صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: Problem of Evil | مشکل شر | برهان اثبات عدم وجود خدا

علاقه
    Atheism
    نوشته
    691
    حضور
    7 روز 15 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    1515

اشاره Problem of Evil | مشکل شر | برهان اثبات عدم وجود خدا

سلام

لطفا برهان زیر را رد کنید:

1. فرض: خداوند وجود دارد.
    2. فرض: خداوند دانای مطلق، توانای مطلق و پاک مطلق است.
    3. یک خدای پاک مطلق می خواهد از تمام زجر، بدی و شر در دنیا پیشگیری کند.
    4. یک خدای دانای مطلق می داند چگونه بدی و شر بوجود می آید و می داند چگونه تمام از تمام زجر، بدی و شر های دنیا پیشگیری کند.
    5. یک خدای توانای مطلق می تواند از تمام بدی و شر در دنیا پیشگیری کند.
    6. خدایی که می خواهد، می داند و می تواند از تمام زجر و بدی و شر در دنیا پیشگیری کند، از تمام زجر و بدی و سختی در دنیا پیشگیری می کند.
    7. در صورتی که یک خدای دانا، توانا و پاک مطلق وجود داشته باشد، هیچ زجر، بدی و شر در جهان وجود نخواهد داشت.
    8. زجر، سختی و شر در جهان وجود دارد. (تناقض)

--

چند نکته:

1. منظور از زجر، بدی و سختی هر گونه تجربه ناخوشایند برای موجوداتی است که قدرت تجربه آن را دارند (انسان ها و حیوانات).
    2. مسئله اختیار پاسخ این سوال نیست چون زجر و سختی و بدی های جهان همگی حاصل اختیار سایرین نیستند (بیماری ها، بلایای طبیعی، شکار حیوانات توسط سایر حیوانات و ...)
    3. اینکه خداوند یک برنامه مهم دارد که در آن زجر و سختی کشیدن هم بخشی از آن است پاسخ این سوال نیست چون در اینجا فرض می شود که خداوند نمی توانسته بدون اعمال زجر و شخصی و شر در جهان به هدف خود برسد -> پس خداوند توانای محض نیست.

--

با تشکر.
    ویرایش توسط bina88 : ۱۳۹۳/۰۶/۲۷ در ساعت ۰۳:۲۱
    گویند بهشت و حور و عین خواهد بود آنجا می و شیر و انگبین خواهد بود
    گر ما می و مـعشوق گزیدیم چه باک چـون عـاقبت کـار چـنین خواهد بود
    آیا در مدینه فاضله باران می بارد؟

2. صلوات ها 12

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58333

با نام و یاد دوست

Problem of Evil | مشکل شر | برهان اثبات عدم وجود خدا

کارشناس بحث: استاد طاها

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۳/۰۴/۱۹ در ساعت ۲۲:۴۷ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

با عرض سلام به شما دوست گرامی

مقدمه دوم شما درست اما ناتمام است یعنی همه آنچه برای تحصیل نتیجه مورد نظر شما لازم است را دربر ندارد و در یک جمله، تصوری که از صفات خدا در این مقدمه ارائه میدهید بیانگر خدای کامل مطلق (آنگونه اسلام معرفی میکند) نیست؛ مثلا خداوند، حکیم مطلق هم است و علم و توانایی او جدا از صفت حکمت او نیست و حکمت خدا اقتضا میکند دنیایی خلق کند که صحنه آزمایش و امتحان انسان قرار گیرد. وارد جزئیات این حکمت الهی نمیشویم زیرا فعلا به چارچوب استدلال شما نظر داریم. (متوجه نکته سوم شما هم هستم)

مقدمه سوم شما (با تعریفی که در نکته اولتان از زجر و بدی و شر ارائه کرده اید) کامل نیست زیرا خلق صحنه امتحان و آزمایش همراه با لوازم آن، گرچه خالی از رنج برای انسان نخواهد بود اما با پاکی مطلق خدا هم تنافی ندارد. همانطور که یک گل خوب گلی است که در گل بودن خوب و کامل باشد نه اینکه خصوصیات یک درخت را داشته باشد، یک صحنه آزمایش و امتحان صحنه ای است که تمام آنچه برای یک آزمون لازم است را دربر داشته باشد نه اینکه ویژگیهای یک صحنه غیرآزمونی را به خود بگیرد.

مقدمه چهارم شما نیز (با تعریفی که از زجر و بدی و شر ارائه کرده اید) کامل نیست زیرا این جمله (می داند چگونه از تمام زجر، بدی و شر های دنیا پیشگیری کند) دچار پارادوکس و تناقض است چون دنیا اگر فاقد لوازم و شرایط امتحان و آزمایش باشد اصلا این دنیا نیست؛ بلکه عالمی دیگر است. از اینجا روشن میشود خلق دنیایی که دارای لوازم امتحان و آزمایش است (و طبیعتا مستلزم رنج انسان خواهد بود) منافاتی با دانای مطلق بودن خدا ندارد.

همین مطلب درباره توانای مطلق بودن خدا نیز صادق است و به این ترتیب مقدمه پنجم شما و در نهایت، مقدمه ششم و هفتم شما نیز کامل نخواهد بود و در نتیجه تناقضی که ادعا میکنید شکل نمیگیرد.

آنچه مهم است بررسی این نکته شماست: «اینکه خداوند یک برنامه مهم دارد که در آن زجر و سختی کشیدن هم بخشی از آن است پاسخ این سوال نیست چون در اینجا فرض می شود که خداوند نمی توانسته بدون اعمال زجر و شر در جهان به هدف خود برسد پس خداوند توانای محض نیست.»

این عبارت شما که: «خداوند نمی توانسته بدون اعمال زجر و شر در جهان به هدف خود برسد»؛ واجد این تلقی اشتباه است که خلقت دنیا برای برآورده ساختن اهداف خدا بوده است در حالی که اگر خدا را کامل مطلق بدانیم (تذکری که درباره مقدمه دوم شما داده شد) شکی در این نخواهیم داشت خدا نیازی ندارد تا با خلق دنیا آنرا برطرف سازد. آنچه شما آنرا هدف خدا نامیده اید غایت طبیعی دنیاست نه هدف خدا.

وقتی شد غایت طبیعی دنیا، چیزی میشود شبیه دم و سر و اشکم در شیر که بدون آن، شیر، شیر نخواهد بود(نکته ای که در ذیل مقدمه چهارم عرض شد). اینجا دیگر سخن گفتن از ناتوانی خدا نامعقول است زیرا دنیای بدون لوازم آزمایش و امتحان، شبیه شیر بدون دم و سر و اشکم است. اینجاست که فلاسفه میگویند اگر دنیا، دنی است به این خاطر است که، قابل قابلیت بیش از این ندارد نه اینکه فاعل فاعلیت ندارد.

در پناه حق

7. صلوات ها 10

علاقه
    الکترونیک
    نوشته
    527
    حضور
    22 روز 17 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    1510

نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
    با عرض سلام به شما دوست گرامی
    مقدمه سوم شما (با تعریفی که در نکته اولتان از زجر و بدی و شر ارائه کرده اید) کامل نیست زیرا خلق صحنه امتحان و آزمایش همراه با لوازم آن، گرچه خالی از رنج برای انسان نخواهد بود اما با پاکی مطلق خدا هم تنافی ندارد. همانطور که یک گل خوب گلی است که در گل بودن خوب و کامل باشد نه اینکه خصوصیات یک درخت را داشته باشد، یک صحنه آزمایش و امتحان صحنه ای است که تمام آنچه برای یک آزمون لازم است را دربر داشته باشد نه اینکه ویژگیهای یک صحنه غیرآزمونی را به خود بگیرد.
    در پناه حق
    سلام ...
    امیدوارم که خوب و سلامت باشین ...
    من در مورده این پستتون خیلی نقد دارم ... و چون احتمال میدم جناب وایسلی گوجا صحبت بخصوصی داشته باشن نخواستم پستتون رو کاملا نقد کنم ... فقط این استدلالی که در بالا کردین من رو یاده یه دوربین مخفی انداخت گفتم براتون تعریفش کنم ...

یه دوربین مخفی خارجی بود ... که نشون میداد یه مردی با ماشین با کلاسش که خیلی هم گرون به نظر میرسید کنار خیابون پارک میکنه و میره دنبال کاراش ... بعدش دو تا جوون با چوب و چماغ میان سراغ این ماشین و میزنن ماشین رو سرویس میکنن ... یکی میزنه شیشه هاش رو خورد میکنه ... یکی با رنگ رو بدنه ماشین چرت و پرت مینویسه ... یکی گچ میریزه رو صندلی هایه ماشین ... تا اینکه یهو صاحب ماشین میاد ... تا صاحب ماشین میاد .... این دو نفر میگیرن این بدبخت رو تا جایی که میخورد میزننش ... بعدش کنارش وای میاستن و بهش لبخند میزنن میگن شما در مقابل دوربین مخفی هستین ... این هم یه آزمایش بود و میخواستیم شما رو تست کنیم ...

راستش من که خیلی خندیدم ... احتمالا ما هم در مقابل دوربین مخفی هستیم ...
    ویرایش توسط نفرنفر : ۱۳۹۳/۰۴/۲۴ در ساعت ۱۸:۵۲
    مقابله با سرطان :

1- اغذیه متنوع از تمام گروه ها 2- وزن متعادل 3-کنترل چربی غذا 4-کم کردن شیرینی 5-کاهش نمک 6-استفاده از میوه ها:انجیر.کیوی.زردآلو.خرما.گ جه فرنگی.پیاز 7-استفاده ازماهی 8- استفاده نکردن از غذاهای منجمدی که در درون کیسه فریزر هستند و توسط مایکروویو یخشان باز میشود 9-ننوشیدن چای گرم .

9. صلوات ها 8

نوشته
    32
    حضور
    1 روز 4 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    105

نقل قول نوشته اصلی توسط نفرنفر نمایش پست ها
    سلام ...
    امیدوارم که خوب و سلامت باشین ...
    من در مورده این پستتون خیلی نقد دارم ... و چون احتمال میدم جناب وایسلی گوجا صحبت بخصوصی داشته باشن نخواستم پستتون رو کاملا نقد کنم ... فقط این استدلالی که در بالا کردین من رو یاده یه دوربین مخفی انداخت گفتم براتون تعریفش کنم ...

یه دوربین مخفی خارجی بود ... که نشون میداد یه مردی با ماشین با کلاسش که خیلی هم گرون به نظر میرسید کنار خیابون پارک میکنه و میره دنبال کاراش ... بعدش دو تا جوون با چوب و چماغ میان سراغ این ماشین و میزنن ماشین رو سرویس میکنن ... یکی میزنه شیشه هاش رو خورد میکنه ... یکی با رنگ رو بدنه ماشین چرت و پرت مینویسه ... یکی گچ میریزه رو صندلی هایه ماشین ... تا اینکه یهو صاحب ماشین میاد ... تا صاحب ماشین میاد .... این دو نفر میگیرن این بدبخت رو تا جایی که میخورد میزننش ... بعدش کنارش وای میاستن و بهش لبخند میزنن میگن شما در مقابل دوربین مخفی هستین ... این هم یه آزمایش بود و میخواستیم شما رو تست کنیم ...

راستش من که خیلی خندیدم ... احتمالا ما هم در مقابل دوربین مخفی هستیم ...
    آخه دوربین مخفی داریم تا دوربین مخفی......خدا میگه به کسی کوچکترین ظلمی نمیکنه.......خدا میفرماید که هرچه خوبی به شما میرسه از منه و هرچه بدی میرسه به خاطر کار های خودمون که البته خیلی هاش رو هم میبخشه..........و تازه بر فرض هم اگه چیزی رو از ما بگیره از اون طرف یا به صلاحه و یا در عوض پاداش میده......اما این آدمایی که توی دور بین مخفی شما بودن فک کنم آزار داشتن آخه تهش یا به دادگاه میکشه یا......

11. صلوات ها 4

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

بدی و شر و شیاطین و غیره رو همه رو خدا افریده و مخلوق اوست الله خالق خیر و شر است لذا کمبود یکی یا نبود هریییک از خیر و شر چیزی از خدا بودن او کم نمی کند همچنین بود و نبود کل خلقت چه حق چه نا حق به هیچ وجه دلیلی بر رد وجود خدا نیست....در ضمن هرکس بتونه فقط یک دلیل عقلانی بیاره که خدایی وجود نداره من بهش یک میلیارد تومان می دهم دلیل عقلانی که مثل دلایل اثبات وجود خدا تن رو بلرزه در بیاره نه مثل دلیل مثل شر که اصلا نه تنها خدا رو رد نمی کنه بلکه قوت هم می بخشه...خیلی جالبه ها من در حیرتم که انسان ها کلی دلیل کاملا یقین اور از وجود خدا دارند و هیچ دلیل منطقی و کلا اصل دلیل ندارند بر رد وجود خدا اونوقت انقدر کافر وجود دارد در دنیا که وقتی از انان پرسیده می شد چرا خدا وجود ندارد می گویند دلیل نداریم طبق اماری که از بی خدایان دنیا صورت گرفته 95 درصد بی خدایان بعد از اینکه به انان گفته می شود چه دلیلی دارید که می گویید خدایی نیست 95 در صد گفته اند ما دلیلی نداریم و گفته اند که چیزی که نیست را نمی توان اثبات کرد در صورتی که هرچیزی رو که نیست میشه اثبات کرد برای مثال یک نفر بشما می گوید ثابت کن برای من یک پرنده کنار من نیست...خب اولا در جواب او باید گفت که شما اولا ثابت کن که هست اونوقت ما ثابت کنیم نیست چون خدا باور با میلیلرد دلیل عقلی و منطقی و یقین وار خدا رو ثابت می کنه و خدا ناباور هیچ دلیلی نمی اره و بعد می گه چیزی که نیست نمیشه ثابتش کرد...اصلا میگیم مثلا در همینم مثال طرف دلیل اورد که پرنده وجود دارد حال ما ثابت کنیم نیست کاری نداره کافیست بگوییم ببین عزیز جان پرنده دو بال داره دو پا داره پرواز می کنه دیده میشه صدا داره شما چیزی از مشخصات پرنده حتی یک مشخصه نمی بینید پس پرنده ای در کنار شما وجود نداره...پس چیزی که نیست رو میشه اثبات کرد....کافران در سفسطه و مغلطه غرقند....یک عدد پاک کن و یا یک عدد مداد تراش رو انسان میبینه می دونه خود به خود بوجود نیومده تا صد سال دیگه هم بگی بهش خود بخود بوجود اومده باور نمی کنه اما چه می شود که انسان ابله که به خالق چیز به این سادگی یعنی پاک کن ایمان و یقین داره اما در مورد عظمت افرینش هستی و مخلوقات که تیلیارد ها تیلیارد ها برابر عظیم تر و بزرگتر و شگفت اور تر و پیچیده تر و بسیار هدفمند تر از پاک کن هستند نظرش بی دلیل عوض می شود...افرینشی که حیاط و زندگی دارد و میلیارد موجود و شگفتی دارد رو می پذیره اتفاقی بوجود اومده اما یک تراش مداد رو هرگز نمی پذیره خود به خود بوجود اومده...هیچ دلیلی برای رد وجود خدا نیست شما به کافری رسیدید بگید چه دلیلی داره خدا رو رد می کنه قطعا زبونش قفل می کنه و یا چیز باطلی مثل اینی که گفتم می گه...دلیل نمیشه اورد...اما شما به مومن ولو یک طفل بگویید خدا رو چرا باور داری مثل بلبل حرف می زنه...نعمتاش حیرت عظمت افرینشش خلاصه هرچی بگه ساکت و بی پاسخ نمیشه تا اکنون هزاران دلیل برای اثبات وجود خدا میلیون ها انسان را به مرحله یقین وجود خدا رسانده اما هیچ بی خدای یقین ندارد که حدایی وجود ندارد بلکه همگی به اتفاق فقط از روی گفتار و کاملا بی دلیل خدا رو رد می کنند.....موفق باشید
    ویرایش توسط nothing : ۱۳۹۳/۰۴/۲۴ در ساعت ۲۱:۵۶

13. صلوات ها 4

نوشته
    564
    حضور
    82 روز 20 ساعت 20 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    2003

سلام
    نقل قول نوشته اصلی توسط وایسلی گوجا نمایش پست ها
    3. یک خدای پاک مطلق می خواهد از تمام زجر، بدی و شر در دنیا پیشگیری کند.
    در این مورد مطمئن هستید؟

15. صلوات ها 7

علاقه
    قران مطالعه شب راه رفتن زیر باران نجوم وبگردی عکاسی مسا
    نوشته
    204
    حضور
    1 روز 3 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    622

نقل قول نوشته اصلی توسط وایسلی گوجا نمایش پست ها
    . یک خدای پاک مطلق می خواهد از تمام زجر، بدی و شر در دنیا پیشگیری کند.
    یک مادر وقتی می خواهد بچه را از خطر داغی بخاری اگاه کند
    مجبور است دست کودک را بطور مختصر با داغی بخاری اشنا کند
    که در نظر کودک تجربه ناخوشایندی است

محرم راز دل شیدای خود
    کس نمی بینم زخاص و عام را

17. صلوات ها 7

علاقه
    الکترونیک
    نوشته
    527
    حضور
    22 روز 17 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    27
    صلوات
    1510

نقل قول نوشته اصلی توسط nothing نمایش پست ها
    در ضمن هرکس بتونه فقط یک دلیل عقلانی بیاره که خدایی وجود نداره من بهش یک میلیارد تومان می دهم دلیل عقلانی که مثل دلایل اثبات وجود خدا تن رو بلرزه در بیاره نه مثل دلیل مثل شر که اصلا نه تنها خدا رو رد نمی کنه بلکه قوت هم می بخشه...
    سلام ...
    یکی از مهمترین تفاوت دیدگاههای میان کسانی که میگن خدایی هست و کسایی که میگن خدایی نیست ... در همین مساله هست .... اینکه ما سازنده ای داشتیم یا نداشتیم و اتفاقی بوجود اومدیم ...

من مدت زمان زیادی رو در مورد این موضوع فکر کردم .... هم میشه فرض کرد خدایی بالا سرمون بوده که ما رو خلق کرده و هم میشه فرض کرد خدایی نیست ( که احتمالش خیلی کمتره ) اما ... فرض میکنیم خدایی وجود داشته ... که احتمالش هم خیلی بیشتر هست ... ولی یه سری سوالها برام بوجود میاد ....

نمیدونم الگوریتم غربال کردن اعدا اول رو یادتون هست یا نه ... سال اول دبیرستان یادمون دادن .... وقتی میخوایم اعداد اول رو بدست بیاریم .... اعدا بین یک تا 100 رو مینویسیم ... ابتدا مضارب 2 رو خط میزنیم .... بعدش مضرب های 3 رو خط میزدیم ... بعدش مضرب های 5 رو خط میزدیم و در نهایت مضرب های 7 رو و استدلال میکردیم اعداد باقیمانده اعداد اول هستند و بر هیچ عدد ماقبل خودشون قابل قسمت نیستند ... در حقیقت من انسانی عاقل و بالغ و فهمیده بودم و تونستم با گذشت زمان و تاثیر گذاشتن بر رویه اعداد تمدنی رو پیاده سازی کنم که اعداد باقیمانده اعداد اول باشند ...

بیاین با هم حیوانات رو بررسی کنیم ... کرگردن ... وال سفید .... نهنگ قاتل .... میمون ها .... و فرض کنیم خالقی مهربان ... رحیم ... عادل ... باعث بوجود اومدن اینها شده باشه .... خوب .... فرض کنین میخواین قرمه سبزی درست کنین ... مطمئنا وقتی دارین توی غذاتون آب میریزین .... از لجنزار آب بر نمیدارین .... مطمئنا وقتی دارین گوشت میریزین توش ... از گوشت سگ استفاده نمیکنین ....

خوب خدایی عادل و رحمان و رحیم بالا سر اعداد بوده و داشته رویه ساخته شدن موجودات نظارت میکرده ... پس نباید باعث میشده که تمدنهایی ناخواسته و خارج از عدالت و رحمان و رحیم بودنش بوجود بیان ....

همکنون نهنگ های قاتل در ذاتشون تمدنی دارند که ممکن هست یک فوک رو بگیرن و باهاش والیبال بازی کنن ... یک نهنگ قاتل اینطرف دریا وای میالسته و دیگری اونطرف دریا و یه فوک شکار میکنن و با دمشون شروع میکنن باهاش والیبال بازی کردن و در نهایت فوک بدبخت رو خونین و مالین ول میکنن ....

بیش از صدها موجود داریم که همجنسگرا هستند ...

گربه وقتی موش رو شکار میکنه برای خوردن اون رو نمیگیره ... برای شکنجه کردن میگیرتش ...

اسب های آبی وقتی میخوان جفت گیری کنن ... در درون ذاتشون تمدنی دارند که هیچ رحمان و رحیمی اون رو کالیبره نکرده .... وقتی یک اسب آبی نر میخواد جفت گیری کنه ... شروع میکنه به قدرتنمایی کردن .... و اسب های آبی نر دیگه رو به مبارزه میطلبه .... در نهایت یکی از اسب های آبی پیروز مبارزه میشه .... بعد از شکست دادن حریفش .... اسب آبی برنده به اسب آبی بازنده تجاوز میکنه و اینجوری باعث میشه تمام اسب های آبی ماده به سمتش بیان و صاحب تمام مادیون ها بشه ....

آیا واقعا چنین موجوداتی از دستان گرم مهربان و پرلطوفت ارحم الراحمین بیرون اومدن !!!!

یا باید بپذیریم که خداوند این موجودات رو خلق کرده ... و لحظه به لحظه بر رویه شکل گیری تمدن این حیوانات نظارت داشته .... که اگر این صحبت را بپذیریم ... مستقیما عادل بودن و رحمن و رحیم بودن خدایی که چنین موجوداتی رو خلق کرده و زمانیکه این خصوصیات از چنین خدایی صلب شود واجب الوجود بودن چنین خدایی بی مفهوم میشود ...

یا اینکه بپذیریم تمدن این حیوانات به صورت اتفاقی جلو بوجود آمده و جلو رفته ... و هیچ پدری دلسوزی مهربانی بالا سر این موجودات نبوده که بر رویه متمدن شدنشون نظارت داشته باشه ...
    ویرایش توسط نفرنفر : ۱۳۹۳/۰۴/۲۴ در ساعت ۲۲:۴۳
    مقابله با سرطان :

1- اغذیه متنوع از تمام گروه ها 2- وزن متعادل 3-کنترل چربی غذا 4-کم کردن شیرینی 5-کاهش نمک 6-استفاده از میوه ها:انجیر.کیوی.زردآلو.خرما.گ جه فرنگی.پیاز 7-استفاده ازماهی 8- استفاده نکردن از غذاهای منجمدی که در درون کیسه فریزر هستند و توسط مایکروویو یخشان باز میشود 9-ننوشیدن چای گرم .

19. صلوات ها 6

نوشته
    968
    حضور
    16 روز 10 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1947

نقل قول نوشته اصلی توسط نفرنفر نمایش پست ها
    آیا واقعا چنین موجوداتی از دستان گرم مهربان و پرلطوفت ارحم الراحمین بیرون اومدن !!!!
    اول اینکه ما ظاهر کار رو می بینیم برای مثال در احادیث داریم گرگی با پیامبر هم صحبت شده و برای دیگران حرف می زده که می گفت خداوند در جهنم لذت و شهوت من را دریدن بدن کافران قرار داده تا از روی شوق و علاقه او را بدرم....یعنی در اصل جهنم برای این گرگ بهشت است بدون ذره ای تغییر جهنم....خب از طرفی در حیوانات نیز مثل انسان ها بسیاری در گروه خیر هستند و بسیاری در گروه شر ..اما حدیثی دیگر خوندم که نوشته بود خداوند گاهی چند فرشته را شبیه انسان در میاورد و انها در جلوی چشمان انسان ها همدیگر را بقتل می رسانند تا انسان ازمایش شود ولی در پشت و باطن ماجرا هیچ یک دردی احساس نکردند و یک نوع فیلم و صحنه سازی خالق تواناست که انسان ازمایش شود چون خدا قادر است که بدن را تکه تکه پاره کند ولی هیچ دردی نکشیم و عکسش حتی با دریده شدن بدنمان اوج لذت برسیم...شما یک فیلم ببینی یارو تکه تکه میشه کاملا طبیعی داد و فریاد می زنه خونش می پاشه بیرون اما اخر فیلم می فهمی فیلم و صحنه سازی بوده قطعا طبق احادیث خدا چنین قدرت صحنه سازی برای ازمایش انسان داره....از طرفی این کلیپ رو ببین یک پلنگ از شدت گرسنگی یک میمون رو شکار می کنه بعد می فهمه یک بچه نوزاد میمون به پای او چسبیده بود از درخت می افته پایین پلنگ عذاب وجدان می گیره و تا اخر عمر از بچه میمون مواظبت می کنه و در برابر کفتار حفظ می کنه و نوازشش می ده و به او غذا می دهد... http://www.askdin.com/thread40565.html#post533200 از طرفی من در کل فرض شما رو می گیرم که خدا عمدا موجوداتی رو شر مطلق و درنده افریده و مثلا گوسفند درد می کشه و هیچ فیلم و پشت صحنه ای هم نیست خب بازم این چه ربطی داره که خدا وجود ندارد اینجا این معنی می شود که خدا شر و بدی را افریده و به هر طریقی که دوست دارد اداره می کند ذره ای دلیل نمی شود که خدا شر باشد وجود ندارد....خدا خیر و شر محض است و هر دو را افریده خدا می تواند بد باشد و خود نمی خواهد انسان نیز همینگونه زمانی از ملک برتر است که می تواند شر باشد و خودش نمی خواهد.... لذا برهان شر نه تنها وجود خدا رو رد نمی کنه بلکه عظمت و فرمانروایی او را تداوم می بخشد که اگر بخواهد طبق ایات 16 و 17 سوره انبیا تمام عالم رو به بازیچه خلق می کرد که طبق این ایات فرموده به بازیچه نیافریدم اگر می خواستم به بازی می گرفتم احدی هم توانایی گلایه کردن نداره....لذا دلیل برهان شر اصلا دلیل و برهان نیست چه برسه بخواد بررسی شه و کسی رو هم به شک بندازه...هیچ دلیلی برای رد خدا نیست و تمام عالم دال وجود خداست

21. صلوات ها 2

صفحه 1 از 12 12311 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 4

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری