جمع بندی قضاوتهای وجدانی، صحیح یا سقیم

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
قضاوتهای وجدانی، صحیح یا سقیم

سلام گاهی به وجدانم شک می کنم نمی دونم کاری که انجام دادم درسته یانه چه جوری می تونم یه وجدان بیدار داشته باشم خواهش می کنم کمکم کنید یک سالی هست که در قبال اطرافیانم خواستم خودم باشم نه اونی که دیگران توقع دارند برای همین دچار تزلزل شدم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
اول باید بدانی که وجدان به چه معناست تا بدانیم آیا وجدان همیشه درست عمل می کند و تشخیص ما همیشه درست از آب در می آید یا نه.

بر خلاف تصور عامه ی مردم، آنچه را که ما به عنوان وجدان اخلاقی می نامیم و خیلی هم برای آن قداست قائلیم، یک نیروی خاصی در وجود ما نیست.
حقیقت مسأله این است که اگر وجدان را تحلیل کنیم خواهیم دید که وجدان اخلاقی در جهتی که مربوط به شناخت خوب و بد است، همان عقل است.
حال که معنای وجدان را متوجه شدیم، باید بدانیم که گاهی در استدلال عقلی و اعتقاداتی که در درون برای خودمان ایجاد کرده ایم دچار اشتباه شده ایم و با این طرز فکر، به قضاوت مسائل و اتفاقات زندگی خود می پردازیم.
وجدان بیدار هم به وجدانی می گویند که پیرو واقعیت و حقایق باشد و از هوای نفس خویش تبعیت نکرده باشد و دامن خود را از گناه و معاصی محفوظ داشته تا بتواند حقایق را به روشنی ببینید و دچار سردرگمی نگردد.

سلام استاد

از کجا بفهمیم این افکار از عقل ماست یا از وجدان؟

[="#000080"][="#006400"][="#006400"][="#006400"]هوالعالم[/][/][/]

به نظر حقیر قدرت شناخت خوب و بد با تامل بیشتر میشه .

با صبر و تامل که پیش زمینه تفکر و تعقل بوده
و همینطور با حفظ و تقویت صفات نیک
درون ادمی نورانی تر شده و دید بهتری نسبت به محیط مربوط پیدا میکنه .

مثلا قبل از اینکه بی دلیل به کسی ضربه ای بزنی
میتونی با تاملی که دید انسان رو باز و روشن کرده به اثار و عواقب این ظلم فکر کنی و
ببینی فقط با یک سیلی بی دلیل به صورت یه بچه تا چه حد به خودت و طرف و اطرافیانش خوبی یا بدی میکنی

ممکنه این بدی یا سیلی ناچیز مثال بذری باشه که در ذهن بچه کاشته میشه و محصولش تجاوز و مردم ازاری و امثال اینها باشه [/]

user;537141 نوشت:
از کجا بفهمیم این افکار از عقل ماست یا از وجدان؟

باسلام و احترام
برای جواب این سوال، می توانید به لینک زیر مراجعه بفرمایید، در آنجا پیرامون این سوال مباحثی را مطرح کرده ایم. باز اگر سوالی پیش آمد درخدمت هستم.
موفق و موید باشید.
http://www.askdin.com/thread21526.html

سوال:
چه جوری می تونم وجدانی بیدار داشته باشم

پاسخ:
باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی
اول باید بدانی که وجدان به چه معناست تا بدانیم آیا وجدان همیشه درست عمل می کند و تشخیص ما همیشه درست از آب در می آید یا نه.
بر خلاف تصور عامه ی مردم، آنچه را که ما به عنوان وجدان اخلاقی می نامیم و خیلی هم برای آن قداست قائلیم، یک نیروی خاصی در وجود ما نیست.
حقیقت مسأله این است که اگر وجدان را تحلیل کنیم خواهیم دید که وجدان اخلاقی در جهتی که مربوط به شناخت خوب و بد است، همان عقل است.
حال که معنای وجدان را متوجه شدیم، باید بدانیم که گاهی در استدلال عقلی و اعتقاداتی که در درون برای خودمان ایجاد کرده ایم دچار اشتباه شده ایم و با این طرز فکر، به قضاوت مسائل و اتفاقات زندگی خود می پردازیم.
وجدان بیدار هم به وجدانی می گویند که پیرو واقعیت و حقایق باشد و از هوای نفس خویش تبعیت نکرده باشد و دامن خود را از گناه و معاصی محفوظ داشته تا بتواند حقایق را به روشنی ببینید و دچار سردرگمی نگردد.

موضوع قفل شده است