مطالعه در مورد شیعه و سنی

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
مطالعه در مورد شیعه و سنی

سلام
من دانشجوی رشته مهندسی برق هستم.
در مورد تفاوت شیعه و سنی توی دوران تحصیلات متوسطه زیاد شنیدیم اما....
نکته اینجاست که اکثرا چون مثلا کسانی که در این مورد (و بسیاری از موارد دیگر در دین) صحبت میکنند با تعصب صحبت میکنند و به نظر من یک طرفه به قاضی میروند!
جوری شیعه ها در مورد سنی ها و عقاید آنها صحبت میکنند که توی ذهن ادم این میاد که سنی ها ببخشید ادم های خیلی بی منطق و نادان و جاهل و کافر و....هستند.
مثلا در مورد مسئله غدیرخم و حضرت علی(ع) که مثلا شیعه ها میگن ما نمیدونم 1000 تا سند و روایت و .... داریم، خوب حتما عکسش هم حتما سند و روایتی وجود دارد که سنی ها به اونها استناد میکنند.
میخواستم لطف کنید در مورد این مسائل یه توضیحی بدهید و اگر بحث طولانی است یه کتاب یا مرجعی(بدون تعصب و طبق منطق و شواهد و مدارک) معرفی کنید در این مورد.

[=arial]

با نام الله

[=arial]

[=arial] کارشناس بحث: استاد صدرا

با سلام و عرض ادب

1) یکی از عوامل تعصب مذهبی عدم داشتن بینش صحیح نسبت به اصول اعتقادی و فروعات احکام می باشد. بدیهی است که دفاع شخص جاهل از اعتقادات مورد قبولش به شکل تعصب خواهد بود، بدون اینکه مبتنی بر اساس و برهانی بوده باشد؛‌ بنابراین لازم است در حد مقدور همه با آموزه های دینی خود و مبانی و اصول آنها آشنائی داشته باشیم تا علاوه بر شاخت صحیح خود از باور های اعتقادی و دینی امان، بتوانیم به شکل صحیحی از آن باورها دفاع نمائیم.

2) در حوزه ی مکتب تشیع معارف دینی ما در قالب اصول و فروع بیان شده که هر اصل و فرعی خود بر اساس اصول و مبانی خویش مبتنی می باشد، که علم به این مبانی یکی از راههای تمییز مسیر و راه حق از باطل خواهد بود.

به عنوان مثال اعتقاد شیعه در امر امامت مبتنی بر اصولی است که عقل همه ی عقلا مطلوبیت آنرا درک می نماید. اینکه شیعه معتقد است در امام باید واجد عصمت و علم و شجاعت باشد امری است که همه به مطلوبیت آن حکم می کنند و امر بدیهی است که سعادت بشر با وجود امامان و خلفائی که چنین شروطی را داشته باشند محقق می گردد؛ همچنان که در امر نبوت اینچنین بوده و خداوند نیز بر اساس لطف خود چنین مسیری را برای امت پیامبر صلی الله علیه وآله فراهم نموده است و پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله نیز به واسطه ‌‌‌‌‌ِ‌ی تحقق چنین امری امت خویش را به تمسک قرآن و عترت توصیه فرمودند:«إني تارك فيكم ما إن تمسكتم به لن تضلوا بعدي أحدهما أعظم من الآخر كتاب الله حبل ممدود من السماء إلى الأرض وعترتي أهل بيتي ولن يتفرقا حتى يردا علي الحوض فانظروا كيف تخلفوني فيهما»؛ من در ميان شما دو چيز به وديعت و امانت مى‏ گذارم، مادامى كه به آن تمسك بجوييد، هرگز گمراه نخواهید شد؛ يكى از ديگرى بزرگتر است: كتاب خدا كه ريسمان رحمت آويزان از آسمان به سوى زمين است، و ديگرى عترت و اهل بيتم، و اين دو هرگز از هم جدا نمى ‏شوند تا در حوض به من مى ‏پيوندند، بنگريد چگونه با امانتهاى من رفتار مى‏ كنيد.

3) در بحث امامت و مسائل پیرامونی آن صدها کتاب از سوی عالمان شیعی به رشته ی تحریر در آمده است که برخی از کتب که به زبان فارسی توسط متاخرین به نگارش در آمده را معرفی می نمایم:

الف) معرفی کتب با رویکرد عقلی و نقلی:

1. امامت در بینش اسلامی، علی ربانی گلپایگانی، چاپ بوستان کتاب؛
2. امامت پژوهی(بررسی دیدگاههای امامیه، معتزله، اشاعره)، جمعی از نویسندگان، دانشگاه علوم اسلامی رضوی؛
3. امامت امیرالمؤمنین در سنجش خرد، آیت الله سید علی حسینی میلانی؛
4. نقش شورا در امامت، آیت الله سید علی حسینی میلانی؛
5. دیده ها و دریافت ها، بررسی دیدگاه های اعتقادی مذاهب اسلامی، حسین رجبی، مؤسسه فرهنگی نجم الهدی؛
6. ترجمه ی کتاب بدایة المعارف الالهیة، آیت الله سید محسن خرازی؛
7. منشور عقاید امامیه، آیت الله جعفر سبحانی؛
8. بررسی مسائل کلی امامت، آیت الله ابراهیم امینی، بوستان کتاب؛
9. امامت و ولایت، علی نوری،صفر علیپور؛
و...

ب) معرفی برخی از کتب با رویکرد غالب نقلی:

1) ترجمه ی کتاب المراجعات، مرحوم علامه ی شرف الدین.
2) بررسی تطبیقی تفسیر آیات ولایت در دیدگاه فریقین،فتح الله نجار زادگان، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛
3) گزیده ای جامع از الغدیر، ترجمه ی محمد حسن شفیعی شاهرودی، مؤسسه میراث نبوت؛
4) غدیر آخرین جایگاه اعلام عمومی،‌آیت الله سید علی میلانی؛
5) نگاهی به حدیث ولایت،‌آیت الله سید علی میلانی؛
6) نگاهی به حدیث غدیر،آیت الله سید علی میلانی؛
7) نگاهی به حدیث ثقلین، آیت الله سید علی میلانی؛
8) امام شناسی، آیت الله سید محمد حسین تهرانی؛
9) مرجعیت دینی اهل بیت و پاسخ به شبهات، علی اصغر رضوانی؛
10) امام شناسی و پاسخ به شبهات(در قرآن و حدیث)، علی اصغر رضوانی؛
و...

البته بسیاری از کتب نیز با رویکرد تحلیل تاریخی به نگارش در آمده اند که ما از بیان آن صرف نظر نمودی.

4) از آنجا که بحث هر موضوعی در حیطه مباحث امامت ممکن است از دیدگا ههای تاریخی و یا کلامی و یا حدیثی مطرح بوده باشد شما می توانید از جهت مورد نظر آنرا در یکی از انجمن های مربوطه مطرح نموده تا پاسخ آن توسط کارشناسان مربوطه داده شود.

موفق باشید.

باتشکر.
اون موضوع امامت را مثالی از این قضیه عنوان کردم.
ممنون میشم یک کتاب(یا چند کتاب) جامع و کامل و به شکل تجزیه و تحلیل در مورد تفاوت های شیعه و سنی (چه در عقاید و چه در احکام شرعی) معرفی کنید.

[="Blue"]

IslamQuest-E;529993 نوشت:
سلام
من دانشجوی رشته مهندسی برق هستم.
در مورد تفاوت شیعه و سنی توی دوران تحصیلات متوسطه زیاد شنیدیم اما....
نکته اینجاست که اکثرا چون مثلا کسانی که در این مورد (و بسیاری از موارد دیگر در دین) صحبت میکنند با تعصب صحبت میکنند و به نظر من یک طرفه به قاضی میروند!
جوری شیعه ها در مورد سنی ها و عقاید آنها صحبت میکنند که توی ذهن ادم این میاد که سنی ها ببخشید ادم های خیلی بی منطق و نادان و جاهل و کافر و....هستند.
مثلا در مورد مسئله غدیرخم و حضرت علی(ع) که مثلا شیعه ها میگن ما نمیدونم 1000 تا سند و روایت و .... داریم، خوب حتما عکسش هم حتما سند و روایتی وجود دارد که سنی ها به اونها استناد میکنند.
میخواستم لطف کنید در مورد این مسائل یه توضیحی بدهید و اگر بحث طولانی است یه کتاب یا مرجعی(بدون تعصب و طبق منطق و شواهد و مدارک) معرفی کنید در این مورد.

اگر واقعا دین برای شما قابل اهمیت است و نسبت به کشف صحیح ان نگران هستید پس خودتون بدون توجه به اقوال دیگران تحقیق کنید ... حرف کسی را جز خدا و رسول خدا ملاک کشف حقیقت قرار نداده و در راه کسب حقیقت دو سم زهر الود به نام های تعصب و عناد را از بین ببرید و به خداوند متعال توکل کنید تا راه بر شما روشن شود ....

فبشر عباد ! الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه اولئک الذین هداهم الله و اولئک هم اولوا الالباب
پس بندگان مرا بشارت ده : همان کسانی که به سخنان مختلف گوش میدهند و بهترین ان ها را قبول میکنند ایشان همان کسانی هستند که خداوند ان ها را هدایت کرده و ان ها همان اندیشمندان هستند
ایات 17 و 18 سوره مبارکه الزمر[/]

IslamQuest-E;531075 نوشت:
باتشکر.
اون موضوع امامت را مثالی از این قضیه عنوان کردم.
ممنون میشم یک کتاب(یا چند کتاب) جامع و کامل و به شکل تجزیه و تحلیل در مورد تفاوت های شیعه و سنی (چه در عقاید و چه در احکام شرعی) معرفی کنید.

با سلام و عرض ادب

کتابی که مشتمل بر مباحث کلامی و فقهی و یا تاریخی باشد؛ باید کتابی خلاصه باشد؛ زیرا هر فرع کلامی و یا فقهی خود کتابی مستقل را طالب است.

یکی از کتابهای خوبی که در این زمینه وجود دارد که به تبیین عقاید مذهب شیعه بر اساس قرآن و متون روایی اهل سنت پرداخته است، کتاب راهنمای حقیقت تالیف آیت الله جعفر سبحانی(حفظه الله) می باشد، که مباحث مورد اختلاف از مباحث کلامی و فقهی و تاریخی را به صورت مختصر و مفید بیان فرموده اند.

در بحث عقاید نیز کتاب «کلام مقارن»، تالیف آقای ربانی گلپایگانی و کتاب «دیده ها و دریافت ها»، نوشته ی آقای حسین رجبی و کتاب «درسنامه ی فرق و مذاهب کلامی اهل سنت»، تالیف آقای مهدی فرمانیان کتاب خوبی می باشند.

در باب مباحث فقهی نیز دو کتاب «پاسخ به شبهات فقهی»، تالیف آقای محمد رضا ضمیری و کتاب «فقه مقارن»، تالیف آقای علی اصغر رضوانی، کتابهای خوب و قابل استفاده ای می باشند.

موفق باشید.

عالم مقدس ملکوت;531164 نوشت:

اگر واقعا دین برای شما قابل اهمیت است و نسبت به کشف صحیح ان نگران هستید پس خودتون بدون توجه به اقوال دیگران تحقیق کنید ... حرف کسی را جز خدا و رسول خدا ملاک کشف حقیقت قرار نداده و در راه کسب حقیقت دو سم زهر الود به نام های تعصب و عناد را از بین ببرید و به خداوند متعال توکل کنید تا راه بر شما روشن شود ....

فبشر عباد ! الذین یستمعون القول فیتبعون احسنه اولئک الذین هداهم الله و اولئک هم اولوا الالباب
پس بندگان مرا بشارت ده : همان کسانی که به سخنان مختلف گوش میدهند و بهترین ان ها را قبول میکنند ایشان همان کسانی هستند که خداوند ان ها را هدایت کرده و ان ها همان اندیشمندان هستند
ایات 17 و 18 سوره مبارکه الزمر

با سلام و عرض ادب

بین مطلب اول که فرمودید و استدلال به آیه تعارض وجود دارد:

مطلب اول: پس خودتون بدون توجه به اقوال دیگران تحقیق کنید ... حرف کسی را جز خدا و رسول خدا ملاک کشف حقیقت قرار نداده.

استدلال به آیه: بشارت از آنِ آنها است؛ پس بندگان مرا بشارت ده! همان كسانى كه سخنان را مى‏ شنوند و از نيكوترين آنها پيروى مى‏ كنند؛

آیه بر خلاف سخن شما می باشد؛ زیرا در این آیه ی شریفه بندگان خدا اینگونه معرفی شده اند که اهل استماع هستند و گوش شنوا دارند. آنها به سخنان اين و آن، بدون در نظر گرفتن گوينده و خصوصيات ديگر، گوش فرا مى‏ دهند و با نيروى عقل و خرد خود، بهترين آنها را بر مى‏ گزينند. هيچ گونه تعصب و لجاجتى در كار آنها نيست، و هيچ گونه محدوديتى در فكر و انديشه آنها وجود ندارد، آنها جوياى حق و تشنه حقيقت می باشند، هر جا آنرا بيابند، با تمام وجود از آن استقبال مى‏ كنند، و از چشمه زلال آن، مى ‏نوشند و سيراب مى‏ شوند.

موفق باشید.

IslamQuest-E;529993 نوشت:
تفاوت شیعه و سنی
من زیاد نمی دونم در مورد سنی ها اما شک ندارم و یقین رسیدم توسط خدا و امامان که اهل سنت قضییه ای ساختگی توسط انسان های باطل گرا هستند.... یه دلیل ساده مثلا: سنی ها مثلا بعد از ختم قرآن بجای صدق الله و علی و عظیم می گویند صدق الله عظیم....انقدر لجبازی می کنند با عظمت حضرت علی(ع) که مثل یک لجبازی کودکانه حتی حاظر نیستند نام خدا رو که در اینجا منظور است بکار ببرند چون علی در این جمله یعنی بلند مرتبه و منظور حضرت علی نیست....اما ببینید چقدر حقیقت پوشالی اهل تسنن وهم و لجبازی کودکانه است که نام مبارک حضرت علی می آید بر صورت آنها اخم می آید... من که دقیقا هروقت سنی ها قرآن می خونن می گن صدق الله عظیم با کلی خنده می گم بابا اینا دیگه چه لجبازای هستن با خدا هم بخاطر حضرت علی می جنگند...:Cheshmak:

[="Blue"]

صدرا;531194 نوشت:
با سلام و عرض ادب

بین مطلب اول که فرمودید و استدلال به آیه تعارض وجود دارد:

مطلب اول: پس خودتون بدون توجه به اقوال دیگران تحقیق کنید ... حرف کسی را جز خدا و رسول خدا ملاک کشف حقیقت قرار نداده.

استدلال به آیه: بشارت از آنِ آنها است؛ پس بندگان مرا بشارت ده! همان كسانى كه سخنان را مى‏ شنوند و از نيكوترين آنها پيروى مى‏ كنند؛

آیه بر خلاف سخن شما می باشد؛ زیرا در این آیه ی شریفه بندگان خدا اینگونه معرفی شده اند که اهل استماع هستند و گوش شنوا دارند. آنها به سخنان اين و آن، بدون در نظر گرفتن گوينده و خصوصيات ديگر، گوش فرا مى‏ دهند و با نيروى عقل و خرد خود، بهترين آنها را بر مى‏ گزينند. هيچ گونه تعصب و لجاجتى در كار آنها نيست، و هيچ گونه محدوديتى در فكر و انديشه آنها وجود ندارد، آنها جوياى حق و تشنه حقيقت می باشند، هر جا آنرا بيابند، با تمام وجود از آن استقبال مى‏ كنند، و از چشمه زلال آن، مى ‏نوشند و سيراب مى‏ شوند.

موفق باشید.

بزرگوار منظورم از استقلال در تحقیق این نبود که سخن کسی را کلا نشنود .. بلکه بنده گفتم ملاک قرار ندهد ... منظور من عدم توقف در رای افراد بود نه اینکه سخنان مختلف را نشنود زیرا بالاخره انسان تحقیق هم بخواهد بکند از اقوال دیگران باید حقیقت کشف کند ... منظورم از عدم توجه همان توقف در کلام بعض افراد است که علت ان عناد و تعصب باشد ... باید همه اقوال از شیعه و سنی را با گوش و جان شنید و قران کریم و سخنان پیامبر صلی الله علیه و اله که هر دو مذهب بر صدق ان اتفاق دارند را ملاک و حکم قرار داد ....[/]

موضوع قفل شده است