حکم روزه ی فردی که به واسطه ی شغلش مدام در سفر می باشد

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حکم روزه ی فردی که به واسطه ی شغلش مدام در سفر می باشد

با سلام . بنده ویزیتور هستم و در ماه بطور پراکنده ده تا بیست روزش رو به شهرهای مختلف سفر میکنم . در هر سفر هم بعد از اتمام کار و نزدیک غروب خورشید به وطن خودم بر میگردم . آیا سفرهایی که میکنم باعث شکسته شدن روزه ی من میشن؟
اگر بله ، چه مسافتی (به کیلومتر) باعث شکسته شدن روزه میشه؟

مرجع تقلید: آیت الله جوادی آملی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و احترام

کسی که سفر او که به حد مسافت شرعی می رسد(8 فرسخ) بیش از حضر اوست نمازش تمام و روزه اش صحیح است.

استفتا از دفتر آیه الله جوادی آملی

خب مسافت من بیش از 8 فرسخ هست ولی ماهی در حدود بیست روز در این مسافت به سر میبرم و گاهی هم بیشتر میشه . آیا اون نواحی وطن دوم من به شمار میره؟ اگر خیر ، آیا من باید روزه هایی که گرفتم رو قضا کنم؟

javaneh;537557 نوشت:
خب مسافت من بیش از 8 فرسخ هست ولی ماهی در حدود بیست روز در این مسافت به سر میبرم و گاهی هم بیشتر میشه . آیا اون نواحی وطن دوم من به شمار میره؟ اگر خیر ، آیا من باید روزه هایی که گرفتم رو قضا کنم؟

با سلام و عرض ادب

ظاهرا شما كثير السفر مي باشيد و اين حكم از جهت اين امر بيان شد نه از جهت اينكه آن نواحي وطن دوم شما محسوب شود
و روزه هايي كه در حال سفر گرفته ايد صحيح مي باشد .

javaneh;537557 نوشت:

با سلام و عرض ادب

با این مقدار سفر کثیرالسفر هستید و از این جهت نمازتان تمام می شود و روزه صحیح است و قضا ندارد ولی به صرف این رفت و آمد وطن دوم شما محسوب نمی شود.

استفتا از دفتر آیه الله جوادی آملی

آیا حتی اکر یکی از این سفرها در هر هفته مسافت دو یا چند برابری سفرهای معمول باشه هم روزه من صحیح هست؟
بنده از زمان ثبت این موضوع دو بار سفر طولانی تر (دوبرابری مسافت) داشتم و چون به موقع به سوألم پاسخ داده نشد به تصور اینکه روزه من شکسته هست در اون سفرهای طولانی تر افطار کردم . آیا باید کفاره بدم؟

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال و به مسافت بیشتر هم نماز تمام و روزه صحیح است و باید نمازهایی را که تمام خوانده اید شکسته قضا نمایید و روزه را هم قضا کنید و درمورد کفاره اگر در پرسش به موقع و دسترسی به پاسخ کوتاهی کرده باشید کفاره دارد.

استفتا از دفتر آیه الله جوادی آملی در قم

با عرض سلام و ادب،بنده مقلد مقام معظم رهبری هستم و مدت 6 سال بدلیل کارم در تهران زندگی می کنم و اینجا وطن من نیست بلکه گیلان وطن من می باشد و بنده هفته پیش به وطنم سفر کردم و بعد به تهران برگشتم و از امدنم به تهران 8 روز می گذارد و دوباره می خواهم به اصفهان مسافرت بروم آیا روزه من اشکال پیدا می کند؟ممنونم منتظر جواب شما هستم

alireza.i;546668 نوشت:
با عرض سلام و ادب،بنده مقلد مقام معظم رهبری هستم و مدت 6 سال بدلیل کارم در تهران زندگی می کنم و اینجا وطن من نیست بلکه گیلان وطن من می باشد و بنده هفته پیش به وطنم سفر کردم و بعد به تهران برگشتم و از امدنم به تهران 8 روز می گذارد و دوباره می خواهم به اصفهان مسافرت بروم آیا روزه من اشکال پیدا می کند؟ممنونم منتظر جواب شما هستم

با سلام و عرض ادب

اگر تهران وطن شما نباشد و به قصد سکونت در تهران زندگی نکرده اید درصورتی که قصد ده روز نکنید نمازتان شکسته است و روزه صحیح نمی شود.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

با عرض سلام و ادب،من و همسرم مقلد مقام معظم رهبری هستم بنده 8 سال ساکن تهران هستم و همسرم مدت 5 سال با توجه به اینکه در تهران شاغل هستیم و فعلا قصد افامت دائم در تهران را نداریم آیا نماز و روزه نا بعد از هر بار سفر کردن به وطن اصلی چگونه است؟آیا باید برای مسافرت بعدی به مکانی غیر از وطن اصلی حتما باید ده روز بگذرد یا نه؟ممنون منتظر پاسخ هستم

سلام من در شهرa زندگی میکردم و در حال حاضر برای کار به شهر bاومدم و در آینده میخوام در شهر c زندگی جدید رو شروع کنم.
میخواستم ببینم روزه من در شهرcاگر مسافرتی به اونجا داشته باشم صحیح ه یا نه.(هنوز در شهرcسکونت ندارم)
ببخشید اگر سوال کمی مبهم بود...

alireza.i;548037 نوشت:
با عرض سلام و ادب،من و همسرم مقلد مقام معظم رهبری هستم بنده 8 سال ساکن تهران هستم و همسرم مدت 5 سال با توجه به اینکه در تهران شاغل هستیم و فعلا قصد افامت دائم در تهران را نداریم آیا نماز و روزه نا بعد از هر بار سفر کردن به وطن اصلی چگونه است؟آیا باید برای مسافرت بعدی به مکانی غیر از وطن اصلی حتما باید ده روز بگذرد یا نه؟ممنون منتظر پاسخ هستم

با سلام و عرض ادب

اگر قصد اقامت در تهران را ندارید هر بار که از شهرتان برمیگردید باید قصد ده روز کنید تا نمازتان تمام شود.

استفتا از دفتر آیه الله خامنه ای در قم

یاسر118;548674 نوشت:
سلام من در شهرa زندگی میکردم و در حال حاضر برای کار به شهر bاومدم و در آینده میخوام در شهر c زندگی جدید رو شروع کنم.
میخواستم ببینم روزه من در شهرcاگر مسافرتی به اونجا داشته باشم صحیح ه یا نه.(هنوز در شهرcسکونت ندارم)
ببخشید اگر سوال کمی مبهم بود...

با سلام و عرض ادب

درصورتی که شهر c وطن شما نیست و فقط قصد دارید در آینده در آنجا ساکن شوید فعلا مسافرید و نمازتان شکسته است مگراینکه قصد ده روز داشته باشید.

موفق و موید باشید

موضوع قفل شده است