صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بررسی عوامل دین زدگی و یا دین گریزی جوانان درجامعه اسلامی

 1. #1

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225

  بررسی عوامل دین زدگی و یا دین گریزی جوانان درجامعه اسلامی
  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش


  اکثر کاربران و اساتید گرامی این موضوع را به عینه در میان جوانان و عموم افراد جامعه حس میکنند . این مطلب درمیان قشر جوان وروشنفکر دانشگاه از حساسیت ویژه ای برخوردار است . .

  تلخ است اما به عنوان افرادی که دل هایمان برای شکوه وعظمت اسلام میلرزد باید که دراین مکان ها (سایت دینی) به فکر بررسی ورسیدن به راه حل هایی باشیم تا جوانان وافراد عام را به اسلام ناب محمدی (ص) باز گردانیم .جوانانی که دلهای پاکشان برای اسلام میطپد اما احساسات جریحه دار شده شان از طرف برخی خیر خواهان !!! وافکار درهجوم تبلیغات شیطان صفتشان هنوز با عطر اسلام جان میگیرند .باید راه های تزریق سموم شک وتردید و دل زدگی را بیابیم و چاره ای برای این معزل در حال رشد پیدا کنیم .

  مدتی قبل یکی از این عزیزان که پسری بی غل وغش هم بود برای مشاوره نزد بنده آمدند وماجرایی را در ارتباط با این موضوع تعریف کردند که شنیدنش خالی از لطف نیست .  ادامه دارد .

 2. صلوات ها 15


 3. #2

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  روزی یکی از دانشجویان پسر که حدود 25 سال داشتند ویک بار هم درخوابگاه اقدام به خودکشی کرده بودند از بنده خواستند که در مورد مطلبی مشورت داشته باشند . برای بیان مطلبش خیلی مردد بود وحدود 5 دقیقه ای را فقط تکرا میکرد مرز توبه چقدر است ؟ مرتد چه شرایطی را دارد ؟ خدا وند مرتد را میبخشد ؟ و....

  با ملایمت از ایشان خواستم به رحمت خداوند در( هر حال ) امیدوار باشد . واین که خداوند لطیف و حکیم و غفور است .

  پسری بسیار مغرور بود اما ... اشک های چشمانش را پاک کرد وادامه داد برای سفری به یکی از کشورهای آسیایی رفته بودم . ومیخواستم برای اقامت تابعیت آن جا را بگیرم .

  یک روز یکی از دوستانم درضمن صحبت گفت که افراد مبلغ در یک کلیسای کاتولیک به ازای پذیرش دین مسیحیت کارهای اقامت شما را انجام میدهند وشما میتوانید راحت تر برای این کشور اقامت بگیرید .

  چند روزی را با خودم کلنجار میرفتم و کلافه بودم . به محرم به عشق به امام حسین(ع) حضرت عباس (ع) علی اکبر (ع) و..... فکر میکردم .دلم برای کربلا بیشتر پر میزد .....

  به رمضان ؛ صفای غروبهای به بندگی نشستنش به شبهای قدر و روح بیتابم که درآن شبها زلالی نور خدا را دریافت میکرد به فرق شکافته ی مولایم .......

  چند روز بعد دوستم را دوباره دیدم . بدون مقدمه گفت پسر کارت را جور کردم .وقتی را تعیین کن تا به کلیسا برویم ومقدمات اقامتت را انجام دهیم .


  ادامه دارد .....

 4. صلوات ها 12


 5. #3

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  گفتم نه بابا هر چیزی قیمتی داره من اصلا" حاضر نیستم برای اقامت گرفتن اعتقاداتم رو بفروشم !!!

  گفت هر طور که میل خودت هست .

  ساعت 5 عصر بود که دوستم با من تماس گرفت ومرا برای شام دعوت کرد . میگفت چند نفر از دوستان دیگرش هم حضور دارند و میخواهند شب را دور هم باشند .

  زیاد پای بند تقوی مذهبی نبودم یعنی گاهی شیطنت هم میکردم وخودم را اینطور توجیه میکردم که ای بابا خدا خودش هم میدونه ما جوونیم وبه یه کم خوشی نیاز داریم بعد که هوای جوونی از سرمون رفت این شیطنت ها را برایشان استغفار میکنیم وخدا هم مهربونه ومیبخشه . معمولا" هم هر عاشورا و شب قدر از درگاه خدا برای این شیطنت ها طلب استغفار میکردم ومطمئن بودم که خدا به آبروی صاحبان این ایام از این شیطنت های کوچولوی من میگذره . با خودم فکر میکردم اصل ارادتم به مولا علی و امام حسین است .باقی را بیخیال !!!! این ها برایم شفاعت میکنند .

  خلاصه کلی تیپ زدم و به رسم ایرانی ها با یک جعبه شیرینی به منزل دوستم رفتم .

  چند نفری از دخترها وپسرها قبل از من آمده بودند .
  برخلاف تصور من جو آنجا یک جو ظاهرا" معنوی بود وآنها داشتند در مورد تولد و به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی (ع) صحبت میکردند .یکی از ایشان که گویا کشیش هم بود درباره ی زنان بد کاری که در خانه ی شمعون به دیدار حضرت عیسی رفته بودند و حضرت عیسی گناهان ایشان را آمرزیده بود !!! سخن میگفت . سپس رو به جمع نمود وگفت : آیا در دین شما هم اینچنین گناهکاران را مورد بخشش قرار میدهند ؟ با یک بار گریستن وپای مرد خدا را عطر اگین کردن وبا عطر شستن ؟ یکی از حاضران که کمی مسن تر از بقیه بود گفت نه والله!!!! آن زن را در دین ما سنگسار میکنند ، شلاق میزنند تازه میگویند در قیامت از چرک وخون این شخص اهل جهنم درعذاب هستند .خلاصه آن شب آنقدر از تفاوت های دینی وسختگیری های دین من گفتند که اولین جرقه های شک در دل من پیداشد . با خودم گفتم زیاد هم بیراهه نمیگویند ها اگر خدا میخواست من شراب نخورم چرا مقدرات وجود شراب را فراهم کرد ؟ چرا به انسان عقل وابزار تهیه یشراب را داد ؟ از جمله این که با اصرار به من که قبلا" هم سابقه ی شیطنت داشتم یکی دو لیوان شراب (مقدس!!!) هم دادند . سرم که داغ شد شک هم در وجودم گرمتر وگرمتر می شد .

  ادامه دارد ...

 6. صلوات ها 11


 7. #4

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم و منتظرانش

  بعد از آن روز دوسه مرتبه ی دیگر با دوستم ویکی دوتا از دوستان او در باره ی تفاوتها در ادیان الهی صحبت کردیم وبه این نتیجه!!!! رسیدیم که خدا اگر دارای صفات نیکو ولطیف ورحیمیت است پس هرگز در دین خشونت وشدت عمل را نمیخواهد . پس (نعوذا" بالله) اسلام یا دین الهی نیست !!!! یا در آن دخل وتصرف شده !!! در تمام این مذاکرات و نتیجه گیری ها کشیش مهمان دوستم نیز حضور داشت.

  درمقابل آنها نتیجه را عقلی وقابل قبول دانستم .اما ته دلم یه جورایی شور میزد و مضطرب بودم . شک امانم را بریده بود . به حسین (ع) به زهرا (س) به مولا علی (ع) و.... که فکر میکردم از خودم خجالت میکشیدم . خلاصه گفتم علی جون نوکرتیم تا ابد اما این ها هم کم بیراه نمیگن . چطور خدای مهربون حاضر میشه یه بنده که خودش شرایط خلاف را در وجود او افریده به خاطر یه خطا اینقدر سختی وزجر تحمیل کنه ؟
  کم کم توصحبتهام با مولا از بی عدالتی (خدا) !!!!نعوذا"بالله میگفتم از این که چرا من برا یه لقمه نون باید زیر دست افراد بی دین ولامذهب در این کشور بیگانه باشم اما بعضی از هم سن وسالها ی من در انواع نعمت غرق باشند و..... از این که چرا مادر محجبه وبا عفت ومعتقد من باید از انواع بیماری عذاب بکشه اما فلان رقاصه در سن 60 سالگی مثل زنهای 30 ساله به نظر بیاد و خوش وسرحال باشه و....

  اینها شده بودند نقل صحبت های ما .

  آخرین روزهای اقامت قانونی من دراین کشور فرا میرسید ومن هر روز از اعتقاداتم دورتر میشدم .

  اوقات تنهایی ام را بیشتر در منازل این دوستان وگهگاهی هم درکلیسا به سر میبردم اما هنوز ازیاد مولاعلی وامام حسین درمورد این افکارم شرمنده میشدم .


  ادامه دارد ....

 8. صلوات ها 10


 9. #5

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش

  سه روز مانده بود به پایان اقامت سه ماهه ی من در این کشور ! دوستان هم تا جایی که می توانستند روی خراشیدن اعتقادات من کار کرده بودند . بسیار سردر گم ودرمانده شده بودم . غروب تصمیم خودم را گرفتم به دوستم زنگ زدم وگفتم به این نتیجه رسیده ام که اسلام دین عدالت نیست!!!! ومن قصد دارم که مسیحیت را دین خودم قرار بدهم !!!!! سعی میکردم با تمام عصبانیت این مطلب را بازگو کنم اما ته دلم از بیان این کلمات احساس در ماندگی داشتم . قرار ها گذاشته شد .

  وقتی به خودم آمدم که پارچه ی سفیدی را به خود بسته بودم کشیش می گفت تو در این لحظه ایمان آوردی ومن با صدای بلندی گفتم : بله !!! كشيش بلافاصله آب برداشت و بروی من ریخت و با صداي بلند گفت: من تو را تعميد مي‌دهم به نام پدر و پسر و روح‌القدس و از این پس به طور رسمي مسیحی شدی»

  آب سرد بود ولرز شدیدی به من دست داد .در همین لحظه باصدای بلندی گفتم «الهم صل علی محمد وآل محمد» صدای صلوات من با صدای پدر ؛پسر ، روح القدوس کشیش در هم پیچید !!!


  ادامه دارد ....

 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  تحصیل
  نوشته
  433
  حضور
  15 روز 7 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2050  متاسفانه کسانیکه مذهبی شناخته میشن دافعیت دارند ونمی تونند کسی را کنار خود ببینند بخلاف اونا که جذبشون بر دفع غالبه ...شاید شما نپذیرید ولی حقیر اینطور احساس میکنم البته یکی از عوامله ... دین را هم آنچنان که هست به جوانان معرفی نکردن ...

 12. صلوات ها 2


 13. #7

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم ومنتظرانش


  نقل قول نوشته اصلی توسط arahbar6718 نمایش پست ها
  ... دین را هم آنچنان که هست به جوانان معرفی نکردن
  به نظرم تا همین جای مطلب برای موضوع ما کفایت میکند .این ماجرا مربوط به 6 یا 7 سال قبل بود .و در خارج از ایران اتفاق افتاده بود . اما امروز اخبار وشواهد مشهود ومستند حاکی از آن است که این اتفاقات در درون کشور اسلامی عزیزمان هم در حال وقوع است . غافل مانده ایم و دشمنان مان به میان جوانانمان خزیده اند . بیشتر قشر تحصیل کره مان !!! در داخل کلاسها ؛ درضمن سمینارها وکنفرانس ها اگر لحظه ای سر بگردانی اکثر موضوعات به این سو هدایت میشوند که چرا اسلام چنین است و چنان ؟ هدایت موضوعات هم برنامه ریزی شده وطوری به هم تنیده اندش که در یک جلسه و دوجلسه جمع کردنش فقط از شیر خدا بر میآید وبس ! در یک لحظه سیل سؤالات زنجیر وار : چرا اسلام دین خشنی است؟ چرا اسلام دین نژاد پرستی است ؟ چرا اسلام زنان را تحقیر میکند ؟ چرا اسلام برده داری را تایید میکند ؟ چرا اسلام ...... با خود میاندیشم که همه ی این چرا ها پاسخ منطقی و قابل قبول فهم انسان عاقل را دارد اما ... کو مجال و فرصت وکو برنامه ی منظم برای این پاسخگویی ؟ میاندیشم به حاشیه ها پرداخته ایم واز اصل غافل شدیم شاید امثال بنده کمی هم از مطالعاتمان در دین مغرور شده ایم و سرمان را بالا گرفته ایم و از رقیبان اعتقادیمان غفلت کرده ایم .
  بعد از کلاس ها و گرد هم آیی ها این چند جوان جسور که ....شروع به پرسش میکنند ؛ چرا اسلام آزادی عقاید را نفی میکند؟ من نمیخواهم مسلمان باشم ، چرا از ترس حکم ارتداد باید ظاهرا" خود را مسلمان بنامم ؟

  میاندیشم پاسخت وقت زیادی از من میگیرد وفقط میگویم اسلام دین خاتم است وکامل ترین دین خدا است وبرای انسان متعالی برگشت به عقب ودون موقعیت اعتقادی موجب خواری و سر افکندگی است .و آن جوان که با صبر و بردباری شستشوی مغزی شده با نیشخندی از مغزش هزاران سؤال در این باره عبور میکند اما میاندیشد سؤال دراین موارد وقت زیادی از من میگیرد . فقط میگوید دین عربها بهتر است که هنوز ..... یا دین اروپاییها که سر آمد تفکر قرن 21 هستند !!!! دلم میخواهد برایش باز گو کنم که تو باید تفکر و اعتقادات خودت را پرورش دهی و .... اما قبل از کلام بنده او میگوید بله بله تفکر غربی در میان ما جایی ندارد !!!این پاسخ را از بر شده ایم لطفا" یک حرف جدید بزنید .

  صدایم میکنند .... آژانس منتظر است ومن میاندیشم دیر شده وقت نیست . آنها با هزار سؤال ومن با صدها پاسخ درهم وبی نظم وبدون حضور کلمات تازه وبانشاط در ذهن هایمان از هم خداحافظی میکنیم وبه امید دیدار تا جلسه یبعدی میگوییم .

  اما آیا این روز مرگی وتکرار مکررات خسته کننده نشده؟ و راهکاری معقول است؟


 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۹۱
  علاقه
  لا ادری
  نوشته
  659
  حضور
  17 روز 6 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  1143  سلام

  نمیدونم این تجربه الکتریکسته ای چقد بر این بحث منطبق باشه :

  تجربه ثابت کرده که در فیزیک کلاسیک امروزی و دیروزی (!) یه جسم باردار (+ or - ) می تونه یک جسم بدون بار ( خنثی ) رو " جذب " کنه .
  اما اگه دیدین دو تا جسم همدیگه رو " دفع " کردن ، قطعا هر دو "باردار" بودن .

  اگه به قول "شما" ، " ما " دینو " دفع " می کنیم ، به خاطر اینه که " ما و شما " هر دو بارامون "مثبت" هستن . ینی " جفتمون" فکر می کنیم که راهمون مثبته (!) راهمون درسته و لا ریب فیهما (!)

  بهتره دینداران ، به جای بررسی عوامل دفع دین ، راهکارای تقویت جذب دین رو نقد و بررسی کنن . ( صرفا جهت ا ط ل ا ع (!) )

  ت ش ک ر .


 16. صلوات


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۲
  علاقه
  تحصیل
  نوشته
  433
  حضور
  15 روز 7 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  2050  باسلام وتشکراز توجه اتون..

 18. صلوات


 19. #10

  عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  علاقه
  تدریس - تألیف - تحصیل
  نوشته
  1,917
  حضور
  34 روز 17 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  12225  سلام بر بقیةالله الاعظم و منتظرانش

  الْيَوْمَ يَئس الَّذِينَ كَفَرُوا مِن دِينِكُمْ فَلا تخْشوْهُمْ وَ اخْشوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْت لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتمَمْت عَلَيْكُمْ نِعْمَتى وَ رَضِيت لَكُمُ الاسلَمَ دِيناًفَمَنِ اضطرَّ فى مخْمَصةٍ غَيرَ مُتَجَانِفٍ لاثْمٍفَإِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ‏
  امروز كافران از ( زوال ) آئين شما مايوس شدند ، بنابراين از آنها نترسيد و از ( مخالفت ) من بترسيد ، امروز دين شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تكميل نمودم و اسلام را به عنوان آئين ( جاودان ) شما پذيرفتم

  این آیه از قرآن کریم را امروز چگونه می خواهیم با شواهد موجود تطبیق دهیم ؟ وظیفه ی ما چیست؟ کافران دوباره دست به کار شده اند! آیین ما ؛ دین ما ؛ شرع ما زوال ناپذیر است اما اعتقادات ما چطور ؟ اعتقادات نسل جوان ما در خطر تغییرات برنامه ریزی شده ی کافران قرار گرفته است .

  «و إِذْ أَخَذَ اللَّهُ مِیثاقَ الَّذِینَ أُوتُوا الْکتابَ لَتُبَینُنَّهُ لِلنَّاسِ وَ لا تَکتُمُونَه‏ »
  تکامل یک جامعه در گرو دانایی افراد آن می باشد. خداوند نیز از دانشمندان جامعه تعهد گرفته است که حقایق را از مردم پوشیده ندارند.
  اما این حقایق چیستند؟و با توجه به کدام اولویتها باید بیان شوند ؟
  قطعا" این حقایق همان احکامی هستند که شارع مقدس مقرر فرموده ، اما اولویتها چطور ؟ آیا تشخیص وتدوین و نبیین این اولویتها با همان دانشمندانی نیست که خداوند از ایشان تعهد گرفته؟

  دانشمندان طرف مقابلمان به این رسالت خود واقف هستند وبا تدوین اولویت برای خودشان مدتها است که وارد عمل شده اند
  اما دانشمندان اسلامی هنوز .....
  بانک بیدار باش زده شده. اعتقادات جوانانمان را به بازی گرفته اند . زمان تغییر روش در تبلیغ دین در تبیین دین ودر نوع اشاعه ی دین رسیده !!!

  جوان امروز را نمی توان با غلو واهی مطالب و تهییج احساسات به دین گرایش داد . او یک تعریف منطقی از چرایی عشق یاران حسین(ع) به شهادت را می خواهد .او می خواهد بداند روش امام حسین (ع) در رساندن افرادش به این عشق اگاهنه چه بوده است؟ می خواهد بداند چرا ارث زن نصف مرد است . می خواهد بداند چرا حق طلاق با مرد است .می خواهد بداند چرا اگر مسلمان یک نفر از اهل کتاب را کشت قصاص نمی شود و....

  بیاییم بر تعهداتمان با خدا عمل کنیم دیگران از ما سبقت گرفته اندنباید بگذاریم که به این پرسشها پاسخ های ناحق بدهند وجوانانمان را به این ترتیب از اسلام گریزان کنند .


 20. صلوات ها 2


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود