جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: (( سؤالی در رابطه با غرور، کبر و عجب ))

علاقه
    حفظ قرآن،مباحث کلامی و تربیتی و مشاوره ای
    نوشته
    381
    حضور
    14 روز 15 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    1819

(( سؤالی در رابطه با غرور، کبر و عجب ))

با سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم

ریشه برخی رذائل مانند عجب و کبر و غرور، حب نفس و بزرگ شمردن اعمال خوب انسان است.

سئوال من این است که وقتی ما یک کار خوبی انجام می دهیم ( مثل نماز اول وقت_ نماز شب_ کمک به دیگران ) این سئوال به ذهن خطور می کند

که درست است که همه نعمت ها از طرف خداست ( تک تک اعضاء ما عنایت و نعمت خداوند است، سلامتی نعمت خداوند است و حتی این انتخاب و اختیار انسان

نعمت خداوند متعال است ) ولی بهر حال انسان می تواند کار خوب را انجام ندهد و کار بد را انجام بدهد و چرا انسان به خاطر همین انتخاب کار خوب نباید خود را بهتر از دیگران

در همین کار خوب بداند؟ یعنی در واقع بنده منشأ عجب و کبر به کارهای خوب را در این می بینیم که شخصی از حق انتخاب و اختیار (که عنایت حضرت حق است) در کارهای خوب استفاده می کند

و بعد و یا حین عمل خوب، از عمل خودش بسیار خوشش می آید و یا می شود گفت که عمل خوب خود را با عمل دیگری مقایسه می کند و این مقایسه کردن باعث غرور او می شود.

افسوس که عمری پی اغیار دویدیم

از یار بماندیم و به مقصد نرسیدیم

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,554
    حضور
    175 روز 11 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58344

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد سمیع

5. صلوات ها 5

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط خاتم نمایش پست ها
    با سلام و خسته نباشید خدمت کارشناس محترم

ریشه برخی رذائل مانند عجب و کبر و غرور، حب نفس و بزرگ شمردن اعمال خوب انسان است.

سئوال من این است که وقتی ما یک کار خوبی انجام می دهیم ( مثل نماز اول وقت_ نماز شب_ کمک به دیگران ) این سئوال به ذهن خطور می کند

که درست است که همه نعمت ها از طرف خداست ( تک تک اعضاء ما عنایت و نعمت خداوند است، سلامتی نعمت خداوند است و حتی این انتخاب و اختیار انسان

نعمت خداوند متعال است ) ولی بهر حال انسان می تواند کار خوب را انجام ندهد و کار بد را انجام بدهد و چرا انسان به خاطر همین انتخاب کار خوب نباید خود را بهتر از دیگران

در همین کار خوب بداند؟ یعنی در واقع بنده منشأ عجب و کبر به کارهای خوب را در این می بینیم که شخصی از حق انتخاب و اختیار (که عنایت حضرت حق است) در کارهای خوب استفاده می کند

و بعد و یا حین عمل خوب، از عمل خودش بسیار خوشش می آید و یا می شود گفت که عمل خوب خود را با عمل دیگری مقایسه می کند و این مقایسه کردن باعث غرور او می شود.
    باسمه تعالی
    با عرض سلام و خسته نباشد

اگر بخواهیم اختیار را علت برای عجب و غرور بدانیم ، پس باید هر انسان مختاری که کار خیری انجام می دهد دارای عجب و غرور باشد، در حالیکه اینگونه نیست.

در واقع منشاء عجب حب نفس است که حضرت امام (ره) در این زمینه فرموده اند:

«بدان كه رذيله عجب از حب نفس پيدا شود، چون كه انسان مفطور به حب نفس است و سر منشأ تمام خطاهاى انسانى و رذايل اخلاقى حب نفس است. و از اين جهت است كه انسان اعمال كوچك خودش به نظرش بزرگ آيد و خود را به واسطه آن از خوبان و خاصان درگاه حق شمارد، و خود را به واسطه اعمال ناقابل مستحق ثنا و مستوجب مدح داند، بلكه قبايح اعمالش گاهى در نظرش نيكو جلوه كند، اگر از غير اعمال بهتر و بزرگتر از اعمال خود ديد، چندان اهميت نمى‏دهد و هميشه انسان كارهاى خوب مردم را تأويل به يك مرتبه از بدى مى‏كند، و كارهاى زشت و ناهنجار خود را تأويل به يك مرتبه از خوبى مى‏كند. نسبت به خلق خدا بدبين است، ولى نسبت به خودش خوش‏بين»[1]

پی‌نوشت:
    [1].چهل حدیث،ص72

7. صلوات ها 3

نوشته
    692
    حضور
    52 روز 19 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    81
    صلوات
    4054

سلام استاد
    حالا چیکار کنیم که این حالت در درون ما نباشه؟ خودم یه راه هایی رو تو کتابا خوندم، مثلا آدم هر خوبی که ازش سر زد اونو از خدا بدونه نه از خودش ولی این کار تمرین بسیار میخواد و مراقبه بسیار... حال اگر ما زودتر از این که موفق بشیم این رذیله رو در درونمون به طور کامل از بین ببریم از دنیا بریم تکلیفمون چیه؟ ممنونم

خون پاک شـهدا منتظر توست بیا
    سرِ مصباحِ هدی منتظر توست بیا
    وارث خون خدا و پســر خــون خدا
    به خدا خون خدا منتظر توست بیا

قرار منتظران مهدی: هر شب راس ساعت 10، دعای الهی عظم البلاء (کلیک)

دختران پرده رو

9. صلوات ها 2

علاقه
    حفظ قرآن،مباحث کلامی و تربیتی و مشاوره ای
    نوشته
    381
    حضور
    14 روز 15 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    1819

با سلام خدمت کارشناس محترم

به نظرم سئوال را خوب مطرح نکرده ام.

سئوال من به صورت مصداقی به این صورت است : شخصی نماز شب می خواند، و قتی این عمل خوب را از خودش می بیند طبیعتاً با مقایسه کردن عمل خود

با کسانی که این عمل را انجام نداده اند، خود را از این افراد برتر می بیند و به ذهن این شخص این مطلب خطور می کند که من می توانستم به جای این انتخاب خوب

( نماز شب )انتخاب دیگری ( عمل خوب دیگری و یا گناهی ) انجام دهم ولی من انخاب درستی کردم و از کسی که این انتخاب را ندارد، برتری دارم.

موارد درست و اشتباه این مطلب را بفرمایید. بسیار ممنون

افسوس که عمری پی اغیار دویدیم

از یار بماندیم و به مقصد نرسیدیم

11. صلوات ها 3

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط گناه تا کی؟ نمایش پست ها
    سلام استاد
    حالا چیکار کنیم که این حالت در درون ما نباشه؟ خودم یه راه هایی رو تو کتابا خوندم، مثلا آدم هر خوبی که ازش سر زد اونو از خدا بدونه نه از خودش ولی این کار تمرین بسیار میخواد و مراقبه بسیار... حال اگر ما زودتر از این که موفق بشیم این رذیله رو در درونمون به طور کامل از بین ببریم از دنیا بریم تکلیفمون چیه؟ ممنونم
    باسمه تعالی

بله همان طو رکه فرمودید یکی از بهترین راه های مقابله با عجب این است که انسان همه نعمتها را از خدا بداند و با کمی توجه این مساله برای انسان حل خواهد شد و خیلی سخت هم نیست و همین که انسان اقدام کند برای از بین بردن این رذیله اخلاقی و بی تفاوت نباشد، همین امر خیلی مهم است

13. صلوات ها 3

نوشته
    692
    حضور
    52 روز 19 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    81
    صلوات
    4054

سئوال من به صورت مصداقی به این صورت است : شخصی نماز شب می خواند، و قتی این عمل خوب را از خودش می بیند طبیعتاً با مقایسه کردن عمل خود

با کسانی که این عمل را انجام نداده اند، خود را از این افراد برتر می بیند و به ذهن این شخص این مطلب خطور می کند که من می توانستم به جای این انتخاب خوب

( نماز شب )انتخاب دیگری ( عمل خوب دیگری و یا گناهی ) انجام دهم ولی من انخاب درستی کردم و از کسی که این انتخاب را ندارد، برتری دارم.

سلام علیکم.
    استاد این سوال بنده هم هست. یعنی واقعا من نوعی که کار خیری رو انجام میدم نسبت به کسی که انجام نداده هیچ برتری ندارم؟

ویرایش توسط عاشق آقا : ۱۳۹۳/۰۴/۱۲ در ساعت ۱۳:۳۴
    خون پاک شـهدا منتظر توست بیا
    سرِ مصباحِ هدی منتظر توست بیا
    وارث خون خدا و پســر خــون خدا
    به خدا خون خدا منتظر توست بیا

قرار منتظران مهدی: هر شب راس ساعت 10، دعای الهی عظم البلاء (کلیک)

دختران پرده رو

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

نقل قول نوشته اصلی توسط مسـافر نمایش پست ها

سلام علیکم.
    استاد این سوال بنده هم هست. یعنی واقعا من نوعی که کار خیری رو انجام میدم نسبت به کسی که انجام نداده هیچ برتری ندارم؟
    باسمه تعالی
    قطعا برتری دارید منتها به شرطی که دچار عجب نگردید. که عجب باعث می شود آن برتری از بین برود.

16. صلوات ها 2

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

باسمه تعالی
    از جهت ظاهری برتری دارید ولکن اصلا چنین قیاسی نباید رخ بدهد. چون از جهت باطنی و واقعی، وقتی ما تمام کارهای خود و حتی وجودمان را از حق تعالی داریم، هیچ برتری بر دیگری نداریم

18. صلوات

علاقه
    اخلاق-فلسفه-عرفان
    نوشته
    3,816
    حضور
    47 روز 14 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    16428

جمع‌بندی

سؤال:
    چرا زمانی که کاری خوبی را با اختیار و انتخاب خودم، انجام می‌دهم، نباید دچار عجب و حب نفس شوم؟

پاسخ:
    اگر بخواهیم اختیار را علت برای عجب و غرور بدانیم، پس باید هر انسان مختاری که کار خیری انجام می‌دهد، دارای عجب و غرور باشد، در حالی که این گونه نیست.
    در واقع منشاء عجب حب نفس است که حضرت امام (قدس سره) در این زمینه فرموده است:
    «بدان كه رذيله عجب از حب نفس پيدا شود، چون كه انسان مفطور به حب نفس است و سر منشأ تمام خطاهاى انسانى و رذايل اخلاقى حب نفس است. و از اين جهت است كه انسان اعمال كوچك خودش به نظرش بزرگ آيد و خود را به واسطه آن از خوبان و خاصان درگاه حق شمارد، و خود را به واسطه اعمال ناقابل مستحق ثناء و مستوجب مدح داند، بلكه قبايح اعمالش گاهى در نظرش نيكو جلوه كند، اگر از غير اعمال بهتر و بزرگتر از اعمال خود ديد، چندان اهميت نمى‏‌دهد و هميشه انسان كارهاى خوب مردم را تأويل به يک مرتبه از بدى مى‌‏كند، و كارهاى زشت و ناهنجار خود را تأويل به يک مرتبه از خوبى مى‏‌كند. نسبت به خلق خدا بدبين است؛ ولى نسبت به خودش خوش‏بين» (1)

منبع:
    1. خمینی، سید روح الله، چهل حدیث، ص 72.

ویرایش توسط همکار تدوین : ۱۳۹۴/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۰:۱۸ دلیل: ویرایش ویراستار جمع‌بندی‌ها

20. صلوات ها 4

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری