جمع بندی تنافی لذت و سلوک الی الله

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
تنافی لذت و سلوک الی الله

با سلام

مقدمه:ما در اموزه های دینی داریم که در مورد برنامه ریزی روزانه امده که باید انسان بخشی را برای لذت حلال قراردهد
لذت حلال از انجهت که لذت است موافق خواسته نفس است و هوای نفس طالب ان است .هوای نفس با سلوک الی الله تنافی دارد .سوال این است که میتوان لذت حلال را از زندگی حذف کرد؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

سوال:
ما در اموزه های دینی داریم که در مورد برنامه ریزی روزانه امده که باید انسان بخشی را برای لذت حلال قراردهد
لذت حلال از انجهت که لذت است موافق خواسته نفس است و هوای نفس طالب ان است .هوای نفس با سلوک الی الله تنافی دارد .سوال این است که میتوان لذت حلال را از زندگی حذف کرد؟

پاسخ:
باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
از آنجا که مقدمه ی شما اشتباه است، نتیجه ی شما هم اشتباه از آب در آمده. هر چند لذت بردن، موافق هوای نفس است، اما اینطور نیست که هر لذتی مخالف سلوک الی الله باشد و برای رسیدن به مقام سالکین، قرار نیست که فقط با نفس مخالفت کرد، بلکه باید اطاعت از فرامین الهی نمود، حال چه با نفس مطابق باشد یا ملائم باشد.
وقتی امام کاظم (علیه السلام)، یکی از تقسیم بندی های کارهای روزانه را لذت حلال گذاشته و فرموده که با این لذت، سایر امور شما سامان خواهد یافت؛ با وجود سخن حضرت، چطور شما می فرمایید که این بخش را از زندگی حذف کنیم؟ در امضایی که پروفایل بنده است و دارید مشاهده می کنید، این حدیث ذکر شده و حضرت دارند سفارش می کنند که حتما یکی از برنامه های شبانه روز شما، بخش لذت و تفریح باشد، آن وقت شما می گویید این را حذف کنیم؟!

در طول تاریخ کسانی بودند که این بخش را حذف کردند و شدیدا مورد خشم پیامبر (ص) مواجه شدند از آن جمله:
عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: جَاءَتِ امْرَأَةُ عُثْمَانَ بْنِ مَظْعُونٍ إِلَى النَّبِيِّ ص فَقَالَتْ يَا رَسُولَ اللَّهِ إِنَّ عُثْمَانَ يَصُومُ النَّهَارَ وَ يَقُومُ اللَّيْلَ فَخَرَجَ رَسُولُ اللَّهِ ص مُغْضَباً يَحْمِلُ نَعْلَيْهِ حَتَّى جَاءَ إِلَى عُثْمَانَ فَوَجَدَهُ يُصَلِّي فَانْصَرَفَ عُثْمَانُ حِينَ رَأَى رَسُولَ اللَّهِ ص فَقَالَ لَهُ يَا عُثْمَانُ لَمْ‏ يُرْسِلْنِي‏ اللَّهُ‏ تَعَالَى بِالرَّهْبَانِيَّةِ وَ لَكِنْ بَعَثَنِي بِالْحَنِيفِيَّةِ السَّهْلَةِ السَّمْحَةِ أَصُومُ وَ أُصَلِّي وَ أَلْمِسُ أَهْلِي فَمَنْ أَحَبَّ فِطْرَتِي فَلْيَسْتَنَّ بِسُنَّتِي وَ مِنْ سُنَّتِيَ النِّكَاح‏.(1)
[=traditional arabic]
امام صادق میفرمایند: همسر عثمان بن مظعون خدمت پیامبر شرفیاب شدند و گفتند ای رسول خدا عثمان روزها را روزه می گیرد و شبها را به نماز می پردازد(کنایه از این که از لذتهای حلال و در کنار من بودن را ترک کرده).
پیامبر در حالیکه خشمگین بودند بدون این که نعلین خود را بپوشند آنها را به دست گرفته سراغ عثمان آمدند و او را در حال نماز دیدند، در این هنگام عثمان از نماز منصرف شد، پیامبر خطاب به او فرمودند: ای عثمان خداوند مرا برای رهبانیت نفرستاده، بلکه مرا به دین اعتدال و آسان و گذشت برانگیخته است؛ من روزه می گیرم و نماز میگذارم و با همسرم آمیزش می کنم، پس هر کس که دین مرا دوست دارد باید به سنت من عمل کند و یکی از سنت های من زناشویی است.

چنانچه در این حدیث مشاهده می فرمایید پیامبر از این حرکت نهی فرمودند و مخالفت با لذت های حلال را منفی شمردند و بیان نمودند که خودِ من هم با این کار موافقم.
منتها چیزی که برای سالک در اینجا مهم است این مطلب است که حتی لذت های حلال را، صبغه(رنگ) الهی بدهد و آنها را به خاطر سفارش حضرت حق انجام بدهد تا از این منظر برای او کدورت ایجاد نکند و او را شیفته دنیا نسازد در عین حال نیازهای جسمی و مادی خود را فراهم سازد.

منبع:
1.(الكافي (ط - الإسلامية)، ج‏5، ص: 494[=traditional arabic])

موضوع قفل شده است