گرفتن هدیه یا پول از کسی که خمس نمی دهد

تب‌های اولیه

21 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
گرفتن هدیه یا پول از کسی که خمس نمی دهد

باسلام

بنده یقین دارم که کسی خمس نمیدهد؛ آن شخص اگر برای من هدیه ایی مثلا موبایل بدهد؛ چون یقین ندارم که این موبایل رو از پول سرمایه خود خریده (که بهش خمس تعلق گرفته) یا پول در آمد ماهانه یا روزانه خود؛ میتوانم این هدیه رو قبول کنم؛ درسته؟ آیات عظام مکارم و سیستانی هم قبول دارند؟

اگر چنین هست

هدیه گرفتن پول از کسی که خمس نمیدهد؛ با توجه به اینکه نمیدونیم از سرمایه هدیه رو داده یا از معاش ماهانه یا روزانه؛ جایز هست؟
غذا خوردن در خانه کسی با توجه به اینکه نمیدونیم اون غذا از سرمایه تهیه شده یا از معاش روزانه جایز هست؟

باتشکر: آیات عظام مکارم و سیستانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

user;534399 نوشت:
باسلام

بنده یقین دارم که کسی خمس نمیدهد؛ آن شخص اگر برای من هدیه ایی مثلا موبایل بدهد؛ چون یقین ندارم که این موبایل رو از پول سرمایه خود خریده (که بهش خمس تعلق گرفته) یا پول در آمد ماهانه یا روزانه خود؛ میتوانم این هدیه رو قبول کنم؛ درسته؟ آیات عظام مکارم و سیستانی هم قبول دارند؟

اگر چنین هست

هدیه گرفتن پول از کسی که خمس نمیدهد؛ با توجه به اینکه نمیدونیم از سرمایه هدیه رو داده یا از معاش ماهانه یا روزانه؛ جایز هست؟
غذا خوردن در خانه کسی با توجه به اینکه نمیدونیم اون غذا از سرمایه تهیه شده یا از معاش روزانه جایز هست؟

باتشکر: آیات عظام مکارم و سیستانی

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی وآیت الله مکارم شیرازی:

دریافت هدیه وگرفتن پول وغذا خوردن در موارد ذکر شده در سوال اشکالی ندارد.

همینطور که گفتن اشکالی نداره. نظر خیلی مراجع تقلید اینه، اما خب بعضی از مراجع میگن بهتره قبول نکنید. من جایی نخوندم یا ندیدم که مرجعی بگه این کار حرامه.

شفا;534994 نوشت:

باسلام و خسته نباشید
دقیق متوجه نشدم خیلی کلی گفتید
یعنی
اگر شخصی برای ما پولی هدیه داد یا جنسی هدیه داد و یقین داریم که آن شخص خمس نمیدهد؛ ولی یقین نداریم که این پول یا جنس از سرمایه ایست که بدان خمس تعلق گرفته یا از امرار معاش ماهانه یا روزانه است؛ خمس ندارد و میتوانیم از آن استفاده کنیم.
آری؟

user;535011 نوشت:
باسلام و خسته نباشید
دقیق متوجه نشدم خیلی کلی گفتید
یعنی
اگر شخصی برای ما پولی هدیه داد یا جنسی هدیه داد و یقین داریم که آن شخص خمس نمیدهد؛ ولی یقین نداریم که این پول یا جنس از سرمایه ایست که بدان خمس تعلق گرفته یا از امرار معاش ماهانه یا روزانه است؛ خمس ندارد و میتوانیم از آن استفاده کنیم.
آری؟

سلام علیکم

آری

باسلام
ببخشید؛ من بدون اینکه یقین داشته باشم اون کسی که بهم پول هدیه داده از سرمایه ای هست که بهش خمس تعلق گرفته رفتم خمس دادم ؛ یعنی واجب نبود خمس دادم
بعدا که برام خمسی واجب شد میتونم ندم و از این بابت روش بکشم؟
آیت الله مکارم و سیستانی

سلام
ببخشید اگر کسی اهل رشوه دادن و زرنگ بازی و از این قبیل کارها باشد و البته خمس هم ندهد، می توان بازهم از او هدیه یا کمک را قبول کرد؟
مرجع: آیت الله سیستانی

amirreza;535709 نوشت:
سلام
ببخشید اگر کسی اهل رشوه دادن و زرنگ بازی و از این قبیل کارها باشد و البته خمس هم ندهد، می توان بازهم از او هدیه یا کمک را قبول کرد؟
مرجع: آیت الله سیستانی

سلام علیکم

این مورد هم اشکالی ندارد.

تذکر:چون نمی دانید از کدام درآمدش برای شما هدیه آورده است.

السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
لطفاً سوال اول را طبق نظر امام خامنه ای - مدظله و برکاته و اعلی الله مقامه- هم بیان فرمایید.

متشکرم.

user;535692 نوشت:
باسلام
ببخشید؛ من بدون اینکه یقین داشته باشم اون کسی که بهم پول هدیه داده از سرمایه ای هست که بهش خمس تعلق گرفته رفتم خمس دادم ؛ یعنی واجب نبود خمس دادم
بعدا که برام خمسی واجب شد میتونم ندم و از این بابت روش بکشم؟
آیت الله مکارم و سیستانی

سلام علیکم

اگر دفتر مرجعتان اجازه بدهد اشکالی ندارد .

شفا;534994 نوشت:

دریافت هدیه وگرفتن پول وغذا خوردن در موارد ذکر شده در سوال اشکالی ندارد

این که فرمودید اشکالی ندارد؛ شبه ناک هم نیست؟
یعنی امکان نداره حالات معنوی انسان تحت تأثیر قرار بگیره و روی فرزندان آینده تأثیر بذاره و ...؟؟

با سلام ، ادب و احترام

بله همانطور که گفتید غذا خوردن در خانه کسی که اهل خمس نیست اشکال ندارد و همینطور معامله و گرفتن هدیه از چنین کسی برای شما اشکال ندارد و باید فعل مسلمان را حمل بر صحت کنید و در هر دو مورد تحقیق لازم نیست.

در پناه حق شاد و سربلند باشید.

لبیک یا علی النقی;535914 نوشت:
السلام علیکم و رحمة الله و برکاته
لطفاً سوال اول را طبق نظر امام خامنه ای - مدظله و برکاته و اعلی الله مقامه- هم بیان فرمایید.

متشکرم.

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

چون نمی دانید از درامد حلالش به شما هدیه می دهد یا نه؟ قبول هدیه از او اشکالی ندارد.
ودر رابطه با خمس هم چون طبق نظر رهبری خمس به ذمه فرد تعلق می گیرد قبول هدیه برای شما اشکالی ندارد.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

خوردنی ها و آشامیدنی هایی که یک مدت زمانی می ماند تا برسد

مثل ترشی سیر که هرچه سال بیشتر بهش بخورد مطلوب تر می شود این نوع خوراکی ها بهش خمس تعلق می گیرد؟

عرقیجات گیاهی چطور که مانده است و به مرور استفاده می شود خمس دارد؟ اگر دارد چگونه حساب شود؟

پول هایی که عیدی می گیریم حلال است یا خیر؟(از لحاظ اصل هبه و خمس):Gol:[/]

رستگاران;621830 نوشت:
اللهم عجل لولیک الفرج

سلام

خوردنی ها و آشامیدنی هایی که یک مدت زمانی می ماند تا برسد

مثل ترشی سیر که هرچه سال بیشتر بهش بخورد مطلوب تر می شود این نوع خوراکی ها بهش خمس تعلق می گیرد؟

عرقیجات گیاهی چطور که مانده است و به مرور استفاده می شود خمس دارد؟ اگر دارد چگونه حساب شود؟

پول هایی که عیدی می گیریم حلال است یا خیر؟(از لحاظ اصل هبه و خمس):Gol:

سلام علیکم

طبق نظر رهبری:

الف: اگر از منفعت كسب آذوقه‏اى كه براى مصرف سالش خريده، در آخر سال زياد بيايد، بايد خمس آن را بدهد. و چنانچه بخواهد قيمت آن را بدهد، در صورتى كه قيمتش از وقتى كه خريده زياد شده باشد، بايد قيمت آخر سال را حساب كند.

ب:اگر غير از كسب، مالى به دست آورد، مثلا چيزى به او ببخشند، واجب نيست‏ خمس آن را بدهد، اگر چه احتياط مستحب آن است كه اگر از مخارج سالش زياد بيايد، خمس آن را هم بدهد.

پی نوشت:
رساله امام،خمس ،1780و1753

شفا;534994 نوشت:

سلام.جناب شفا بی زحمت نظر آیت الله بهجت رو هم در این مورد میگذارید؟حقیر بر تقلید از مرحوم بهجت باقی هستم و مرجع زنده ام نیز آقای عباس محفوظی هستند..سوالم همین دو سوالیه که دوستان پرسیدند.

1-اگر شخصی برای ما پولی هدیه داد یا جنسی هدیه داد و یقین داریم که آن شخص خمس نمیدهد؛ ولی یقین نداریم که این پول یا جنس از سرمایه ایست که بدان خمس تعلق گرفته یا از امرار معاش ماهانه یا روزانه است؛ خمس ندارد ؟و میتوانیم از آن استفاده کنیم؟

2-اگر کسی اهل رشوه دادن و زرنگ بازی و از این قبیل کارها باشد و البته خمس هم ندهد، می توان بازهم از او هدیه یا کمک را قبول کرد؟

سلام ایت الله العظمی دوز دوزانی تبریزی گفتن خمس تعلق نمیگیردالبته گفته اند هدايايي که دريافت مي شود خمس تعلق مي گيرد؟
در هدایای جزئی تعلق نمی گیرد.

*EHSAN*;646923 نوشت:
سلام.جناب شفا بی زحمت نظر آیت الله بهجت رو هم در این مورد میگذارید؟حقیر بر تقلید از مرحوم بهجت باقی هستم و مرجع زنده ام نیز آقای عباس محفوظی هستند..سوالم همین دو سوالیه که دوستان پرسیدند.

1-اگر شخصی برای ما پولی هدیه داد یا جنسی هدیه داد و یقین داریم که آن شخص خمس نمیدهد؛ ولی یقین نداریم که این پول یا جنس از سرمایه ایست که بدان خمس تعلق گرفته یا از امرار معاش ماهانه یا روزانه است؛ خمس ندارد ؟و میتوانیم از آن استفاده کنیم؟

2-اگر کسی اهل رشوه دادن و زرنگ بازی و از این قبیل کارها باشد و البته خمس هم ندهد، می توان بازهم از او هدیه یا کمک را قبول کرد؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله بهجت:

هر دو مورد سوال: دریافت هدیه از ایشان اشکالی ندارد.

مهشاد;646943 نوشت:
سلام ایت الله العظمی دوز دوزانی تبریزی گفتن خمس تعلق نمیگیردالبته گفته اند هدايايي که دريافت مي شود خمس تعلق مي گيرد؟
در هدایای جزئی تعلق نمی گیرد.

سلام علیکم

طبق نظرآیت الله دوز دوزانی:

استفتائات 2 ایشان:
29) آيا به هدايايي که دريافت مي شود خمس تعلق مي گيرد؟
ج: در هدایای جزئی تعلق نمی گیرد.

30) اگر در بين سال خمسي از هدايا استفاده شود باز هم خمس دارند؟
ج: اگر هدایا معتنی به(قابل توجه) باشند خمس دارند.

سلام منم همینوگفتم التماس دعا

موضوع قفل شده است