جمع بندی روزه و کفاره

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روزه و کفاره

سلام ،چند سالی از سن بلوغ من گذشته اما به تازگی که بحث روزه و روزه ی قضا شده بود یادم اومد سال اولی که روزه گرفتم یه روزهنگام وضو گرفتن کمی آب خوردم نمی دونم چرا این کاررو کردم با این که میدونستم روزه رو باطل میکنه، شاید هم اشتباهی خوردم ولی بیشتر فکر میکنم که فهمیدم و خوردم ،لطفا من رو راهنمایی کنید تکلیف این چند سال که قضاشو نگرفتم و کفاره ندادم چی میشه ؟کی باید کفارشو بدم ؟؟؟
البته این سوال رو قبلا کردم وجواب دادید که اگه شک دارید روزه ام درست بوده ،حالا اگه بدونم که عمد بوده حکمش چیه تکلیف این چند سال چی میشه؟؟؟
آیت الله سیستانی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

فرزانه شیخ الاسلامی;532211 نوشت:
سلام ،چند سالی از سن بلوغ من گذشته اما به تازگی که بحث روزه و روزه ی قضا شده بود یادم اومد سال اولی که روزه گرفتم یه روزهنگام وضو گرفتن کمی آب خوردم نمی دونم چرا این کاررو کردم با این که میدونستم روزه رو باطل میکنه، شاید هم اشتباهی خوردم ولی بیشتر فکر میکنم که فهمیدم و خوردم ،لطفا من رو راهنمایی کنید تکلیف این چند سال که قضاشو نگرفتم و کفاره ندادم چی میشه ؟کی باید کفارشو بدم ؟؟؟
البته این سوال رو قبلا کردم وجواب دادید که اگه شک دارید روزه ام درست بوده ،حالا اگه بدونم که عمد بوده حکمش چیه تکلیف این چند سال چی میشه؟؟؟
آیت الله سیستانی

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی

:

روزه تان صحیح بوده وچیزی به عهده شما از قضا روزه یا کفاره واجب نیست،چون شک دارید باطل شده بوده یانه.
اما اگر عمدا باشدسه چیز بر شما واجب است که انجام دهید:

1-قضا روزه
2-کفاره عمد(60 فقیر را اطعام کردن یا 60 روز روزه گرفتن که 31 روزش پشت سر هم باشد)
3-کفاره تاخیر.(750د گرم گندم یا برنجکه باید به فقیر بدهید)(1)

پی نوشت:
1- استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی،قم

[="Navy"]با عرض سلام، بنده هم يک سؤال داشتم:

از نظر آقاي سيستاني آيا ميشه کفّاره‌ي تأخير قضا، از جنس گوشت داده بشه، مثلا 750 گرم آبگوشت بديم به فقير؟ گوشت خام چطور؟[/]

Hadi99g;532292 نوشت:
با عرض سلام، بنده هم يک سؤال داشتم:

از نظر آقاي سيستاني آيا ميشه کفّاره‌ي تأخير قضا، از جنس گوشت داده بشه، مثلا 750 گرم آبگوشت بديم به فقير؟ گوشت خام چطور؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی :

اگرکفّاره‌، از جنس گوشت داده بشه، مثلا 750 گرم گوشت،اشکالی ندارد وصحیح است.

پی نوشت:
استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی ،قم

سلام علیکم
جمع بندی این موضوع:

1-چند سالی از سن بلوغ من گذشته اما به تازگی که بحث روزه و روزه ی قضا شده بود یادم اومد سال اولی که روزه گرفتم یه روزهنگام وضو گرفتن کمی آب خوردم نمی دونم چرا این کاررو کردم با این که میدونستم روزه رو باطل میکنه، شاید هم اشتباهی خوردم ولی بیشتر فکر میکنم که فهمیدم و خوردم ،لطفا من رو راهنمایی کنید تکلیف این چند سال که قضاشو نگرفتم و کفاره ندادم چی میشه ؟کی باید کفارشو بدم ؟؟؟
آیت الله سیستانی

ج:سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی:
روزه تان صحیح بوده وچیزی به عهده شما از قضا روزه یا کفاره واجب نیست،چون شک دارید باطل شده بوده یانه.
اما اگر عمدا باشدسه چیز بر شما واجب است که انجام دهید:

الف-قضا روزه
ب-کفاره عمد(60 فقیر را اطعام کردن یا 60 روز روزه گرفتن که 31 روزش پشت سر هم باشد)
ج-کفاره تاخیر.(750د گرم گندم یا برنجکه باید به فقیر بدهید)(1)

2-از نظر آقاي سيستاني آيا ميشه کفّاره‌ي تأخير قضا، از جنس گوشت داده بشه، مثلا 750 گرم آبگوشت بديم به فقير؟ گوشت خام چطور؟

ج:سلام علیکم

طبق نظر آیت الله سیستانی :

اگرکفّاره‌، از جنس گوشت داده بشه، مثلا 750 گرم گوشت،اشکالی ندارد وصحیح است.

پی نوشت:
1- استفتاء از دفتر آیت الله سیستانی،قم

2-همان

موضوع قفل شده است