آیا برای من همسر خوبی است؟

تب‌های اولیه

10 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا برای من همسر خوبی است؟

سلام

یک سال پیش بعد از اینکه یک مورد شکست عشقی داشتم ( میتونید وصف الحالش رو در این تاپیک بخونید http://www.askdin.com/thread40081.html) سراغ یه دختری دیگه رفتم برای خواستگاری که خیلی برای من دوست داشتنی بود و قبل از اون مورد هم به این دختر فکر میکردم ولی به هر دلیل سراغش نرفته بودم. شش ماه بعد از اون اتفاق، سراغ این دختر رفتم و ازش خواستگاری کردم ولی گفت که اخیراً یه کسی توی زندگیش هست و من هم اصراری نکردم و همون جا خداحافظی کردم و دیگه ندیدمش. حالا بعد از یک سال یک دفعه به دلم افتاد که یه خبری ازش بگیرم که آیا کارش با اون فرد به ازدواج انجامیده. بعد از پرس و جو از دوستانش ( آخه ایشون هم دانشگاهی من بودند و من دوستانشون رو می شناختم ) متوجه شدم که ظاهراً موضوع منتفی شده. اول خیلی خوشحال شدم که دوباره می تونم برای رسیدن به اون تلاش کنم اما بعد که با خانواده در میون گذاشتم خانواده مخالفت کردند به دلایل زیر:
1- اون دختر عضو فیسبوک هست و یه تعداد عکس ( که البته همه با حجاب هستند ) توی پروفایلش گذاشته بود. یکسال پیش که میخواستم نظر خانواده رو بگیرم عکساش رو بهشون نشون دادم. حالا خانواده میگن دختری که عکسشو توی فیسبوک میذاره دختر خوبی نیست. من با این نظر مخالفم. من خودم کاملا مذهبی هستم. اما این دختر با اینکه حجاب معمولی داره ولی فکر میکنم دختر خوبی باشه. خیلی مهربون، زیبا و دوست داشتنی. خانواده میگن تو که کلی از موارد رو به خاطر حجابشون رد کردی چرا این یکی که حجابش خیلی هم خوب نیست رو انتخاب کردی؟

2- ایشون در یه شهری دیگه زندگی میکنن و تا شهر ما دو ساعت فاصله دارن. خانواده میگن تو که یکی از ملاک هات این بود که طرف همشهری خودت باشه پس چرا این یکی رو استثنا کردی؟

3- سومین دلیل مخالفتشون اینه که این دختر یه مدتی با یه پسر بوده و خانواده میگن چطوری قبول میکنی که از اون خواستگاری کنی؟

راستش موندم که چه تصمیمی باید بگیرم. تعداد خواستگاری هام زیاد شده و دیگه خسته شدم از بس گشتم و پیدا نکردم. اون دختر رو خیلی دوست دارم و به نظرم همون دلخواه منه ( البته اطلاعاتم ازش کامل نیست و من هم کاملا منطقی و عقل گرا هستم و دوست ندارم کورکورانه تصمیم بگیرم) ولی از طرفی با چند تا از ملاک های من مغیارت داره.
حالا با یه پسر دیگه بودنش اصلا برام مهم نیست چون از ماجرا خبر دارم و هیچ چیز نا مناسبی بینشون نبوده و به خاطر بُعد مسافت خانه دختر و پسر با هم صلاح نرفتن.
در مورد اینکه مال یه شهر دیگه هم هستند به خاطر نزدیکی شون به شهر ما این ملاک رو هم میتونم بی خیال بشم
از اونجایی که اهل نماز و روزه هست به نظر شما امیدی هست که بتونم راضیش کنم یکمی حجابش رو بیشتر رعایت کنه؟ البته حجابش متوسطه نه بد!!!

چیکار کنم خانواده ام راضی بشن؟

هنوز با خود دختر هم صحبت نکردم آیا اگر خانواده ام راضی شدند اول برم با خودش صحبت کنم یا با خانواده اش؟ آخه دوست دارم بدونم اگه اقدام کنم جواب مثبت میشنوم یا نه. ته دلم روشنه چون توی دانشگاه خیلی به من احترام میذاشت و همیشه از من تعریف میکرد ولی الان یک سال از آخرین باری که دیدمش گذشته به نظرتون چطوری دلش رو به دست بیارم؟

ببخشید خیلی سوالام زیاد و طولانی شد. امیدوارم کارشناسان و اعضای محترم سایت به خاطر طولانی بودن متن حوصله خوندنش رو داشته باشن. منتظر نظراتتون هستم.

اللهم عجل لولیک الفرج

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
ممنون از لطف و اعتمادتان
دوست بزرگوار به نظر بهتر است در گزينش همسر كمي بيشتر به نظر خانواده اهميت بدهيد البته با توجه به نكات ديگري كه در تاپيك ديگري بيان فرموده ايد روي اين مسأله تأكيد دارم.
ولي در عين حال بايد دو نكته را توجه كنيد. نظر خانواده مهم است ولي در كل اگر مورد بعد از پذيرش خانواده به دلتان ننشست نبايد بله را بگوييد و اعلام پذيرش كنيد. اگر در گزينش گرفتار وسواس شده ايد و در شما علائم وسواس فكري يا عملي وجود دارد لازم است قبل از گزينش همسر حتما مشكلات وسواس را با كمك روان شناس باليني درمان كنيد تا در گزينش مردد نشويد و در تصميمات تان مصصم شويد.
ولي اگر صرفا وسواس در گزينش همسر است باز پيشنهاد مي كنم بعد از مشورت با خانواده با دختر زير نظر مشاور ازدواج با تجربه باشيد.

اما درباره اين مورد كه در سؤال مطرح كرده ايد نوع سخناني كه از خانواده نقل كرديد و رفتارهايي كه از دختر بيان كرديد اگر چه گناه نيست ولي اشاره به اين دارد كه ساختار فرهنگي خانواده آمادگي پذيرش ايشان را ندارد و اگر شما با اصرار هم بر اين ازدواج پافشاري كنيد احتمال اين كه خانواده نتوانند ايشان را درون سازي و پذيرش كنند، هست. بنابراين نبايد مهماني دعوت كرد كه شرايط پذيرايي وجود ندارد. اين امر مي تواند براي آن دختر و خانواده نيز مشكلات به وجود آورد.
رفتارها ريشه در باورهاي ديني دارد. حجاب و نماز و..رفتار ديني است اما باورهاي عميق يا سطحي است كه نوع التزام به حجاب و نماز و...را مشخص مي كند. خانواده شما به نظر از نظر باورهاي ديني عميق تر از خانواده و دختر مورد نظراند ممكن است وقتي وارد خانواده دختر هم شويد اين اختلاف باورها را در كل ببينيد و خودتان هم نتوانيد با برخي از افكار و رفتارها كنار بياييد
از آنجايي كه مشاوران مي گويند يكي از علل اختلافات زناشويي تفاوت در مذهب و عمق باورها است بايد براي گزينش ايشان دقت بيشتري كنيد.
تحقيقات هنگام خواستگاري را بايد جدي بگيريد به خودتان متكي نباشيد چون ممكن است هيجان هاي مثبت شما به دختر مانع شناخت دقيق و توجه به تفاوت هاي اساسي باشيد. ما براي خريد منزل يا ماشين از ديگران كمك مي گيريم در گزينش همسر بايد دقت فوق العاده اي كنيم.

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات شما جناب حامی و همه کاربران عزیز سایت
مثل همیشه صحبت های شما دلنشین و کاربردی بود و واقعا حامی بزرگی برای اعضای سایت هستید. خدا در این ماه مبارک خیر و برکت را به شما عطا فرماید.

بله بنده با سخنان شما کاملاً موافقم. بر طبق حدیثی از حضرت علی (ع) که می فرمایند :

" قبل از ازدواج چشمانتان را باز کنید و بعد از آن ببندید"

به این موضوع که باید تحقیقات کامل و با چشمان باز انجام شود و همچنین تفاوت سطح فرهنگی هم در نظر گرفته شود، کاملا اعتقاد دارم. ولی احساس میکنم یک بار امتحان کردن بد نیست. شاید یک علاقه های سطحی وجود داشته باشد ولی قصد دارم به امید خدا با چشمان باز تمامی معیارهای طرفین را مورد تحلیل و بررسی قرار دهم و بهترین تصمیم ممکن را بگیرم.

به دعای خیر شما و همه کاربران محترم سایت جهت تحقق این ازدواج ( در صورتی که صلاحدید خدا در آن باشد) در لحظات ملکوتی افطار محتاجیم.

اللّهم عجّل لولیک الفرج...

سلام
به نظر من شما و خانوادتون خیلی حساس هستید و با عرض پوزش زیاد به موفقیت های خودتون توجه می کنید. صرف تعریف و احترام گذاشتن یک فرد باعث این نمیشه که شما ازش خوشتون بیاد و ایشون هم به شما پاسخ مثبت بدن. بهتره یکم شما احساسی باشین نه تا این حد منطقی و بلند پرواز . و اجازه ندین طولانی شدن زمان ازدواج شما رو دچار عجله بکنه. ایشالا موفق میشین
ببخشین بابت نوع حرف زدنم

روزنه;536048 نوشت:
بهتره یکم شما احساسی باشین نه تا این حد منطقی و بلند پرواز

با سلام

من بسیار احساسی هستم ولی احساسات تحت کنترل عقل ( البته در طول زمان به این مهم دستیابی پیدا کردم) اما نظر اکثر کارشناسان این است که قبل از ازدواج احساسی بودن کار درستی نیست

منظورم از احساسی بودن اونجاست که زیاد افراد رو رد می کنین و خواستگاری رفتین بهتره وقتی موردی رو دیدین که خانوادتون انتخاب کردن و ایراد بزرگ نداره کمی احساسی باشین و نه نگین. و منطقی بودنتون هم زمانی باشه که وقتی موردی و بهتون پیشنهاد دادن منطقی بررسیش کنین نه وسواسی. شما احساسی هم عمل می کنین و منطقی هم همینطور اما نامناسب. مثلا در مورد همکلاسیتون و شاگردتون احساسی برخورد می کنین و در مورد افرادی که بهتون پیشنهاد می کنن منطقی شاید ماورایی. البته از حرفاتون اینجور احساس میشه

روزنه;536057 نوشت:
شما احساسی هم عمل می کنین و منطقی هم همینطور اما نامناسب.

عذر میخوام از این قسمت صحبتاتون هیچی نفهمیدم.... میشه بیشتر توضیح بفرمایید؟

javaneh1986;536061 نوشت:
عذر میخوام از این قسمت صحبتاتون هیچی نفهمیدم.... میشه بیشتر توضیح بفرمایید؟

مثلا در مورد همکلاسیتون و شاگردتون احساسی برخورد می کنین و در مورد افرادی که بهتون پیشنهاد می کنن منطقی شاید ماورایی
یعنی شاید یک جایی که باید منطقی برخورد کنین احساسی برخورد می کنین و برعکس. البته میگم من از حرفاتون متوجه شدم

واسم توی این لحضات نزدیک به افطار دعا کنید که دارم میرم خواستگاری این دختر

التماس دعا از همه دارم دلم می خواد این دیگه آخرین خواستگاری باشه و همونی باشه که خدا برام در تقدیرم نوشته خواهش میکنم دعا کنید

اللهم عجل لولیک الفرج.

اللهم ارزقنا ازواج الصالحون....

ربنا آتنا فی الدنیا حسنة و فی الاخرة حسنة

موضوع قفل شده است