جمع بندی ارتباط مرده ها با زنده ها در این دنیا از نظر اهل سنت؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
ارتباط مرده ها با زنده ها در این دنیا از نظر اهل سنت؟

باسلام
آیا مرده ها با زنده ها میتوانند در این دنیا ارتباط برقرار کنند؟اگر بله چطور؟ازچه راه هایی؟آیا بدون خواب هم ارتباط برقرار می شود؟آیا فقط پیامبران میتوانندیا اولیاء ودیگران هم میتوانند ارتباط داشته باشند؟(از نظر اهل سنت با مدرک وسند)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صدرا

با سلام و عرض ادب

1) مساله ای که به شکل مستند و علمی قابل بررسی است آن است که آیا اموات قدرت و قوه ی شنوائی دارند یاخیر؟ این مساله مساله ای اختلافی در بین اهل سنت بوده و هست. در این میان حتی گروهی از سلفیون همچون ابن قیم [1]و ابن رجب حنبلی[2] و شنقیطی[3] و غیره قائل به شنوائی مطلق و بدون قید میت شده اند که در این میان ابن تیمیه نیز قائل به شنوائی اجمالی اموات می باشد.[4] اما در مقابل برخی از اهل سنت و تفکرات وهابیت منکر شنوائی اموات می باشند و یا اینکه آنرا مربوط به ابتدای زمان دفن می دانند.[5]

2) در مورد امکان ارتباط اموات با احیاء و یا باخبر شدن آنها از حال احیاء روایات و حکایات متعددی از سوی اهل سنت نقل گردیده است. ابن قیم جوزی در کتاب«الروح» در مساله ی دوم که با عنوان«هل تتلاقی ارواح الاحیاء و ارواح الاموات، ام لا؟ آیا ارواح زندگان با ارواح مردگان ملاقات می کنند یا خیر»، بیان می دارد: شواهد بر این مساله و ادله ی آن بیشتر از مقداری است که قابل احصاء و شمارش باشد و این امر را تنها خدا می داند و احساس وواقع امر از عادلترین شهود بر این مساله می باشند؛ بنابراین ارواح اموات با ارواح زندگان ملاقات می نماید. ابن قیم در ادامه به نقل برخی از حکایات و جریانات واقعه می پردازد که در عالم خواب برای برخی از معرفین اهل سنت اتفاق افتاده است.

3) آنچه در برخی از کتب همانند کتاب «الروح» ابن قیم مشاهده می گردد تحقق چنین ارتباطی در عالم خواب می باشد.

4) اینکه این ارتباط در بیداری نیز اتفاق بیفتد،‌در صورت مکاشفه معنا پیدا خواهد کرد، که چنین امری در میان فرق صوفیه جایگاه خوبی دارد،‌هر چند که چگونگی ارتباط در این صورت را باید از خود آنها پرسید و راه آن نیز ریاضتهای خاصی است که بر خود تحمیل می کنند که ممکن است با شرع ما قابل انطباق نبوده باشد.

5) ارتباط زندگان با مردگان و یا ارتباط اموات با احیاء اختصاصی به اولیای الهی ندارد و برای دیگران نیز اتفاق می افتد؛ هرچند که در ناحیه ارتباط اموات با احیاء؛ تحقق آنان بر اساس قابلیت های حاصله از عمل صالح فرد متوفی خواهد بود که هر چه اعمال صالح او بیشتر باشد آزادی عمل وی نیز بیشتر خواهد بود.

موفق باشید.

[/HR] [1]. الروح، ابن قیم، ابتدای کتاب.

[2]. اهوال القبور ،این رجب ، ج1ص132.

[3]. اضواء البیان ،سورۀ انعام،ج7ص18.

[4] .إقامة الدليل على إبطال التحليل ،لشيخ الإسلام ابن تيمية.ج3ص30.الفتاوى الكبرى،ج3ص62:«نَعَمْ يَسْمَعُ الْمَيِّتُ فِي الْجُمْلَةِ , كَمَا ثَبَتَ فِي الصَّحِيحَيْنِ عَنْ النَّبِيِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَأَنَّهُ قَالَ : { يَسْمَعُ خَفْقَ نِعَالِهِمْ حِينَ يُوَلُّونَ عَنْهُ }».

[5] . مجموع فتاوا، بن باز، ج 2، ص381.

یعنی واقعن هیچ راهی نیست بتونیم باهاشون ارتباط برقرار کنیم و مطمئن بشیم خودشون هستن؟! اینجوری که نمیشه! من خودم به خاطر از دست دادن همسرم واقعن دارم عذاب میکشم و هیچ راهی پیدا نمیکنم باهاش ارتباط برقرار کنم :Ghamgin:
الان یه مدت طولانی هم هست خوابشو نمیبینم ... خیلی حالم بده :geristan:

منهم مادر و خواهر وبرادرم وپدرم را از دست دادهام به خصوص که در هنگام مرگ مادرم و خواهرم بالای سرشان بودم و از شب تا صبح که فوت کردند یک لحظه از کنارشان در بیمارستان انها را ترک نکردم ان شب تا صبح برایشان دعا می کردم و از خدا وند می خواستم که هر چه مقدر است همان شود بخصوص خواهرم که سرطان مری او را کا ملا از پا در اورده بود شب تولد امام زمان بود و من برای ازاد شدن روحشان از این جسم فانی و رفتن پیش خدا وند هستی بخش دعا کردم انها در زمان مرگ انچنان ارام خوابیده بودند که من ارزوی پیوستن به انها را داشتم و هنوز هم نتوانسته ام خواب انها را ببینم خدایا روح تمام در گذشتگانمان را ارامش عنایت کن امین یا رب العالمین.

موضوع قفل شده است