مانعی در اعضای وضو

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مانعی در اعضای وضو

باسلام و خسته نباشید

در افغانستان انتخابات بود و من هم رأی دادم و دستم رنگی شد. وقتی که توی قوطی رنگ کردم فوراً با دستمال کاغذی پاک کردم ولی بازم رنگ موند. من فکر میکردم که جرم نداره (حالا نمیدونم دقیق که احتمال ضعیف بود؛ شک بود؛ ظن بود یا یقین بود ) بعد که حمام رفتم؛ آب گرم که ریختم متوجه شدم که داره کنده میشه. چون اگه جرم نباشه و رنگ باشه نباید کنده بشه؛ باید رنگش کم بشه کم بشه تا کلا پاک بشه؛ ولی از روی دستم کنده شد.

نکته قابل ذکر اینه که وقتی دستم رنگی بود خطوط انگشتهام و فاصله بین خطهای انگشت و اون فضای خالی خط خط های پوست انگشتم معلوم میشد (یعنی اینقدر نازک بود) با این وجود؛ غسل و نمازهایم باطل است؟

مرجع تقلید: ایت الله مکارم و سیستانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

با سلام و عرض ادب

اگر جرم داشته وضو و غسل با آن صحیح نبوده است و درصورتی که نمی دانستید و مدتی وضو و غسل را به این صورت بجا آورده باشید واجب است نمازها را با وضو و غسل صحیح اعاده یا قضا نمایید(البته به نظر آیه الله مکارم اگر کمتر از نصف عدس یا یکی دومیلی متر بوده باشد برای وضو و غسل مشکل نداشته و نیاز به قضای نمازها نمی باشد)

رساله مراجع،احکام وضو و غسل

نور;533916 نوشت:
گر جرم داشته وضو و غسل با آن صحیح نبوده است

باسلام و تشکر
حتی آنقدر نازک باشد که فضای بین خطهای انگشتان معلوم شود؟
حتی اول به جرم بودن شک داشته باشیم؟

در ضمن آیا ممکن است جرمی وجود داشته باشد با شرایطی که توضیح دادم و مانع وضو و غسل نباشد؟؟

user;534108 نوشت:
باسلام و تشکر
حتی آنقدر نازک باشد که فضای بین خطهای انگشتان معلوم شود؟
حتی اول به جرم بودن شک داشته باشیم؟

در ضمن آیا ممکن است جرمی وجود داشته باشد با شرایطی که توضیح دادم و مانع وضو و غسل نباشد؟؟

با سلام و احترام مجدد

اینکه باشرایط مذکور مانع محسوب می شود یا خیر تشیص آن برعهده مکلف است و البته باید یقین داشته باشید که مانعی نبوده است تا وضو و غسل صحیح باشد.

موفق و موید باشید

نور;534133 نوشت:
اینکه باشرایط مذکور مانع محسوب می شود یا خیر تشیص آن برعهده مکلف است و البته باید یقین داشته باشید که مانعی نبوده است تا وضو و غسل صحیح باشد.

در صورت شک وظیفه ایی نداریم دیگه درست است؟ (شک در اینکه آیا اون جرم مانع رسیدن آب بوده یا خیر و بعد از نمازها متوجه بشیم)

user;534138 نوشت:
در صورت شک وظیفه ایی نداریم دیگه درست است؟ (شک در اینکه آیا اون جرم مانع رسیدن آب بوده یا خیر و بعد از نمازها متوجه بشیم)

با سلام و عرض ادب

درفرض سوال اگر یقین دارید مانع قبل از وضو و غسل بوده است و بعد از وضو و غسل شک دارید که مانع برطرف شده بود یا خیر،باید یقین کنید که مانع برطرف شده است و اگر یقین نکنید نیاز به اعاده وضو و غسل دارد.

استفتا از دفتر آیات عظام مکارم و سیستانی

موضوع قفل شده است