استفاده از جزوه

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
استفاده از جزوه

با عرض سلام وخسته نباشید
سوالم خدمت شما اینکه
آیا من میتونم از جزوه هایی ک معلمی در کلاس خصوصی برای برادرم تدریس کرده بدون اجازه از معلمش استفاده کنم؟یا حتما باید از معلم اجازه بگیرم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
یا حق

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

MD70;536508 نوشت:
با عرض سلام وخسته نباشید
سوالم خدمت شما اینکه
آیا من میتونم از جزوه هایی ک معلمی در کلاس خصوصی برای برادرم تدریس کرده بدون اجازه از معلمش استفاده کنم؟یا حتما باید از معلم اجازه بگیرم؟
ممنون میشم راهنماییم کنید
یا حق

سلام عليكم

طبق نظر رهبری:

اگر استاد منع نکرده باشد،استفاده کردن از این جزوه اشکالی ندار؛؛ولی کپی گرفتن از آن،اگر علم به رضايت معلمش داريد اشكالي ندارد،در غير اين صورت بنابر احتياط واجب استفاده كردن یا کپی از آن جايز نيست.1

پی نوشت:
1-استفتاء از دفتر رهبری،قم

ببخشید،میشه نظر ایت الله مکارم شیرازی رو هم بگید،خیلی ممنون میشم

شفا;537610 نوشت:

سلام عليكم

طبق نظر رهبری:

اگر استاد منع نکرده باشد،استفاده کردن از این جزوه اشکالی ندار؛؛ولی کپی گرفتن از آن،اگر علم به رضايت معلمش داريد اشكالي ندارد،در غير اين صورت بنابر احتياط واجب استفاده كردن یا کپی از آن جايز نيست.

1

پی نوشت:
1-استفتاء از دفتر رهبری،قم

گاهی پیش می اومد در دوران دانشجویی تمرینهایی رو که استاد از بچه هاا میخواست رو یک نفر حل میکرد بقیه کپی میکردن از روی اون. حالا اگه من گاهی این کپی کردنو بدون اینکه مطمین باشم اون فرد راضی است انجام داده باشم حق الناس گردنمه?باید رضایت بگیرم?طبق نظر رهبری?

شفا;537610 نوشت:
اگر استاد منع نکرده باشد،استفاده کردن از این جزوه اشکالی ندار؛؛ولی کپی گرفتن از آن،اگر علم به رضايت معلمش داريد اشكالي ندارد،در غير اين صورت بنابر احتياط واجب استفاده كردن یا کپی از آن جايز نيست.1

چون گفتید استفاده کند اما کپی نکند برام سول شد....یعنی این کپی برداری ما (از روش مینوشتیم و تحوی میدادیم)به نظرم استفاده بوده نه کپی به معنی اصطلاحی...ولی گفتم بپرسم مطمئن شم

YOLDASH;538913 نوشت:
ببخشید،میشه نظر ایت الله مکارم شیرازی رو هم بگید،خیلی ممنون میشم

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

ایشان هم نظرشان در این زمینه مثل رهبری است.(که در با لا اشاره شد)

samansami;584414 نوشت:
گاهی پیش می اومد در دوران دانشجویی تمرینهایی رو که استاد از بچه هاا میخواست رو یک نفر حل میکرد بقیه کپی میکردن از روی اون. حالا اگه من گاهی این کپی کردنو بدون اینکه مطمین باشم اون فرد راضی است انجام داده باشم حق الناس گردنمه?باید رضایت بگیرم?طبق نظر رهبری?

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

این موارد را نیز اگر اثری محسوب می شود که برای مالک آن ایجاد حق می کند ،باید از مالکینش اجازه بگیرید .

samansami;590628 نوشت:
چون گفتید استفاده کند اما کپی نکند برام سول شد....یعنی این کپی برداری ما (از روش مینوشتیم و تحوی میدادیم)به نظرم استفاده بوده نه کپی به معنی اصطلاحی...ولی گفتم بپرسم مطمئن شم

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

تصرفات معمول ومتعارف در این موارد اشکالی ندارد، واما تصرفات غیر معمول یا تصرفاتی را که صاحب اثر منع کرده است جایز نیست.

موضوع قفل شده است