جمع بندی زندگی برزخی | تولد دوباره

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
زندگی برزخی | تولد دوباره

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

برزخ یکی از عوالم حیات انسانی است،سوالاتی در این موضوع دارم که امیدوارم کارشناسان گرامی پاسخگو باشند:

اول.آیا برزخ در آسمان اول است؟اگر نه،در کجای هستی میباشد؟

دوم.آیا برزخ زندگی است؟و متاثر از دنیا؟
مثل این دنیا که متاثر از عالم ذر است؟
یعنی یک زندگی اختیاری است یا فقط مرحله ای ابتدایی برای جزای اعمال؟

سوم.آیا در برزخ،اعمال دنیوی خود را به یاد داریم؟

چهارم.آیا اگر همسر انسان یا دیگر اقوام وی در دنیا فوت کنند،در برزخ دیدار خواهند داشت؟ و آیا در برزخ انسان با همسر خود همراه هم است؟

با تشکر
و من الله التوفیق

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

victor.rush;531296 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

برزخ یکی از عوالم حیات انسانی است،سوالاتی در این موضوع دارم که امیدوارم کارشناسان گرامی پاسخگو باشند:

دوم.آیا برزخ زندگی است؟و متاثر از دنیا؟
مثل این دنیا که متاثر از عالم ذر است؟
یعنی یک زندگی اختیاری است یا فقط مرحله ای ابتدایی برای جزای اعمال؟

سوم.آیا در برزخ،اعمال دنیوی خود را به یاد داریم؟

چهارم.آیا اگر همسر انسان یا دیگر اقوام وی در دنیا فوت کنند،در برزخ دیدار خواهند داشت؟ و آیا در برزخ انسان با همسر خود همراه هم است؟

با تشکر
و من الله التوفیق

با سلام خدمت شما دوست گرامی

سوالات متعددی را مطرح کردید و طبق رویه ای که در سایت وجود دارد، برای بررسی بهتر و بحث دقیق تر، در هر تاپیک به یک سوال پرداخته می شود. بنابراین لطفا فعلا یکی از سوالات خود را انتخاب کنید، تا به آن بپردازیم و بقیه سوالات را یا در قالب سوال مجزا مطرح کند و یا اینکه پس از به نتیجه رسیدن در سوال نخست، مطرح کنید.
طرح چند سوال به صورت همزمان، موجب می شود که به هیچ کدام از سوالات به خوبی پرداخته نشود و نتیجه بحث هر کدام به خوبی مشخص نشود.

موفق باشید

[="Tahoma"]با سلام

حتما!اطلاع نداشتم!

به سوال اول،وجود برزخ در آسمان . . .

[="Tahoma"]البته پاسخ اجمالی مشکلی ندارد چون مقصود دانستن پاسخ است نه اثبات آن.

با تشکر

victor.rush;531296 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

سلام علیکم

با تشکر
و من الله التوفیق

با سلام خدمت شما دوست گرامی

دو نکته:

-عالم برزخ عالمی است غیر مادّی ولی جسمانی ؛ یعنی اگر چه مادّی نیست لکن موجودات آن مثل موجودات مادّی دارای شکل و رنگ و اندازه و امثال این امور می باشند ؛ مانند موجوداتی که در خواب می بینیم. لذا نباید جسمانیّت را با مادّیّت یکی دانست. حکما بین مادّه و جسم تفاوت قائل می باشند که بیان این تفاوتها از حدّ این نوشته بیرون است.

- عالم برزخ نسبت به عالم مادّه ، در مکان نیست ؛ یعنی نمی توان گفت عالم برزخ کجاست؟ کما اینکه خود عالم مادّه را نیز اگر یکجا لحاظ نماییم ، مکان نخواهد داشت ؛ یعنی معنی ندارد که بپرسیم : عالم مادّه کجاست؟ مکان امری نسبی است که بین موجودات داخل یک عالم معنی پیدا می کند. موجودات برزخی نیز نسبت به یکدیگر مکان دارند ولی نسبت به عالم مادّه مکان ندارند ؛ همانگونه که صور ذهنی ما یا آن موجوداتی که در خواب می بینیم ، نسبت به همدیگر مکان دار می باشند ، امّا نسبت به موجودات مادّی مکان ندارند. لذا مثلاً نمی توان گفت که سیب ذهنی من در چه موقعیّتی نسبت به تلوزیون پیش روی من قرار دارد ؛ به تعبیر دیگر نمی توان برای سیب ذهنی من نسبت به تلوزیون بیرون از ذهن ، مختصّات ریاضی و هندسی نوشت

با توجه به نکات فوق، اساسا برزخ در عالم مادی نیست و نمی توان از مکان مادی آن سخن گفت. برزخ عالمی جسمانی است که حائل بین دنیا و جهان آخرت است.

موفق باشید

* در این پاسخ، از سایت پرسمان دانشجویی استفاده شده است.

پرسش:
آیا برزخ در آسمان اول است؟ وگر نه، در کجای هستی می باشد؟

پاسخ:
-عالم برزخ عالمی است غیر مادّی ولی جسمانی ؛ یعنی اگر چه مادّی نیست لکن موجودات آن مثل موجودات مادّی دارای شکل و رنگ و اندازه و امثال این امور می باشند ؛ مانند موجوداتی که در خواب می بینیم. لذا نباید جسمانیّت را با مادّیّت یکی دانست. حکما بین مادّه و جسم تفاوت قائل می باشند که بیان این تفاوت ها از حدّ این نوشته بیرون است.

- عالم برزخ نسبت به عالم مادّه ، در مکان نیست ؛ یعنی نمی توان گفت عالم برزخ کجاست؟ کما اینکه خود عالم مادّه را نیز اگر یک جا لحاظ نماییم ، مکان نخواهد داشت ؛ یعنی معنی ندارد که بپرسیم : عالم مادّه کجاست؟ مکان امری نسبی است که بین موجودات داخل یک عالم معنی پیدا می کند. موجودات برزخی نیز نسبت به یکدیگر مکان دارند ولی نسبت به عالم مادّه مکان ندارند ؛ همان گونه که صور ذهنی ما یا آن موجوداتی که در خواب می بینیم ، نسبت به همدیگر مکان دار می باشند ، امّا نسبت به موجودات مادّی مکان ندارند.
لذا مثلاً نمی توان گفت که سیب ذهنی من در چه موقعیّتی نسبت به تلویزیون پیش روی من قرار دارد ؛ به تعبیر دیگر نمی توان برای سیب ذهنی من نسبت به تلویزیون بیرون از ذهن ، مختصّات ریاضی و هندسی نوشت.

با توجه به نکات فوق، اساسا برزخ در عالم مادی نیست و نمی توان از مکان مادی آن سخن گفت. برزخ عالمی جسمانی است که حائل بین دنیا و جهان آخرت است.

موضوع قفل شده است