رسیدن آب به حلق

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رسیدن آب به حلق

بسم الله الرحمن الرحیم

اگر شخص روزه دار مجبور به استنشاق بشه و اب به حلق برسه و شخص با علم به اینکه اب به حلق میرسه به خاطر وسواسی که داره دوباره استنشاق انجام بده حکم روزه اش چی میشه.و در صورت ابطال ایا کفاره جمع باید پرداخت کنه.
تشکر از پاسخگویی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

حسنیه;537826 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

اگر شخص روزه دار مجبور به استنشاق بشه و اب به حلق برسه و شخص با علم به اینکه اب به حلق میرسه به خاطر وسواسی که داره دوباره استنشاق انجام بده حکم روزه اش چی میشه.و در صورت ابطال ایا کفاره جمع باید پرداخت کنه.
تشکر از پاسخگویی

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر استنشاق کرد،وچیزی در حلق فرو برود(در مرتبه اول که اضطرار داشته)،روزه باطل است واگر بخاطر عذر شرعی بوده کفاره ندارد واگر بخاطر عذر شرعی نبوده علاوه بر قضا،باید کفاره عمد را پرداخت کند.

شفا;538158 نوشت:
اگر استنشاق کرد،وچیزی در حلق فرو برود(در مرتبه اول که اضطرار داشته)،روزه باطل است

یعنی با این اوصاف اگر خون دماغ شویم و احساس کنیم خون به حلق برسد ، روزه باطل است ؟

گل گندم;538163 نوشت:
یعنی با این اوصاف اگر خون دماغ شویم و احساس کنیم خون به حلق برسد ، روزه باطل است ؟

سلام علیکم

اگر عمدا باشد مبطل است واگر سهوا باشد روزه صحیح است.1

پی نوشت:

1-العروةالوثقی مع التعلیقات،کتاب الصوم ،مایجب الامساک عنه فی الصوم،الاول والثانی الاکل والشرب،مساله4

بسم الله الرحمن الرحیم

ممنون .من مقلد ایت الله سیستانی هستم.متاسف فراموش کردم اول بگم.اگر به حلق برسه اما فرو نره چی؟و لطفا منظور از کفاره عمد شصت روز هست؟

سلام
خلط که تو گلو سنگینی میکنه را با تف بیرون بیاری چطور؟؟؟

حسنیه;538369 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

ممنون .من مقلد ایت الله سیستانی هستم.متاسف فراموش کردم اول بگم.اگر به حلق برسه اما فرو نره چی؟و لطفا منظور از کفاره عمد شصت روز هست؟

سلام علیکم

آیت الله سیستانی:

درموردی که روزه دار،خون دماغ شود و احساس کند خون به حلق رسيده ،اگر عمدا فرو برده باشد مبطل است واگر سهوا باشد روزه صحیح است.1

پی نوشت:

1-العروةالوثقی مع التعلیقات(للسيستاني)،کتاب الصوم ،مایجب الامساک عنه فی الصوم،الاول والثانی الاکل والشرب،مساله4

lili66;538378 نوشت:

سلام. طبق نظر آيةالله سيستاني و آيةالله سيّدمحمّدسعيد حکيم:

فرو بردن خلط سينه و بيني حتی اگر به داخل فضاي دهان بيايد براي روزه دار جايز مي‌باشد، به جهت موثّقه‌ي غياث بن ابراهيم از امام صادق سلام الله عليه.

امّا بقيّه مراجع، اکثرشان احتياط واجب داده‌اند که روزه را باطل مي‌کند.

Hadi99g;539247 نوشت:

سلام. طبق نظر آيةالله سيستاني و آيةالله سيّدمحمّدسعيد حکيم:

فرو بردن خلط سينه و بيني حتی اگر به داخل فضاي دهان بيايد براي روزه دار جايز مي‌باشد، به جهت موثّقه‌ي غياث بن ابراهيم از امام صادق سلام الله عليه.

امّا بقيّه مراجع، اکثرشان احتياط واجب داده‌اند که روزه را باطل مي‌کند.

سلام عليكم

نظر آيت الله سيستاني :

در موردي كه به آن اشاره كرديد صحيح است يعني اخلاط سر يا سينه، كه داخل فضاي دهان بيايد فروبردنش روزه را باطل نمي كند؛اما خون يا استنشاق كه از طريق بيني وارد حلق مي شود طبق نظر ايشان به آدرسي كه بيان شد در صورت عمد، روزه را باطل مي كند.

با سلام
اگر داخل دهان از بیرون نجس شود و هنگام آب کشیدن دهان آب بی اختیار فرو برود حکم روزه چیست؟ اگر شک کنیم که آن آب فرو رفته یا فقط آب دهن بوده و آب خارجی دخالت نداشته چه طور؟
اگر خلط بینی را بدون آن که داخل دهان بیاوریم آن را مستقیما و عمدا فرو دهیم حکم چیست؟
باتشکر فراوان
مرجع: آیت الله مکارم

شفا;539257 نوشت:
سلام عليكم

نظر آيت الله سيستاني :

در موردي كه به آن اشاره كرديد صحيح است يعني اخلاط سر يا سينه، كه داخل فضاي دهان بيايد فروبردنش روزه را باطل نمي كند؛اما خون يا استنشاق كه از طريق بيني وارد حلق مي شود طبق نظر ايشان به آدرسي كه بيان شد در صورت عمد، روزه را باطل مي كند.

سلام
نظر ایت الله خامنه ای را هم بفرمایید.
موقع استحمام ,اب داخل بینی بره روزه را باطل میکنه؟؟؟

lili66;540060 نوشت:
سلام
نظر ایت الله خامنه ای را هم بفرمایید.
موقع استحمام ,اب داخل بینی بره روزه را باطل میکنه؟؟؟

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

اگر در وقت استحمام آب عمدا داخل بینی شود وبه حلق برسد روزه باطل می شود، واگر به حلق نرسد روزه صحیح است.

lili66;538378 نوشت:
سلام

سلام علیکم

اگر خلط را بیرون بریزید،اشکالی ندارد.

Ar.Rz;539273 نوشت:
با سلام
اگر داخل دهان از بیرون نجس شود و هنگام آب کشیدن دهان آب بی اختیار فرو برود حکم روزه چیست؟ اگر شک کنیم که آن آب فرو رفته یا فقط آب دهن بوده و آب خارجی دخالت نداشته چه طور؟
اگر خلط بینی را بدون آن که داخل دهان بیاوریم آن را مستقیما و عمدا فرو دهیم حکم چیست؟
باتشکر فراوان
مرجع: آیت الله مکارم

سلام علیکم

طبق آیت الله مکارم شیرازی:

اگر برای آبکشیدن دهان بوده ومطمئن بودید فرو نمی رود،وبی اختیار فرو رفته روزه صحیح است.
فرو بردن اخلاط سر وسینه اگر به فضای دهان نرسیده باشد،مبطل روزه نیست.

موضوع قفل شده است