جمع بندی آیا برای پاک شدن از مال حرام، انجام این کار واجب است؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا برای پاک شدن از مال حرام، انجام این کار واجب است؟

سلام . یکی از آشناهام با پول حروم بزرگ شده ، از بدو تولد تا الان . الان فهمیده و میخواد جبران کنه . طرف حسابش یه شرکت دولتیه که صاحب خاضی نداره ، و معامله ربوی بوده ، میخواسته کار کنه تا کم کم پول رو برگردونه ، اما دایما براش سوالاتی پیش اومده مثلا میگه من این تن رو با مال حروم پرورش دادم ،پس چطور اگه از قدرت و توانم استفاده کنم درآمدم حلال میشه ؟ یه حدیثی هم شنیده از حضرت علی )ع( که گویا برای توبه لازمه آدم به خودش سختی و عذاب بده تا گوشتهای تنش ذوب بشن و به استخون بچسبن و بعد گوشت تازه رشد کنه ... خیلی ناامید شده با این حرفا... میگه مگه اسلام دین راحتی نیس مگه من خودم خواستم با پول حروم بزرگ شم که این همه سختی باس بکشم ... مگه با برگردوندن پول به صاحبش که دولته ، تازه اجباری هم نکردن برا معامله و خود شرکت با زضایت معامله رو انجام داده ، همه چی جبران نمیشه ؟؟میگه من دوران بلوغ و رشدم رو با همین پول گذروندم و قد کشیدم و پس حتما باید اینهمه قد کشیدنم و .. رو یه جوری نابود کنم ؟؟؟؟

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد سجاد و استاد نسیم رحمت

[="Tahoma"][="Black"]

binammm;535621 نوشت:
سلام . یکی از آشناهام با پول حروم بزرگ شده ، از بدو تولد تا الان . الان فهمیده و میخواد جبران کنه . طرف حسابش یه شرکت دولتیه که صاحب خاضی نداره ، و معامله ربوی بوده ، میخواسته کار کنه تا کم کم پول رو برگردونه ، اما دایما براش سوالاتی پیش اومده مثلا میگه من این تن رو با مال حروم پرورش دادم ،پس چطور اگه از قدرت و توانم استفاده کنم درآمدم حلال میشه ؟ یه حدیثی هم شنیده از حضرت علی )ع( که گویا برای توبه لازمه آدم به خودش سختی و عذاب بده تا گوشتهای تنش ذوب بشن و به استخون بچسبن و بعد گوشت تازه رشد کنه ... خیلی ناامید شده با این حرفا... میگه مگه اسلام دین راحتی نیس مگه من خودم خواستم با پول حروم بزرگ شم که این همه سختی باس بکشم ... مگه با برگردوندن پول به صاحبش که دولته ، تازه اجباری هم نکردن برا معامله و خود شرکت با زضایت معامله رو انجام داده ، همه چی جبران نمیشه ؟؟میگه من دوران بلوغ و رشدم رو با همین پول گذروندم و قد کشیدم و پس حتما باید اینهمه قد کشیدنم و .. رو یه جوری نابود کنم ؟؟؟؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

پاسخ دقیق به چنین سؤالی نیاز به اطلاعات بیشتری دارد که مال حرام یاد شده چگونه بدست آمده و چطور مصرف شده و خلاصه جزئیات باید بررسی شود ، توصیه می کنم برای پاسخ مناسب تر با کارشناسان بخش آنلاین مرکز ، گروه احکام شرعی تماس حاصل فرمایید.

http://www.javab.ir/09640

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

گویا معامله ای با یه شرکتی انجام میدادن که اصل معامله ربوی بوده . حداقال این سوال رو جواب بدین ، این که حضرت علی )ع( فرمودند که باید گوشت های تنش که از حرام رشد کرده رو آب کنه ، صحیحه و حتما باید انجام بده ؟ در کدوم موارد این مورد ضروریه ؟

[="Tahoma"][="Black"]

binammm;535814 نوشت:
گویا معامله ای با یه شرکتی انجام میدادن که اصل معامله ربوی بوده . حداقال این سوال رو جواب بدین ، این که حضرت علی )ع( فرمودند که باید گوشت های تنش که از حرام رشد کرده رو آب کنه ، صحیحه و حتما باید انجام بده ؟ در کدوم موارد این مورد ضروریه ؟

با عرض معذرت و تشکر از سؤالات شما

این قسمت از سؤال شما رو بهتر است کارشناس اخلاق سایت توضیح و پاسخ بدهند اگر به ایشان مراجعه فرمایید پاسخ مناسب تری ان شاء الله بدست خواهید آورد.

همیشه سلامت و موفق باشید[/]

سلام و عرض ادب؛
نخست آن که ادعای این که رشد و نمو ایشان از درآمد حرام بوده محل تامل است. معلوم نیست تمام پولی که خرج رشد و نمو ایشان شده است از حرام بوده باشد.

دوم آن که :

روايتي که دوست شما ديده اند اين روايت است که :
شخصى درحضور حضرت على (ع)گفت : استغفراللّه . حضرت فرمود: آيا مى دانى استغفار چيست ؟(چون استغفارش به زبان تنها بود و دلش از حقيقت آن خالى بود) استغفار درجه بلند مقامان و صدرنشينان عالم اعلا است و در معناى استغفار شش چيز لازم است :
1. پشيمانى و حسرت از کردار گذشته.
2 .عزم بر ترک آن براى هميشه.
3 .ادا کردن حقوق مردم به طورى که هنگام مردن پاک باشد.
4 .هر واجبى که ضايع کرده تدارک نمايد.
5 .آن چه گوشت بدنش از حرام روئيده ،با حزن بر آخرت آبش کند تا پوست به استخوان بچسبد و گوشت نو در بدنش پيدا شود.
6. زحمت عبادت را به بدن خود بچشاند, چنانچه خوشى و شيرينى گناه را چشانيده است . هرگاه اين شش چيز در تو پيدا شود آن گاه بگو: استغفراللّه .(1)

علماي اخلاق گفته اند که چهار شرط اول از شرايط قبولي توبه است . دو شرط آخر کمال توبه است ، يعني دست يافتن به بالاترين مقام و مرتبه توبه کنند گان.
بر اين اساس:
بر فرض كه فرد، خودگناه كرده باشد کافي است از گناهي که انجام داده پشيمان باشد و قصد و عزم جدي براي ترک آن گناهو جبران آن چه از او فوت شده راداشته باشد. اگر کسي به اين حالت دست يافت ، حقيقت توبه در او محقق شده است. رسول خدا صلوات الله عليه مى‏ فرمايند: «الندم من الذنب توبة‏». (2)

براي تحقق توبه دو شرط پایانی لازم نيست.
هر چند ىر فرض اين كه ثابت شود رشد او با مال حرام بوده براي قرب بيشتربه خداوند بهتر است دو شرط آخر را نيز کسب کند. اما بدون آنها نيز توبه اش مقبول است.انشاءالله.
موفق باشيد.

پى نوشت‏ ها:
1. نهج البلاغه فيض الاسلام ، کلمات قصار، شماره 409 ، ص 1271
2. بحار الأنوار، علامة مجلسي، مؤسسة الوفاء، بيروت ، 1404 ه. ق، ج 77، ص 159 .

پرسش :
کسی که با پول حرام رشد کرده و الان می خواهد جبران کند. کار کند تا جبران کند ولی من این تن را با مال حرام پرورش داده ام، حالا اگراز قدرت و توانم استفاده کنم درآمدم حلال می شود ؟

پاسخ :
قبل از پاسخ تذکر نکته ای لازم است و این که :
بیان وظیفه شرعی ایشان نسبت به این که درآمد مذکور مال حرام بوده یا نه ؟ و نیز مال حرام یاد شده چگونه به دست آمده؟ و چطور مصرف شده؟ و ... نیاز به بررسی جزئیاتی دارد که توصیه می کنم برای پاسخ مناسب تر با کارشناسان احکام شرعی و یا دفتر مرجع تقلیدشان صحبت نمایند.

و اما از نظر اخلاقی درباره توبه به دو نکته باید توجه کرد :
نخست آن که
ادعای این که رشد و نمو ایشان از درآمد حرام بوده هنوز ثابت نشده و معلوم نیست تمام پولی که خرج رشد و نمو ایشان شده است از حرام بوده باشد.

دوم آن که :

روايتي که دوست شما ديده اند اين روايت است که :
شخصى درحضور حضرت على (ع)گفت : استغفراللّه . حضرت فرمود: آيا مى دانى استغفار چيست ؟(چون استغفارش به زبان تنها بود و دلش از حقيقت آن خالى بود) استغفار درجه بلند مقامان و صدرنشينان عالم اعلا است و در معناى استغفار شش چيز لازم است :
1. پشيمانى و حسرت از کردار گذشته.
2 .عزم بر ترک آن براى هميشه.
3 .ادا کردن حقوق مردم به طورى که هنگام مردن پاک باشد.
4 .هر واجبى که ضايع کرده تدارک نمايد.
5 .آن چه گوشت بدنش از حرام روئيده ،با حزن بر آخرت آبش کند تا پوست به استخوان بچسبد و گوشت نو در بدنش پيدا شود.
6. زحمت عبادت را به بدن خود بچشاند, چنانچه خوشى و شيرينى گناه را چشانيده است . هرگاه اين شش چيز در تو پيدا شود آن گاه بگو: استغفراللّه .(1)

علماي اخلاق گفته اند که چهار شرط اول از شرايط قبولي توبه است . دو شرط آخر کمال توبه است ، يعني دست يافتن به بالاترين مقام و مرتبه توبه کنند گان.
بر اين اساس:
بر فرض كه فرد، خودگناه كرده باشد کافي است از گناهي که انجام داده پشيمان باشد و قصد و عزم جدي براي ترک آن گناه و جبران آن تکالیفی که ترک کرده است. اگر کسي به اين حالت دست يافت ، حقيقت توبه در او محقق شده است. رسول خدا (صلوات الله عليه) مى‏ فرمايند: «الندم من الذنب توبة‏». (2)

براي تحقق توبه دو شرط پایانی لازم نيست.
هر چند ىر فرض اين كه ثابت شود رشد او با مال حرام بوده براي قرب بيشتر به خداوند بهتر است دو شرط آخر را نيز کسب کند. اما بدون آنها نيز توبه اش مقبول است.انشاءالله.
موفق باشيد.

پى نوشت‏ ها:
1. نهج البلاغه فيض الاسلام ، کلمات قصار، شماره 409 ، ص 1271
2. بحار الأنوار، علامة مجلسي، مؤسسة الوفاء، بيروت ، 1404 ه. ق، ج 77، ص 159 .

موضوع قفل شده است