وذی نیست؟ درنتیجه بنده جنب شده ام؟ یا اینکه شک و استنباط بنده بی جا و بی مورد است و باید تجزیه و تحلیل های خود را کنار بگذارم و فقط طبق نظر مراجع عظام عمل نمایم که بدین صورت میباشد که اگر حتی یکی از آن نشانه های سه گانه تشخیص منی (لذت و جهش و سستی) رو مشاهده نکردم، پس این آبی که بعد از ادرار از من خارج گشته محکوم به پاکی است و خود بنده نیز جنب نشده ام؟
از کارشناس محترم این بحث تقاضا دارم که از دادن پاسخ های تکراری و کلیشه ای این بحث که هم در رساله های عملیه و هم در بسیاری از تاپیک های مربوطه این سایت و سایر سایت های استفتاء موجود می باشد، پرهیز نمایند! همانطور که از متن سوال هویداست، بنده همه این مسائل موجود در رساله ها را مطالعه کرده ام و باز به پاسخ سوال خود نرسیده ام! نظر بنده این است که با توجه به دیر ازدواج نمودن جوانان در جامعه کنونی امروز، مسائلی از این دست کاملا نو و بدیع بوده و بالطبع استنباط و استفتائات آنان نیز در این موارد جای شبهه داشته باشد! البته بنده به هیچ عنوان قصد جسارت به ساحت این بزرگان را ندارم و فقط چیزهایی که ذهن این حقیر را درگیر خود نموده است را با صراحت بیان میکنم...
اجرکم عند الله

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سجاد

[="Tahoma"][="Black"]

BalroG;538388 نوشت:

بنده امروز بعد از سحری و نماز صبح، خوابیدم. مدت زمان زیادی هم بود که در خواب محتلم نشده بودم (تقریبا 3 هفته) و خب از آنجایی که مجرد می باشم و از راه دیگری ارضای جنسی ندارم، احتلام تنها راه خروج منی از بدن بنده می باشد! خب امروز بنده خوابی تحریک آمیز را دیدم و هنگامی که در خواب میخواستم به اوج لذت جنسی برسم و اصطلاحا جنب شوم، از خواب بیدار شدم و سعی کردم که به اوج لذت جنسی نرسم! لحظه ای که از خواب بیدار می شدم، به قول مراجع تقلید، منی در بدن بنده حرکت کرد، ولی چون بنده در آن لحظه از خواب بیدار شدم، سعی کردم که انزال صورت نگیرد! به هرحال انزال انجام نشد و هیچ رطوبتی نیز مشاهده نکردم! دوباره خوابیدم و بعد از یک ساعت که بیدار شدم، بعد از بررسی متوجه شدم که هیچ رطوبتی از بنده خارج نشده است. ولی بعد از رفتن به دستشویی و بعد از ادرار، مایع چسبنده و لزجی از من خارج شد که رنگ آن هم به سفیدی میزد! خب اگر بنا را بر رساله های مراجع تقلید عظام بگذارم، بنده جنب نشده ام! چون اون سه تا نشانه تشخیص منی رو مشاهده نکرده ام! حتی یکی از اون نشانه ها رو هم مشاهده نکرده ام! ولی خب استنباط بنده این است که این مایع چسبنده که بعد از ادرار خارج شده است، منی می باشد! چون بنده خیلی دیر به دیر محتلم می شوم و این بار نیز که در لحظه احتلام از خواب بیدار شده و در واقع مقاومت کردم تا جنب نشوم، از طرف دیگر هم مقداری منی هم در بدن بنده حرکت نمود، خب بدن چاره ای ندارد تا این اضافه بار منی جمع شده در بیضه را به صورت نزول تدریجی بعد از ادرار دفع کند! خب اکنون تکلیف بنده چیست؟ آیا این مایع حکم منی را دارد و در واقع یکی از آن آبهای سه گانه مذی و ودی و وذی نیست؟ درنتیجه بنده جنب شده ام؟ یا اینکه شک و استنباط بنده بی جا و بی مورد است و باید تجزیه و تحلیل های خود را کنار بگذارم و فقط طبق نظر مراجع عظام عمل نمایم که بدین صورت میباشد که اگر حتی یکی از آن نشانه های سه گانه تشخیص منی (لذت و جهش و سستی) رو مشاهده نکردم، پس این آبی که بعد از ادرار از من خارج گشته محکوم به پاکی است و خود بنده نیز جنب نشده ام؟
از کارشناس محترم این بحث تقاضا دارم که از دادن پاسخ های تکراری و کلیشه ای این بحث که هم در رساله های عملیه و هم در بسیاری از تاپیک های مربوطه این سایت و سایر سایت های استفتاء موجود می باشد، پرهیز نمایند! همانطور که از متن سوال هویداست، بنده همه این مسائل موجود در رساله ها را مطالعه کرده ام و باز به پاسخ سوال خود نرسیده ام! نظر بنده این است که با توجه به دیر ازدواج نمودن جوانان در جامعه کنونی امروز، مسائلی از این دست کاملا نو و بدیع بوده و بالطبع استنباط و استفتائات آنان نیز در این موارد جای شبهه داشته باشد! البته بنده به هیچ عنوان قصد جسارت به ساحت این بزرگان را ندارم و فقط چیزهایی که ذهن این حقیر را درگیر خود نموده است را با صراحت بیان میکنم...
اجرکم عند الله

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا هر گاه سؤال شرعی می پرسید نام مرجع تقلیدتان را هم بفرمایید تا پاسخ دقیق تر و مورد استفاده همه مقلدان معظم له باشد .

در پناه حضرت حق باشید[/]

هوالعالم

برادر هرگاه از شما رطوبتی خارج شد که یقین دارید منی هست؛ با وجودیکه نشانه های منی موجود در رساله هم نباشد؛ آن منی است و شما جنب هستید و باید غسل کنید.

آن نشانه ها ماله زمانی است که شما شک دارید که آیا این رطوبت منی هست یا خیر؟ که در آن صورت به نشانه ها رجوع میکنید که اگر نشانه ها را داشت منی هست اگر نداشت نیست.

اگر از شما رطوبتی خارج شده که واقعا نمیدانید منی هست یا نه؛ اگر نشانه ها را نداشت؛ شما جنب نیستید و منی نیست.

سجاد;539406 نوشت:

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

لطفا هر گاه سؤال شرعی می پرسید نام مرجع تقلیدتان را هم بفرمایید تا پاسخ دقیق تر و مورد استفاده همه مقلدان معظم له باشد .

در پناه حضرت حق باشید

[=arial]
مرجع تقلید بنده: مقام معظم رهبری

user;539447 نوشت:
هوالعالم

برادر هرگاه از شما رطوبتی خارج شد که یقین دارید منی هست؛ با وجودیکه نشانه های منی موجود در رساله هم نباشد؛ آن منی است و شما جنب هستید و باید غسل کنید.

آن نشانه ها ماله زمانی است که شما شک دارید که آیا این رطوبت منی هست یا خیر؟ که در آن صورت به نشانه ها رجوع میکنید که اگر نشانه ها را داشت منی هست اگر نداشت نیست.

اگر از شما رطوبتی خارج شده که واقعا نمیدانید منی هست یا نه؛ اگر نشانه ها را نداشت؛ شما جنب نیستید و منی نیست.

[=arial]
خب بنا بر توضیحاتی که در متن سوال خود بیان کردم و پاسخ شما بزرگوار، اگر بنا را بر جنب شدن خود بگذارم، بنا را بر منی بودن آن مایع قرار داده ام، پس غسل جنابت را انجام میدهم و یکی دو ساعت بعد که رفتم دستشویی و بعد از ادرار باز مایع چسبنده از بنده خارج شد، دوباره باید غسل رو انجام بدهم؟ چون مثل حالت اول، باید بنا را بر منی بودن آن مایع قرار بدهم، درغیر این صورت تشخیص اول بنده نیز زیر سوال خواهد بود! شاید این حالت در طی یکی دو روز، دو سه بار و اگر کارهای سنگین انجام دهیم، بیشتر تکرار شود! دراین صورت تکلیف چیست؟ همانطور که گفتم به نظر بنده وقتی در بدن شخص منی حرکت کرد، دستگاه جنسی شخص ممکن است این منی را طی یک فرآیند یکی دو روزه بعد از ادرار دفع کند که اگر بعد از هر ادراری که مایع چسبنده از بدن دفع می شود، غسل کنیم، خب خیلی سخت می شود!

BalroG;539637 نوشت:
خب بنا بر توضیحاتی که در متن سوال خود بیان کردم و پاسخ شما بزرگوار، اگر بنا را بر جنب شدن خود بگذارم، بنا را بر منی بودن آن مایع قرار داده ام، پس غسل جنابت را انجام میدهم و یکی دو ساعت بعد که رفتم دستشویی و بعد از ادرار باز مایع چسبنده از بنده خارج شد، دوباره باید غسل رو انجام بدهم؟

تاجایی که بنده مطالعه کردم ....
اگر یقین به خروج منی کردید، و بدون استبراء از منی غسل کردید؛ بعد از غسل رطوبتی از شما خارج شد که نمیدانید منی هست یا نه؛ حکم به منی بودن اون میشه و باید غسل کنید.

و اگر یقین به خروج منی کردید؛ سپس استبراء کردید و بعد غسل کردید؛ بعد از غسل رطوبتی از شما خارج شد که نمیدانید منی هست یا نه؛ حکم به طهارت میشه و غسل لازم نیست.

یاعلی

user;539712 نوشت:
تاجایی که بنده مطالعه کردم ....
اگر یقین به خروج منی کردید، و بدون استبراء از منی غسل کردید؛ بعد از غسل رطوبتی از شما خارج شد که نمیدانید منی هست یا نه؛ حکم به منی بودن اون میشه و باید غسل کنید.

و اگر یقین به خروج منی کردید؛ سپس استبراء کردید و بعد غسل کردید؛ بعد از غسل رطوبتی از شما خارج شد که نمیدانید منی هست یا نه؛ حکم به طهارت میشه و غسل لازم نیست.

یاعلی

[=arial]
خیلی ممنون از عنایت و پاسخ شما بزرگوار؛ ولی فکر کنم که بنده نمی توانم منظور خودم را به دوستان برسانم. منتظر اظهار نظر سایر دوستان هستم...

BalroG;539637 نوشت:
[=arial]
خب بنا بر توضیحاتی که در متن سوال خود بیان کردم و پاسخ شما بزرگوار، اگر بنا را بر جنب شدن خود بگذارم، بنا را بر منی بودن آن مایع قرار داده ام، پس غسل جنابت را انجام میدهم و یکی دو ساعت بعد که رفتم دستشویی و بعد از ادرار باز مایع چسبنده از بنده خارج شد، دوباره باید غسل رو انجام بدهم؟ چون مثل حالت اول، باید بنا را بر منی بودن آن مایع قرار بدهم، درغیر این صورت تشخیص اول بنده نیز زیر سوال خواهد بود! شاید این حالت در طی یکی دو روز، دو سه بار و اگر کارهای سنگین انجام دهیم، بیشتر تکرار شود! دراین صورت تکلیف چیست؟ همانطور که گفتم به نظر بنده وقتی در بدن شخص منی حرکت کرد، دستگاه جنسی شخص ممکن است این منی را طی یک فرآیند یکی دو روزه بعد از ادرار دفع کند که اگر بعد از هر ادراری که مایع چسبنده از بدن دفع می شود، غسل کنیم، خب خیلی سخت می شود!

سلام علیکم مؤمن،
در رساله‌های عملیه نوشته شده است (می‌دانم که آنها را خوانده‌اید ولی این رساله‌ها خیلی دقیق نوشته شده‌اند و فهمشان گاهی دقت بالایی می‌خواهد، در برخی مسائل حقیر بارها و بارها آنها را خواندم و در موردشان سؤال کردم تا متوجهشان شدم تازه اگر آخر کار هم درست متوجه شده باشم! مثلاً چند وقت پیش از دفتر مرجع تقلیدم سؤالی کردم و ایشان نظری دادند که به هیچ وجه نمی‌توانستم از آن جمله‌ی داخل رساله آن مطلب را بفهمم و تعجب که کردم آن بزرگوار فرمود که چون این رساله‌ها برای ما نوشته شده است و نه شما!) که اگر از کسی منی خارج شود باید غسل کند چه کم باشد و چه زیاد، چه در خواب باشد و چه بیداری و چه با شهوت باشد و چه بدون شهوت، آن وقت اگر کسی مایعی ازش خارج شد که شک کرد منی هست یا نه دو علامت یا سه علامت (بسته به مرجع تقلید) وجود دارد که با آنها بسنجد.
بنابراین همانطور که جناب user هم فرمودند بررسی علائم مربوط به وقتی است که شما تردید داشته باشید، ولی اگر مطمئن بودید که منی بوده دیگر نیازی به بررسی علائم نیست و همانطور که در رساله هم آمده حتی اگر بدون شهوت خارج شود هم منی است چون مطمئن هستید که منی است! فرقی هم ندارد که بعد از دستشویی باشد یا قبل از آن، در روز یک بار اتفاق بیفتد یا ده بار ... همه چیز به شما بستگی دارد که اطمینان دارید یا خیر!
حالا شما در چه وضعی هستید ... شما یک بحث علمی با خود می‌کنید و می‌گویید منی از جایش حرکت کرد ولی خارج نشد ... ولی می‌دانم که باید خارج شود ... پس حالا یک مایع غلیظ و چسبنده خارج شد ... پس لابد همین خود منی است ... دو ساعت بعد هم باز خارج شد پس با همین استدلال آن هم منی خواهد بود ... پس صد بار دیگر هم که ظرف چند روز آینده خارج شود باز منی خواهد بود ...
اما اگرچه نظر حقیر شخصی است و ارزشی برای شما نخواهد داشت اما با این وجود حقیر در این موارد خواهم گفت که یقین به منی بودنشان ندارم و فقط احتمال می‌دهم که منی باشد ... پس حکم منی را ندارد و غسل هم واجب نیست ... خصوصاً که سه آب از مرد خارج می‌شود و یکی از آنها هم گفته شده است که بعد از ادرار باشد و آن هم حکم منی را ندارد ... حالا از نظر وسواس نمی‌توانید خودتان را راضی کنید و اطمینان دارید که اولی هم منی بوده خوب برای آن غسل کنید دیگر بار دوم و بارهای بعد را چطور نمی‌توانید احتمال دهید که منی نباشد؟ فرض کنید هر چه بوده در همان دفعه‌ی اول خارج شده است دیگر و اینها دیگر منی نیست ... یک احتمال مخالف هم که بدهید کافی است که دیگر در موضع اطمینان نباشید و غسل از گردنتان ساقط شود ... باقی‌اش هم که دلتان راضی نشود وسواس است و نباید به آن توجه کرد ... دقت بیش از حد تجویز شرع نامش وسواس است و میدان دادن به آن هم خطرناک است.

اگر به قول شما کلا سؤالتان را اشتباه متوجه نشده باشم :Gig:

یا علی

[="Tahoma"][="Black"]

BalroG;538388 نوشت:

اجرکم عند الله

با تشکر از پاسخ شما

دوستان توضیحات خوبی داده اند که تشکر می کنم

ملاک این است که خود مکلف ، یقین به منی بودن مایع خروجی داشته باشد و اگر به هر دلیل منطقی خواه از شکل ظاهری مایع خروجی یا از استدلال عقلی به این نتیجه برسد ، مایع خروجی منی محسوب شده و غسل جنابت بر او واجب می شود .

اما با توجه به اینکه مایعات متعددی از انسان خارج می شود که بعضا شکل ظاهری مانند منی دارد به این سادگی نمی توان به یقین رسید از این رو لازم است در جایی که تردید هست به نشانه هایی که ذکر شده مراجعه شود .

نشانه های منی طبق نظر مرجع تقلیدتان این است:

1. خروج با شهوت

2. خروج با شدت و جهش

3. سستی بعد از خروج

اگر حتی یکی از نشانه های بالا موجود نباشد یا تردید داشته باشید ، غسل واجب نمی شود. (1)

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، اجوبه الاستفتائات س 177[/]

موضوع قفل شده است