اشتباه در محاسبه وقت شرعی؛ آیا روزه ام باطله؟

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اشتباه در محاسبه وقت شرعی؛ آیا روزه ام باطله؟

به نام خدا
با آرزوی قبولی طاعاتو عباداتتون.
یه سوالی داشتم.
چندی قبل در اثر کنجکاوی به سایتی رفتم و وقت شرعی شهرستانمون رو نگاه کردم در اون زمان به نظرم رسید 3 دقیقه اذان دیرتر از مرکز استانمون میزنه.
برای همین امروز با همون فکر همزمان با خوندن اذان از مرکز استان دو سه جرعه آب خوردم اما بعد از اون وقتی به یک سایت معتبرتر رفتم دیدم اذان شهرمون حتی دو دقیقه زودتر از مرکز زده
حالا با این توضیحم روزه ام باطل شده؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

اگر یقین داشتید که هنوز اذان نگفته اند و چیزی خوردید و بعدا فهمیدید که اذان شده است روزه قضا دارد.

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری در قم

سلام. من پای لپ تاپ مشغول خوندن مقاله ای بودم و به هوای اینکه نرم افزار شمیم اذان میگه اصلا حواسم به ساعت نبود. آب خوردم و در حال کشیدن سیگار بودم که یکهو ساعت رو دیدم که 5:15 هست و نرم افزار اذان پخش نکرده. آیا روزه ام باطله؟ البته چون ممکنه دیر جواب بدید من الان نیت روزه دارم. ولی بفرمایید که طبق حکم رهبری آیا باید 61 روز به جاش روزه بگیرم یا فقط 1 روز قضا یا هیچی؟
کارشناس محترم خواهش میکنم جواب بدید. ممنون

شُکر;547685 نوشت:
سلام. من پای لپ تاپ مشغول خوندن مقاله ای بودم و به هوای اینکه نرم افزار شمیم اذان میگه اصلا حواسم به ساعت نبود. آب خوردم و در حال کشیدن سیگار بودم که یکهو ساعت رو دیدم که 5:15 هست و نرم افزار اذان پخش نکرده. آیا روزه ام باطله؟ البته چون ممکنه دیر جواب بدید من الان نیت روزه دارم. ولی بفرمایید که طبق حکم رهبری آیا باید 61 روز به جاش روزه بگیرم یا فقط 1 روز قضا یا هیچی؟
کارشناس محترم خواهش میکنم جواب بدید. ممنون

با سلام و عرض ادب

اگر با اعتماد بر ساعت یا نرم افزار، اطمينان به بقاء شب داشته اید و بعداً کشف خلاف شده است،یعنی یقین داشتید هنوز صبح نشده و خوردید و بعدا فهمیدید صبح شده است،روزه‌ در ماه مبارک رمضان صحيح است و قضا ندارد.

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری در احکام روزه به آدرس:
http://www.leader.ir/tree/index.php?catid=120

موضوع قفل شده است