حکم کاشت ناخن (سوال فقهی)

تب‌های اولیه

24 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم کاشت ناخن (سوال فقهی)

[=&quot]
[/]

[=&quot]به نام خدا[/][=&quot]:Gol:[/]
[=&quot]سلام[/]
[=&quot]دیروز خانه یکی از بستگان بودیم،خانم محترمی سوالی فنی پرسید! [/][=&quot]:soal:[/][=&quot]اولش کمی فکر کردم! [/][=&quot] راستش خواستم تحلیل کنم و با توجه به سایر احکام پاسخ دهم . اما به خاطر آوردم که این طور جواب دادن در فقه قیاس است ! همان که در منطق تمثیل خوانده می شود و کاری بسیار ناپسند است و ما از آن نهی شده ایم. پس به خودم نهیب زدم.[/]
[=&quot]ساده ترین راهی که به نظرم رسید مراجعه به رساله ها بود اما متاسفانه در کتابها چیزی نیافتم . راه حل بعدی استفتا بود که شاید زمان زیادی طول می کشید. راه بعدی...تماس بایک کارشناس زبردست احکام ! که بتواند مطمین و مسلط پاسخگو باشد! بله "همکار محترم جناب شفا" ![/]
[=&quot] [/][=&quot](ایشون این روزها کسالت دارن و متاسفانه سایت نمی یان :Ghamgin:)[/]
[=&quot]سوال را پرسیدم ولختی بعد جواب گرفتم. پرسیدم منبعش؟[/]
[=&quot]گفت فلان رساله و استفتائات و... اما این منابع در دسترسم نبود ! :Gig:گفتم : "هیچ کدومش رو ندارم، منبع رو شما میزنم ! "خندید وبه شوخی گفت: " باشه" ! [/]
[=&quot]حالا به این امید می نویسم منبع " جناب شفا " که وقتی دوباره به سایت برگشتند خودشان این متن را ویرایش کنند و منبعش را بنویسند. راستی برای سلامتی و شفای شفای عزیز خیلی دعا کنید. [/][=&quot]:salavat(10):[/]
[=&quot]نزدیک بود اصل مطلب فراموش شود !![/]
[=&quot] سوال : کاشت ناخن مصنوعی برای نماز یا غسل مشکل زا است؟[/]
[=&quot]پاسخ: [/]
[=&quot]مقام معظم رهبری: اگر عمل کاشت در غیر وقت نماز باشد ایجاد جبیره عمدی است و اشکال ندارد، فقط بعد از آن وضو و غسل باید به صورت جبیره باشد.[/]
[=&quot]بقیه مراجع: جبیره عمدی نباید ایجاد شود .[/]
[=&quot]منبع: دقیقاً عین گفته های همکار محترم جناب شفا! دعا کنید زودتر برگردند و ویرایشش کنند.:Doaa:[/]

با سلام و تشکر : حکم کاشت ناخن طبق نظر مقام معظم رهبری این کار فی نفسه مانع ندارد و برای غسل و وضو

اگر رفع حاجب حرجی با شد حکم جبیره مترتب است

مبنبع استفتائات موجود :Kaf:

آقایان بهجت ،تبریزی، سیستانی ، نوری همدانی : جایز نیست

آقای مکارم ، هرگاه مزاحم وضو یا غسل باشد جایز نیست مگر درحال ضرورت

آقای صافی گلپایگانی : اگر قابل برداشت باشد مانع ندارد و الاٍّ جایز نیست

آقای فاضل : اگر مانع وضو وغسل جایز نیست

[=&quot]زدن لاک و یاکاشت ناخن مصنوعی با توجه به ماندگاری برای نماز یا غسل چه حکمی دارد؟
[/]

در خصوص این عبارت که از هیمن سایت گرفته شد راهنمایی فرمائید:
[=&quot]مقام معظم رهبری: اگر عمل کاشت در غیر وقت نماز باشد ایجاد جبیره عمدی است و اشکال ندارد، فقط بعد از آن وضو و غسل باید به صورت جبیره باشد.[/]
نظر بقیه مراجع را بفرمائید

mhfs1347;43339 نوشت:
[=&quot]زدن لاک و یاکاشت ناخن مصنوعی با توجه به ماندگاری برای نماز یا غسل چه حکمی دارد؟
[/]

جواب:لاک ووجود ناخن مصنوعی مانع رسیدن آب به اعضای غسل ووضو می با شد.وضو وغسل با آن باطل است.
(تحریرالوسیله ج1،ص25،م1 از شرایط وضو)

توضیح المسائل مراجع م374

پاک کردن لاک به راحتی امکان پذیر است وناخن مصنوعی هم اگر امکان بر داشتن با شد برای غسل ووضو با ید برداشته شود.حکم کاشت ناخن در پست قبل آمده مطا لعه بفرمایید.

اگر عمل کاشت در غیر وقت نماز باشد ایجاد جبیره عمدی است و اشکال ندارد، میشه بیشتر توضیح بدین؟؟؟

mhfs1347;43340 نوشت:
در خصوص این عبارت که از هیمن سایت گرفته شد راهنمایی فرمائید:
نظر بقیه مراجع را بفرمائید

منظور آن است که کاشت ناخن در وقتی باشد که زمان نماز نباشد (مثلا ساعت 10 صبح ).زیرا کاشت ناخن ایجاد عمدی مانع است وایجاد عمدی مانع در وقت نماز جایز نمی باشد.نظر مقام معظم رهبری وسایر مراجع توسط استاد امین آورده شده است .

اخه کاشت ناخن دائمیه شاید حدود چند ماه طول بکشه تا از دست جدا بشه

به نام خداو سلام.
با تشکر از همگی. من تا به حال سوالی در این رابطه برام پیش نیومده بود اما تا این مطلب رو دیدم کلیک کردم .
موضوع جدید و از نظر من به روزیه.
یک نظر غافل از آن ماه نباشیم - شاید که نگاهی کند آگاه نباشیم
خدا قوت و یا علی...:hamdel:

با سلام
مهربان رز عزیز از نظر من و البته فکر کنم از نظر همه کار شما درست بوده و حتی ثواب هم داشته چون یک فرد رو از کار اشتباهش مطلع کردید
ممنون از شما
حق نگهدارتان...

مهربان رز;43350 نوشت:
اخه کاشت ناخن دائمیه شاید حدود چند ماه طول بکشه تا از دست جدا بشه

به هر حال اگر کسی ناخن کاشت وبه هیچ عنوان امکان بر داشتن نداشت ،وظیفه ی او غسل ووضو به صورت جبیره می شود .( توضیح المسائل مراجع ،احکام وضوی جبیره،م338)

عترت;43362 نوشت:
به هر حال اگر کسی ناخن کاشت وبه هیچ عنوان امکان بر داشتن نداشت ،وظیفه ی او غسل ووضو به صورت جبیره می شود .( توضیح المسائل مراجع ،احکام وضوی جبیره،م338)

به نام خدا و سلام.
ممنون. یعنی هر دفعه اون شخص برای خوندن نماز مجبوره غسل کنه؟؟/

خیر
برای هر نماز که غسل نیازی نیست ، وضو کافیست .
بله اگر زمانی غسل بر شخص واجب شد تا مادامی که ناخن مصنوعی دارد باید غسلش را جبیره انجام دهد .

شقایق;91752 نوشت:
ممنون از جواب دقیق تون. فقط یه چیز دیگه،کسی که این کار رو انجام بده(کاشت ناخن)مرتکب چه عملی شده؟مکروه،حرام یا... با توجه به اینکه مانع عمدی ایجاد کرده...

باسلام وتشكر از شما وهمكاران وكاربران محترم
همانطور در پست هاي قبل اشاره شد اصل اين عمل طبق نظرايت الله العظمي
خامنه اي، حرام نيست ولي طبق نظر ديگر مراجعِ مشور ، اصل عمل حرام است.
به هرحال طبق نظر هردو دسته در صورتي كه نمي توان بر طرف كرد بايدبه وظيفه جبيره عمل كرد

توضیح المسائل مراجع /احکام وضوی جبیره /م=338

با سلام حدود 2ماه قبل با تماس به دفتر پاسخ به سوالات شرعي ايت اله خامنه اي و اطمينان از اينكه كاشت ناخن مانعي نداره اقدام به كاشت ناخن كردم، اما دو هفته قبل كه براي سوال ديگري در اين مورد تماس گرفتم خانم ديگري پاسخگو بودند و به كلي منكر اين قضيه شدند با توجه به مطالب موجود در سايت شما و اطلاعات متفاوتي كه ما به دست اورديم تكليف اين ناخن هاي كاشته شده چيه؟ 2- ايا مي توانيم باز هم انرا ترميم كنيم يا بايد هرچه زودتر برداريم؟3- تكليف وضو و غسل ما در اين مدت چيست؟

اتوسا;101169 نوشت:
اورديم تكليف اين ناخن هاي كاشته شده چيه؟ 2- ايا مي توانيم باز هم انرا ترميم كنيم يا بايد هرچه زودتر برداريم؟3- تكليف وضو و غسل ما در اين مدت چيست؟

با سلام وتشکر
هرچند به نظر مقام معظم رهبری کاشت ناخن فی نفسه مانعی ندارد ،اما، در صورتی که امکان رفع مانع ( برداشتن ناخن)باشد برای نمازباید بر داشته شود وماده بر طرف کننده این ناخن نیز آمده که می توان از آن استفاده نمود.
در صورتی که نتوانستید مانع را بر طرف نمایید باید وضو ویا غسل جبیره انجام دهید .وهنگام وضو ویا غسل روی مانع به همین نیت دست بکشید .

ایا برای کاشت ناخن باید پاک بود؟ اگر عذر شرعی باشد مشکل دارد؟

با سلام و احترام
داشتن عذر شرعی مشکلی در کاشت ناخن ایجاد نمی کند و لازم نیست حتما پاک باشد.

فکر کنم بین چسبوندن ناخن و کاشتن اون تفاوت وجود داره.
ناخن چسبی را به راحتی میشه جدا کرد؛ ولی ناخنی که کاشته شده امکان جدایی نداره!

rahiil;169671 نوشت:
فکر کنم بین چسبوندن ناخن و کاشتن اون تفاوت وجود داره. ناخن چسبی را به راحتی میشه جدا کرد؛ ولی ناخنی که کاشته شده امکان جدایی نداره!

باسلام به شما کاربر محترم
اینکه فرق دارد یا نداردبا خود شما ست ولی در هر صورت برداشت ناخن یا چسب اگر موجب عسر وحرجی است که عادتا قابل تحمل نیست به صورت جبیره ای غسل ووضوی خود را انجام دهید در غیر اینصورت باید مانع را بردارید
.
اجوبه/س:101

بسم الله

سلام
من دیروز به دفتر آقا زنگ زدم و حکم کاشت ناخن مصنوعی رو پرسیدم ( از آقای محمدی یزدی در دفتر قم که گفته اند نظرشان نسبت به سایرین معتبرتر است)

گفتند در صورت ضرورت این عمل اشکال ندارد و وضو و غسل جبیره میشود.

توجه کنید: قید ضرورت برای انجام این عمل آوردند.مثلا اگر زنی ناخن مریضی داشته باشد وشوهرش از این حالت ناخن او ناراحت باشد این عمل ضروری میشود.!!!

فاطمه بانو;203599 نوشت:
بسم الله سلام من دیروز به دفتر آقا زنگ زدم و حکم کاشت ناخن مصنوعی رو پرسیدم ( از آقای محمدی یزدی در دفتر قم که گفته اند نظرشان نسبت به سایرین معتبرتر است) گفتند در صورت ضرورت این عمل اشکال ندارد و وضو و غسل جبیره میشود. توجه کنید: قید ضرورت برای انجام این عمل آوردند.مثلا اگر زنی ناخن مریضی داشته باشد وشوهرش از این حالت ناخن او ناراحت باشد این عمل ضروری میشود.!!!

با عرض سلام و احترام خدمت سرکار فاطمه بانوی گرانقدر

حقیر اطلاعی از متن پرسش و پاسخ شما ندارم اما استفتائی که در این باره در سایت حضرت آیت الله خامنه ای موجود است قید ضرورت ندارد .(1)

موفق و پیروز باشید

پی نوشت:
1. آیت الله خامنه ای ، استفتائات سایت معظم له به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n18313&catid=49

باسلام خدمت کاربر محترم

روشن;17483 نوشت:

[=&quot]به نام خدا[=&quot]:
[=&quot]سلام
[=&quot]سوال : کاشت ناخن مصنوعی برای نماز یا غسل مشکل زا است؟

مقام معظم رهبری: در صورت كاشت ناخن، براى وضو و غسل بايد مانع ـ ولو با صرف هزينه ممكن ـ برطرف گردد و چنانچه می‌داند امكان برطرف‌کردن آن نيست و يا رفع آن با مشقّت غير قابل تحمّل همراه بوده و يا ضرر قابل توجهى دارد، در وقت نماز بايد وضو يا غسل را انجام دهد سپس مبادرت به اين كار كند و وضو و غسل‌هاى بعدى را بايد به‌صورت جبيره انجام دهد(يعنى با دست مرطوب مانع را مسح نمايد)؛ اما در صورتى که امکان برطرف کردن آن ـ ولو در روز‌هاي بعد ـ باشد و برطرف نكند، وضو و غسل جبيره باطل خواهد بود.

استفتائات سایت مقام معظم رهبری(غسل و وضوباناخن مصنوعی)
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=49

موضوع قفل شده است