صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فقه فوتبال/feghhe football// خطاي هاله اي مثبت و منفي(عايق تفكر صحيح)

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

فقه فوتبال/feghhe football// خطاي هاله اي مثبت و منفي(عايق تفكر صحيح)

فقه فوتبال
    (به بهانه جام جهاني فوتبال)
    اسلام با اصل بازي و شادي مخالف نيست. در واقع بيان محرمات و احكام شرعي بازي به منزله قرار دادن حدود در درياي براي لذت بردن از شنا و غرق نشدن است. جام جهاني ظرفي لبريز از شور است و هيجان. اما شوري آن نبايد مزه را از بين ببرد. نه نه اشتباه نشود، قصدمان تلخ كردن اين لحظات شاد نيست، بلكه يادآوري اين است كه حتي خود بازي فوتبال كه فعاليت اجتماعي است به ما «قانون‌گرايي»، «اخلاق»، «تعاون»، «رقابت رفاقتي نه خصمانه»، «ادب و وطن دوستي» و «اجتناب از تنبلي و كسالت» را آموزش مي‌دهد، حيف است كه اموري مانع اين لحظات خوش باشد. دستورات اسلام هم كه براي «آرامش» و«آسايش» ماست، سودي براي خداوند هستي بخش ندارند، بلكه احكام اسلامي به ما مي‌گويد زندگي مانند بازي اجتماعي هدفمند است. براي لذت بخش شدن اين بازي قوانين آن را ياد بگيريم، اوت محرمات نزنيم، در آفسايد چراغ قرمز قرار نگيريم و در ميدان سبز زندگي با همكاري هم زندگي شادامانه و عاقلانه اي داشته باشيم. با اين مقدمه در ادامه نگاهي به نظر اسلام درباره ورزش مي كنيم و سپس برخي از احكام شرعي كاربردي جام جهاني را بيان مي‌كنيم:
    اسلام دین نشاط و شادابی است با غم و حزن که سبب رکود شود مخالف است. اگر گریه و عزاداری بر شهدا به خصوص سالار شهیدان امام حسین(ع)را جایز می­داند، به این دلیل است که در دل آن حرکت و پویایی است، نه افسردگی. امام صادق (ع) فرمود: «در شادی ما شاد باشید و در حزن ما اندوهگین[1]». دایره عوامل و اسباب نشاط، تفریح، بازي و شوخی بی ­نهایت است. خداوند رحمان فقط از بین آن‌ها قسم حرام را رد کرده‌است. ائمه توصيه كرده‌اند كه برنامه روزانه خود را چهار بخش كنيم:

ادامه را از پيوست دانلود كنيد:

منبع: ماهنامه قدر، ويژه خانواده سازمان اوقاف و امورخيريه، خرداد1393، ص38و39(با كمي تغيير و اضافه)

[1] . شجره طوبی، ج1، ص3.

فایل های پیوست شده فایل های پیوست شده
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

2. صلوات ها 13

3.  

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

1- كسب و كار حلال؛
    2- عبادت و تفريح؛
    3- معاشرت سالم؛
    4- تفريح و لذت‌هاي حلال.
    باز تأكيد كرده‌اند كه براي اين كه در زندگي هدفمند كه همان بندگي خداست، براي موفقيت در سه قسم اول از تفريح و لذت حلال مدد بگيريم. ورزش مورد توصيه جدي مراجع تقليد و سيره عملي ايشان است. عالمان دين علاقه زيادي به ورزش و ورزشكاران دارند. دو كتاب درباره «ورزش در اسلام» از دو روحاني (صبوري و هاشمي نوربخش) نوشته شده كه خود ايشان مربي كاراته و مدرس اين كتاب در حوزه و دانشگاه هستند. برنامه پياده روي امام خميني تا آخر عمرشان ترك نشد و برنامه كوهپيمايي در برنامه زندگي ايشان جاي خود را دارد. از نظر اسلام بوستان نشاط، بازي، شوخی حلال، بسیار بزرگ است و به طور كلي دايره تفريج و لذت پنج فاز دارد:
    1- متعالی و حکیمانه؛
    2- مفید؛
    3- مباح؛
    4- مکروه؛
    5- مبتذل و حرام (ترس افتادن در گناه و به قصد لذت جنسی).
    دایره وسیع نشاط
    دایره نشاط و تفريح حلال وسیع است و از پنج قسم، قسم پنجم آن، مرداب است که نباید نزدیک شویم. آن هم به نفع خودمان است نه خداوند رحمان؛ تصور کنید به مهمانی ­ای رفته باشیم و میزبان برای ما غذا و خوراکی­ های متنوع و متعددی آماده کرده­باشد و از ما بخواهد که به فلان ظرف دست نزنیم چرا که اگرچه ظاهری جذاب و خوش رنگ و بویی دل­ انگیز و حتی مزه­ای خوش دارند؛ ولی زهری کشنده دارند. ما یواشکی بخوریم و در دل از او نارحت باشیم که چرا مانع خوشی ما شده ­است در واقع بسياري از ما وقتی از گناهی منع می ­شویم به جای تشکر از ائمه (ع) که خون و آسایش خود و خانواده خود را برای هدایت ما دادند فاصله می­ گیریم.[1]

[1] . آيين ‌ شوخی و قوانین خوشي، محمدعلی قدیری و محمدحسین قدیری، کتابخانه سایت گفتگوي ديني.

5. صلوات ها 10

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نمونه‌اي از ورزش دوستي پيامبر(ص)
    جلوه‌هاي ورزش دوستي در اسلام را مي‌توان در سيره معصوم مشاهده كرد. تشويق به مسابقه تيراندازي، شنا، اسب سواري، كشتي، و...از اين نمونه‌اند. براي بيشتر به كتاب «امام علي و تفريحات سالم» نوشته محمد دشتي و دو كتاب «ورزش در اسلام» نوشته حسين صبوري و هاشمي نوربخش رجوع كنيد. در اينجا براي نمونه يك داستان بيان مي‌كنيم. كه تصور نشود اگر احكام شرعي بازي بيان مي‌شود، اسلام با اصل بازي و شادي مخالف است. در واقع بيان محرمات در بازي به منزله قرار دادن حدود در شناي در دريا است؛ يعني شنا كنيد و لذت ببريد ولي از آن حدود خارج نشويد كه براي خودتان و خانواده تان و اجتماعتان دردسرسازخواهد شد
    و اما داستان:
    حضرت رسول( صلّي اللّه عليه و آله) مدّتي پس از آن که به رسالت و نبوّت مبعوث شد، روزي از شهر مکّه به سوي ابطح خارج گشت، در بين راه چوپاني بيابان نشين را ديد که مشغول چرانيدن گوسفندان خود مي‌باشد. و اين چوپان در بين افراد آن منطقه از جهت زور و نيروي جسمي مشهور بود، همين که آن حضرت نزديک او رسيد، چوپان گفت: آيا حاضري با من کشتي بگيري و زور آزمائي کنيم؟
    حضرت رسول( ص) اظهار نمود: تو قدرت وتوان مسابقه با مرا نداري، چوپان اظهار داشت: قول مي‌دهم اگر من برنده نشدم يک گوسفند براي تو باشد. حضرت پذيرفت و چون با يکديگر کشتي گرفتند پيامبر خدا(ص)، چوپان را بر زمين زد و در مسابقه کشتي برنده گرديد، چوپان از جاي خود برخاست و گفت: آيا حاضر هستي يک بار ديگر با هم کشتي بگيريم؟
    حضرت فرمود: مطمئن باش که تو برنده نمي‌شوي. چوپان با غرور تمام گفت: اگر تو برنده شدي، يک گوسفند ديگر از گوسفندان من براي تو باشد. پس يک بار ديگر آن دو نفر مشغول کشتي گرفتن شدند؛ و چوپان تمام نيرو و توان خود را به کار گرفت ولي در مقابل آن حضرت نتوانست هيچ کاري انجام دهد و رسول خدا (ص) دوباره او را بر زمين انداخت. هنگامي که از جاي خود برخاستند، چوپان گفت: يا رسول اللّه! تاکنون کسي نتوانسته بود در مقابل قدرت من دوام بياورد مگر تو، پس حقّ با تو است، اکنون اسلام خويش را بر من اعلان نما. و چوپان، قهرمانِ شکست خورده، مسلمان شد حضرت دو گوسفند خود را به او بخشيد و رفت.
    [1]

[1] . مستدرک الوسائل ج 14، ص 82، ح 2 يه نقل از چهل داستان و چهل حديث از حضرت رسول خدا (ص)، صالحي نجف آبادي، عبدالله ، داستان 37.

7. صلوات ها 6

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

احكام شرعي
    1- شرط بندى
    پرسش: آيا هر بازى كه در آن برد و باخت و شرط بندى انجام گيرد، حرام است؟
    آيات عظام امام، خامنه ‏اى، مكارم، سيستانى، صافى، وحيد، نوري همداني، بهجت، تبريزى و فاضل:هر نوع بازى كه به صورت برد و باخت و شرط بندى باشد، حرام است ؛ مگر در مسابقه تيراندازى و اسب سوارى.[1]

[1] . سيدمجتبى حسينى، احكام موسيقي، ص 102.

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۳/۲۷ در ساعت ۱۰:۲۸

9. صلوات ها 7

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

2- نگاه به ورزشكاران
    پرسش: حضور بانوان[به عنوان تماشاچي، خبرنگار، گزارشگر و..] در ميادين ورزشى مردان (مانند فوتبال و كشتى) وقتى كه با شورت و زيرپوش بازى مىكنند، چه حكمى دارد؟
    آيات عظام امام، خامنه ‏اى، مكارم، صافى، وحيد، نوري همداني و فاضل:نگاه زن به بدن نامحرم جايز نيست؛ هر چند بدون قصد لذت باشد.
    آيت‌اللّه بهجت:نگاه به آنها بنابر احتياط واجب جايز نيست و اگر باعث مفسده شود، حضور آنان حرام است.
    آيات عظام تبريزى و سيستانى:
    با توجه به اينكه حضور زنان در اين گونه ورزشگاهها، باعث مفسده است، جايز نيست.[1]

[1] .سيدمجتبى حسينى، رساله دانشجوي، ص 354.

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۳/۲۷ در ساعت ۱۰:۲۷

11. صلوات ها 6

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

1- فيلم ورزشى
    پرسش: حكم تماشاى كشتىگيران و ساير ورزشكاران با بدن نيمه برهنه، از تلويزيون براى بانوان چگونه است؟
    آيات عظام امام، فاضل، نورى و وحيد: اگر بدون قصد لذت و ترس افتادن به حرام باشد و باعث مفسده هم نشود، اشكال ندارد.
    آيات عظام بهجت و مكارم: با توجه به اينكه نگاه به اين نوع برنامهها، باعث فساد و تهييج شهوت مىشود، جايز نيست.
    آیت‌الله صافی گلپایگانی:چون اين گونه برنامه ها معرض تهييج و مظفر ريبه و التذاذ است، تماشاى آن براى خانم ها محل اشكال است خداوند تعالى همه را از شرور و فتن و مصائد و مكاره شيطان حفظ فرمايد. واللّه العالم.[1]
    آیت‌الله سیستانی: بنابر احتياط واجب، زن، اندام مرد نامحرم را بدون لذت حتى در صفحه تلوزيون هم ننگرد؛ مگر دست و پا آنچه كه معمولاً، پوشانده نمی‌شود.[2]
    آيت‌اللّه
    خامنهاى: اگر به طور غير زنده پخش شود و قصد لذت و ترس افتادن به حرام نباشد، اشكال ندارد. و اگر به طور زنده پخش شود، در هر حال بنا بر احتياط واجب جايز نيست.
    آيت‌اللّه تبريزى: اگر به طور غيرزنده پخش شود و قصد لذت و ترس افتادن به حرام نباشد، اشكال ندارد. اما اگر به طور زنده پخش شود، در هر حال جايز نيست.
    تبصره. فرض مسأله، جايى است كه مردان ورزشكار و كشتىگير ناشناس باشند (يعنى او را از غيرطريق فيلم به طور شخصى نشناسد) وگرنه به فتواى همه مراجع تقليد، تماشاى آن حرام است.[3]

[1] . صافی گلپایگانی، استفتائات، مسابقات ورزشی و تماشای آن(سايت پرتال انهار)
    [2] . آیت ­الله سیستانی، استفتائات، ورزش(سايت ايشان).
    [3] . سيدمجتبى حسينى، رساله دانشجوي، ص 356.

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۳/۰۳/۲۷ در ساعت ۱۰:۲۸

13. صلوات ها 7

نوشته
    892
    حضور
    16 روز 10 ساعت 29 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    1567

سلام
    از جناب عظیم خواهش دارم پست بنده رو حذف نکنن
    واقعا چرا نباید خانم ها به ورزشگاه بروند؟چون مفسده ایجاد میشه؟کجای دنیا تا حالا مفسده ایجاد شده که ما ادعا مسکنیم قطعا مفسده اش زیاده؟
    این انگلستان یه روزی بود که دورتادور زمین فوتبال رو تور آهنی میکشید که تماشاگرا نیاند توی زمین اما امروز میبینیم بین زمین و تماشاچیا چند قدم بیشتر نیست اما ما هنوز توی توهمات مفسده موندیم.خواهش میکنم کارشناسان عزیز به خصوص جناب حامی بفرمایند علت این مفسده چیه؟کدوم تحقیقی علمی یا اماری میگه مفسده ایجاد میشه؟ما یه بار هم اجازه ندادیم خانم ها به دیدن ورزش بیاند اون وقت ادعا مسکنسم مفسده ای در کار خواهد بود.
    واقعا جای تعصف داره که دیروز بازیکنان و مربی تیم والیبال ایتالیا توی مصاحبه تصویری عنوان کردند که جای تاسفه که فقط مردان توی بازی روز جمعه و بازی بعدی با تیم کشور ایران میتونند از نزدیک ناظر این بازی باشند

علاقه
    تحصیل
    نوشته
    433
    حضور
    15 روز 7 ساعت 8 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2052

ازبین رفتن ایمان مفسده نیست؟؟؟

اینجا رو با انگلیس قیاس کردن نابجاست زیرا کشور اسلامی کجا وانگلیس کجا ....

اگه نگاهی واقع بینانه به اوضاع جوامع غربی ببینید مفاسد چنین کارهایی رو مشاهده میکنید...

سوای این حرفا ورزشگاهای ما با نبود جنس مخالف چقد نا آرام است حضور بانوان رو با بی ظرفیتی ما تصور کنید نتیجه اش چه میشود...

در آخر آیا تماشای بازی در ورزشگاها برای زنان یک ارزش است که به آن اعتراض شده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

16. صلوات ها 4

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

نقل قول نوشته اصلی توسط muiacir نمایش پست ها
    سلام
    از جناب عظیم خواهش دارم پست بنده رو حذف نکنن
    واقعا چرا نباید خانم ها به ورزشگاه بروند؟چون مفسده ایجاد میشه؟کجای دنیا تا حالا مفسده ایجاد شده که ما ادعا مسکنیم قطعا مفسده اش زیاده؟
    این انگلستان یه روزی بود که دورتادور زمین فوتبال رو تور آهنی میکشید که تماشاگرا نیاند توی زمین اما امروز میبینیم بین زمین و تماشاچیا چند قدم بیشتر نیست اما ما هنوز توی توهمات مفسده موندیم.خواهش میکنم کارشناسان عزیز به خصوص جناب حامی بفرمایند علت این مفسده چیه؟کدوم تحقیقی علمی یا اماری میگه مفسده ایجاد میشه؟ما یه بار هم اجازه ندادیم خانم ها به دیدن ورزش بیاند اون وقت ادعا مسکنسم مفسده ای در کار خواهد بود.
    واقعا جای تعصف داره که دیروز بازیکنان و مربی تیم والیبال ایتالیا توی مصاحبه تصویری عنوان کردند که جای تاسفه که فقط مردان توی بازی روز جمعه و بازی بعدی با تیم کشور ایران میتونند از نزدیک ناظر این بازی باشند
    سلام
    خب مسأله اين است كه ما براي اگزوز ماشين هم دنبال متخصص آن مي رويم ولي در مسائل دين همگي ماشاالله خودمان را صاحب نظر مي دانيم يعني اصلا فكر نمي كنيم كه يك مرجع تقليد از ميان هزار طلبه برخواسته كه از نظر هوش و استعداد بالاي متوسط بوده.
    يكي چند روز قبل مي گفت مرجع پيرمرد است نمي داند فوتبال چيه؟ يك مرجع كه پيوسته اخبار مختلف كشور را دنبال مي كند پيوسته از سراسر دنيا با آنها ديدار دارند و نزديكان قابل اعتمادي دارد و...اهل اطلاع نيست و ما....
    اگر مرجعي موضوعي را نشناسد و حكم بدهد يعني ايشان عادل نيست. يعني فردي است كه بدون اطلاع درباره چيزي نظر مي دهد اين نوعي به حرمتي به يك مرجع است كه عمري تلاش علمي كرده است. حالا چرا اختلاف نظر است خب طبيعي است در بسياري از علوم اختلافف نظر وجود دارد و هركس براساس مباني فقهي و اصولي و حديثي خود نظر مي دهد.
    چيزي كه هست اين است كه
    يا ما خارج از دين بحث مي كنيم يا داخل دين
    اگر خارج از دين باشد كه اصلا مفسده و....معنا پيدا نمي كند. مانند افرادي كه كاري به دين ندارند انسان ها را مانند روزي كه از مادر متولد شده اند در ماهوراه مي بيند و باز هم مي گويد چيزي نداره ماهواره ....
    خب اين آماري هست كه مسئول نظام مشاوره دادند كه اينترنت 90 درصدش علمي است و 10درصدش سكسي ولي استفاده ها عكس است

اگر در دايره دين باشيم كه اصول دين را با تحقيق و عقل بايد بررسي كنيم
    در احكام شرعي اگر مرجع تقليد نيستيم و عملا احتياطي هم نيستيم بايد مقلد باشيم ( رجوع ناوارد به وارد- رجوع غير متخصص به متخصص امري عقلايي است)
    خب مرجع نيز بايد اعلم باشد
    وقتي تحقيق كرديم و اعلم در مسائل دين را شناسايي كرديم خب در مسائل شرعي نظر او كه متخصص است بر نظر خودمان غلبه دارد چون ما غيرمتخصص هستيم
    حالا جايي به مذاق ما خوش نمي آيد كه نبايد از ته ريشه را به هم بزنيم مثل اين است كه برويم نزد متخصص قلب او بگوييد براي شما مطلقا استرس يا فلان غذا ضرر و مفسده دارد ما بگوييم كدام مفسده ؟/

18. صلوات ها 9

نوشته
    20,860
    حضور
    213 روز 1 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151469

امروز با تعميركار ماشيني كه پيرمرد بوده صحبت مي كردم زني از كنار ما رد مي شد كه كلاه گذاشته بود و كمي تا قسمي بد حجاب بود
    پيرمرد و وسط صحبت مان گفت ببين زن تيكه چه طور آمده بيرون.....
    گفتم سرتون به كارتون باشه
    خدا به داد جوانان مجرد برسد
    گفت خدا به داد همه ما برسد من هم آره

20. صلوات ها 7

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری