جمع بندی آیا جن ها نیز در عالم خود پیشرفت و اختراع دارند؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا جن ها نیز در عالم خود پیشرفت و اختراع دارند؟

بسم الله الرحمن الرحیم...سلام...آیا جن ها نیز در عالم خود پیشرفت و اختراع کردند؟ آیا مثلا کامپیوتر دارند و جواب بدهند در همین تاپیک تایپ کنند؟ چرا بین تنها این دو گروه از خلایق یعنی جن و انس انقدر پنهان کاری و مبهم و پرده است؟ خداوند بزرگ به انسان در اثر تکامل عقلی بسیاری از اختراعات و علوم را داده است اما قطعا به اجنه نیز داده است طوری که در قرآن فرموده ای جمیع جن و انس کدام نعمات خدا رو انکار می کنید؟ اجنه نیز روزه نمازشان مثل ماست؟ آنها دکتر دارند؟ مریض می شوند کجا می روند؟ خانه می سازند؟ با چه مواد و مصالحی؟ که غیب هستند...قطعا اجنه در عالم منطبق بر عالم ما هستند در کره زمین و غیب هستند هم خودشان هم جهانشان.....اما احادیث دلیل بر این اند که آنان ظاهر هم می شوند و با انسان رابطه و هم جنگ برقرار می کنند.....آیا عالم اجنه نیز قاره قاره و کشور و استان دارند؟ جمعیتشان چقدر است؟ آیا زبان های مختلفی دارند؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد صادق

nothing;533702 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم...سلام...آیا جن ها نیز در عالم خود پیشرفت و اختراع کردند؟ آیا مثلا کامپیوتر دارند و جواب بدهند در همین تاپیک تایپ کنند؟ چرا بین تنها این دو گروه از خلایق یعنی جن و انس انقدر پنهان کاری و مبهم و پرده است؟ خداوند بزرگ به انسان در اثر تکامل عقلی بسیاری از اختراعات و علوم را داده است اما قطعا به اجنه نیز داده است طوری که در قرآن فرموده ای جمیع جن و انس کدام نعمات خدا رو انکار می کنید؟ اجنه نیز روزه نمازشان مثل ماست؟ آنها دکتر دارند؟ مریض می شوند کجا می روند؟ خانه می سازند؟ با چه مواد و مصالحی؟ که غیب هستند...قطعا اجنه در عالم منطبق بر عالم ما هستند در کره زمین و غیب هستند هم خودشان هم جهانشان.....اما احادیث دلیل بر این اند که آنان ظاهر هم می شوند و با انسان رابطه و هم جنگ برقرار می کنند.....آیا عالم اجنه نیز قاره قاره و کشور و استان دارند؟ جمعیتشان چقدر است؟ آیا زبان های مختلفی دارند؟

با سلام وتقدیر از این پرسش شما .
گرچه از جزییات امور آن موجودات اطلاع دقیق در دست نیست ولی در مجموع باید گفت :
[=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]جنیان در زمان حضرت سلیمان(ع) کارهای عجیب و غریب میکردند و خیلی صنعت ها است که از اختراعات جنیان و شیاطین است من جمله حمام و نوره و آسیاب آبی و قالی بافی .
[=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]در منهج الصادقین و در حیات القلوب از حضرت امام جعفر صادق(ع) روایت شده که : جنیان برای سلیمان بساطی از طلا و ابریشم بافته بودند که دو فرسخ در دو فرسخ عرض و طولش بوده ، سیصد هزار کرسی از طلا و نقره در اطراف آن میگذاردند .
[=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]خداوند در سوره سبا میفرماید : ( یعملون له ما یشاء من محاریب و تماثیل و جفان کالجواب) یعنی جنیان برای سلیمان هر کاری که میخواست میکردند ، قصرها و غرفه هایی بسیار عالی و باصفا می ساختند و ظرفهایی از سنگ میتراشیدند .
[=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]در سوره (ص) میفرماید Sad و الشیاطین کل بناء و غواص و اخرین مقرنین فی الاصفاد ) شیاطین بنائی میکردند ، در دریاها غوص میکردند و جواهرات از دریا بیرون میآوردند مسجد بیت المقدس راجنیان ساختند که تمام در و دیوار و زمین مسجد مرصع و ملون به انواع جواهرات بود (1)
[=tahoma,arial,helvetica,sans-serif]1- ثمرات الحیات ، ج 1 ، ص 359

سلام

بحث های زیر جنبه تحقیقاتی دارد و برداشت درست یا غلط از آن بر عهده خواننده است.

ظاهرا علمی که اجنه دارند با علمی که انسانها دارند به سبب سبک زندگی،جنس بدنشان و نوع غذایی که مصرف میکنند و .... فرق میکند.
نوع علمشون،بیشتر روی neuroscience ،مبحث brain & mind هستش البته بدون استفاده از ابزار خاص و بوسیله تمرکز این کار رو انجام میدن.
اینکه استاد صادق فرمود کارهایی از قبیل ساختن حمام،قالی بافی و ... انجام میدهند،در شرایط عادی این کارها را انجام نمیدهند،و در شرایطی از قبیل تسخیر شدن توسط انسان به هر دلیلی(اذن خدا برای پیامبران و یا جادو) این کارها را انجام میدهند.
مثلا اینکه شما پرسیده بودید که به کامپیوتر دسترسی دارند یا خیر؟
جواب شما به این صورت هست که مگر نه اینکه انسان،کامپیوتر را ساخت تا کارها را تسریع بخشد و همچنین محاسبات را ساده تر کند،و همچنین کم کم به این فکر افتاده که این چیپهای کامپیوتری را طوری با بدن انسان ادغام کند که هدایت آن توسط خود انسان باشد،حال وقتی اینها،کارهایی از این قبیل را به آسانی انجام میدهندو نیازی هم به چیپ ندارند،پس نیازی به کامپیوتر ندارند.
وسایلی که ما اختراع میکنیم،چه به صورت مستقیم،و چه به صورت غیر مستقیم،برای رفاه حال بشر ساخته شده....منظور از رفاه حال بشر،تفریح،آسان شدن امور،نوع بدست آوردن آذوقه و ... است،ولی وقتی سبک زندگی اجنه کلا با ما فرق میکند،چه نیازی به وسایلی که ما داریم دارند.
منظور از سبک زندگی اجنه،نوع خوردن غذا،آداب معاشرت،نوع تفریحشان،نوع علاقمندی ها و نوع غذا و نوع مسکن و .... است.
برعکس افکار عموم که فکر میکنند اجنه از اشیاء فلزی گریزانند و با آهن آلات میتوان آنها را تسخیر کرد،ظاهرا از سنگهای با ارزش و جواهر آلات خیلی خوششان میاید.
یکی از کارهایی که انسان در حال انجام آن است و اجنه تخصص ویژه ای در آن دارند(البته بدون وسایل و با تمرکز) در لینک زیر مشاهده کنید:
نفوذ به درون مغز و استخراج اطلاعات

و مخلص کلام اینکه،هر کجا بحث نظریه امواج مطرح میشود،یک پای ثابت آن را اجنه در نظر بگیرید.

یاعلی

nothing;533702 نوشت:

باسلام وتشکر .
گرچه در وجود داشتن جن تردید نیست ولی جزییات وجودی آنها برای انسان های عادی روشن نیست ولی در مجموع باید گفت :

جنیان پدیده‌های بسیار لطیفی هستند که قدرت انبساط و انقباض خویش را دارند. در حالت عادی در حال انبساط‌ اند و قابل دیدن نیستند، ولی اگر منقبض گردیدند، می‌توان آنان را دید و لمس کرد. جن مثل الکترون‌ها، فوتون‌ها و امواج الکترونیکی و نورهای ماورای بنفش و پرتو ایکس هستند که موجوداند، ولی قابل رؤیت نیستند.(1)
یکی از اصحاب امام صادق می‌گوید: روزی در منى نزد امام بودم، ناگهان عده‌ای وارد شدند که شمایلی ویژه داشتند . گمان بردم از طایفه جنیان باشند. آن ها به خیمه مخصوص امام رفتند، مدتی گذشت. بعد خدمت حضرت رفتم و سؤال کردم: این ها چه کسانی و از کجا آمده بودند؟ فرمود: « جمعی از برادران جن بودند که آمده بودند مسایل شرعی خود را سؤال کنند».(2)
از صیرفی نقل شده : وقتی از مدینه به سوی کوفه رفتم ، بین راه ناگهان مردی را نزد خود دیدم . نامه‌ای به من داد که مرکّب مُهر آن هنوز خشک نشده بود. در سفر دیگر خدمت امام باقر(ع) در مدینه رسیدم. جریان را سؤال کردم. حضرت فرمود :آن شخصی جن بود که به وسیله او نامة خود را برایت فرستادم.(3)
از این گونه روایات معلوم می‌شود که غیر از ائمه(ع) برخی از اصحاب نیز جن را می‌دیده‌اند. برخی از مراجع نیز جن را می‌بینند .
بعضی از جنیان حتى مقلد مراجع بوده‌ و مسایل خود را از آنان می‌پرسیده‌اند ، مثل مرحوم حاج میرزا حسینی، حاج میرزا خلیل از مراجع صدر مشروطیت که یکی از جنیان به صورت شخصی عادی در سرداب منزل به حضور ایشان می‌رسید و مسایل مربوط را از ایشان می‌پرسید .(4)
طبق این گونه گفته‌ها معلوم می‌شود که جن برای بسیاری از مردم ممکن است قابل رؤیت باشد، ولی به صورت دیگر و نه به صورت خود ،چون صورت و شکل و شمایل جن شاید برای انسان‌ها وحشت‌آور و ترس‌ناک باشد ،گرچه در برخی موارد به خصوص برای حضرات معصومین به صورت خودشان نیز قابل رؤیت‌اند. ولی بسیاری از مردم جن را به صورت خاص غیر از صورت خودش می‌بینند. اما در عین حال باید توجه داشت از آن جا که جن موجود لطیف است ، از دید اکثریت مردم پنهان است . در مجموع جن مثل برخی دیگر از موجودات گرچه به طور یقین وجود دارد و فضا را اشغال می کند،ولی از چشم انسان‌ها پنهان است و اکثر مردم آن ها را نمی‌بینند.
گفتنی است که وضع زندگی و پیامدهای آن و این که حیواناتی از جنس خودشان تحت تسخیر و مورد استفاده آنان است یا نه، برای کسی روشن نیست، ولی در برخی روایات درباره نحوه زندگی آنان مطالبی آمده است : روزی رسول خدا در جایی با اصحاب نشسته بود که گرد و غباری از دور پدیدار شد و به سوی حضرت آمد تا نزدیک او رسید .
شخصی از میان غبار بر حضرت سلام کرد و عرض نمود : فرستاده ای از سوی قوم خود هستم که مؤمن هستیم،‌ولی عده‌ای از اقوام دیگر از جنیان بر ما ظلم کرده، کسی را همراه ما بفرستید تا میان ما داوری کند و ما را از ستم آنان نجات دهد.
حضرت از اسم او پرسید و از قوم و قبیله او سؤال کرد، او خود را «عرفطه» معرفی کرد و نام و قبیله خود را نیز گفت:
بعد حضرت خطاب به امیر المؤمنین فرمود: همراه او برو و میان آن ها قضاوت کن،
حضرت همراه او رفت و بر اساس حق‌بین جنیان قضاوت نمود و برگشت.(5)
سید حیدر آملی درباره نحوه زندگی جنیان گفته : چون عنصر هوا بر جنیان غالب است، غذای آنان چیزهای است که هوا آن را حمل می کند از قبیل بود. در روایات آمده : به استخوان‌هایی که گوشت آن ها را می خورید ،دندان نزنید و آن را برای جن بگذارید که خداوند رزق آنان را در آن ها قرار داده است.
برخی عارفان دیده اند جنیان می آمده‌ و استخوان ها را بوییده و بر می گشتند.(6)

پی‌نوشت‌ها:
1. محمدتقی مصباح، معارف قرآن، ص 316، نشر مؤسسه در راه حق، قم 1367ش.
2. معارف و معاریف، ج 4، ص 209، نشر مؤسسه فرهنگی آرایه، تهران 1369ش.
3. همان، ص 210.
4. معارف قرآن، ص 316.
5. مصباح محمدتقی، قرآن، ص 295، نشر مؤسسة در راه حق، 1367ش قم.
6. سید حیدر آملی، تفسیر المحیط الاعظم، ج 2، ص 104 (پاورقی) نشر وزارت ارشاد اسلامی 1416ق.

http://www.askdin.com/thread40591.html
سوال :
آیا جن ها نیز در عالم خود پیشرفت و اختراع دارند؟

پاسخ :
گرچه از جزییات امور آن موجودات اطلاع دقیق در دست نیست ولی در مجموع باید گفت :
جنیان در زمان حضرت سلیمان(ع) کارهای عجیب و غریب میکردند و خیلی صنعت ها است که از اختراعات جنیان و شیاطین است من جمله حمام و نوره و آسیاب آبی و قالی بافی .

در منهج الصادقین و در حیات القلوب از حضرت امام جعفر صادق(ع) روایت شده که : جنیان برای سلیمان بساطی از طلا و ابریشم بافته بودند که دو فرسخ در دو فرسخ عرض و طولش بوده ، سیصد هزار کرسی از طلا و نقره در اطراف آن میگذاردند .
خداوند در سوره سبا میفرماید : ( یعملون له ما یشاء من محاریب و تماثیل و جفان کالجواب) یعنی جنیان برای سلیمان هر کاری که میخواست میکردند ، قصرها و غرفه هایی بسیار عالی و باصفا می ساختند و ظرفهایی از سنگ میتراشیدند .
در سوره (ص) میفرماید Sad و الشیاطین کل بناء و غواص و اخرین مقرنین فی الاصفاد ) شیاطین بنائی میکردند ، در دریاها غوص میکردند و جواهرات از دریا بیرون میآوردند مسجد بیت المقدس راجنیان ساختند که تمام در و دیوار و زمین مسجد مرصع و ملون به انواع جواهرات بود (1)
نکته دیگر این که گرچه در وجود داشتن جن تردید نیست ولی جزییات وجودی آنها برای انسان های عادی روشن نیست ولی در مجموع باید گفت :
جنیان پدیده‌های بسیار لطیفی هستند که قدرت انبساط و انقباض خویش را دارند. در حالت عادی در حال انبساط‌ اند و قابل دیدن نیستند، ولی اگر منقبض گردیدند، می‌توان آنان را دید و لمس کرد. جن مثل الکترون‌ها، فوتون‌ها و امواج الکترونیکی و نورهای ماورای بنفش و پرتو ایکس هستند که موجوداند، ولی قابل رؤیت نیستند.(2)
یکی از اصحاب امام صادق می‌گوید: روزی در منى نزد امام بودم، ناگهان عده‌ای وارد شدند که شمایلی ویژه داشتند . گمان بردم از طایفه جنیان باشند. آن ها به خیمه مخصوص امام رفتند، مدتی گذشت. بعد خدمت حضرت رفتم و سؤال کردم: این ها چه کسانی و از کجا آمده بودند؟ فرمود: « جمعی از برادران جن بودند که آمده بودند مسایل شرعی خود را سؤال کنند».(3)
از صیرفی نقل شده : وقتی از مدینه به سوی کوفه رفتم ، بین راه ناگهان مردی را نزد خود دیدم . نامه‌ای به من داد که مرکّب مُهر آن هنوز خشک نشده بود. در سفر دیگر خدمت امام باقر(ع) در مدینه رسیدم. جریان را سؤال کردم. حضرت فرمود :آن شخصی جن بود که به وسیله او نامة خود را برایت فرستادم.(4)
از این گونه روایات معلوم می‌شود که غیر از ائمه(ع) برخی از اصحاب نیز جن را می‌دیده‌اند. برخی از مراجع نیز جن را می‌بینند .
بعضی از جنیان حتى مقلد مراجع بوده‌ و مسایل خود را از آنان می‌پرسیده‌اند ، مثل مرحوم حاج میرزا حسینی، حاج میرزا خلیل از مراجع صدر مشروطیت که یکی از جنیان به صورت شخصی عادی در سرداب منزل به حضور ایشان می‌رسید و مسایل مربوط را از ایشان می‌پرسید .(5)
طبق این گونه گفته‌ها معلوم می‌شود که جن برای بسیاری از مردم ممکن است قابل رؤیت باشد، ولی به صورت دیگر و نه به صورت خود ،چون صورت و شکل و شمایل جن شاید برای انسان‌ها وحشت‌آور و ترس‌ناک باشد ،گرچه در برخی موارد به خصوص برای حضرات معصومین به صورت خودشان نیز قابل رؤیت‌اند. ولی بسیاری از مردم جن را به صورت خاص غیر از صورت خودش می‌بینند. اما در عین حال باید توجه داشت از آن جا که جن موجود لطیف است ، از دید اکثریت مردم پنهان است . در مجموع جن مثل برخی دیگر از موجودات گرچه به طور یقین وجود دارد و فضا را اشغال می کند،ولی از چشم انسان‌ها پنهان است و اکثر مردم آن ها را نمی‌بینند.
گفتنی است که وضع زندگی و پیامدهای آن و این که حیواناتی از جنس خودشان تحت تسخیر و مورد استفاده آنان است یا نه، برای کسی روشن نیست، ولی در برخی روایات درباره نحوه زندگی آنان مطالبی آمده است : روزی رسول خدا در جایی با اصحاب نشسته بود که گرد و غباری از دور پدیدار شد و به سوی حضرت آمد تا نزدیک او رسید .
شخصی از میان غبار بر حضرت سلام کرد و عرض نمود : فرستاده ای از سوی قوم خود هستم که مؤمن هستیم،‌ولی عده‌ای از اقوام دیگر از جنیان بر ما ظلم کرده، کسی را همراه ما بفرستید تا میان ما داوری کند و ما را از ستم آنان نجات دهد.
حضرت از اسم او پرسید و از قوم و قبیله او سؤال کرد، او خود را «عرفطه» معرفی کرد و نام و قبیله خود را نیز گفت:
بعد حضرت خطاب به امیر المؤمنین فرمود: همراه او برو و میان آن ها قضاوت کن،
حضرت همراه او رفت و بر اساس حق‌بین جنیان قضاوت نمود و برگشت.(6)
سید حیدر آملی درباره نحوه زندگی جنیان گفته : چون عنصر هوا بر جنیان غالب است، غذای آنان چیزهای است که هوا آن را حمل می کند از قبیل بود. در روایات آمده : به استخوان‌هایی که گوشت آن ها را می خورید ،دندان نزنید و آن را برای جن بگذارید که خداوند رزق آنان را در آن ها قرار داده است.
برخی عارفان دیده اند جنیان می آمده‌ و استخوان ها را بوییده و بر می گشتند.(7)

پی‌نوشت‌ها:
1- ثمرات الحیات ، ج 1 ،ص 359
2. محمدتقی مصباح، معارف قرآن، ص 316، نشر مؤسسه در راه حق، قم 1367ش.
3. معارف و معاریف، ج 4، ص 209، نشر مؤسسه فرهنگی آرایه، تهران 1369ش.
4. همان، ص 210.
5. معارف قرآن، ص 316.
6. مصباح محمدتقی، قرآن، ص 295، نشر مؤسسة در راه حق، 1367ش قم.
7. سید حیدر آملی، تفسیر المحیط الاعظم، ج 2، ص 104 (پاورقی) نشر وزارت ارشاد اسلامی 1416ق.

موضوع قفل شده است