جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اطلاع از صحت وجود برخی از روایات در بحارالانوار

 1. #1

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  بخور بخواب
  نوشته
  7
  حضور
  6 ساعت 54 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11

  اطلاع از صحت وجود برخی از روایات در بحارالانوار
  سلام
  آیا روایات زیر ر مور ظهور در کتاب بحار الانوار موجود هستند؟
  با تشکر

  حضرت مهدی علیه السلام، شکم زنان آبستن را میشکافد. ) بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۸۹( امام زمان هر کس به بیست سالگی رسیده باشد و احکام دین را درست یاد نگرفته باشد میکشد. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۸۲( امام زمان توبه نمی پذیرد. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۵۳( بین امام زمان و عرب تنها شمشیر حاکم ا...ست. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۴۹( مهدی شش هزار نفر را از قریش و غلامان آنان را دست بسته گردن میزند. )) بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۴۹(حضرت مهدی هفتاد قبیله عرب را قتل عام میکند. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۳۳( امام زمان همه را با زور وادار به اسلام آوردن میکند و هر کس اسلام نیاورد را گردن میزنند. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۴۰( حضرت ولی العصر آنقدر مردم را میکشد تا جز دین محمد باقی نماند. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۲۹۱( از امام کاظم نقل شده است که او در شرق و غرب عالم هر کس مسلمان نشد را میکشد. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۴۰(. از امام صادق )ع( نقل شده است که برای قیام قائم عجله نکنید که کار او جز شمشیر و مرگ نیست و او زیر سایه شمشیر حکومت می کند!. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۵۴( امام عصر، دوازده هزار لباس جنگی و سلاح جنگی را بین دوازده هزار نفر یاران خود توزیع میکند و به آنان میگوید هر کس این لباس را نداشت بکشید. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۷۷( ایشان علیه السلام، آنقدر می کشد که مردم می گویند: مهدی از آل محمد نیست وگر نه به مردم رحم می کرد. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۵۴( از امام باقر )ع( می فرمایدکه مهدی آنقدر از مردم شهری که والی ایشان را کشته اند میکشد که کشتار حرّه )کشتار لشکر یزید از مردم مدینه( در مقایسه با آن هیچ است. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۴۲( کار مهدی جز کشتن نیست و از هیچ کس توبه نمیپذیرد. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۵۳( امام زمان جز با شمشیر کاری انجام نمیدهد. )) بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۸۹(کار ایشان شمشیر است و اسارت. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۱۴( امام زمان چون قصاب که گوسفند میکشد، مردم را میکشد. ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۵۷(امام زمان فراریان و زخمیها را نیز میکشد ))بحارالانوار جلد ۵۲ ص۳۵
  ویرایش توسط رایحهٔ بهشت : ۱۳۹۴/۰۴/۲۱ در ساعت ۱۵:۲۱

 2. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,406
  حضور
  203 روز 16 ساعت 22 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61457  با نام و یاد دوست


  اطلاع از صحت وجود برخی از روایات در بحارالانوار
  کارشناس بحث: استاد پیام


 3. #3

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  (سپاهی را به سوی مدینه می‌فرستد و سپاه دیگری نیز به سوی مغرب (مراکش) می‌فرستد، در بغداد هفتاد هزار نفر می‌کشد و شکم 300 زن حامله را می‌شکافد و سپاهی را به سوی کوفه می‌فرستد و همه زن و مرد را گریان می‌سازد و تعداد زیادی را می‌کشد ... سپاهی را عازم مدینه می‌شود چون به وسط سرزمین بیدا می‌رسد جناب جبرئیل بانگ عظیمی بر آن می‌زند و احدی از آنها زنده نمی‌ماند و همگی در کام زمین فرو می‌روند. فقط دو نفر بشیر نذیر که از شکر عقب مانده‌اند زنده می‌مانند که جبرئیل بر آنها بانگ می‌زند، خداوند صورتهای آنها را به طرف عقب برمی‌گرداند، آنگاه نذیر به سوی سفیانی برمی‌گردد تا او را از سرنوشت لشکریان آگاه سازد).
  الزام الناصب ، ص 139
  سلام این روایات ضعیف بوده مانند این روایت که علامه مجلسی (ره) بعنوان روایات ضعیف نقل شده آنراآورده است وآنچه مسلم است امام زمان (عج)خلاف قرآن واحکام اسلام عمل نمی کنند.


 4. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۷
  علاقه
  تحقیق
  نوشته
  2,484
  حضور
  14 روز 3 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  8471  كشتارى كه در روايات مهدويت به آن اشاره شده به چه وقتى اشاره دارد؟

  اخبارى كه در آنها كشتار درحجم وسيعى را مطرح كرده اند بر دو قسم است :

  الف : قسمتى از آنها مربوط به ملاحمو فتنه هاى قبل ظهور است و هيچ گونه ارتباطى به دوران ظهور ندارد و تنها ناظر بهاوضاع نابسامان جهان پيش از ظهور است . بيشتر اين روايات از روايات مرسله اهل سنتاست .

  ب : دسته اى ديگر از روايات مربوط به هنگامه ظهور و حكومت امام زمان عليهالسلام است . اين نوع روايات نيز بر دو گونه اند:

  1-
  رواياتى كه از طريق عامه واز نبويات است و بيشتر آنها مشكل سندى دارد ، به طورى كه بعضى از آنها مرسل و برخىديگر به پيامبر صلى الله عليه و آله منتهى نمى شود ، بلكه از افرادى مانند كعبالاحبار نقل شده كه در زمان پيامبر مسلمان نبوده است .
  عمده اين روايات ازاسرائيليات است كه با اغراض مختلفى وارد كتاب هاى روايى شده اند. عالمى از اهل سنتمانند ابن كثير هنگامى كه به روايات امثال كعب الاحبار مى رسد مى گويد: (( خدا ما را از اين همه اخبار دروغى كه وارد تفسيرها و كتاب هاىروايى شده بى نياز كند ... )) .

  2-
  رواياتى كهاز طريق اهل بيت عليهم السلام نقل شده و يا در كتاب هاى شيعه ذكر شده است . در اينكتاب ها اخبار منقولى از اهل بيت عليهم السلام و برخى ديگر كه نقل شده به آن حضرتمنتهى نمى شود.
  حجم كشتارها و خونريزى ها در هنگامقيام حضرت مهدى عليه السلام چه مقدار است ؟
  نمى توانيم ادعا كنيم كه هنگام قيام امام زمان عليهالسلام هيچ گونه قتل و كشتارى رخ نمى دهد ، زيرا مسلما اين واقعه عظيم بدون برطرفكردن خارها و دشمنان سر راه آن حضرت ميسر نخواهد شد.
  و لذا در روايات مشاهده مىكنيم كه اهل بيت عليهم السلام بر اصل قتل و خونريزى هنگام ظهور و قيام حضرت اشارهكرده اند.
  بشير بن ابى اراكه نبال مى گويد: هنگامى كه به مدينه وارد شدم به طرفمنزل ابو جعفر امام باقر عليه السلام رفتم ... عرض كردم : مرجئه مى گويند: هنگامىكه قيام قائم روى دهد همه كارها براى او هموار خواهد شد و به اندازه يك ظرف حجامتهم خون نمى ريزد. حضرت فرمود: ... كلا والذى نفسى بيده حتى نمسح و انتم العرق و العلق ... ؛ (( هرگز چنين نيست سوگند به آن كه جانم به دست اوست كار به اينجا مىانجامد كه ما و شما عرق و خود بسته شده را پاك خواهيم كرد. ))
  به اين مضمون روايات ديگرى نيز رسيده است . ولى از طرفى ديگر تاريخ گواهى مىدهد كه پيامبر اسلام صلى الله عليه و آله و امامان اهل بيت عليهم السلام سعى داشتهاند امور را به طور عادى و از مسير طبيعى آن انجام دهند و حتى الامكان دست به شمشيرنبرند ، زيرا هدف آنان ارشاد و هدايت مردم است جز آنكه گسترش عدل در جامعه اقتضاىكشت و كشتارى گر چه در حد محدود را دارد و قرار نيست كه تمام امور از طريق معجزه حلشود ، ولى انديشه افراطى نيز در اين مساءله صحيح نيست و هرگز دليلى عقلى و عقلايى ونقلى بر گستردگى كشتارها در حدى وسيع وجود ندارد خصوصا آنكه مطابق ادعاى برخى ، ازهر نه نفر هفت هفت نفر يا از هر هفت نفر پنج نفر كشته مى شوند.!
  مطابق روايات شيعه قتل ها در چه وقتى خواهد بود؟
  با توجه به احاديث اهل بيت عليهم السلام پى خواهيم بردكه جهان اندكى قبل از ظهور شاهد جنگ هاى خونين خواهد بود و لذا مى توان گفت كه مردمبا مشاهده و مواجهه با اين جنگ ها به استقبال مصلحى عالمى خواهد رفت ، و حضرت نيزاز اين موقعيت استفاده كرده و با كمترين استقامتى از طرف مخالفين خود و ظالمين عالمرا فتح خواهد كرد.
  امام صادق عليه السلام فرمود: لا يكون هذا الامر حتىيذهب ثلث الناس . فقيل له : اءذا ذهب ثلث الناس ‍ فما يبقى ؟ فقال عليه السلام : اءما ترضون ان تكونوا الثلث الباقى؛ (( اين امر - قيام امامزمان عليه السلام - واقع نمى شود تا اينكه دو سوم مردم از بين بروند. راوى مى گويد: به حضرت عرض كردم : اگر دو سوم مردم از بين بروند چه كسى باقى مى ماند؟ حضرت فرمود: آيا راضى و خرسند نمى شويد كه شما از يك سوم باقى مانده باشيد. ))
  زراره مى گويد: به امام صادق عليه السلام عرض كردم : آيا نداىآسمانى حقيقت دارد فرمود: اى والله حتى يسمعه كل فقوم بلسانهم و فقال عليه السلام لا يكون هذاالامر حتى يذهب تسعة اعشار الناس؛ (( آرى به خدا سوگند چناناست كه هر قومى با زبان خودشان آن را مى شنوند. آن حضرت فرمود: (( اين امر محقق نمى شود تا اينكه نه دهم (10/9) مردم از ميان بروند )) . ))
  سليمان بن خالد مى گويد: ازامام صادق عليه السلام شنيدم كه مى فرمود: قدم القائم موتتان : موتاحمر و موت اءبيض حتى يذهب من كل سبعة خمسة : الموت الاحمر ، السيف ، و الموتالابيض ، الطاعون؛ (( قبل از قيام قائم دونوع مرگ رخ مى دهد ، مرگ سرخ و مرگ سپيد ، تا اينكه از هر هفت نفر پنج نفر از بينبرود ، مرگ سرخ با شمشير و مرگ سپيد با طاعون است . ))
  باملاحظه اين احاديث و احاديث ديگر پى خواهيم برد كه حجم وسيعى از كشتارها و خونريزىها مربوط به دوران پيش از قيام حضرت مهدى عليه السلام و قبل از نداى آسمانى است .
  گر چه برخى از روايات نيز از مجعولات و اسرائيليات بوده و با اهداف و انگيزههاى خاصى مانند خدشه دار كردن چهره نهضت جهانى و حكومت حضرت مهدى عليه السلام و ياتوجيه كشتارها در فتوحات و ... وارد كتاب هاى روايى شده و كشتارهاى زيادى را بهامام زمان عليه السلام نسبت داده است .
  و نيز يك سرى از آنها مرسل و مرفوعه استو مشكل سندى دارد ، همانند روايتى را كه فضل بن شاذان مرفوعاً از امام صادق عليهالسلام نقل مى كند كه حضرت فرمود: يقتل القائم عليه السلام حتى يبلغ السوق . فيقول به رجل من ولد ابيه ... ؛ (( حضرت قائم عليه السلام آن قدر از انسان ها را مى كشد كه تاساق پا را خون فرا مى گيرد تا آنكه شخصى از فرزندان پدرش به او اعتراض شديد مى كند ... )) .
  البته همچنان كه اشاره شد اين حديث مرفوعه بوده ومشكل سندى دارد و از طرفى محتوا و دلالتش ناتمام است ، زيرا ممكن است كه سوق كه درروايت آمده مقصود از آن نام شهر يا محلى همانند (( سوق الاهواز )) باشد خصوصا آنكه در حديث مذكور سخن از خون به ميان نيامدهاست . لذا چنين به نظر مى رسد كه سوق محل و مكان مخصوص باشد.
  و نيز برخى ازروايات به جهات ديگرى ضعف سند دارد: در روايتى از امام صادق عليه السلام نقل شده كهفرمود: (( ... و به حدى از ظالمان را خواهد كشت كه جاهلان مىگويند اگر اين مرد از ذريه محمد بود ترحم مى كرد )) .
  ولىاين روايت از حيث سند مورد اشكال است ؛ زيرا در سند آن احمد بن عثمان آدمى است كهمجهول مى باشد.
  زر بن حبيش مى گويد: از على عليه السلام شنيدم كه مى فرمود: (( خداوند به واسطه مردى از ما فتنه ها و آشوب ها را برطرف مى سازد وآنان فتنه گران را خوار و ذليل مى گرداند و بر آنان جز شمشير وارد نمى كند. شمشيربر دوش نهاده و هشت ماه به شدت مبارزه مى كند تا اينكه مى گويند: به خدا سوگند ايناز فرزندان فاطمه نيست ، اگر از فرزندان فاطمه بود به ما رحم مى كرد )) .
  و از عيسى بن خشاب نقل شده كه به امام حسين بن على عليهالسلام عرض كردم : آيا شما صاحب اين امر هستيد؟ فرمود: لا ولكن صاحب الامرالطريد الشريد الموتور بابيه المكنى بعمه يضع سيفه على عاتقه ثمانية اشهر (( خير ولى صاحب امر ، رانده شده ، دور افتاده ، خونخواه پدرش وداراى كنيه عمويش مى باشد. شمشيرش را هشت ماه بر دوش خود مى نهد. ))
  و از ابو بصير نقل شده كه فرمود: شنيدم كه امام باقر عليهالسلام مى فرمود: يضع السيف على عاتقه ثمانية اشهر هرجا هرجا حتى يرضى الله . فقلت : فكيف يعلم رضى الله ؟ قال يلقى الله فى قلبه الرحمة ... ؛ (( شمشير را هشت ماه بر دوش خود مى نهد و به شدت مبارزه مى كند تااينكه خداوند راضى شود. عرض كردم : چگونه رضايت خدا را مى داند؟ فرمود: خداوند دردل ايشان رحمت قرار مى دهد. ))
  اين روايات از حيث سند ضعيفهستند زيرا در سند اول و دوم عمر بن قيس و عيسى بن خشاب وجود دارند كه هر دومجعولند.
  و در سند روايت سوم ابن ابى حمزه واقع شده كه او هم مورد تضعيف قرارگرفته است .
  از طرفى ديگر ممكن است كه مقصود از اين احاديث ، مدت عمليات تهاجمىلشكريان حضرت باشد كه در طول هشت ماه ادامه مى يابد.
  اين نكته نيز قابل توجه استكه كارى بس عظيم كه حضرت انجام مى دهد يعنى همان گسترش حكومت عدل جهانى در سطح كرهروى زمين اقتضاى چنين قتل و كشتارى گر چه در حدى محدود را دارد ، زيرا با قيام حضرتهرگز ستمگران ساكت نخواهند بود ولى اين كشتارها را در مقابل قيام ها و نهضت هاىديگر كه ملاحظه مى كنيم چندان قابل توجه نيست .
  برای مطالعه بیشتر به این آدرس مراجعه کنید.http://www.bar-ali-chegozasht.blogfa.com/post-190.aspx


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود